WOENSDAG 8 MAART 1899. No. 20. Vereenigt V! Buitenlandsch Nieuws. Negen TWINTIGSTE JAARGANG. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAQ. ENGELAND. H. menig bezittende Als nu Constans slechts 84 voorstanders vereenigingen, die volksvermaak bedoelen, die UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H, BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Mc Kinley heeft zijn het wetsontwerp be- met het ijs en de sneeuw er onder ENGELAND. De nieuwe vice-minister van Oorlog, de heer Wyndham, heeft jl. Donderdag de legerbegrooting toegelicht in het Lagerhuis en alle bladen prijzen den helderen vorm zijner rede. Ook over den inhoud zijner mededeelingen toonde het Huis zich wel tevreden, in tegen stelling met het vorige jaartoen het leger bestuur zeer vele aanmerkingen moest hooren. Dat de kosten belangrijk zijn toegenomen werd door den aanvoerder der oppsitie, sir Henry Campbell Bannerman, geweten aan de Imperialistische politiek der tegenwoordige Re- geering. De Minister Balfour antwoordde, dat de oorzaak alleen gezocht moest worden in de op den voor- I terughouden, worden verzwaard. De Eerste Kamer nam l. Pry's per kwartaal 70 oent franco per post 86 oent. PHIJS der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prjjs belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrydag morgens vóór 12 uur. aanstaande wederkomst des Heeren en mitsdien met het «vergaan der wereld”, voedde ze het denkbeeld van hét eten en drinken en deed ze meer kwaad dan goed. Want de wereld zal niet vergaan, en onze Nederlandsche maat schappij evenmin. Dit weet ze zelve heel goed. eerst over de heeren Chauveau e. a. verdeeld. Herinnert men zich nog den heer Clément Fallières? Het is bijna negentien jaar geleden 1 dat hij als vice minister van Binnenlandsche Zaken onder Jules Ferry meer c - 1 grond kwam, en zestien, sedert hij «een blau wen Maandag” mirister president was. In de laatste tien jaren hoorde men in het geheel niet meer van hem. Hij is in 1841 geboren, vrijwel van dezelfde politieke kleur of kleurloosheid als zijn voorganger en mocht als minister ten aanzien van doortastende geest kracht een tegenvoeter het ten van den juist hierin uitmuntenden Constans. de Maatschappij Tot Nut van gestalte en werkkring erlangde. »In eendracht machtzietdaar de grondtoon geven en zijne bestrijding vinden in de Tweede der oude vaderlanders tegenover Spaanschen Kamer overmoed en dwingelandij Het Nederlandsche wapende zeven pijlen vereenigd tot een bundel, is het zinnebeeld Eerste Kamer nam de wet zonder hoofdelijke stemming aan de Tweede Kamer hechtte er haar goedkeuring aan met 108 tegen 93 stemmen. NOORD AMERIKA, goedkeuring gehecht aan treffende de 20,000,000 dollar schadevergoeding Het ruwe Of rug toegekeerd en veroordeeld als een kame leon? dat is als iemand, die telkens van kleur verwisselt. Och, lieve Hemel, jaondank is des werelds loon. Geef er een honderd brooden cadeau aan de werkstakers te Beets, zé zullen er nader hand niets of niemendal van weten. Zoo’n honderd brooden beteekent ook zoo weinig bij de vraag naar ’t brood des levens en voor het leven. Het socialisme gebroken. Het geniepige nog altijd bestaande en het zoozeer veroordeelde vruc parlementaire nog in stouten overmoed optre- i pot. DUITSCHLAND. In Duitschland komt het veelvuldig voor dat personen aan officieren, uitbreiding van Engelands verantwoordelijkheid, die voor een goed deel afhing van het Staats beleid van andere natiën. De Daily Telegraph geeft toedat het Engelsche leger kostbaar isveel duurder naar verhouding dan de legers in andere landen. Maar, zegt het blad, dat is de prijs dien wij te betalen hebben voor het gemis van con scriptie en die is waarlijk niet te hoog. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De benoeming van baron Banffy tot Hongaarsch opper-hof- meester in de plaats van den onlangs overleden graaf Stepban Szapary, wil zooveel zeggen, dat hij niet meer actief aan de politiek zal deelnemen. Ook moet hij nu zijn mandaat als Afgevaardigde neerleggen en kan bij dus tevens uit de Regeeringspartij van het Volkshuis treden, waarin zijn blijven toch onmogelijk was gewordenna den intocht van de aanhangers van Apponyi in die partij. Bij de behandeling van de contingentwet in het Volkshuis heeft de minister voor de Landsverdediging verklaard dat er waarschijnlijk eene verhooging van het contingent zou worden gevraagd. Hongarije, zeide hij, verlangt geen bet ontwerp Bank oorlog, maar voor het geval die ontstaat moet is geëindigd; de tweede begint den 8en jjet ]and behoorlijk gewapend zijn. I SPANJE. De ministeriëele crisis, die in Spanje is ontstaan door de ontslagaanvrage van het ministerie-Sagasta als een gevolg van de geringe meerderheid waarmee het wetsontwerp tot afstand van de Filippijnen aan Amerika is aangenomen (120 tegen 118 stemmen) en de voortdurende aanvallen van de oppositie, is reedo haar einde nabij. De Koningin regentes heeft eindelijk na ver schillende hoofden der partijen te hebben gehoord, Silvela met de samenstelling van een uitsluitend uit conservat'even bestaand ministerie Niet bij, maar de Oud- belast. dat is ter plaatsewaar het behoort. Voor we van dit terrein stappen, willen we er als ter loops op wijzen, dat ook de sterke vereenigd tot een bundel, is bet zinnebeeld en anti-revolutionaire richting zij 't dan ook drukt tevens den wensch uit tot bestendiging onwillekeurig meedeed aan ’t onzalig bedrijf van die oude leuze. der ruwe socialisten. Met hunne leering van de «Vereenigt UI” klonk ook uit den mond van de vaders van het socialisme. En ziet daar werd de leuze eene schrikbarende. Alles wat er is, alles wat verzameld ligt in de kassen der rijken, ’t is alles het zweet en het bloed van den werkman. Hij is de voort brenger en hem komt ’t toe. Daarom mannen van het werk vereenigt U en neemt wat U toekomt 1 Zoo werd geroepen en sloeg de schrik om ’t hart. Een vreeselijk ding, dat socialisme 1 toch al de lieden van den arbeid zich vereenig- den en de gehoorzaamheid aan de bestaande verordeningen en wetten opzegdendan was het immers een tijdperk van volslagen regeering- loosbeid of liever, dan gold als van ouds (en als soms ook thans, b.v. bij oorlog) bet recht van den sterkste. De overwinning aan de ruwe kracht, de kassen geplunderd, onderling verdeeld (alle harrewarrerij bij deze ver- deeling uitgesloten) en «laat ons eten en drinken want morgen sterven wij.” Derhalve eerst netjes den boel opgemaakt en precies bij ’t verscheiden: rekening-courant-quite 1 Och, och, wat is de voor ’t roode spook. En thans? Na een twintig-jarigen arbeid wordt een I Domela Nieuwenhuis, eertijds bijna vergood en indertijd zelfs met de hulp der anti-revolutio- nairen tot lid der Tweede Kamer gekozen, den Het nieuwe ministerie is samengesteld als volgt Silvela, minister president van Buitenlandsche Zaken DatoBinnenlandsche Zaken Villavarda, Financiën; Durun, Justitie; Tolavieja, Oorlogmarkies Pidal, Openbare Werken en Koloniën; admiraal Camara, Marine. ZWEDEN en NOORWEGEN. De Zweed- sche Rijksdag heeft een wet aangenomen waarbij de straffen tegen werkstakers, die hen die willen arbeiden bedreigen of van den arbeid over en begrepen schiet toe om op den laatsten Au- gustusdag een feest te vieren, dat een waardig gevolg is van bet Kroningsfeest, dat eendracht j en welwillendheid bedoelt, dat geen onderscheid van personen kent en de oude leuze onzer I voorvaderen huldigt.- «In eendracht maakt Vereenigt U 1 die neiging tot het spel bezitten, sommen geld in voorschot aanbiedendie dezen later met woeker moeten teruggeven. Dit is de onder gang van menig jong officier, zooals de Keizer ook begrepen heeft, die daarom een order heeft uitgevaardigdwaarbij ieder officier die der gelijke geldaanbiedingen van geldschieters mocht ontvangen, verplicht wordt den naam van deze edele mensebenvrienden aan zijn superieuren mee te deelendie daarvan kennis moeten geven aan het ministerie van Oorlog. Indien er dan termen kunnen worden gevonden zal tegen dien geldschieter proces verbaal worden opgemaakt. In de gehouden zitting van de commissie uit den Rijksdag van het ontwerp Bankwet is een voorstel aangenomenwaarbij bepaald wordt dat de afschaffing van de Rijksbank thans bestuurd door het Rijk voor rekening van aandeelhouders of de overneming door bet Rijk eerst den len Januari 1921 en daarna alle twintig jaren geschieden kan en dat voor verlenging van den termijn na den len Januari 1921 de toestemming van den Rijksdag noodig is. De eerste lezing van wet i Maart. De Rijksdag heeft met groote meerderheid I bij eerste en tweede lezing het ontwerp goed- j gekeurd betreffende een afzonderlijken Beier- I schen Senaat bij het Rijks Militair Gerechtshof alhier. FRANKRIJK. De ambassadeur te Constan- tinopel Constans. Woensdagavond van zijn post naar Parijs vertrokken in verband met zijne dan genoeg I candidatuur voor bet voorzitterschap des Senaats, zal zich moeten troosten met het grootkruis der I Medjidié ordebij zijn vertrek hem door den Sultan geschonken. 1 minister Fallières is de opvolger des heeren j Loubet als voorzitter van den Senaat en daar- meê de tweede burger in den lande geworden. en de heer dende. Tot hoe lang? Het «vereenigt U1” heeft zijne grenzen. En dit vergat men bij aanvang, dit zag men over ’t hoofd bij bestrijding. Wie en wat moest zich vereenigen en waartoe? Daar zijn En daarom geven we bet denkbeeld aan alle er in onze ingewikkelde maatschappij zoovele i grenzen. Waar is de scheidingslijn tusschen j bezittenden en niet-bezitrendenWie kunnen! winnenwie verliezen Het belang van den een zit aan dat van den ander vast. Zoo is ’t in een welgeordende maatschappij. En zoo voor eene plotselinge in ’t groot altijd, behoeft daarom niet te bestaan. «Vereenigt U!” ’t Is een opwekkend, ’t is ook een schrik barend woord geweesteen p langzamerhand aangegroeid tot wat men noemt i eene leus. «Vereenigt Ui” gebleken heebt Dat hebben de ontwikkelden ten allen tijde I repeerimr eener begrepen, als ze bedoelden door eendracht licht te brengen in de duisternis. Dat was Ouk Jc 8u leuze vanouderen daargelatende ’t «Vereenigt U 1” Op menigerlei gebied heeft dit woord weer klank gevonden. En dit valt niet te verwon deren. Een mensch op zich zelven beteekent zoo bitter weinig. In eendracht macht 1 Zoo zijn er tal van vereenigingen verrezen. En ongetwijfeld ze hebben ten goede gewerkt. Zoekt maar eene rord in eigen omgeving. Ge zult tal van vereenigingen kunnen opnoemen. Daargelaten afdeelingen van de Nuts-maat schappijvan Openbaar of Christelijk Volks onderwijs van Verbetering door Arbeid en al wat van dien aard is, van afdeelingen van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond en van Patrimoniumzult ge er nog tal van allerlei andere bonden of genootschappen vinden. Schrijver dezes woont in eene gemeente van ruim duizend inwoners en kan er zoo ongeveer vrees groot geweest een dertigtal opnoemen 1 Zietdat is overdrijving. Men kan van bet goede meer I krijgen. En dan loopt het een met het ander in de war. Dan wordt de vereeniging schei ding en staat clubje tegenover clubje en breekt het een het ander af. Het vereenigings-leven heeft ook zijne grenzen. Dit te bedenken is eene eerste trede op den I ladder der levenswijsheid. Reeds bij de eerste stemming bad de heer En buitendien zijn daar andere gevallen of omstandigheden, die tot meerder succes kunnen Fallières 96 en bij de tweede is laatstgenoemde stemmen. I met 150 stemmen gekozen. De overigen waren We hebben onze volksvermaken. Ook op dit gebiedvereeniging. Waarom I niet? De ijs-god is echter wispelturig en de ver schillende wedstrijden sommige werden i vruchteloos uitgeschrevenbleven in den doof- Er zit genoeg geld in de kassen der verschillende ijs vereenigingen. En zoo ook in andere voor verdere volksvermaken, ’t Is onnoodig deze gelden te kapitaliseeren, immers zij behooren voor ’t oogenblik aan de contribu anten. Zij zijn besteed voor algemeen vermaak. gevleugeld woord, zal het blijven ook. Vrees ot wat men noemt ommekeerin ’t groot a! Onze staatsinstellingen zijn en sterk te zijn, getuige de regeering eener Koningin Regentes, getuige de regeering eener jeugdige Koningin. ook de socialisme is ten onzent vrijwel gebroken. o.de ’t nog bestaat of niet, ’t is vrij wel, om een Nieuwenhuyzen’s vader en zoontoen geliefkoosd woord van Domela Nieuwenhuis te ’t Algemeen I gebruiken «lood om oud ijzer Het parlementair socialisme kan zijne uiting EN aan Spanje wegens den afstand der Filippijnen. mms- n hiubteïïie- lil.lll IlilHI Fll lESinil. zin nr,r»nln>A», nAr» n/invAr, -w--w- i 1 1 V

Friso nl | 1899 | | pagina 1