No. 22. WOENSDAG 15 MAART 1899. Buitenlandsch Nieuws. I Officiéél gedeelte. De tweede druk van ’t Wetsontwerp op den Leerplicht. Negen twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. H. k den Engelschen En zijn UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM I f* Prjjs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. PRIJS der ADVERTENTIES van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Turkije beleedigende i voor Griekenland. Niettegenstaande de Russische Regeering zelve het bevel aan Schadowski heeft gegeven Belgrado te verlaten, wil zij toch nog eerst eens het temperament van haren gezant in aanmerking nemende de zaak grondig aan den gang te krijgen dan ook maar zoo lang ter iets passends voor de pupillen NOORD-AMERIKA. De voorraad graan bij de landbouwers in de Vereenigde Staten Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. De Rijksdag heeft het ontwerp tot verande- i j en aanvulling van het strafwetboekin het bijzonder de artikelen, die straf bedreigen tegen onzedelijkheid lex Heinze in han den gesteld van eene commissie van 24 leden. over en dan zal dit nog voor wat inbonden. hoe onderhoud van ge- eenig beroep of bedrijf? bouwen, kerken en pastoriën, salaria en al wat Platteland daarmede in verband staat. Wij houden er ons lastig 't is, heilig van overtuigd, dat de millioenen hier de giers van de Bulgaria aangekomen met de stoomboot Desterro van de «Hamburg-Zuid- Amerikaansche Stoomboot-Maatschappij” ko mende uit Lissabon. De geredden werden ontvangen door de beambten van Amerika Lijn”. Er zijn 13 tusschendekspassagiers aangekomen, drie mannen, vier vrouwen en zes kinderen. om FRANKRIJK. In de vergadering der Kamer heeft de minister-president een krediet van 600 000 frcs. aangevraagd voor de slacht- onderzoeken, offers van de ramp bij Toulon. Het ontwerp is naar de begrootings commissie verzonden. De BURGEMEESTER der Gemeente WORKUM maakt bekend, dat de verkoopers van sterken drank in ’t klein, die na 1 Mei 1899 hun beroep wenschen voort te zetten, hiervan uiterlijk vóór 1 April schrif telijk op ongezegeld papier aan het College van Burgemeester en Wethouders behooren kennis te geven, teneinde geen stoornis in hun beroep te ondervinden. Workum. den 28 Februari 1899. De Burgemeester voornoemd T. M. ten BERGE. hunne kinderen Velen lieten ze scbole gaan, tot er openkwam. Dat zal dan nu anders worden. Op bepaalde tijden staat weder een eskadron gereed om plotseling in te vallen. Wijl dit bepaald eene onmogelijkheid zal zijn, wordt het korps straatslijpers mitsdien vergroot. En bovendien laat het gelukken om het jonge goedje aan den arbeid te brengenhoe zal het dan gaan met de wezentlijke werklui? Velen hunner klagen thans reeds over gebrek aan werk, over werkeloosheid. En bekend is het ook, dat twee a drie van die bengels een man uit zijn plaats houden. Een werkgever kan de eersten goedkooper loonen dan den laatste, bijgevolg zet neer uw spade, ontijdig ontslagen werkman Maar met dat neerzetten is ook de bakkersoven voor u gesloten. Zeker de toekomst is niet zoo bemoedigend Doch, niet waar? na den twaalfjarigen ouder dom komt dan het verplicht herbalingsonderwijs. Bepaald eene goede zaak. Doch ze zou oneindig beter zijn, zoo ze na bet veertiende jaar ware voorgeschreven en dan zoo ongeveer tot bet achttiende duurde, met bet gewoon lager onder wijs (dagschool) Vt het veertiende levensjaar. Zoo en in dien geest :s de regeling door werke lijke volksvrienden dikwijls bepleit. Waarom we dus de terugname van het zevende leerjaar betreuren, zal na het boven staande onzen lezers wel duidelijk zijn. Gaarne hadden we er nog een achtste leerjaar bij gehad. Doch de kosten Daar ziet de groote knoop «Kinderen zijn een erfdeel des Heeren!” zegt de psalmist. En een ander voegt daaraan toe »Het beste is voor onze kinderen niet te goed!” Over ’t algemeen dikke woorden en niet meer. Hoe lang toch heeft het geduurd, voor de kinderen onzes volks een eenigzins fatsoenlijk plaatsje in een eenvoudig schoolgebouw hebben erlangd, terwijl de groote menschenkinderen hunne ruime, bemelhooge kerkgebouwen hadden voor een bezoek van een a tweemalen per i week Het onderwijs brengt zijne kosten meedat En die kosten zijn in de laatste meer toe dan afgenomendat is ook waar. Maar hoevele tienduizenden van kinderen zaak bad bemoeid, profiteeren daarvan niet en dan zijn het nog richten al eenigen wel onze kinderen. Die kosten zouden bij eene afdoende regeling Naar aanleiding van opmerkingen betreffende de kruitmagazijnen van Brest en Angoulême verklaarde de minister van Oorlogdat men reeds bezig was aan een onderzoek van alle dergelijke inrichtingen in het geheele land. Moesten er verplaatst wordende Regeering zeide hij, zou niet aarzelen. Bij de beraadslagingen over de begrooting van Landbouw in de Kamer had de minister beloofd de aandacht zijner ambtgenooten te vestigen op de wedders van beroepdiein strijd met de wet van 2 Juni 4891, weder op I de renbanen hun bedrijf uitoefenden. Zaterdag nu is deze aangelegenheid in den Kabinetsraad ter sprake gekomen en is beslotendat de minister van Binnenlandsche Zaken terstond zou uitvaardigenopdat de hand ge houden worde aan het verbod van alle wedden schappen buiten den bij bovengenoemde wet georganiseerden pari mutuel. ENGELAND. De vrees voor moeilijkheden met Rusland in het «Verre Oosten” is weg genomen door het ontvangen telegraphisch be richt uit Peking. Blijkbaar hebben te Petersburg onderhandelingen plaats gevonden tusschen graaf Moerawieff en de gezanten van Engeland en China, die het verblijdend gevolg hebben, dat de Russische gezant te Peking zijn protest tegen de spoorwegleening met de Hongkong- en Shanghaebank zal intrekken. Uit de mede- deelingen van den vice-minister Brodrick in het Lagerhuis was een gunstige afloop reeds eergisterenavond te voorzien, maar de gisteren ochtend verschenen Londensche bladen toonden zich toen nog niet gerust. Zij vreesden ken nelijk, dat de officieele waarheid zou kunnen blijken niet geheel en al in overeenstemming te zijn met de feiten. Misschien zijn zij nog niet geheel en al gerustgesteld voordat uit Peking bericht wordt, dat de heer Von Giers zijn protest inderdaad ingetrokken heeft. OOSTENRIJK HONGARIJE. Het Hongaar- sche Volkshuis beeft het voorloopig Vergelijk met Oostenrijk aangenomen. Te Rohraubij Hainburg, in Neder Oosten rijk is het geboortehuis van den grooten com ponist Jozeph Haydn afgebrand. De gedenk steen en een gedenkboek zijn gered. SERVIE Volgens een bericht, afkomstig van bet Servische gezantschap te St.-Petersburg is de Russische Regeering van plan eerst de noodige ophelderingen af te wachtenalvorens zij eene beslissing neemt in de zaak van haren gezant Schadowski, die Belgrado heeft verlaten omdat hij niet genoodigd was tot een feestmaal, waarbij wel alle andere gezanten tegenwoordig waren. De heer Schadowski is een der kun- digste en geslepenste van de Russiche diploma ten, maar zijn heftig temparament beeft hem reeds meermalen parten gespeeld. Zoo heeft hij eens als consul-generaal te Corfu ruzie gehad Te Hamburg zijn de eerste geredde passa- met een coi]ega aldaar en tijdens den Turksch- Griekschen oorlog weid bij door den Russischen gezant te Constantinopel voorgedragen om als gezantschaps-attaché te worden overgeplaatst, omdat bij op eene voor de «Hamburg- wgze partij had getrokken Er isom ’t zoo te noemen, een tweede druk verschenen van bet wetsontwerp op den leerplicht. De Minister van Binnenlandsche Zaken beeft eene gewijzigde voordracht inge zonden. Daarbij is het zevende leerjaar ver vallen, doch t herbalingsonderwijs voorgeschre ven. En nu zal, naar verluid wordt, bet wets ontwerp vrij zeker tot wet worden verheven. Maar natuurlijk nog niet dadelijk, de bijvoeging van het herbalingsonderwijs maakt naar veler oordeel eerst een nieuw onderzoek in de afdee- lingen noodig. En daarmee gaan nog al eenige formaliteiten gepaard en daarna evenzeer, zoodat ’t zaakje al ferm van stapel loopt, inclien het dit jaar zijn beslag verkrijgt. Wij betreuren de weglating van het zevende leerjaar. Leerplicht tot twaalf jaar is al zoo miniem mogelijk. Voor de groote gemeenten des lands gaat dit nog, omdat er scholen zijn voor voortgezet lager ondervqjs. Maar voor de kleinere, waar het gewone onderwijs bet eenige is? Daar zullen met dezen leerplicht de ouders tevens verplicht zijn hunne kinderen op twaalf jarigen leeftijd van school te nemen. Immers de regeling bedoeld bij art. 21 der wet op ’t Lager Onderwijszal nv. de leerstof zoodanig is zeker, moeten verdeelen dat de twaalfjarige burger jaren of burgeres het geheel is doorloopen. Een nieuwe aanvoer komt en voor de ouderen is geen plaatse meer. Al willen er al eenigen blijven, dan verkrijgt men in ’t eindlokaal eene opeenhooping van klassen, iets wat ook al weer van niet kan geschiedenzoodat er geen andere weg openstaat, dan de deur uit. En dat is jammer! Hoe menigmaal hebben we ’t kunnen bemerken, dat de wijsheid der twaalf jarige mannekes en jonge dochteren al heel heel spoedig met een aantal percenten was afgenomen. De leerst of was niet genoeg ver werkt en daardoor minder het eigendom van ’t kind geworden. levensjaar leenen zicb zoo meer goede afronding. En dan, geestelijk doorvoede heertjes en uitvoeren? Op stmat omslenteren kattekwaad doen en men enkele van het schoolwezen verre overtreffen. Wij geven deze opmerking, niet dewijl we den godsdienst vijandig zijn, maar terwille van eene juiste beoordeeling. Kerk en school mogen geene vijanden wezen. Het is in ’t belang des ge- meenschappelijken vaderlands dat ze elkander verstaan en aanvullen, waar dit kan. In dezen geest toont ook de tegenwoordige Minister van Binnenlandsche Zaken te werken, pogen verdient waardeering. Spottend werd van uit het kamp der tegen standers opgemerkt of er niet weldra een derde druk van het wetsontwerp op den leerplicht zou verschijnen Mocht ditdan hopen we dat het zal zijn in onzen geest. Maar voor loopig zullen we al dankbaar zijn, als dit ontwerp tot wet wordt verheven. Dankbaar, maar bevelen niet voldaan. Is echter eerst het scheepje in zeedan vallen de gebreken van zelve in het oog en dan kunnen door het aanbrengen van enkele wijzigingen, zoovele herstePingen plaats i hebben. Dan als eerst maar ’t beginsel in de wet belichaamd is. Nu, daarop hebben we thans goeden moed. DUITSCHLAND. Zooals reeds met een paar woorden is meegedeeld, bevat de Reichsanzeiger een reeks van officieele berichten omtrent de gebeurtenissen op het eiland Samoa. Een be richt van den consul-generaal Roze geeft daarin een uitvoerige beschrijving van de onlusten te Apia, die destijds reeds vermeld zijn. Met alle kracht spreekt de heer Roze het officieele be richt van den opperrechter Chamber tegen als zou hijRozete paard aan het hoofd van verscheiden honderd volgelingen van Mataafa hebben gereden. Verder doet de heer Roze uitkomen, hoe bootst verdienstelijk de Duitsche gouverneur van Apia de heer Rasselzich ook volgens de dankbetuigingen van den En gelschen consul en den Engelschen kapitein heeft gedragen. Daar, zegt de heer Roze, de voorloopige Regeering van Mataafa van alle I kanten erkend was, zou alles in volkomen orde en rust hebben kunnen geschiedenals de opperrechter Chamber zich maar niet met de Verder behelzen de be- i van den beer Roze de reeds bekend geworden mededeelingen omtrent het verschil van opvatting in de Samoa-quaestie van den den leerplicht nog aanmerkelijk stijgenDuitschen vertegenwoordiger eenerzijds en van doch zou deze bij goeden wille werkelijk een den opperrechter Chamber en den Engelschen onoverkomelijk bezwaar zijn? Is het algemeene consul te Apia anderzijds, volksonderwijs dan niet het hoogste staatsbelang P en valt er op vele andere aangelegenheden niet ring voldoende te bezuinigen? Wat het zwaarste is, moet ook het zwaarste wegen. ’t Is opmerkelijkdat de klacht over de zoogenaamde opdrijverij der kosten voor het H et dertiende en veertiende onderwijs altijd van kerkelijke zijde komt. Men uitmuntend voor eene J zou van de «hoofden der beschaving en voor standers der goede zeden” eene andere houding wat moeten onze twaalfjarige mogen verwachten. Of zijn ze geheel en al in -L-— x---dametjes verder ’t begrip «kerk” opgegaan en nog zoo kort- i en allerlei ziebtig om de school te beschouwen als een der baldadigheid plegen Maar, portalen van de kerk ’t Zou de moeite lieve hemelmen klaagt nu reeds steen en loonen eene statistiek te bewerken van al de been over de onde ugendheid der lieve straat- kosten der zoogenaamde kerken en kerkedien- jeugd en dan zal dit nog veel erger worden, sten. Stichtingskosten en onderhoud van ge in de leer doen Nu, dat zal ook bewoners weten nu reeds EN mms- n tin i j; 11:\111: iilui ïiioii rii ii:sl i\n. i'j FRISO.

Friso nl | 1899 | | pagina 1