1 ZATERDAG 11 MAART 1899. No. 21. A ui 11, Nieuwstijdingen Negen TWINTIGSTE JAARGANG. EN Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. van stoffen de 11 Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de pry's belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON, TE WORKUHI volgende en wij begrijpen evenmin hoe dit is te rijmen met de circulaire van 't consortium zelf. koopwaren (meer) staan onder openbare con- Wij begrijpen ecbter niet hoe dit te van ’t reglement op de de Rijks-landbouwproef voor Haar jaarlijksch bezoek aan Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentifin Dinsdag en Vrydag morgens vóór 12 uur. Het schijnt ons onnoodigU al de bezwa rende voorwaarden, die het consortium stelt, in den breede mede te deelen. Het zij U genoegte wetendatals de pogingen van het consortium gelukken gij bij den aankoop van kali aan handen en voeten gebonden, aan de genade van het consortium zijt overgeleverd en het ergste is zeker dan daarbij nog, dat in zoo’n geval de handelaren of fabrikanten van allerlei andere benoodigdbeden voor h< t landbouwbedrijf het gegeven voorbeeld spoedig kunnen volgen. Daartegen dient gewaakt; maar boe? In de eerste plaats koope men geen kali en evenmin andere meststoffen van de firma’s die lid zijn van ’t Kali-consortium, daar thans geen hunner koopwaren meer staat onder openbare controle der Rijks-proefstationsen dit laatste is een waarborgdien iedere land bouwer moet eiscben, vóór hij iets teu behoeve van zijn bedrijf koopt. Om dat niet-koopen bij de leden van ’t consortium echter goed te kunnen doorvoeren is ’t noodig. dat alle landbouwers en landbouw- vereemgmgen één lijn trekken. Eerst dan, als allen tezamen optredenis ’t mogelijkde kracht van dergelijke consortiums te breken. In ’t buitenlandmet name Duitschland, beeft men daarvan nog verleden jaar een voorbeeld gezien. Om U te vereenigen, is bet volstrekt onnoo dig, dat een nieuwe Bond wordt opgericht. De Nederlandsche Coöperatieve Bond is als ’t ware het aangewezen lichaam waarin alle vereenigingen elkaar kunnen vinden. Die Bond toch behartigt ook nu reeds landbouwbelangen, zij het ook voornamelijk op het gebied der Coöperatieve zuivelbereiding. Die Bond zal gaarne ook in deze zaak optreden en in de bres springen voor de landbouwvereenigingen die gemeenschappelijke aankoop in praktijk brengen. Namens den Nederlandscben Coöperatieven Bond nemen i adbaesie te vragen voor ’t centrum van ons land een vergadering bijeen te roepen tot bespreking van de maatregelen, die genomen moeten worden, om te komen tot een nadere aaneensluiting en i organisatie der bovenbedoelde landbouwver eenigingen. Gaarne wachten wij mededeeling daarvan I I 1 I Amerika op Europa en omgekeerd in handen hebben, is naar de Frankf. Ztg. meldt een tarievenoorlog ontbrand. Aanvankelijk hadden eenige Engelsche maat schappijen, de Cunard, White Star en America haar kajuitsprijzen van 15 op 12 verlaagd, terwijl daarna werd berichtdat de Hamburg Ingevolge een tusscben de Ministers van Binnenlandeche Zaken en Financiën gepleegd overleg in zake verbetering van controle op het beheer van gemeente-ontvangers, zal den betaal meesters en ontvangers der directe belastingen worden aangeschreven, met ingang van 1 April a. s. betalingen aan de gemeente ontvangers van bedragen, hooger dan één honderd gulden, ter kennis te brengen van het gemeentebestuur. Eerstgemelde Minister heeft de Gedeputeerde Staten der onderscheidene provinciën uitgenoodigd de gemeentebesturen zoo spoedig mogelijk dezen maatregel in kennis te stellen. Naar het Dagblad verneemtwordt dr. Scbaepman door ongesteldheid verhinderd aan de parlementaire werkzaamheden deel te nemen. De Raadgevende Kamer van den Ned. Coöp. Bond heeft aan alle landbouwvereenigingen die coöperatieven aankoop van kunstmest- en andere voor bet bedrijf benoodigde artikelen in praktijk brengende circulaire verzonden Sedert eenige jaren begint de gezamenlijke aankoop van allerlei benoodigdbeden in bet landbouwbedrijf meer en meer in zwang te komen. Het buitenland gaf daarin het voor beeld en volkomt n terecht volgt onze Neder- landsche landbouwer bet na. De voordeelen die aan een gemeenscbappelijken aankoop vooral op eenigszins groote schaal op touw gezetzijn verbonden springen dan ook on- middelijk in ’t oog. Bedingt men in de eerste plaats reeds voordeeliger prijzen dan bij aan koop in ’t kleinstellig mag de waarborg dien men zich door de controle der proef stations ten aanzien van gehalte, zuiverheid enz. kan verschaffen, van niet minder beteekenis worden geacht in onze dagen van vervaleching en bedrog. Wij durven dan ook gerust be weren dat de gemeenschappelijke aankoop hoe gebrekkig vaak nog georganiseerd en uit gevoerd, den Nederlandsche landbouwers reeds schatten beeft bespaard. Wil men die voordeelen behouden en zoo mogelijk vermeerderen dan is ’t zaak op den ingeslagen weg voo't te gaan en zich voort durend meer te vereenigen, want daarin schuilt de groote kracht. Nu dreigt ecbter van de zijde der handelaren of verkoopers een gevaardat moet worden afgewendvóór het te laat is. Zooals U misschien bekend iehebben ver schillende handelahuizen in kunstmest bier te lande voor eenige maanden een zoogenaamd Kaliconsortium, dus ook eene vereenigirg. opgericbt, wat voor de landbouwers en vooral voor de landbouwvereenigingen, die gezamenlijk kali inkoopen de volgende beteekenis heeft: Willen de landbouwvereenigingen in ’t ver volg de meststof Stassfurter, Kalizouten (kainiet of carnallit) aankoopendan moeten zij den prijs betalendien het consortium daarvoor gelieft vast te stellen. Willen de landbouwvereenigingen wetenof de door haar aangekochte meststof werkelijk het kaligebalte bevat, dat gegarandeerd is, dan mogen zij een monster aan een onzer Rijksproefstations laten onderzoeken maar van TWEEDE KAMER; Zitting van Woensdag. Te half twee werd de zitting geopend. Na de aanneming der revisiewet-Harte, die zonder hoofdelijke stemming werd gevoteerd werd de beraadslaging over de mijnwet in tegenwoordigheid van den regeeringscommissaris mr. Loudon voortgezet en wel over art. 35, hetwelk bepaalt dat de regeering een vast recht zal heffen van 2| cent per hectare voor op sporing en exploiratie voor concessiën, alsmede een cijns van 4 pCt. der bruto opbrengst. Op dit artikel waren een drietal amendementen voorgesteld Door den heer Pijnacker Hordijk tot heffing van 30 pCt. van de netto winst en door den heer Van Kol om het winstaandeel van den Staat op 33 pCt. te bepalen terwijl ’s heeren Pijttersen’s amendement strekteom te bepalendat de Staat onder verschillende voorwaarden steeds zal zijn belanghebbende of participant in elke concessie voor mijn-ontginning. De heer Pijttersen trok zijn amendement in, terwijl ook de heer Van Kol zich bereid ver klaarde bet zijne in te trekken als bet amende ment-Pijnacker Hordijk zoodanig mocht worden gewijzigd, dat alleen kan in rekening gebracht worden het werkelijk in geld of in natura (de zaak zelve) gestort kapitaal en niet het geheele bedrag van het maatschappelijk kapitaal. In dien geest stelde hij dan ook een subamende ment op dat van den heer Pijnacker Hordijk voor. Daar de commissie van rapporteurs bij monde van den voorzitter verklaarde over de inge komen amendementen nog nader overleg te willen plegen, werd de vergadeiing tot Donder dag II uur verdaagd. Zitting van Donderdag. Voortgezet werd de behandeling van Indische mijnwet. Namens de commissie van rapporteurs werd door den beer Mackay voorgesteld een cijns van 4 pCt. te heffen, ook van mijnopsporingen, en werd medegedeeld dat de commissie is vóór een bruto-beffing, overeenkomstig het Regee ringsstelselwat de heer Mackay zelf, als lid der minderheid, bestreed. Na den heer De Waal Malefijt verdedigde de Minister van Koloniën, in overleg met zijn ambtgenoot van Financiën, den voorgestelden bruto cijns als den eenigst mogelijke. Bij aan neming van de netto-winst, volgens het amende- ment-Kerdijk, verklaarde hij niet aan de tot standkoming der wet te zullen medewerken. Hij verklaarde verder dat gouvernements exploi tatie naast de particuliere mijnindustrie in zijn plan ligtde Minister nam tevens het amende ment der commissie over. Naar de Haarl Ct. verneemt, zal door de Commissie van Rapporteurs worden voor gesteld, het gewijzigd ontwerp der Ongevallen wet aan een nieuw afdeelings onderzoek van de Tweede Kamer te onderwerpen. Naar gemeld wordt bestaat het voornemen de Eerste Kamer kort na Paschen te doen bijeenkomen ter spoedige afdoening van het revisie ontwerp en casu quo het mijnwet-ontwerp. Komst der Koninginnen. HH. MM. de Koningin en de Koningin-Moeder, zullen zich 11 April a.s. van ’s-Gravenbage naar Amster dam begeven de hoofdstad. een krachtige Godsdienstonderwijs op de scholen. De kerkelijke partijen kunnen niet beweren, dat de Minister Borgesius hun niet goed gezind is. Pas heeft ZEx. in de Eerste Kamer zich op welwillende wijze uitgelaten ten opzichte der bijzondere scholenof thans is hij hun weer ter wille ten aanzien van het Godsdienst onderwijs, niet alleen op de openbare lagere scholen, maar wat meer zegt, ook op de hoo gere burgerscholen en gymnasia. In eene aanschrijving aan de betrokken ge meentebesturen verlangt de Minister ingelicbt te worden of bedoeld onderwijs overeenkomstig art. 22 der onderwijswet ook in de Regeling voorkomt, voorgeschreven bij art. 21 dier wet en met welk gevolg. En wat betreft de mid delbare scholen en gymnasia wil de Minister de gemeentebesturen, alwaar dergelijke inrichtingen bestaan, uitgenoodigd hebben te bevorderen, dat te beginnen met bet komende schooljaar, op de roosters van lesuren een voor- of na middag van den schooltijd of minstens ander- ha’f achtereenvolgend uur aan het begin of het einde van een voor- of achternamiddag, worden ingeruimd voor bet godsdienstonderwijs. De hierdoor voor bet gewone onderwijs ver loren uren zullen, volgens de zienswijze van den Minister, op andere wijze gemakkelijk kunnen worden ingehaald. De Minister van Koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in 1399 voor twee jongelingen gelegenheid bestaat om te worden aangenomen, ten einde onder het genot van een subsidie van f 4000, te worden op geleid tot milit. apotheker bij het leger in Nederl. Indië. Nadere bijzonderheden bevat de St.-Ct. no. 57. INHOUD van bet Friesche Tijdschrift iSljucht en Bjucht 11 Maart 1899. Dokter Popta8j. de Z. Hwet in Flearmüs ris ütwirke bet, W. D. Falb ef wij dan ook <!e vrijheid, Uw Kei, M. M. Gewisse, J. B. Schepers. bet denkbeeld, om in Koartswyl. Sa wirch as in maeits, D. Koartswyl. Sa wirch as in maeitsD. Bikaeid (mei plaetsjes), D. H. Z. Een ontvluchte krankzinnige. Te Voor burg is aangehouden een ontvluchte krank zinnige uit bet gesticht Medemblik, wiens aan houding was verzocht. De man werd betrapt, een der woningen te Voorburg wilde inbreken. Hij bekende ook nog meer inbraken op zijn rekening te hebben. Openbare bibliotheken. Iedere Engelsche openbare bibliotheek heeft een boetensysteem dat wordt toegepast op de lezers, die geleende boeken langer dan den gestelden termijn houden. Deze boeten bedragen gewoonlijk een penny (pl.m. 5 cent) per week. Ze worden in de kas voor de algemeene ontvangsten van iedere bibliotheek gestort. De bibliotheek van Nor- wièh past dit stelsel met eenige variatie toe: ze gebruikt nl. de boetegelden voor den aan koop van nieuwe boekenoude documenten enz. Tusscben de verschillende groote stoorn- I toen hij in in bij bet Secretariaat van den Nederlandscben i Coöperatieven Bond, Obrechf straat 107, Den Haag, vóór 15 Maart 1899. Komen voldoend getal bewijzen van adbaesie, ook van bijzondere personen indan stellen wij ons voor, binnen betrekkelijk korten tijd op nader mede te deelen dag en uur een vergadering te beleggen. Aan deze circulaire is nog ’t volgende toe gevoegd Na ’t afdrukken van deze circulaire komt ons een bericht in banden van ’t N. v. d. D. van 1 of 2 Maartwaaruit blijktdat eenige I leden van ’t Kali consortium (slechts 4) toch nog onder openbare controle staan, zoodat van -- D-- --- hun niet gezegd kan worden »dat geen hunner vaartmaatsebappijen die het passagiersvervoer - van jvergoeding is geen sprake, indien het onder- tróle. zoek een onvoldoend gehalte aanwijst. Slechts rijmen is met art. 5 dan kan men eenige korting eischenals een openbare controle van monster, door de verkoopers zelve aan de mijn stations (met betrekking tot meststoffen enz getrokken bij onderzoek niet het aangegeven gehalte blykt te bevatten. MUS-1\ Illi F.II 11' III lll.lll10011FIIIESU1II. 1 T ii FRISO.

Friso nl | 1899 | | pagina 1