Bericht. Een nieuw pleidooi. WOENSDAG 29 MAART 1899. No. 26. Buitenlandsch Nieuws. Negen Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAQ. H. en mannelijkheid. deed met eens een poosje uit Belgrado te ver- Prys per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. PRIJS der ADVERTENTIÈN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prys belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM ENGELAND. Heaton die den stoot gegeven heeft tot bet onlangs ingevoerde stuiversporto tusscben Enge- Wegens GOEDE VRIJDAG zal het a.s. Zaterdagnummer niet verschenen. DE UITGEVER. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het Wiener Tageblatt weet mede te deelen, dat de Oosten- »Vaak spraken dan de twee gelieven Bij lichte maan In ’t uur der vrijers en der dieven Door ’t venster aan.” Zoo moet ’t wezen. van herbalings-schoolkinderen op den open weg, zonder straatlantaarns, ’t is te verfoeilijk om er van te spreken. Welk eene waarde hecht men aan eenig christelijk beginsel, ook bij onze aanstaande jonge doebterenom ze maar zoo aan d’r lot over te laten? Eene leelijke maat schappij tochzou men niet bang worden uiterst bang, vader te wezen van eene dochter? I Gelukkig, dat de vele feiten tegenspreken. Maar als De Standaard in dit opzicht tegen werpingen heeft, dan wijzen wij op de zoovele zoogenaamde christelijke jongelings- en jonge- dochteren-, op de zoovele christelijke knapen- en en meisjes-vereenigingendie tot laat in den nacht hunne samenkomsten of hunne feest vieringen hebben en waarvan de resultaten ook verre van fraai zijn. Is het ondervinding soms, die De Standaard aldus doet spreken? Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrydag morgens vóór 12 uur. tegen 118 stemmen commissier i zullen tot een aanneembaar vergelijk te komen. Want dat bet bestuur van Londen zoo niet blijven kan, daarover zijn alle partijen het eens. De Duitschers op Samoa prins HohenloheI rijksebe ministerraad de taalwet, die op grond ---r I vaD ar(. 44. (jer GrOndwet zal worden uitge vaardigd en waarvan wij dezer dagen melding hebben gen aakt, beeft goedgekeurd. Het be richt ve-dient echter nog bevestiging. Het eskader van Oostenrijk-Hongarije, dat te Triëst vertoefde; is van die stad naar de haven van Pola vertrokken om daar te worden uit gerust voor eene expeditie naar de Chineesche wateren. Te Weenen hebben ongeveer duizend Duitsch- liberale vrouwen eene bijeenkomst gehouden, waarin kiesrecht voor vrouwen werd geëischt, «opdat, de tegenwoordige heerschappij van het gepeupel in Weenen mocht ophouden.” ITALIË. De Kamer heeft Donderdag be sloten tot 25 April uiteen te gaan. De heer Barzilaivan de uiterste linkerzijde, verlangde dat vooraf over de interpellatiën betreffende China zou worden beraadslaagd, maar de mi nister-president, generaal Pelloux, verklaarde dat de Regeering de volle verantwoordelijkheid voor de begonnen onderhandelingen op zich nam. ZWEDEN en NOORWEGEN. Het feit, dat de Kroonprins, die nog altijd te Christiania verto< ft en het Regentschap voor zijn vader waarneemt, onlangs door studenten en publiek op sneeuwballen werd onthaaldis niet de eenige onaangenaamheid geblevendie men Z. H. in die stad beeft aangedaan. De radicalen in bet Storthing hebben den Kroonprins hunne invitatiekaarten voor een souper, dat in het Koninklijk Slot zou worden gegeven, teruggezonden. Niet minder dan 63 van de 79 leden sterke radicale partij hebben zulks gedaan. De Noorweegsche bladen zijn echter met dit bewijs van demonstratie alles behalve in genomen. De Verdens Gang noemt het een bedrijf, waardoor de buitenwereld van manieren, d e in Noorwegen heerscheneen denkbeeld moet krijgenwaarmede noch het landnoch de demonstranten gediend kunnen zijn. Het Morgenbladet, het hoofdorgaan der rech terzijde, betitelt de radicale partij met den naam van «een hoop kwajongens.” SERVIE. Ex-Koning Milandie allerlei rampen over Servië brengt, en nog onlangs oorzaak was dat de Russische gezant uit Servië De Kamer heeft krediet en Mei goedgekeurd. Prins Esterhazy, lid der Hongaarsche Mag natentafel enz. enz.te Kismarton in Sopron heeft van den Voorzitter der Parijsche recht bank vergunning verkregen om majoor Walsin j Esterhazy en zijnen neef Christiaan te dagvaar- den, ten einde hun verboden worde den naam Esterhazy zonder dien van Walsin te voeren zich ooit graaf te noemen of het wapen der familie Esterhazy te gebruiken, met welke die i heeren volgens eischer niets gemeens hebben. Het Parlementslid Henniker vertrok, heeft thans begrepen, dat hij het best A A J AA AA A AH. A A I >1 A A A AW DUITSCHLAND. P hebben thans in een verzoekschrift aan den Duitschen Rijkskanselier verklaard, dat zij voortaan niet meer het gezag van den opperrechter Chambers zullen kunnen erkennen. Zij dringen aan op een juiste omschrijving van de bevoegdheden en plichten van dezen ambtenaar. Ook de' len de Duitschers in dat verzoekschrift mee, dat eene verdeeling van de eilandengroep tusscben Engeland Amerika en Duitschland voor ben niet voor- deelig zal zijn en dat zij op zoo iets derhalve niet gesteld zijn. De hoogere geestelijkheid van alle gezindten te Jerusalem is door keizer Wilhelm geridderd. Volgens de Daily Mail zal keizer Wilhelm 28 Juli naar Cowes vertrekken. De Duitsche keizer heeft geweigerd zijn goedkeuring te hechten aan een erflating van den brouwer Meyer aan de stad Stettinter groottevan f 480.000, voor de stichting van een museum, tenzij de behoeftige nabestaanden van Meyer, aan wie door den erflater niets was vermaakt, door de stad worden schadeloos gesteld. Te Felmersdorf, in de nabijheid van Breslau, heeft een ontploffing plaats gehad in de bus- kruitfabrie'r van den beer Guattler. Het huisje dat bestemd was tot het korrelen van het kruit vloog geheel in de lucht en twee arbeiders die zich in het gebouwtje bevonden, werden gedood. FRANKRIJK, wetten voor April Franschen en Engelsehen verkeeren te Nizza tegenwoordig niet op den besten voet en nu zijn Woensdagavond op de kade van Villafranche Engelsche en Franscbe zeelieden slaags geweest, zoodat een twaalftal hunner gekwetst werden. De Britten moesten zwemmende naar bun schip, de Venus, terugkeeren. Maar zoo’n wandelpartij land en zijne koloniën, ontving deswege het eereburgersebap der stad Canterburywaar hem vervolgens een feestmaal werd aangeboden. De vice-minister Brodrick (Buitenlandsche Zaken) deelde in het Lagerhuis mede, dat van de Regeering der Vereenigde Staten een voor stel s ingekomen tot eene voorloopige regeling van het grensgeschil in Alaska. De Engelsch- Amerikaansche commissie bad daaromtrent dezen winter niet tot de gewenschte overeenstemming kunnen komen. Het Huis zette daarna het debat voort over het wetsontwerp betreffende het bestuur van 1 Londen dit werd dien dag wederom verdaagd zonder het bereiken van een practisch resultaat; de tweede lezing werd aangenomen met 245 1 en verwezen naar eene waarin alle partijen wel trachten Maar dan mag zijn oordeel beperkt heeten en zijne redactie een ruimer standpunt kiezen. Want op dit gebied kunnen alle partijen zich ook ontmoeten. Christelijkheid kan toch niet zonder zedelijkheid. Als daarop nu van alle kant gelet wordtzal er tegen leerplicht wel hoegenaamd geen bezwaar bestaan. Noch tegen leerplicht, noch tegen verplicht herbalingsonder- wijs. Beide onmisbare zaken in een goed ge ordende maatschappij. Doch ’t onderwijs is nu eenmaal het terrein van voetangels en klemmen. De onzalige schoolstrijd heeft dit tot een kruidjeroer-mij niet gemaakt en daarom veel bedorven. Ge- lukkig is het den Minister om de zaak zelve te doen en sluit hij al wat politiek heet daar buiten. Zijne houding is eene waardige. Al zijn we als partij-mannen bij lange na niet tevreden over het ingediende wetsontwerp waarover we nog onlangs spraken. ronduit moeten we erkennen, en wij doen dat bij deze, dat de voordracht een geest ademt van eene verzoeningdie alle partijen moet bevredigen minus 1 atuurlijk den tegenwerkers van beroep. Aan de verschillende bezwaren tegen zijne eerste voordracht is de Minister zooveel mogelijk tegemoet gekomen. Hij heeft zelfs wat men noemt «vrij wat water in den wijn gedaan.” Onder dit laatste moet dan worden verstaan het loslaten van het verplichte zevende leerjaar en voorts het uitzicht op meer subsidie aan ’t bijzonder onderwijsop ’t verleenen eener bij drage voor lokalenbouw en de opneming van het personeel der bijzondere scholen voor pensio- neering en (de ook nog voor dat der openbare) te verwachten ondersteuning van weduwen en weezen. Dit beginsel getuigt van mannelijkheid. Nu de schoolstrijd is gestreden en de pacificatie is geteekendmag dat «ding” niet weder te voorschijn worden gehaald. Men moet breed zijn in zijne opvattingen. Onze wetten moeten zielenadel verraden. Wat doet het er toe, of een jongen (of meisje) zijne (of hare) opleiding heeft genoten aan eene openbare of wel aan eene bijzondere school Hoofdzaak is maar of het kind goed onderwezen, goed onderlegd is. De strijd om het bestaan eischt dit en hij «die zijn tijd voorbij laat gaan, Blijft als Jut voor ’t landhek staan.” Andere tijden, andere zeden. Daartegen valt niet te praten. Men moet met zijn tijd meegaan. De domper-historie van vroegere eeuwen heeft bij het gaslicht of dat der el&ctriciteit van heden uitgediend. Men kan meer vertrouwen en met gerustheid, omdat een niet-ontwikkelde, een an-alpbabeet, een stakkert in de wereld is. Maar juist die stakkerts moeten er niet zijn. Want in het welbegrepen belang der maatschap moet ieder individu, ieder schepsel, een wezen zijn ter voortbrenging. Het leven op een ander is een ondeugdelijk beginsel. Nu treedt de wetsvoordracht Borgesius in dit breederuime, echt liberale spoor. En, wat niet te verwonderen valt, de tegenstander van vroeger komt bij en waardeert. Daar is b.v. bet katholieke Centrum «Tegenover een zoo ruiterlijke houdingals door den heer Borgesius wordt aangenomen, past geen achterdocht, welke krenkend is voor een eerlijk man in een eerlijk debat. «De voorgestelde hervorming kan ten slotte niet slechts aan duizenden verwaarloosde kinde ren, maar ook aan de bijzondere school zelve ten goede komen.” Van katholiek standpunt wel bezien. Van elk standpunt evenzeer. Het ten goede komen aan alle scholen is de hoofdzaak. En dan komt bet ook ten goede aan al de onderwijzers, die hunne krachten wijden aan de opleiding der jeugd en daarbij onzinnig genoeg, elk ander bevechten, waar het hunne eigene belangen en die hunner weduwen en weezen aangaat. Waarom een bijzonder onderwijzer ook, na wel- volbrachten srbeid, geen pensioen gegund. Waarom hem ook niet de verzekering gegeven, dat komt hij te vallen de zijnen ver zekerd zijn? Hoe dwaas, elkander daarover te bevechten Daar zijn er te veel belangen, die gemeen zijn en die nog moeten worden behartigd, om verder ruzie te hebben. Eendracht maakt macht 1 Deze leuze geldt ook op schoolgebied. En al blijven we voorstanders van de openbare school, we dragen daarom der bijzondere geen kwaad hart toe. Ontwikkeling blijve de leuze en een arbeider is zijn loon waard. Deze omstandigheden mogen allen, die mede arbeiden aan de algemeene ontwikkeling aan sporenom geen water in den wijn te doen maar om krachtdadig op te treden voor eigen en het algemeene welzijn. Daar is De Standaard, het hoofdorgaan der anti-revolutionairen. Hoe zegt het blad De leerplicht zal afstuiten op het berhalings- onderwijs. Immers daar zullen jongens en meisjes tot 4 6 jaar samengaan, ’s avonds laat op straat en wat moet daaruit groeien «In de steden bron van straatschenderij vroege onzedelijkheid. Ten plattenlande, waar woning en school op verren afstand van elkaar liggen en zonder gaslantaarns langs de wegen, een wandeling van jongens en meisjes in den 1 donker, of, uitlokkender nog, bij zoeten mane schijn.” Werk en doe, al doet ge ’t nog zoo goed, er zijn altijd bedillaars te vinden. Tegenwerkers van beroep. Zoo ook in de politiek, of laat ons hier liever spreken van de behartiging der landsder volksbelangen ja zelfs van de waarachtige behartiging daarvan. Is er grooter terrein van algemeenen aard dan het volksonderwijs? Nie mand kan daar buiten, niemand 1 En hoe beter een volk onderwezen is. hoe beter het zich kan voordoen in de rij, hoe beter bet kan meedoen in den ouderlingen strijd om het bestaan. Daarom zou men mogen verwachten, dat alle weldenkenden in den lande zouden meegaan met de poging van den tegenwoordigen Minister van Binnenlandsche Zaken, den beer Goeman Borgesius, waar hij door leerplicht voor te schrijven ieder tot ontwikkeling wil brengen. EN TWINTIGSTE JAARGANG. FRISO Mil"' H MIIEIIIEUIE- IIIJII Mlllll FIIIESEIJII. CllLlUö UUCL Dl. CLi

Friso nl | 1899 | | pagina 1