I Isolement o/ Samenwerking. Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsche Berichten. WOENSDAG 19 APRIL 1899. No. 31. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ii. Samoa-acte vervangen werd door eene, welke van het kiesrecht werd tot UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Geen bijzondere politieke partij met eigen doel einden kan heil aanbrengen, de oude garde, die steeds door de belangen van allen wilde be vorderen, en die dit nog wil, verdient respect. En de uitkomst heeft dit steeds bewezen. Welnu dan, als weldra weder de stembus roept tot gemeenteraadsverkiezing, dan luistere men niet naar isolement of samenwerking, maar stelle het werkelijkehet hoogere belang op den voorgrondhet heil der maatschap. Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 oent. PRIJS dor ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. candidaten komt optredendie om door samenwerking eene nieuwe kieswet in ’t zich zelven de keuze waardig zijn, leven te roepen. •den De oude partijen zouden zouden er komen, gegaanzou zoo elkander staan. katholieken, aanzijn aan Ihistoriscbe. nieuwe bezems vegen schoon, l/racht en had iets an> het nu weten ten beste heeft geleid. 'ervanC ’t evenals ze maar wilden vele zoogenaamde stillen in den landezullen tot de bevrediging der sociale meedoen, om den rechten weg te bewandelen behoeften. En deze wilden dat Men droomde dan ook zoete droomen. I samenwerkingMaar En dit waren altijd de hoofdzaken Laat ze ’t hierbij blijven voortgaan op den goeden w’eg, die immer Het Vaderland heeft er van geprofiteerd. En ’t groote publiek, de DUITSCHLAND. De interpellatie aangaande de Samoa quaestie in een Duitschen Rijksdag heeft geen aanleiding gegeven tot debat, daar van Von Bülow alle partijen hebben tevreden gesteld. Von Bülow zeide j maar zoolang de Samoa-acte bestaatmoeten I alle deelnemers er zich loyaal aan houden. Definitieve beslissingen moeten slechts bij een stemmig besluit der onderteekenaars genomen worden. Wij staan tegtnover de verschillende candidaten voor den troon zonder partij kiezen. Aan het optreden der Engelsche en Amerikaanscbe oorlogsschepen deden wij volgens onze neutraliteit niet mee, noch keurden wij het goed. Over de laatste botsingen bezitten wij slechts verminkte en onvolledige telegram men. Een eindoordeel is dus niet mogelyk. Dat er een conflict tusschen den Amerikaan- schen admiraal Kautz en den kommandant van de Falke zou zijn ontstaan, houdt Von Bülow voor ongegrond. Hoe dit zij, door plaatsehjke voorvallen kon een definitieve regeling in elk geval niet gepraejudicieerd worden. Zulk een regeling kan slechts het uitvloeisel zijn van een overeenstemming tusschen de drie kabinetten. Het verheugde daarom Von Bülowdat Engeland thans officieel verklaard heeft, dat het de voorstellen van Duitschland betreffende de wijze van voorbereiding en de opdracht aan de bijzondere commissie te verleenenheeft aanvaard. Men meldt uit Stuttgart dat er in de laatste dagen meer sneeuw in het Schwarzwald is ge vallen dan gedurende den geheelen winter. FRANKRIJK. Op aandiingen van den Minister van Marine en van de Regeering zal de vice-admiraal De Cuverville, die zijn aan vraag om terugnemen en zijn functies van chef van den état major van de marine blijven waarnemen. In Januari jl. had de Droils de l’Homme een verhaal meegedeeld van een duel tusschen de heeren Déroulède en graaf Boni de Castel- lane, welk duel zou zijn voortgesproten uit een vrouwenquaestie. De graaf De Castellane heeft daarop aan het blad een proces aangedaan en de rechtbank heeft thans den gérant en den redacteur van de Droils de l'Ilomme veroor deeld ieder tot 1500 francs schadeloosstelling. Het vonnis zal in het blad zelve openbaar moeten worden gemaakt. President Loubet heeft een de Provinciale Staten. Hoe Maar in ’t district Sneek de verklaringen beuueu luvieueu- gesieiu. uu duiuw zeiue dat Duitschland zou blijven vasthouden aan den uit de Samoa-acte voortvloeienden rechtstoestand zoolang deze acte niet bij gemeenschappelijk besluit van Amerika, Engeland en Duitschland, De cbristelijk-historiscbe vrienden hadden welke de acte teekcnden was gewijzigd. zich weder verbonden met de oude antirevolu aan den President der Vereenigde Staten in antwoord op een schrijven van dezen naar aan leiding van het Spaansch Amerikaansch vredes- tractaat, Het telegram luidt aldus: «Ik ben zeer getroffen door de gevoelens, uitgedrukt bij gelegenheid van de onderteeke- ning van het vredestractaat tusschen Spanje en de Vereenigde Staten. Ik geef Uwe Excellentie uitdrukkelijke verzekering, dat het de hartelijke wensch der Fransche Regeeiing is. om de banden van vriendschap, die de twee groote Republieken verbinden, nog nauwer aan te halen.” Uit de statistiek van de bevolking van Parijs blijkt, dat bet getal kiezers van de hoofdstad sedert 1898 met 20.160 is verminderd. Het getal inwoneis is verminderd met 20,000. Het Journal des Débats schrijft dit toe aan het feit, dat vele personen er de voorkeur aan geven om buiten de stad te gaan wonen in plaats van in het centrum. ITALIË. Het Italiaansche Koningspaar met de Ministers Pelloux en Lacava heeft Zaterdag gedejeuneerd op bet ter reede van Cagliari liggende Fransche admiraalschip Brennus. Admiraal Fournier stelde de gezondheid in der koninklijke gasten, waarop Koning Humbert, onder dankzegging voor het onthaal, zeide zich te verheugen in de goede verstandhouding tus schen Frankrijk en Italië en dronk op den voorspoed der Fransche Republiek. j SPANJE. De Minister van Marine zal aan de Cortes een krediet aanvragen tot het bouwen j van tien pantserschepen. In den Spaanschen te Ministerraad is verder een ontwerp in studie om algemeenen dienstplicht in te voeren. GRIEKENLAND. Het Ministerie is thans door den heer Theotokis saamgesteld als volgt Theotokis, president, Simopoulus, Financiën, Romanos. Buitenlandscbe Zaken, Coumoundoros, Oorlog, Bougouros, Marine, Carapoulos, Justitie en Estianes, Onderwijs en Eerediensten. Het heeft zich aan de Kamer voorgesteld. Incidenten hadden niet plaats. ZUID-AFR1KA. Bij de verkiezingen te Vrijburg heeft de Afrikaanderbond beide zetels te Vrijburg gewonnen; de beide candidaten der Rhodes-partij zijn geslagen. De Afrikaanderbond zal derhalve in het nieuwe wetgevende lichaam een meerderheid hebben van vyf stemmen. Hare Majesteiten de Koninginnen reden Zaterdag om halftien in open rytuig met twee paarden bespannen uit, ter bezichtiging van het mailschip Koningin Begentes der Stoomvaart- Maatschappp «Nederland.” De vorsteiyke bezoeksters werden aan den ingang op de Handelskade ontvangen door twee der directeuren, de heeren J. Boissevain en Op ontslag reeds had ingediend, deze ten Noort, (de derde directeur, de heer Tegel- berg, vergezelde ambtshalve de Prins Hendrik naar IJmuiden,) en aan boord gekomen werden haar bouquetten aangeboden door de dochters der heeren Boissevain en Op ten Noort. Hier werden ook de kapitein Visman en andere offi cieren aan HH. MM. voorgesteld. Alvorens echter een bezoek aan de fraaie salons te brengen, werd op het dek een wyle vertoefd om de Prins Hendrik te zien wegstevenen, aan boord waarvan een detachement militairen was, dat naar Indië vertrok. De muziek van het 7e reg. luisterde als gowoonlyk deze altijd indrukwekkende plechtigheid op. Toen de Prins Hendrik onder de hoera’s der Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Din.dag on Vrijdag morgens vóór 12 uur. Isolement of samenwerking Een paar dikke woorden, die tegenwoordig weer veel van zich laten hooren in die zoo nagenoeg schering en inslag zijn. Men moet er maar den slag van hebben, om leven in de brouwerj te brengen. Isolement geheel op zich zelve staan, het groote woord van wylen mr. Groen van Prinstererals hy zyne betrekkelyk weinige antirevolutionairen met fleren moed toeriep «In ons isolement ligt onze kracht Dat woord is wat men noemt een gevleugeld woord geworden evenals dat van wijlen mr. Heemskerk ten aanzien der schoolagitatie»De aardigheid is er af!” Nu de antirevolutionaire partij had dan ook al spoedig de aardigheid van haar isolement af. Zij verbroederde zich tamelijk wel mot de roomsche partij in den lande, bracht de Tweede Kamer door vereende kracht om en deed zelfs een antirevolutionair-katholiek ministerie geboren worden. De samenwerding leverde echter weinig vruchten. Men verkreeg subsidie voor de byzondere scholenhoofdzakelijk nog wel door medewerking der liberalen, dus van een kant waarvan men dit niet verwacht had, en het clericale Kabinet stoof weder uiteen en werd opgevolgd door een liberaal. Een groot aantal in den landedie mee hadden gevaren onder antirevolutionaire vlag verdroot evenwel die samenwerking met de Het scheidde zich af en gaf het eene nieuwe party de christelyk Eene nieuwe paity alzoo en Zy wies in mee te spreken. De oude ^revolutionaire garde splitste zich bovendien nOg 'n twee helften, die onder Dr. Kuijper en die om^er de oud minister De Savornin Lohman. Geene 8L'menwerk'ng alzoo. By de algemeene verkiezingen vielen de christelijke /'istorischen tot tweemalen toe den liberalen bij en zoo kwam de Kamer om en veranderde met een het regeer. Wel samen werking dus. De uitbreiding eene eerste poging daartoe mislukte. Zy scheen te breeden omvang. Er waren t waarborgennaar 't heette, 't Kabinet Tak viel. Van Houten verscNeen en slaagde er in tionairen en de katholieken en de overwin- nirg was groot, ofschoon zij der christelyk- biedigen, historische partij slechts één lid aanbracbt. Bij de jongste verkiezing in ’t district Veen- dam heeft de samenwerking zy het ook niet officiëele, van kerkelyke partijen met die der socialisten, den vierden socialist, Schaper, in de Kamer gebracht. Zoo slingert de politiekdie alleen op be rekening uit is. Zoo is ’t nu, zoo was ’t echter vroeger ook. Politiek is eenvoudig berekening. Geen wonder, dat reeds De Genestet klaagde: «Politiek Je maakt me ziek Maar voor de liberale partij hopen wedat ze van geene schipperij wil weten en overeen komstig haar beginsel met flinke, degelyke en door Welken Toen zou ’t eerst recht gel- godsdienst deze personen belyden doet er niets aan toe, kennis, geschiktheid en zucht om het i verdwynen, nieuwe algemeen belang te bevorderendit zyn de Wat straks nog had saam- j hoofdzaken. aanstonds vyandig tegenover der liberale partij. Daar kwam eene groote en i radicale party, ultra-voortvarende liberalen naar ’t verluidde en deze zou beslissen met Rome met Dordtom medewerken nooden en wel. Hoe heerlijk zulk eene t de nachtmerrie der protectie deed leelyk ont- waken en als reeds een aantal protectionisten der Kamer waren binnengekomenschoot al wat radicaal zich noemde en christelyk historisch heette in de bres met den liberaal en het ‘Onheil werd verhoed. Deze uit nood gedwon gen samenwerking ontnuchterde velen en deed onwillekeurig bet zwaartepunt een weinig meer naar links verplaatsen. Uit pure dankbaarheid moest het Kabinet Van Houten aftreden en plaats maken voor het tegenwoordige Pierson Borgesius Welk eene slingeringen beurtelings door de toepassing van het isolement en de samenwer king Maar we zyn er nog niet. Daar moesten ten vorigen jare verkiezingen plaats vinden voor precies in andere districten is gegaan, we minder. 1- -- drong onder de liberalen een prikkel om samenwerking te zoeken met de christelijk- hisforischen, omdat ze zoo dapper mee hadden gedaan tot de verkiezing van de heeren Van Gilse en Bonman tot leden der Tweede Kamer. Eene onderbandeling daartoe sprong evenwel af. Want in die maatschap deugt het isolement in g enen deele. We zyn kinderen van een zelfde Vaderland en daar behoort de leuze geen isolement, maar samenwerking. En zulks in Overeenstemming met de leuze der oude Geuzen «In eendracht macht welke de acte teekcndenwas gewyzigd. De Duitsche regeering zou dus de op grond van deze acte aan anderen toegekende rechten cer- maar zou ook voile en onvoorwaarde lijke handhaving der hare eischen. Het zou zeker wenschelyk zijn vervolgde I Von Bülowindien de onvoldoend geworden Ip beter bij den tegenwoordigen toestand past; Waarom we dit een en ander releveeren ’t Is, omdat weldra de gen eenteraadsverkie zingen voor de deur staan. In ’t kleine vangt men aan, om in ’t groote te winnen. Al'erlei moeielykheden door ge meentebesturen in den weg gelegd, omtrent de uitvoering van vastgestelde wettenenz. doen soms de publieke opinie veranderen. Derhalve tegenwerking, ofschoon men voor Nederland en Oranje heet te stryden. Tegenwerking met opzet, naar ’t scbynt. Welke wisselingen ons weer zullen wachten, we weten ’t nietisole- dringende eisch des tyds verklaard. Eene ment of samenwerking. i van te weinig Negen en twintigste Jaargang. l’ VMS- L\ WBTIM- II >111111 RltSlIW. b

Friso nl | 1899 | | pagina 1