I ZATERDAG 4 MAART 1899. No. 19. Nieuwstijdingen. Negen en twintigste Jaargang. Dit Blad versohjjnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. de het uitblijven. UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM het Friesche Tijdschrift 4 Maert 1899. Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. gravin van K. A. F. graaf overledene, een Koningin Moeder, geboren. Het stoffelijk overschot zal te Ellecom den bijgezet. een kernachtig belangstelling Ook het ge- een groep niet persoonlijk onderteekent. lijk, dat de alarmeerende geruchten de wereld worden ingezonden door zekere hooggeplaatste personen te St.-Petersburg, voor wie de geboorte van een zoon een leelijke streep door hun rekening zou maken. Door de Maatschappij tot Exploitatie van TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag. Besloten werd Dinsdag in de sectiën te onderzoeken de wijziging der militiewet en wet op het verkeer op openbare wegén. Voortgezet werd het debat over het onder werp tot wijziging van art. 109 van het Indisch-regeeringsreglement, strekkende om alle Japanners gelijk te stellen met Europeanen en daarmee gelijk gestelden. Dr. Kuyper en de heer Mackay stelden een motie voor, om de behandeling van te schorsen, omdat het Japansch handelstractaat niet tot de regeling van ners verplicht en in verband met een art. 109 van het regeeringsreglement. Dr. J. L. Andreae, directeur der H. B. I 8. te Sneek, die als zoodanig ontslag gevraagd had, heeft die aanvrage teruggetrokken. De voorzitter van den gemeenteraad uitte, toen dit j verzoek in den Raad behandeld werdden wensch dat dit besluit mocht leiden tot samen werking tusschen directeur en leeraars. De indeeling der lotelingen van de lich- ting 1899 zal plaats hebben van af heden tot en met 12 Maart a s. De zeemiliciens die aan boord van Hr. Ms. Neptunus worden geplaatst, worden nadat zij zijn geoefendgeplaatst aan boord van het gepantserd materieel. het ontwerp Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. aan geen redden meer te denken viel. tijd is een gevolg van die in blijde verwachting verkeert en ook de reden zijn, waarom bij de staatsstukken Een geneesheer u t Emlichen, die nog getracht Het is wel moge- heeft hem te opereerenconstateerde na de behandeling aan zijn eigen hand eveneens bloedvergiftiging. Bij het sluiten van een deur had hij een kleine verwonding aan zijn hand bekomen, doch van zoo’n geringe betee- kenis, dat bij er niet op lette. Geneeskundige I hulp werd ook voor hem ingeroepen, doch het Staatsspoorwegen zal vermoedelijk in de maand bleek reeds te laat te zijn. Den volgenden April a. s. een examen voor goederenklerk 3e ^ag is ook de dokter overleden. In den Franschen Senaat is het wets ontwerp strekkende om de eindbeslissing in revisiezaken aan de strafkamer van het Hof van Cassatie te onttrekken en aan het geheele Hof op te dragen, gelijk verwacht werd, aan genomen, en wel met 158 tegen 113 stemmen. Na alles wat er reeds over de strekking van dit ontwerp is gezegdmeenen we ons thans tot de bloote vermelding van het feit te Alleen willen we meedeelen, dat zoo goed als alle bladen, zelfs de gematigde Temps en Journal des Débats met deze beslissing zijn ingenomen, omdat er nu verdere moeilijk heden als ministerieele crisis of conflict tusschen Kamer en Senaat zijn voorkomen. Eergister nog schreef de Temps: »Het kan zijndat de meerderheid van den Senaatna de meerderheid welke het wetsontwerp in de Kamer heeft gekregen, van oordeel is, dat dit offer van beginselen noodig is. De premier zal niet nalaten er op te wijzen, dat de quaestie niet geheel zuiver meer is; en om de waarheid te zeggen, zijn sedert het advies van den eerste- president Mazeau en de twee oudste leden, noch de Kamer noch de Senaat absoluut vrij in hun beslissingen geweest. Maar als de Senaat zich naar de meening van de Kamer voegt, zal het land het geweldige offer moeten begrijpen en waardeeren, dat bet parlement gaat brengen aan de misschien buitensporige en bovenal illusoire zorg voor de bevrediging en de rust.” En als zoodanig is de beslissing van den Senaat zeker op te vatten. Of dit offer op prijs zal worden gesteld, zal de toekomst moeten leeren. Overigens zal er nu voldoende licht opgaan over de Dreyfus zaak daar alle stukken betref- van de strafkamer zullen ter kennis van het publiek de positie der Japan- deze kan worden uitgesteld algemeene herziening van f De motie werd bestreden door de Ministers van Koloniën en van Buitenlandsche Zaken met het oog op onze vriendschappelijke verhouding met Japan en met het oog op den onwelwil- lenden indruk, dien terugname der belofte zou maken. Deze motie werd met 47 tegen 39 stemmen verworpen en het ontwerp daarop aangenomen met 48 tegen 38 stemmen. Zitting van Donderdag. Bij de voortgezette behandeling van revisievoorstel-Harte is met 35 tegen 24 stem men bepaalddat de revisie gerechtvaardigd moet zijn door ernstigen twijfel aan de omstan digheden, die tot den uitspraak leidden. Over het voorstel-Rinkom bij de geheele behandeling van het revisie proces openbaarheid voor te schrijven, werd levendig gediscussieerd namens de voorstellers van het ontwerp had de heer Retbaan Macaré daartegen overwegende bezwaren met het oog op de verplichte moti- I veering van den uitspraak van den Hoogen Raad en het gevaar voor kritiek op de getui genverklaringen. Mr. Troelstra ondersteunde volledige open- i baarheid daar afwijzing van bet revisie-verzoek 1 door den Hoogen Raad definitief is. Bij de in Friesland gehouden provinciale I keuring van dekhengsten op cornage en maan-1 J 6 n ziekte, zijn in het geheel 86 paarden aange bodenwaarvan 6 zijn afgekeurd. De liberale kiesvereeniging te Sappemeer heeft mr. E. A. Smidtaftredend hd der Tweede Kamer voor het Veendam i didaat gesteld. In de provincie Groningen is bet aantal kiezers verminderd. De districten HoogezandVeen dam WinschotenZuidhorn en Appingedam hebben respectievelijk 130, 887, 571, 256 en 693 kiezers verloren. Op het kasteel Middacbten nabij De Steeg isna een korte ongesteldheidin den j ouderdom van ruim 72 jaar overleden mevr. Mechteld Emma Charlotte Christina Louise van Waldeck en Pyrmont, douairière den luitenant-generaal in Engelscben dienst van AJdenburg-Bentinck. De verre nicht van H. M. de was te Bergheim in Waldeck zeldzamer geworden, zoodat mag verwacht wor den dat zij klasse worden gehouden. Onderscheidene wildstroopers hebben te Steenwijk eene vergadering gehouden, ten einde te spreken over de oprichting van een stroopers- bond. De op te richten bond zal zich ten doel stellen bij bekeuringen van een of meer zijner leden de kosten gemeenschappelijk te betalen. Bij tot stand koming van een bond, waar zeer j veel kans toe bestaat, zal men trachten zich bij andere reeds in ons land bestaande stroopers- kunnen bepalen, honden aan te sluiten. Het bevel tot gevangenhouding van de gedetineerden Haas en mr. van Hall is weder voor dertig dagen verlengd. De heer P. W. Jansen, die vóór eenigen 5 tijd aan de afd. Leiden van den Ned. Prot.- bond de som van f 5000 schonk, ten behoeve eener inrichting voor wijkverpleging heeft thans dit bedrag verdubbeld, waardoor men hoopt de zaak op doelmatige wijze te kunnen inrichten. Paus Leo XIII vierde Donderdag, 2 Maart, zijn 89sten verjaardag. Z. H. is, volgens de laatste berichten onge steld. Eene operatie echter n oet flink gelukt zijn. Leo XIII is thans 21 jaar Paus geweest. Naar uit Petersburg wordt meegedeeld zal de Tsaar als afgevaardigde naar de vredes conferentie in den Haag zenden den Russischen gezant te Londen, baron Staal. Professor Martens zou tot bijzonderen afge vaardigde voor alle quaesties van volkenrecht w'orden benoemd, door welke keuze de Tsaar zijn bijzondere belangstelling zou willen toonen in het slagen van het groote werk der confe rentie. Het nieuwe Hongaarsche ministerie is de Kamer verschenen en met toejuichingen fende de enquête 1 worden gedrukt en I gebracht en de behandeling voor de gezamen lijke drie kamers van het Hof van Cassatie openbaar zal zijn en contradictoir debat worden toegestaan. Waarschijnlijk zal er nu wel spoed gemaakt worden en kan weldra de eindbeslissing j worden verwacht. Over de straat van Messina. Ieder kent de straat van Messinazoo niet uit de aardrijkskundige leerboeken zijner jeugd, dan uit de oude en nieuwe geschiedenis. Het zal niet lang meer duren of men zal, zittende in een spoorwaggon deze historische straat kunnen oversteken. Vroeger stoomde men als men van Italië uit het eiland Sicilië wilde bereiken met den trein tot het kustplaatsje Reggio, om zich vandaar per stoomboot naar de overzijde te laten brengen. Daar met het overstappen van den trein in de stoomboot veel moeite gepaard gingheeft men voor eenigen tijd een proef genomen met het overbrengeu per stoomboot van een trein, bestaande uit zeven waggons. En deze proef is uitstekend voor door alle partijen ontvangen. De minister-president Koloman Szell ont- j wikkelde in een lange rede zijn programma, j In de eerste plaats wierp hij een terugblik op den onzaligen strijd, welke ten slotte met het i tot stand komen van het compromis met de i oppositie was geëindigd. En de regeering zou 3 er naar streven tot kalmeering der gemoederen welke daaraan zulk een behoefte hadden. Wat zijn regeeringsbeginselen betrof, hij is steeds een aanhanger van het Vergelijk I met Oostenrijk geweest, waaraan hij ook bij voortduring zou blijven vasthoudendaar het uit de liberale partij is voortgekomen. Na afdoening van de begroeting zal een daartoe I strekkend wetsontwerp dan ook aan de Kamers worden overgelegd, dat tot 1903 zal duren. De Academie van Geneeskunde te Parijs beeft met bijna algemeene stemmen prof. Lister te Londen en prof. Koch te Berlijn tot buiten gewone leden benoemd. Een bakker uit het Voorwoud (Prkreeg 1 voor een paar dagen door een ongelukkig toe val bloedvergiftiging aan de hand. Dadelijk zwol zijn hand en daarna zijn arm zoo erg I Te Kollum is overleden de heer Mr. A. J. Andreae notaris, gemeenteraadslid en oud lid van de Provinciale Staten. De overledene was vooral bekend door zijn ijveren voor de vereeniging Door Arbeid tot Verbetering, waar van hij de geestelijke vader kan genoemd worden en door zijne talrijke geschriften over en zijn grondige kennis van de geschiedenis van Oud- Friesland. INHOUD van „Sljucht en Ftjucht” Dokter Popta, Sj. de Z. In jacht op ynbrekkers, H. fen W. Rom sop (mei plaetsjes), D. H. Z. Toen de Minister van Marine, jhr. Röell, Woensdagmiddag voor de eerste maal na zijn ongesteldheid zijn Departement betrad, vond hij in de vestibule alle officieren, hoofd- en verdere beambten vereenigd. De secretarisgeneraal, de heer Dittlof Tjassens, heette den Minister, ook namens bet corps ambtenaren, welkom en gaf uitdrukking aan aller voldoening over ’s Ministers herstel, hetwelk hij hoopte dat duurzaam mocht zijn. Jhr. Röell bedankte met woord voor dit bijzonder blijk van van de zijde zijner ambtenaren, heele beambten-personeel had zich tot nabij de vestibule vereenigd. Naar in enkele Engelsche bladen gemeld wordt, zal H. K. H. de hertogin van Albany, zuster van H. M. de Koningin-Moeder, binnen kort een bezoek aan ons Hof brengen. Een wetsontwerp is ingediend tot nadere j van bet CuraQaosche muntwezen. De berichten, welke omtrent de ziekte van den Tsaar in omloop zijn gebracht en haar oorsprong hebben in de Deensche hoofdstad Kopenhagen, vinden in de pers geen al te groot i geloof. Zij worden dan ook tegengesproken hoofdkiesdistrict a]8me(je de geruchten dat de Tsaar zijn regee met algemeene stemmen weer can- ringswerkzaamheden niet zou vervullen. De mis voor Felix Faure in de Katharina kerk te St. Petersburg woonde de Tsaar ook bij. Meer thans voor de Tweede Kamer met 2720 en meer wint daarom de meening veld dat j deze alarmeerende berichten als tendentieus moeten worden opgevat en dat zij in een niet al te ver verwijderd verband staan met den toorn welke in de Skandinavische landen heerscht over de harde maatregelen welke de Tsaar tegenover Finland neemt. Ook de correspondent van de Standard te Darmstadt schrijft aan zijn bladdat de ge ruchten omtrent des Tsaren slechten gezond- 1 heidstoestand onwaar zijn. Zijne Majesteit heeft vroeger veel last gehad van telkens terug- keerende, doch lichte ongesteldheden Deze zijn echter in de laatste jaren hoe langer hoe wor j na verloop van tijd geheel zullen Zijn onrustigheid in den laatsten den toestand der keizerin, op, dat dat moet Na weinige uren was de man reeds een lijk. mms- 1.1 t in 11; 11:\ 111. IILIII Will FIIIESLIUI.

Friso nl | 1899 | | pagina 1