<il l‘ L De Helling en het Jodenkerkhof. I I WOENSDAG 5 APRIL 1899. No. 27. Binnenlandsche Berichten. f J Sif I I I I J Negen en twintigste Jaargang. f Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. en S. I - museum I 1 Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM hoofdbestuur, nieuwing beroep doen op Uw collecte, die dezer dagen Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prys belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. De opslagplaats bij de helling aan de Oostzijde der Doite heet «Hoerenkunst.Deze naam kan afkomstig zijn van een der eigen aren van de hellingde naam Heyr of Heer vinden wij hier tenminste. Hij of een zijner naamgenoten had dan de bijnaam «Konst” of «Kunst,” ontvangen wegens betoonde kunst vaardigheid. dit jodenkerkbof te Workum kwam, resoluties van «Burgemeesteren Schepenen overeen- Ge om het «centraal-bureau voor sociale adviezen" te steunen. Het departement Leeuwarden stelt voor gedurende 5 jaar telkens f 1000 te be- voor geldelijken steun aan departe- welke aan het hulp-personeel van bewaarscholen gelegenheid verschaffen om zich voor zijn taak te bekwamen. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentidn Dimdag en Vrydag morgens vóór 12 uur. Landgenooten Ruim tachtig jaren bestaat de Maatschappij van Weldadigheid. In dat tijdvak is zij voor tal van gezinnen een zegen geweest. Zij genoot daarbij den steun van vele belangstellenden in den lande, waaronder het Koninklijk Huis steeds de eerste plaats innam. Thans komt zij een aller steun, door eene aan Uwe huizen zal gehouden worden. Het is bekend, dat de werkkring der Maat schappij vooral bestaat in het opnemen van verarmde gezinnen of personen die zij in de gelegenheid stelt als arbeiders, en later dikwerf als vrijboeren, in eigen onderhoud te voorzien. Allen hebben tegen eene matige vergoeding een huis met tuintje en de vrijboeren daaren boven 2| hectaren grond in gebruik en ont vangen de noodige voorschotten voor hun bedrijf. De bevolking bestaat thans uit pl.m. 350 gezinnen met ruim 2000 zielen. Twee Hervormde en ééne Roomsche Kerk met pastorieën zijn in onderhoud bij de Maat schappij. De kinderen zijn verplicht het onderwijs in de scholen tot hun 14e jaar te volgen en boven dien het godsdienstonderwijs hunner gezindte bij te wonen. Bij het verlaten der school staat hun de gelegenheid open om zich voor verschillende betrekkingen te bekwamenvoor de meisjes o. a. in een viertal handwerkscbolen en voor de jongens door de uitmuntende gelegenheid, die de Maatschappij van Weldadigheid in hare fabrieken en werkplaatsen aanbiedt tot het aan- leeren van allerlei ambachten en in hare zes groote boerderijen tot het zich bekwamen in den landbouw. Aldus toegerust, verlaten ons jaarlijks een zestigtal bestedelingen of kinderen van opgenomen gezinnen en bun latere loopbaan geeft in den regel aanleiding om met groote voldoening op de verkregen resultaten terug te zien. Het is echter duidelijk, dat voor dit alles groote geldelijke offers vereischt worden. Zekerde Maatschappij is in menig opzicht vooruitgegaan en zij, die Frederiksoord bezoch ten zullen een gunstigen indruk hebben mede genomen van den staat harer bezittingen, die eene oppervlakte van ruim 2000 hectaren beslaan, maar de behoefte aan bedrijfskapitaal neemt steeds toe, terwijl de inkomsten niet vermeerderenook het ledental, dat indertijd tot 23000 was gestegen, is thans tot beneden 7000 gedaald. zij «bekennen voor ons en onse officioin een vrije vaste en «erfpacht verhandelt en «aen de Eersamen David Salomons Jode althans «geoctroyeerde Taeffelholder van de banck van «Leninge binnen meergemelte steedeseeckere «dartich vijercante voeten Landts, op des Stadts «Camp leggende achter de Sijll aen de wijck- «grachtswall, omme deselve voor hem en sijne «erfgen. soo «alhier ter «verholden als oock (als) iemandt van Burgemeester en Wethouders van Zaandam hebben bij den Raad ingediend eene voordracht tot uitbreiding der gasfabriek, waarvoor zij een krediet vragen van ongeveer f143,000. Wordt deze voordracht aangenomen dan zal de fabriek een capaciteit verkrijgen van 20.000 kub. meter per etmaal. Voor deze uitbreiding is tevens noodig de aankoop van aangrenzend perceel, geraamd op f 14000. De Directeur der Maatschappij van Wel dadigheid de heer Job van der Have, deelt ons mede dat van 10 tot 15 April eene collecte zal worden gehouden ten behoeve der Maat schappij van Weldadigheid. Gaarne bevelen wij deze zaak met aandrang bij onze lezers aan en om ze eenigszins warm daarvoor te stemmenlaten wij hier volgen eene circulaire gericht aan het Nederlandsche volk. Als gewoonlijk liep ik dezer dagen Zeeburg om en beslootdoor het mooie weer verlokt het binnenpad terug te gaan. Drassig kan het er wezen, het hekkecenten-gevraag maakt het den wandelaar soms lastig, het bruggetje over de oude Molers- of Tettingburevaart heeft zijn beste dagen gehad, voor een die zijn oogen de kost geeft spreekt de natuur hier evenzeer als in de bosschen van Gelderland en Kennemer- land. Als de zon zoo vriendelijk op de 18e eeuwsche trap- en puntgeveltjes aan de overzij der Dolte schijnt, het water doet blinken en glinsteren en over gras en weide een lente- wasem brengt, de levende natuur in sloot en plas, te land en boven ons telkens iets nieuws verteltdan vindt de aandachtige beschouwer ook hier meer dan ruime stof tot stil genot. Er is echter meer dan dit wat den wande laar kan trekken langs dezen weg. Dat zijn historische bijzonderheden. Voor twee er van vraag ik een oogenblik de aandacht. Eerst de helling, links. Zij heeft het druk, men kan het zien; zij is ook niet van gisteren, van honderd en twee-honderd jaren reeds dag- teekent ze. De «Oude Buddein leven «scheepstimmerman en Heye Epkes mede- scheepstimmerman in compagnie hebben tot «Worckum eerst de «Helling op den nieuwen «Dijk aangeleijt in den jaare 1656," zegt een oud dijksboek. En het vertelt ons met bleeke letters hoe «Heyr 1Schuitemaaker hem «op de Helling succederende (opvolgende)en «daarop Reiner joensjes laast overleden naa «wiens dood zijn soon Joentje Reiners de Helling David Salomons beeft geen sloot gegraven, «gekocht heeft.” Daarbij vinden wij nog een kantteekening die vermeldt hoe «op de Dijk, «daar nuu de palagie van de linkervleugel van «de zijl naar Reiner joentjes Huis toestaat, is «te vooren een Kantshelling geweest.” Of is wellicht de oudheid alleen interessant indien ze in de vorm van een stuk oud porce- lein of gegraveerde schotel in een wordt bijgezet? Hier staat ze in levende lijve voor u. Van links naar rechts staan wij voor een andere gedachtenis, die de feitelijke aanleiding tot dit schrijven is. Het jodenkerkhof. Vreemd, ik heb er varkens op zien loopen. Wat houdt de levensstrijd zich op met gemoeds bezwaren, en dat nog wel van doode menschen Het was een wildernis. Ik heb gegluurd door haag en stekgraf steenen lagen er; mijn nieuwsgierigheid was opgewekt en, ik ben ingebroken, niet met ge weld, zeer vredig door een opening ten koste van mijn kleeren. Het is reeds eenige jaren geledennaar ik hoop dus verjaard. Enkele der steenen, zoo ik mij wel herinner, waren onder aarde en gras bijna geheel bedolven, een slechts was nog zoo dat men een gedeelte van het opschrift lezen kon. Ik meen dat in de hebreeuwsche letterteekens de naam van David Salomons verborgen niet, maar jarenlange absentie was. niet veel joodsche gezinnen Maar dan was het dezelfde op wiens verzoek dat van David Salomons. In de de kinderen van David hier slechts hunnen vader begraven met enkele der hunnenzijn toen Raedt der stede Worckum” toch lezen wij dat verstoven, schoon zij het graf te Workum niet successoren in i vergeten hebben. onverbleecklijke I Of het geslacht is uitgestorven? ik weet het toegestaan te hebben, niet. Alleen weet ik dat den le Nov. 1764 «de joodsche kerk te Leeuwarden heeft aan- «genomen het verdere «onderhoud van genoemd «kerkhof" en als gevolg daarvan de in- of «opgang afsloot met een deur met slot, waar «van zij en de Secretaris der stad een sleutel «hebben zou.” Het is zeker door haar of haar gemachtigde stede metter woon solde mogen dat de vernieuwing heeft plaats gehad «verholden als oock (als) iemandt van sijne maar vol, ik geloof het niet; een ander kerk- geloofsgenoten versturven sijnde, ende hij hof te Workum kan vol zijn, hier vult het «David Salomons sulx solde mogen accorderen aantal niet, maar jarenlange absentie van «en toestaen tot een plaetse van begraeffenisse i dooden. «der dooden ofte tot Legersteden te sacrificeren I «en gebruicken mits tot een recognitie en «beloninge van sulx ten profytte van de stadt «20 car (oli) gids, en mede onder de expressen «voorwaerde, dat soo van meer gemelte David «Salomons met sijn familie van Worckum mochte «comen te vertrecken, ofte hij en sijne kinders «alle versturven mochte sijndeselve dartich «vijercante roeden Landts wederom sail comen «te vervallen ten provytte van de stadt, doch «dat de voornoemde D. S. deselve gepachte «plaetse tot sijn costen sail mogen affgraven «affstecken ofte met hage rondtsom tot be- «vrijdinge van hetselve beplanten.” d°. 29 Aug. 1664. Ook de Nederlandsche Centraal Spoorweg- Maatsehappij heeft zich, in zake het ontwerp- Ongevallenwetmet een adres tot de Tweede Kamer gewend met verzoek het daarheen te willen leiden, dat, alvorens het ontwerp tot wet worde verhevendaarin bepalingen worden opgenomen die aan werkgevers, die voortdurend een groot aantal werklieden in hun dienst heb ben de bevoegdheid tot zelf verzekering onafhankelijk van de Rijksverzekeringbank toekennen, desverlangd onder de noodige waar borgen dat de door de wet gestelde verplich tingen worden nagekomen. Loterijen. Naar aanleiding van eene verklaring van den Minister van Binnenlandsche Zaken, onlangs in de Tweede Kamer gedaan, dat er vooralsnog voor hem geene redenen bestonden om tegen de loterijenwelke vele winkeliers aan hunne nering verbindente velde te trekken, zoolang geene klachten des wege tot hem kwamen, circuleert thans in de gemeente Schoterland een adres aan den Minister, waarin op de nadeelen dier loterijen voor het publiek en vooral vooral de niet-loterijhoudende winkeliers wordt gewezen en met aandrang wettelijke maatregelen tegen die loterijen worden verzocht. Het adres telt reeds vele handteeke- ningen. Huisvergadering. liet Nut houdt 24 Mei te Amsterdam onder leiding van mr. H, Smeenge zijn jaarvergadering. Ditmaal is echter niet het Concertgebouw doch het gebouw der Vrije Gemeente als vergaderplaats aangewezen. Behalve een twaalftal voorstellen van het ter verdere uitvoering en her nieuwing van vroeger genomen besluiten, zijn enkele nieuwe voorstellen op de agenda gebracht, o.a. vraagt het hoofdbestuur een crediet van f 1500 voor een onderzoek naar de rechts kundige vormen van productieve associaties en crediet-instellingen ten dienste van landbouwers en de volksklasse, en een crediet van f 2000 geen stek geslagenmaar een haag geplant. Dezelfde haag die als een wildernistot voor korten tijd het stille oord omringde. I 235 jaren oud, en nog zag men in het voor jaar de kinderen rukken en scheuren aan de takken en rijk beladen met welriekende hage- doorn huiswaarts keeren; meer dan 200 jaren is die haag ter roof geweestuw vader, groot-, over- en betovergrootvader zij hebben staan te trekken aan die twijgen waarnaar nu uwe kinderen reiktende witte bloesems hebben hun moeders kamer reeds versierd en begeurd. Begrijpt ge nu waarom die schijnbare wilder nis eene beteekenis had? Had zeg ik want zij is niet meer. Hoe vraagt ge Ga zien, zooals ik zag. In plaats van die oudeeerwaarde meidoorn-haag een spiksplinternieuwe omrastering van meer dan twintigvoudig pnntdraad de oude strui ken zijn tot op den grond gekort geen oud eerwaardig uitzien meer. Ja toch wat Midden op het voormalig doodenbed staat een gloednieuw zerkje en op dat zerkje met, voor velen kabalistischeteekenen een op schrift. Wat zou dat zijn S.d.h. m.l.(a). k.b.r.j.t. aldus staat er onge veer, maar in hebreeuwsche letters. Een plechtig opschriftwoorden stemmende met de plechtige omgeving 1 zoudt het denken. «Sadè malee kebaroot”, aldus vulde ik voor zoover mijn kennis van bet joodsch ging, de teekens aan. stemmen «Het doodenveld is vol.” menten, Vol! en ik had er nooit meer dan een drietal graven gezien. Volde geschiedenis van Workum heeft I aan te wijzen buiten Och wellicht hebben lange Iemandt der selver hem sijne maar vol, ik geloof het niet; een ander kerk- MMS- H AIH EKTEVIli: 11.11) IIIIIIIFIIIIiSLIMI. t l UITGEVER: 1’ y- I J .....o.. 1

Friso nl | 1899 | | pagina 1