I De verkiezing te Veendam. No. 24. WOENSDAG 22 MAART 1899. Wat Turken wel weten. Officiéél gedeelte. Buitenlandsch Nieuws. Nkgkn en twintigste Jaargang. Dit Blad versohijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Als men den loop der gebeurtenissen ge- ekomeD) d;e den Tsaar een petitie willen durende de laatste dagen nagaat, zegt de Köln 1 t Prys per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. PHIJS der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. UITGEVEBt Y. KUIPERS, FIRMA H, BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM hartelijk blij dat hun oppositie in dit geval slechts platonisch is geweest. ENGELAND, de begroetingen hagelbuien ons in de afgelegde zeker bij de lied Hoor de golfjes kabbelenzij voeren haar mede, de gouden lente! Hoor de vogelen juichen het lied der lente Hoor de planten fluisteren: zij komt ons wek ken tot het rijke leven in zonneweeldezij de schoone lente 1 Uw bekoring kan niets wat leeft ontkomen. Zie den grijze, moedeloos en koud in langen, ring - beeld van ontbinding weder is verdwenen. Zelfs de democratische en sociaal democratische Was ’t meerder weelde Dan lentevreugd Die Adam streelde In Edens jeugd? Of breidde de aarde Toen de eerste Bruid Haar bruidskrans gaarde Zich schooner uit? Staring.. Gezegende Lente, Pascha der natuur, gij',, rein en lieflijk als het pas geworden leven 1 Hernieuwd wonder der opstanding! Balsemend •en, waarvan de inhoud overeenstemt oordeelen, dat hij is een votum van afkeuring 1 als tegen den bevorderde zei ven. niet g- dacht hebben. Lord Russelde «lord chief justice” van Engelandis door de Regeering aangewezen wijlen lord Herschell te vervangen in de commissie van arbiters voor bet Venezolaansche grensgeschil. Wie den overledene zal vervan- in de Engelsch-Amerikaansche commissie de regeling der geschillen tusschen de en Canada is nog niet uit- Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dingdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. deel althans met den heer j Hierbij deelde hij mede dat aan dit vaartuig eene nieuwe verbetering was aangebracht, zoodat het niet langer «blind” kon heeten, maar voortaan zijn koers zou kunnen bepalen zonder boven waver te komen. Het Lagerhuis is bezig met voor Oorlog en Marine en heeft Donderdagavond de aangevraagde gelden voor de bemanning der vloot toegestaan. Een amen dement om dat cijfer te verminderen, werd met 153 tegen 49 stemmen verworpen. De vice- minister van Marine Macartney (de minister Goschen is nog ongesteld) herbaalde de ver zekering dat de Regeering deze sterkte der vloot noodig achtte om haar opgewassen te doen zijn tegen tenminste twee der voornaamste I andere zeemogendheden. en Rijksdag heeft gekregen bet schrik- van en ’t Is alsof ze menschheid toeroept «Maar ook gijdie zit te treuren Om verloren zielsgenot Wil het hoofd bemoedigd beuren Ras verandert licht uw lot; Trad de tijd uw heil ter neder Straks geeft hij ’t licht dubbel weder. ’t Mag onder deze indrukken niet verwotr- deren. dat we met volle instemming hier laten volgen ’t onderstaande stukje van Nora ge plaatst in Het Nieuws van den Dagvan Zaterdag, 4 8 Maart j.l. H. Bij een oproer in de lucht, zegt een Turkscb spreekwoordverschuilt de zon zich achter de wolken. En onze dichter Laurillard was Turken in de leer geweesttoen bij zijn deed hooren «Wolken zie ik grauw en dicht, Die des hemels licht ontluist’ren En aan mijnen blik verduist’ren ’t Schijnsel van het zonnelicht. Te Veendam heeft men er anders over gedacht Wel stelden de liberalen daar den heer Smidt weder candidaatdoch de socialen droegen den heer J H. Schaper voor en deze werd gekozen met 1597 stemmen tegen 1426 uitgebracht op het afge treden lid. Welke is nu de beteekenis van dezen uitslag? In verband met bet bovenstaande zou men j Zij hebben overwonnendoch men overscbatte de waarde dezer overwinning niet. Vooreerst heeft bet denkbeeld bij velen zeer waarschijnlijk I opgeld gedaandat de bevorderde nu reeds «genoeg verdiende” en dat het lidmaatschap der Kamer daarbij niet noodig was Want het is een feitdat er in den lande genoeg ge vonden worden van oordeeldat het lid ziin I der Kamer a f 2000 per jaar een bijzonder vette betrekking is. Hoewel deze kiezers wel niet tot de snuggersten gerekend kunnen wor den, tellen ze toch mee, want zij stemmen, en elke stem heeft waarde. Maar aan den anderen kant heeft men te De BURGEMEESTER der Gemeente WORKUM maakt bekend, dat de verkoopers van sterken drank in ’t klein, die na 1 Mei 1899 hun beroep wenscben voort te zetten, hiervan uiterlijk vóór 1 April schrif- van guren wintertijd zie hem blij en dankbaar nu verjongen in de straling van uw gouden aan- schijnziehoe jonge teere menschenplanten zich drenken aan uwe levensbronne I Gij doet i grijze winternevelen vluchten, en grijze sombere zielenevelen moeten wijken voor uw aangezicht. j Gij Godsgeschenkpredikt eeuwig leven strooit uw bloemenschat tot op de graven en de kranke spreekt met nieuwen moedoch te schoon is de aarde om nu te sterven. Zachtjes trilt die stem mee in den jubel voor u, o blijde levenwekster, u, reine voedster van het leven «Maar de zon is niet gebluscbt Boven ’t zwart dier wolkgordijnen Staat zij onverzwakt te schijnen In verheven kalme rust Welke levenservaringen het lot onzer dichter geweest mogen zijnniemand zal hem zijne Turkscbe leer ten kwade duiden. Zij is waar en niet anders. Waar is bet, dat we thans de Lente intreden en al moge ’t evenzeer waar wezendat de koude Noordenwind met zijn een wiotergeziebt geeft, als we wintermaanden zoo maar even, als ter loops, mochten aanschouwende Lente komt geeft als de Godsgetrouwe bare zegeningen, onder allerlei beproevingen der DUITSCHLAND. In heel de Duitscbe pers I om is er maar één stem van bevrediging dat door de oplossing welke het conflict tusschen regee- gen voor I Vereenigde Staten bladen welker vrienden tegen bet compromis gestemd hebbenzijn in den grond der zaak In het district Veendam heeft eene verkiezing voor een lid der Tweede Kamer plaats gehad, noodzakelijk doordien de voor dat district zitting j hebbende heer Mr. E. A. Smidt eene bevorde ring gewerd bij de rechterlijke macht. De Wet eischt dan. dat de bevorderde zijn ontslag neemt als lid der Kamer. Hij is echter on- middeliik herkiesbaar. De Wet stelt dezen eisch als waarborg voor de vrijheid der verkiezingen en van den ge kozene. ’t Kon mogelijk zijn, dat de Regeering door bevordering een «lastig” kamerlid op de hand trachtte te krijgen En ziet, nu hebben de kiezers uit te maken of dit al of niet het geva] is. In den regel wordt het ontslag-nemende bevorderde lid zonder eenig verzet herkozen. Geen der politieke partijen denkt er aan tegenover den aftredende eene andere candi- datuur te stellen. telijk op ongezegeld papier aan het College Burgemeester en Wethouders behooren kennis te geven, teneinde geen stoornis in hun beroep te ondervinden. Workum. den 28 Februari 1899. De Burgemeester voomoemd T. M. ten BERGE. partijen. De anti-revolutionairenchristelijk- historischen en katholieken hebben geen candi daten gesteld officieel ten minste niet. Maar of ze daarom niet gestemd hebben is eene andere vraag. En dan komt deze er nog bij op wien? Letten we even op vorige cijfers in verband met de thans verkregene. Bij de algemeene verkiezingen in Juni ’97 werden 4492 geldige stemmen uitgebraebt. Mr, Smidt werd toen gekozen met 2326 stem men, terwijl voorts verkregen de heeren D. R. Mansholt (protectionist) 24 8, M H. A. van der Valk (anti-rev. en kath.) 1467 en H. P. G. Helsdingen (soc.-dem.) 465 stemmen. Deze cijfers geven te denken. Tegen 4492 geldige stemmen van ’97 wer den er nu slechts 3023 uitgebrachtdat is ongeveer een 1470 minder of evenveel als de candidaat der anti-revolutionairen en katholieken erlangde. Mr. Smidt werd gekozen met 2326 stemmen en verkreeg thans slechts 1426, dat is precies 900 minder. Een protectionist (voorstander vau beschermende rechten) was thans niet aanbevolen. Rekenen we ’t aantal stemmen van den heer Mansholt maar bij die van den heer Helsdingenden sociaal democraat, dan verkrijgen we 218 en 465 of te samen 683. j En nu is de heer Schaper gekozen met wel 1597 stemmen, zoodat de sociale heeren alzoo ruim 900 zijn vooruitgegaan, of ongeveer bet zelfde cijfer, dat de liberalen minder verwierven Als nu zoo de zaak staatis de quaestie zeer eenvoudig Maar dan moeten ook alle anti revolutionairen en katholieken zich van stemming hebben onthouden. En is dit inderdaad het geval Van meer dan ééne zijde wordt dit ontkend. Dat anti-revolutionairen hunne stem aan een sociaal-democraat kunnen geven, hebben belang bij de ontbinding van den Rijksdag had, allerminst evenwel de regeering, welke zeker bij een nieuwe verkiezing een Rijksdag terug gekregen zou hebben waarvan het zeer de vraag zou zijn geweest of deze de leger- voorstellen gemakkelijker zou hebben aange nomen dan de tegenwoordige. Teekenend is ook dat de conservatieven en agrariërs, die anders altijd hun voordeel in conflict-geruchten zienna eenig overleg toch ook tot de over tuiging gekomen zijn dat met een conflict ten- gevolge van het niet bewilligen van 7000 man niets was aan te vangen. Ook zij verklaren zich thans ingenomen met het compromis en wijzen er op dat het uitlokken van een conflict wegens kleinigheden altijd verwerpelijk is. De Regeering heeft een aanschrijving tot de besturen van Duitsche spoorwegen gericht, waarbij dezen gelast wordt de slagboomen bij overwegen op zoo grooten afstand van de sporen te plaatsen, dat er voldoende ruimte is voor een paard en rijtuig tusschen de slag boomen en de sporenvoor het geval deze achter een plotseling neervallenden slagboom mochten geraken. Men hoopt zoodoende ongelukken bij over wegen te voorkomen. FRANKRIJK. De Fransche Zeemacht heeft in de Kamer den minister van Marine Lockroy, die de algemeene beraadslagingen over zijne begrooting opende, stof verschaft tot eene rede waarin hij aantoonde, dat de Regeering in den laatsten tijd gehandeld had alsof morgen de oorlog stond uit te breken wat nog de beste wijze was, zeide de minister, om den vrede te bewaren. Hij had getracht een nieuwen geest in de marine te brengen, haar te verlossen van de oude sleurde west- en zuidkust was ver sterkt, de verdediging der Algerijnsche kust we j verzekerd enz. Voorts stond de minister stil indertijd gezien in ’t district Schoterland, toen i tij de diensten welke men van de onderzeesche de heer Domela Nieuwenhuis verkozen werd torpedobooten hopen mocht en bij de treffelijk En van de katholieken wordt nu beweerd, dat i geslaagde proefnemingen met de Gustave Zédé. Ze - VOOr een Óeei mmaus - uiri ucu ncci Schaper zijn meegegaan, na diens verklaringen tegenover het hangende wetsontwerp op den leerplicht. Doch hoe het zij, den liberalen kan het ver wijt van flauwhartigheid niet ontgaan. Al mogen ze honderden malen van verrassing spre ken bij een tusschentijdscbe verkiezing eigen- lijk zoo wat om den vorm toegegeven doch ze wisten, dat de candidatuur van den heer Schaper was gesteld en die wetenschap alleen moest voldoende geweest zijn hen tot den meesten ijver aan te sporen. Voor ’t beden is er geen verder doen aan en moeten we de houding en de daden van den heer Schaper afwacbten. H. gemaakt. RUSLAND. Te St.-Petersburg zijn vertegen woordigers uit alle standen van Finland en uit iedere gemeente van dat land één afgevaardigde is uw ademstralend uwe koelte. FRISO 'IMS- H millTFATIE- itmi viinii rim:sLi\D. 99 Li I i UUX'UWl vu'.ai uxj 10 wu -vivmi.i mnwtawg tegenover de Regeering, die bevorderde, zoowel En toch zal het grooter deel der kiezers daaraan hoegenaamd Het is eene nieuwe methode een tegen-candidaat in ’t gelid te brengen, eene methode waarvan den socialisten de eer der uitvinding te beurt is gevallen. I V

Friso nl | 1899 | | pagina 1