ZATERDAG 18 MAART 1899. No. 23. Nieuwstijdingen. Negen 4 Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. van Italië. Met zekerheid kan het Dagblad meedeelen, Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 85 cent. PRIJS der AD VERTENTIÉN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM De het Vad. schrijft De leden der conferentie worden bij loting Kampen in dienst zullen treden. Te Utrecht is in den leeftijd van ruim 99 jaar overleden de heer F. P. van Rooijen sr. was de oudste inwoner dier In de jaarvergadering der Algemeene Harddraverij Vereeniging deelde de voorzitter mededat de toestand der kas alleszins be vredigend is, zoodat de Vereeniging dit jaar in staat is zes meetings te organiseeren drie op de baan te Oud-Roosenburgh en drie te Bussum. Voor het examen ter verkrijging van de de vorstin gedragen, Achter de laatste zijn linkerzijde prins arbitrale commissie beslissen. De Duitsche regeering zal worden vertegen woordigd door Fhr. Von Bülow, staatssecretaris voor buitenlandsche zaken. Volgens de Indépendance Beige is er nog niemand aangewezen om België te vertegen woordigen. Naar Le Signal mededeelt, heeft markies Visconti-Venostawegens gezondheidsredenen, Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, niterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrydag morgens vóór 12 uur. een lange rij van 1500 fakkel dragers bewoog zich de optocht onder het spelen van treurmuziek. Des middags te 12 uur bereikte de stoet het praalgraf, waar de plech tigheid plaats had. De Keizer vertrok te 1 uur. De Rembrandttentoonstelling te Londen is Zaterdag jl. gesloten. Zij was gedurende zestig dagen, negen uur per dag geopend en werd door omstreeks 25000 personen bezocht. De Amsterdamsche Rembrandttentoonstelling was gedurende vier-en vijftig dagen, gemiddeld De rijks-veldwachter R. M. van der Meyden te Leidenheeft te Zoeterwoude tegen een koopman proces-verbaal opgemaakt wegens het noodeloos kwellen van kalveren. De man had namelijk 9 groote kalveren op een hondenkar geladen. De koppen der dieren hingen buiten de kar; de beesten zelf waren met geweld in de kar geduwd. Daar de koopman aan den veldwachter zeide, dat hij die beesten niet anders kon vervoerennam de beambte er 4 kalveren uit en bleef de wacht houden, totdat de koopman de andere 5 had overgebracht en teruggekomen was om de overige dieren te halen. Den 5en April as. worden wederom jongelieden aangenomen voor het wapen der infanterie, die daartoe bij het instructie-bat. te over de drie sectiën verdeeld. Bij verschil van meening of staking van stemmen zullen de voorzitters der sectiën als ÜUl]8trijjerjjij gemeente. Indië, jbr, C. H. A. van der Wijck, in de maand October van dit jaar zal repatrieeren. Bij Kon. besl. zijn benoemd bij het Departement van Oorlogtot commiesmet ingang van 1 Mei a.s.mr. A. S. Miedema, secretaris der gemeente Harlingenen tot adjunct-commies, met ingang van 1 April a.s., de le klerk bij voormeld Departement J. C. j Tweede Kamer. de motie Ketelaar tot het uitspreken door de Kamer van de wenschelijkheid, dat het trakte ment van volgende gouverneurs-gener. op f 100,000 worde vastgesteld. Deze motie werd verworpen met 40 tegen 21 stemmen. Daarna kwam aan de orde de motie Rink tot het uitspreken der wenschelijkheiddat de jacht op waterwild met bet kanon-geweer door het openbaar gezag zal worden verboden. Deze motie werd aangenomen met 46 tegen 23 stemmen. De Regeeringeinlichtingen omtrent het Gods dienstonderwijs op de openbare scholen zijn commissoriaal gemaakt. De Indische mijnwet is aangenomen met 64 tegen 8 stemmen. Besloten is tot een tweede afdeelings-onderzoek van het leerplicht-ontwerp. Bij de behandeling van het ontwerp op den staat van oorlog en beleg is verworpen met 49 tegen 26 stemmen een amendement van den heer Lohman om voortduring van den staat van beleg niet te laten afhangen van eene machtiging der Tweede Kamer. In het debat met den heer Lohman getuigde de heer Van der Zwaag van den trouw der socialistische kamerleden aan de Grondwet en van zijn bezwaren tegen de waardigheid van het Koningschap, waarom bij de inhuldigingsbelofte niet aflegde. Het ont werp is aangenomen met 68 tegen 9 stemmen. Na afdoening der andere ontwerpen is de Kamer op reces gescheiden. Het plan bestaat de Tweede Kamer bijeen te roepen in de tweede helft van April en dan de werkzaamheden te beginnen met het nieuwe afdeelingsonderzoek van het leerplicht-ontwerp. Kamerverkiezing te V»endam. De uitslag der Donderdag te Veendam ge houden verkiezing voor de Tweede Kamer is als volgt: l itgebracht 3023 geldige stemmen. Hiervan verkregen de beerenmr. Smidt (aftredend, liberaal) 1426, Schaper (soc.-dem.) 1597 stemmen zoodat laatstgenoemde gekozen is. De Donderdag te Leeuwarden gehouden openbare verkooping van Crescent-rijwielen was zeer geanimeerdzij gingen alle boven de als uiterste grens gestelde prijzen. De jongens- en meisjes-rijwielen brachten gemiddeld f 64 op, de dames-fietsen van f 95 tot f 100 en de heeren-rijwielen van f 90 tot f 100 per stuk. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat krachtens Koninklijk besl. van 6 Maart 1899 no. 45 in dit jaar vijf jongelingen bij de opleiding van adspirant- administrateurs bij de Koninklijke Nederlandsche zeemacht kunnen worden geplaatst. De eischen voor de toelating tot de opleiding' zijn opgenomen in de St. Ct. no. 63. Op 23 Maart a s. wordt een detachement recruten van de le afdeeling mariniers te Am sterdam overgeplaatst bij de instructie compagnie der 3e afd. te Rotterdamteneinde verder te worden opgeleid. Tot inkeer gekomen. De milicien die als volgeling van Tolstoi zijn verplichtingen als militair niet verkoos na te komenheeft zich na door den commandant te Bergen op Zoom te zijn onderhoudenaan de keuring onder worpen en de krijgsartikelen geteekend. De milicien is daarop naar Vlissingen overgieplaatst. vollen strijd is dit een eervolle vrede. Deze vrede zalnaar wij hopenook onzen lezers ten goede komennu er voortaan eiken dag minder papier in Groningen aan de markt zal worden gebracht.” President Loubet heeft allen, die wegens het uiten van rumoerige kreten en het ver oorzaken van wanordelijkheden op den dag van zijn intocht in Parijs veroordeeld werden, gratie geschonken. Uit Belgrado wordt gemeld, dat de Rus sische regeering het optreden van baar gezant in Servië. Scbadowski, geenszins heeft afge keurd. Scbadowski blijft gezant in Perzië, doch zal niet eerder terugkeeren vóór Milan het konink rijk heeft verlaten. Het af breken van de poli tieke betrekkingen door Rusland met Servië zou reeds daarom uitgesloten zijn, wijl Rusland de gangen van Milan en zijn kuipen nog strenger wil controleeren dan tot nu toeeen taak, waarvoor de legatie-secretaris Mansurow zeer goed berekend is. Geen zaken door tde zaak”. Brusselsche correspondent van aan zijn blad het volgende: De voorzitter der Fransche Kamer van Koop handel hier, de heer Rolland, klaagde kortelings over den verderfelijken invloed, dien de »zaak” op het Fransche handelsverkeer uitoefent. Dezer dagen was ik van het volgende ge tuige. Een Franscb handelsreiziger kwam zijn waren bij een onzer winkeliers aanbieden. »Ik betrek niets meer uit Frankrijk, behalve één artikel,” luidde het antwoord. »En wat dan? Misskien kan ik ’t ook leveren.” »Het dagblad L’Aurore.” De reiziger had er genoeg van. Een nieuwe expeditie Het eGeogra- pische Genootschap” te Petersburg zendt een nieuwe expeditie uit tot het onderzoek van Centraal-Azië, waarvan de kosten hoofdzakelijk zullen bestreden worden uit door den Keizer gestichte fondsen. De expeditie zal onder aan voering van luitenant Koslow, Petersburg tegen het einde van deze maand verlaten. Ze zal trekken door West-Mongolie en de woestijn Gobi, het Ransjan-gebergte overtrekken en door het Koekoenoor-gebied tot den bovenloop van de Gele rivier doordringen. gemeente. elders is gesproken zijn gegladna een eer- -- Bij het binnenkomen van een trein uit i Esschen, dacbt de arbeider P. Veearts de spoorbaan te Rozendaal nog te kunnen over- loopen, doch werd door de machine tegen den grond geworpen. Hij bleef plat op den grond I liggen en de trein was reeds 10 meter over hem heengegaan toen deze stopte. De man bedankt op te treden als vertegenwoordiger van ^on evenwel n'ef u'f zÜn benarde positie ver- - -- lost worden, alvorens de trein wat optrok. Hij bleef ongedeerd. dat de gouverneur generaal van Nederlandsch Brouwer. Naar de Ned. Fin. verneemt, zal de directie der Stoomvaart-Maatschappij Nederland voorstellen bet dividend over 1898 te bepalen op 14 pet. INHOUD van het Friesche Tijdschrift „Sljucht en Rjucht.” 18 Maert 1899. Hwet in Flearmüs ris ütwirke het, W. D. Fréde, H. D. H. Rigels fen it Selskip sNocht en Wille.” Hope! J. B. Schepers. De bük laper en de skiere iel. W. D. It presint, J. Péke tuk, C. H. Koart-| swyl. Fragen. It Olterterpster tsjerkje Fo. de Z. Bikaeid (mei plaetsjee) D. H. Z. Te Hoogeveen doet zich het zeldzame ge val voor, dat uit één gezin twee zoons op denzelfden dag door de nationale militie in £jerbert dienst moeten treden. (Eén uit een vorig huwelijk van den man en één uit een vorig huwelijk der vrouw). Beiden steunden door hun arbeid het gezin, zoodat door bun beider indiensttreding veel wordt gemist. Bij de Maandag te Breda door cadetten gehouden velddienstoefening viel zoo meldt de N. R. Ct. een cadet bewusteloos neer. Aanvankelijk dacht men dat hij door een flauwte was overvallen, doch alle pogingen om den jongen man bij te brengen bleven vruchteloos. De oorzaak van zijn dood is waarschijnlijk ge legen in een plotselinge hartverlamming. zeven uur per dag geopend en werd door onge veer 51000 personen bezocht. Emile Erckmann, die met Chatrian zoo veel bekende romans o. a. ook Vriend Frits geschreven heeftis te Lunéville overleden. Hij was 76 jaar. Tot gezant van Japan in Nederland is benoemd de heer Tcbinda, vroeger minister resident van Brazilië. Hij zal de diplomatieke vredesconferentie bijwonen met eenige Japansche staatsdienaren. De concurrentiestrijd tusseben de Provin ciale Groninger Courant en de Nieuwe Gronin ger Courant is geëindigd. Na onderling overleg is besloten dat de Nieuwe Groninger vanaf 1 April weer des ochtends en de Provinciale weer des avonds zal verschijnen. De Nieuwe Groninger schrijft naar aanleiding hiervan »De deinende golven drukinkt, waarvan Het Dagblad verneemt dat H. M. de 1 Koningin bet paleis Huis ten Bosch ter beschik- Woensdag is behandeld j king heeft gesteld voor het houden der ver gadering van de vredes conferentie, welke den 18en Mei geopend wordt. Naar het Vad. mededeeltzal de vredes conferentie in drie afdeelingen worden gesplitst de eerste voor de ontwapeningsvraag en de quaestie der vermindering van de vredessterkte der legers de tweede voor de arbitrage aangelegenheid; de derde voor alle andere voorstellen. Elke afdeeling zal zelfstandig optreden, met een eigen president; iedere sectie brengt ook een rapport uit, dat aan de conferentie in pleno onderworpen wordt om over de conclusiën te beslissen. EN TWINTIGSTE JAARGANG. akte als onderwijzer of onderwijzeres hebben zich in de provincie Groningen 200 sollicitanten aangegeven. In Noord-Holland hebben zich een kleine 400 candidaten aangemeld voor het examen als onderwijzer en onderwijzereshet getal is ongeveer even groot als ten vorigen jare. Het schriftelijk gedeelte zal 5 April plaats hebben in het Paleis voor Volksvlijt. Op 17 April vangt het mondeling gedeelte aan, dat tot in Juni voortduurt. Commissie I komt saam in het Gebouw v d. W. Stand, commissie II in het Nutsgebouw te Amsterdam. Bismarcks begrafenis. Na de aankomst j van den Keizer te Friedrichsruh zette de lijk stoet zich naar het mausoleum in beweging. Voorop werd de kist dan de kist van den vorst. schreed de Keizeraan von Bismarck. Daarop volgden de familieleden. Tusschen FRISO \ieib imteïïie- iiuii iiiim m ii:sl i\fi.

Friso nl | 1899 | | pagina 1