7 No. 28. ZATERDAG 8 APRIL 1899. Negen en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Nieuwstijdingen. stichting een van middelen. I van V ■■MH Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM I Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7J cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. meer in pacht te geven. Volgens bericht uit Kopenhagen heeft er zich weer een incident tusschen Zweden en katoenen stad Yesd Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags J uur. Advertentiön Din dag en Vrydag morgens vóór 12 uur. Het vergaan der „Stella” op Donderdag jl. is een van de treur’gste ongelukkendie in langen tijd op zee zijn voorgekomen. Het was een uitstekend stoom schip, met wakkeren kapitein eo voortreffelijke bemanning, dat op dien dag - voor het eerst in dit seizoen een aantal plezierreizigers meest uit Londen, van Southampton naar Guern sey zou overbrengen. Het was fraai weder en een kalme zee, doch tegen drie uur des namiddags, toen de Stella het doei harer reis begon te naderen kwam er een dikke mist op. De kapitein dacht, dat het een plaatselijk verschijnsel was en stoomde met volle kracht doorten einde zoo spoedig Maar er zal gelegenheid zyn tc verschaffing, tot ontginning terwijl reeds gerept wordt stichting van 1 gesticht. A. O. M. aankoop, op grond van den financiëelen toestand der gemeente. B. en W. meenen dat door den aankoop van Sonsbeek de gemeente tot grooter bloei zal komener zullen meer vreemdelingen komen, 1 zal gelegenheid zijn tot productieve werk- van woeste gronden, 't van een plan tot gemeente-krankzinnigen- bruiken om Noorwegen los te maken Zweden”, zegt het bericht. Het voorstel van Duitschland om een Duitsch Engelsch-Amerikaansche commissie te benoemen ter regeling van de Samoa quaestie is door lord Salisbury in beginsel aangenomen. Volgens een bericht uit Parijs heeft de Compagnie Internationale des Wagon-Lits het voornemen een vergrooting van het kapitaal a 15 miljoen francs voor te stellen. over 1898 zal fr. 35 worden I i betreffende het vervoer werden uitgevoerd. De aanwezige vrouwen en den verkoop van melk te Berlijn. Fil- kinderen werden eerst in de uitgebrachte booten mdie elk van de noodige zeelieden Een werden voorzien, en daarna mochten de mannen geval met doodelyken afloop door azijn-essence. plaats in de booten zoeken. Gezondheidsgeboden. Petroleum tegen parasieten van planten. Een preparaat van cacaoschillen). Wetenschappelijke Berichten (Het aschgohalte van specerijen. Het ver Doch er was geen ruimte genoeg voor allen en bovendien zonk de Stella binnen tien of twaalf minuten nadat zij op de rotsen gestooten had. Toen het water de machinekamers bereikte, sprongen de stoom ketels, waardoor het zinken nog verhaast werd. Een aantal menschen (naar gissing een honderd tal) geraakte daarmede te water en een der booten sloeg om. De meesten hadden zich van een reddingsboei voorzien en velen wisten een ronddrijvend voorwerp te bereiken. Doch de avond viel en de mist bleef voortduren zoodat vermoedelijk nagenoeg allenalvorens jammerlijk om te komen, nog een tijd lang zullen geleefd hebben in de hoop dat redding voor hen zou opdagen. Zij die in de booten gered zijn, hebben toch nog uren lang (twee booten 15 en 17 uren) in den kouden nacht moeten doorbrengen voor dat zij door voorbijkomende schepen opgemerkt en aan boord genomen werden. Zij hadden ontzaglijk veel geleden en waren uitgeput van koudehongerdorst en vermoeienis. In een van deze booten was eene welbekende Londen- sebe altzangeres opgenomen (miss Greta Willi ams), die den moed en de kracht der roeiers levendig hield door herhaaldelijk het lied >0 rest in the Lord” te zingen (>Sei stille dem Herrn” uit Mendelssohn’s oratorium »Elias”) en haar stem drong in den nacht over het water door tot een der andere booten, die toevallig in de nabijheid gebleven was. De omgeslagen boot werd bereikt door veer tien personendie er in slaagden daarbinnen te komen toen een golf de boot weder recht bad gezet. Maar zij zaten tot aan hun midden in het water en het duurde bijna 24 uren j voordat redding kwam voor de acht die in het leven gebleven warenzes waren achtereen volgens bezweken en over boord geworpen. Het achttal werd gered door een Fransche sleepboot, die hen naar Cherbourg bracht; zij weten de hulpvaardigheid en onbaatzuchtigheid dezer Fransche zeelieden niet genoeg te roemen. Ook het gedrag van den kapitein der Stella De Eerste Kamer is Woensdagavond bijeengekomen tot hervatting harer werkzaam heden. Mededeeling werd gedaan van de ingekomen wetsontwerpen, waarna werd overgegaan tot het opnieuw samenstellen der afdeelingen. De vergadering is daarna verdaagd tot nadere bijeenroeping. Naar de Arnh. Ct. verneemt zal de Tweede Kamer waarschijnlijk tegen den 25en dezer maand ter hervatting harer werkzaam heden weder worden bijeengeroepen. De Minister van Koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in 1899 voor twee jongelingen gelegenheid bestaat om te worden aangenomen, ten einde onder het genot van een subsidie van f 4000 te worden opge leid tot militair apotheker bij bet leger in Nederl.-Indië. Nadere bijzonderheden bevat de St. Ct. no. 78. Bij Kon. besl. is benoemd tot lid van het college voor de zeevisschenjen jbr. mr. J. Roëll, lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal te ’s-Gravenhage. Bj Kon. besl. is J. M. Bottemanne be noemd tot directeur der visschersbaven te IJmuiden. Vredesconferentie. In de officieele uit- noodigingen voor deelneming aan de internatio nale vredesconferentie, verzonden door bemidde ling der Nederlandsche diplomatie, wordt aan de wordingsgeschiedenis der conferentie herinnerd en aan het lofwaardig initiatief van den Czaar om door internationale bespreking de zegeningen des vredes te verspreiden en zoo mogelyk te komen tot matiging van de overdreven wapening; verder wordt herinnerd aan de algemeen gunstige ontvangst van het voorstel en verzekerd de ingenomenheid van H. M. de Koningin met het denkbeeld om ’s Gravenhage als plaats van samenkomst aan te wyzen. Verder wordt mee gedeeld dat de tweede nota der Russische Re geering den grondslag der beraadslagingen zal uitmaken. Uitgenoodigd zynRusland, Zweden en Noor wegen DenemarkenEngelandNederland, BelgiëLuxemburg, Duitschland, Oostennjk- Hongarye, Servië, Roumenië, Montenegro, Tur- kye, Griekenland, Italië, Spanje, Portugal, Frankrijk, Zwitserland, de Vereenigde Staten van Amerika, Siam, Perzië, China en Japan. Biykens by het Departement van Marine •ontvangen berichten is Hr. Ms. pantserdekschip Zeeland, onder bevel van den kapitein ter zee A. G. Ellis, 3 dezer te St. Thomas aangekomen en dienzelfden dag van voortzetting van de reis; De Ruyter, onder bevel I zouten. Verteerbaarheid van verdunde melk. - Invloed van het licht op het zuur worden der melk.) Feuilleton: (Een en ander over brood en meel. Daltonisme.) Gemengde Berichten. Hygiënische Sprokkelingen. Vraagbord. Li-Hung-Tshang, te Peking teruggekeerd is daar met groot eerbetoon ontvangen. De Fransche admiraal Fournier heeft bevel ontvangen ter begroeting van het Itali aansche Koningspaar bij diens reis naar Sardinië met zijn eskader naar Caghari te stevenen. Naar uit St. Petersburg gemeld wordt i zal de Chineesche regeering een rondschrijven tot de mogendheden richtenwaarin zij te daar vertrokken ter en is Hr. Ms. fregat van den kapitein ter zee W. M. J. Visser, 4 dezer van Aden ver trokken. B. en W. van Arnhem stellen den Raad voor aan te koopen het landgoed Sonsbeek, de kosten te voldoen uit een 2J pCt. annuïteits- leening, groot hoogstens f 1,100,000, aflosbaar in 10 jaar. De koopsom bedraagt f 800,000, terwijl de commissie van financiën berekent dat de ge- heele aankoop ongeveer f 909,000 zal kosten. De minderheid van B. en W. ontraadt den Hij was bezig den bliksemafleider van de «Pfarr- kirche” na te ziencn reeds had hij de uiterste spits van den toren bereikt toen bij plotseling naar beneden stortte. Onder het vallen gelukte bet hem echter zich aan de leidingsdraad vast te klampen en zich zoo van een doodelyken val te redden. Inhoudsopgave van no. 9 van het Maand blad tegen de Vervalschingen. Een zwaar vergift in de huishouding. Onderzoekingen van levensmiddelen en handels- aitikelen gedaan aan het Bureau voor chemisch en microscopisch onderzoek, Keizersgracht 291, AmsterdamDirecteurenDr. van Hamel Roos en Harmens. Controle onderzoekingen: (Azijn. Bakolie. Bier. Boter. Brood. mogelijk door den mist heen te zijn. j Geëmailleerde pannen.Geconserveerde levens- censk'aps stootte de Stella in haar volle vaart Levertraan. Melksuiker. op do rotsen die als de Casquet klippen wel- Staalpillen. Vischsoorten (geconserveerde), bekend en gevreesd zyn door alle zeelieden, Zeopsoorten Uittreksel uit het verslag die het vaarwater naby deze eilanden kennen. r>- t zn a--mi-l-:ij-~- Het was duidelyk aan het snel binnendrin- der K. N. Marine (Oct. 1897 Oct. 1898). gende water, dat de Stella spoedig zou moeten B« larven levensmiddelen in blik. Gevaarlijke zinken; alle passagiers kwamen op dek en de petroleum. Veroordeelingen wegens over- kapitein gaf snel doch met de grootste kalmte teruggekeerd. De St. Ct. van 5 April behelst het kon. besluit van 20 Maartbepalende de plaatsing I in het Staatsblad van de overeenkomst op 23 Februari 1898 te ’s-Gravenhage tusschen Neder land en Duitschland gesloten, waarby die op 11 December 1873 te Berlijn tusschen beide Ryken gesloten, tot regeling van de uitoefening der geneeskunde in de grensgemeenten (Staats blad 1874 no. 71) wordt uitgebreid tot de veeartsen. De boeren Richard Hol, Kessels, David Koning, Kriens en Schweinsberg hebben de benoeming tot leden der jury voor bet te Purmerend te houden concours van den Prov. dwijnen der bij den wijn gevoegde salpeterzure Bond van Harmonie- en Fanfare-gezelscbappen aangenomen. Het concours is bepaald op 11 Juni as. Naar men verneemt zal een prix d' excellence worden uitgeloofd waarnaar kunnen meedingen de vereenigingen die in de verschillende af- j deelingen het hoogste aantal punten hebben behaald. Het hoofdbestuur heeft als plaats voor het volgende concours Delft aangewezen. De Bond telt thans 15 vereenigingen, een aantal als nog niet was bereikt. ’s Ryks Ethnographisch Museum heeft ten geschenke ontvangen van den heer Job. Pater, te Teheran, eene groote verzameling van en andere stoffen zooals die in de en omstreken worden geweven. kennen geeft in ’t vervolg geen grondgebied Deze stoffen worden in zeven groepen, waarvan ieder een afzonderlijken naam draagtonder- j scheidende monsters van iedere groep zijn aan een houten rol bevestigd. Aan den Noorwegen voorgedaan. Het Noorsch ministerie schenker is de dank der Regeering betuigd. zou n jt aan Zweedsche officieren verboden INHOUD van bet Friesche Tijdschrift I hebben de Noorsche forten te inspecteeren en „Sljucht en Rjucht”. 8 April 1899. de troepen-bewegingen bij te wonen. Boven- Hwet in Flearmus ris litwirke het, W. D. dien doet het groote uitgaven voor bewapening Maitiid, H. D. II. It nye sarjens baeitsje, salsof bet besloten is desnoods geweld te ge- J. P. A. Oan ’e bistjürder. J. J. Hoff. De blide skipper, M. M. FoarjierslietT. Koartswyl. Fragen. Frjeppe fammen I yn ’t bütenlan en by üs (mei plaetsjes). Flesschentrekkerij. Aan de Rotterdamsche politie is de opsporing verzocht van den Amster- damschen flesschentrekker A. Eichhorn. lig is evenwel in de richting van Dordrecht ont snapt. Tegenwoordigheid van geest, Een Dussel- met 10 dorfer electrotechnicus is door zijn eigen tegen- Als dividend woordigheid van geest aan den dood ontkomen, voorgesteld. De A. O. M. vervoerde ge durende de Paascbdagen ruim 150,000 passa giers. De beide vorige jaren was het aantal respectievelijk 155,000 en 143,000. Een telegram van den correspondent der N. B. Ct. tc Batavia houdt in, dat de rust te Soemalata (Celebes) hersteld is De moorde- I naars van den administrateur Knappert waren gevangen genomen en de troepen naar Menado van Dr. J. C. A. Simon Thomas, scheikundige f’ TT IT //N. IL larven levensmiddelen in blik. Gevaarlijke zinkenalle passagiers kwamen op dek en de petroleum. Veroordeelingen wegens over- j kapitein gaf snel doch met de grootste kalmte treding der Boterwet. Hygiëne en Industrie: zijoe bevelen, die onmiddellijk in de beste orde (Politie verordeningen L en i treering door kiezelgoer. Vergiftige rijst- geholpei poeders. Schadelyke sigaretten. \ll IM' El Illi IIIU\l II Him KWH HIKMII. I ’’I" UITGEVER: i I

Friso nl | 1899 | | pagina 1