WOENSDAG 26 APRIL 1899. No. 33. Over de Vriendschap. Binnenlandsche Berichten. rwi Buitenlandsch Nieuws. Negen en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. i twee Hollandsche Hofwagens 1 UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM zijn. Wel zeker, dat spreekt als een boek, en 1 waar eere aan Daarover H Het bezoek van H. M. de Koningin aan Rotterdam zal plaats hebben op Donderdag 8 of 15 Juni. De heer K. G. van der Hem, te Wirdum, om gezondheidsredenen ontslag genomen van Leeuwarde- Prijs per kwartaal 70 cent franco per po.t 85 oent. PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. de wetten, althans zij moeten dit zijn, hoezeer wordt daartegen wel gezondigd, ’t schijnt in toenemende mate, vooral nu Maar tegen- moet gij het verborgen I bevonden. sloten. Voor ’t overige kunnen zij, die belaagd wor- voorstel met de gedachte; ’t Zijn de slechtste vruchten j gelezen. niet, waaraan de wespen knagen. In het Lagerhuis stelde de afgevaardigde Men zal ’t ons toestemmende brief van Claudius is eenvoudig, zonder veel omhaal van radeel. Door B. en W. is bepaald, dat de verkiezing van een opvolger zal plaats hebben tegelijk met de a. s. periodieke verkiezing iu Juli. De borgen van den verleden jaar ont slagen gemeente-ontvanger van Leeuwarderadeel hebben het tekort in zijn kas, ad ruim f 7000, in den gemeentekas gestort. De afd. Amsterdam van den Ned. Druk- kersbond heeft voor de Kamer van Arbeid voor de drukkersbedrijven (patroons) candidaat gesteld de heeren J. Proost, lid der firma J DUITSCHLAND. De Keizer is heden zijn voorjaarsreis begonnen en zal vermoedelijk geruimen tijd uit Berlijn blijven. Voorloopig is Z. M. vertrokken naar Weimar op de van den Groothertog zal hij daar aan de jacht op woer- er, om de hooge gasten ter wille een telegraafbureau gevestigd. FRANKRIJK. Verschillende Parijsche bladen deelen mee dat het Hof van Cassatie majoor Freystadter wel zal verhooren, doch slechts en zoo den lastdie u druktlichter maken. Waartoe is bij anders uw vriend? Ten derde moet ge uwen vriend tweemaal i als de nood aan den man komt en hij u hel pen kan, wind er dan geen doekjes omga gerust tot hem, kom er ferm mee voor den dag, alsof het zoo wezen moest en niet anders kon. Zoo ge iets verkeerds in uwen vriend merkt, kliek, verberg het hem dan niet en zoek het ook een ijver schamen, niet in hem te verontschuldigen. Maar tegen- De zedemeester over den derden man houden en verontschuldigen. Maak niet spoedig iemand tot uwen vriendmaar, als hij het eenmaal is, dan moet gij u zijner nooit schamen dan moet hij mot al zijne gebreken uw vriend zijn ook tegenover den derden man. Eenige inschikkelijkheid en partijdigheid voor eenen vriend schijnt mij toe, tot een vriend schap in deze wereld te behooren. Want, Wegens het overleggen van geheime stukken I zou Freystadter niet ondervraagd worden, daar het Hof voor de nietigverklaring van het vonnis van ’94, hetgeen een strafvervolging van gene raal Mercier en anderen na zich zou slepen nietwaaraan de wespen knagen. Vriendschap is het zout des levens, Ware vriendschap is uit God.” Zoo tusschen personen en volkeren, wildet gij alleen de werkelijk vereerens- en bemin- nader, nenswaardige eigenschappen in iemand eeren en liefhebben, waarvoor zoudt ge dan zijn vriend zijn? ieder wild vreemd en onpar tijdig mensch zou dit ook doen. Neen, ge moet uwen vriend met al wat aan hem is in uwen arm en in uwe hoede nemen. Er bestaat, in tegenstelling met de geestelijke, ook eene lichamelijke vriendschap. Door haar Wartburg bij Eisenach. Als gast worden twee paarden, die eenen tijd lang bij- Onderstaanden brief van den bekenden schrij ver Claudius meenen we dat tegenwoordig wel onder veler oogen mag worden gebracht. Lieve Andries Ik heb u in den vorigen brief de vijandschap verklaard en hoe men tot vijandschap komen kan en wanneer een braaf man ze niet behoeft te schuwen. Nu iets over de vriendschap. De een zegt van haardat ze overalde ander, dat ze nergens gevonden wordt, en ’t is de vraag, wie van beiden nu de grootste leugenaar is. Als ge Paulus Petrus hoort prijzen, dan zult ge zien, dat Petrus Paulus ook weer prijst, en die noemt men dan vrienden. En dikwijls bestaat tusschen hen geene andere betrekking, dan dat de een den ander aait, om straks weder geaaid te worden en dat dus over en weer de een met den ander den draak steekt: ’t is hier, als in zoo vele andere gevallen: ieder hunner is slechts de vriend van zich zelven en niet van eenen ander. Ik pleeg zoo’n ding vvliervriendscbap” te noemen. Als ge eenen jongen vliertak beschouwt, dan ziet hij er flink en stevig uitmaar als ge hem dooi snijdt, dan bemerkt gehoe hol hij is hoe droog en sponsachtig. Zoo volmaakt zuiver treft men de vriendschap hier zelden aan, en iets van het menschelijke pleegt er meestal onder te loopen maar aan de wetten der vriendschap moet toch altijd vol daan wordenvooral aan de eerstede een moet de vriend van den ander wezen. De tweede wet is, dat ge dit van harte zijt en zoet en zuur met hem deeltnetnaar ’t valt. De kieschheid, dat men dit of dat harteleed alleen behouden en zijnen vriend daarmee niet lastig vallen wil is doorgaans quaestie van de binnenlandsche aangelegenheden van Zuid-Afrika en van een uittartende bedoe ling door de troepen daar te houden. De ver laging werd met 150 tegen 80 stemmen ver worpen. De commissie uit het Lagerhuiswaarnaar het wetsontwerp betreffende voedselvervalscbing verzonden is, heeft een gewichtig besluit genomen door met een aanzienlijke meerderheid van stemmen een amendement, bepalende dat marga rine alleen ongekleurd verkocht mag worden, te verwerpen. RUSLAND. In de provincie Kazan heerscht hongersnood. De bevolking wordt er geteisterd door scheurbuik en typhus. Zelfs zijn er ge vallen van verhongering voorgekomen. De vee stapel is tot op ongeveer een derde terugge- braebt. De laatste berichten maken melding van ernstige onlusten in de stad Kazan zelve. Het volk heeft de graanpakhuizen geplunderd en groote schade aangericht. ITALIË. Koning Humberto en zijne gema lin hebben hun intocht gehouden te Sassari al de klokken der Hoofdkerk te hunner geluid werden en de aartsbisschop hen den ingang begroetteterwijl het orgel den Koningsmarsch deed hooren. HH. MM. woonden een Te Deum bij en bezochten vervolgens het graf van Prins Bene- dictus van Savoye. Voorts zagen zij een historischen optocht voorbijtrekken. Overal waar het vorstelijke paar zich ver toonde, werd bet levendig toegejuicht. SPANJE. De verkiezingen schijnen, naar men uit Madrid meldt, ditmaal zich onderscheiden te hebben door de groote rol, welke het geld daarbij gespeeld heeft. Een der verslagen candidaten verklaart 20,000 peseta’s te hebben uitgegeven, maar troost er zich mede, dat de overwinning zijnen mededinger er 70 000 heeft gekost. Vooral in Biscaye heeft men dit wapen gehanteerd, waar ettelijke honderdduizenden bij den handel in Kamerzetels zijn «omgezet.” omtrent den indruk dien de verklaringen van Intusschen is de minister-president Silvela van Henry op den krijgsraad hebben gemaakt, meening, dat er een aanmerkelijke vooruit- gang te constateeren valt, met name wat de onzijdigheid der autoriteiten en de bijna volkomen afwezigheid van wanordelijkheden betreft. Genoemde bewindsman stelt zich voor, een veldtocht te ondernemen tegen de speelhuizen, welke tegenwoordig veel ergernis schijnen te veroorzaken. hanen deelnemen. Den 23en dezer is hij te Dresden aangekomen om Koning Abert geluk te wenschen op zijn 71 en verjaardag. Na afloop vqn de voorjaarsreis zal de Keizer zijn intrek nemen in het nieuwe Paleis te Potsdam. De Hertog van Connaucht, die op weg is naar Coburg om zich als troonopvolger aan het volk voor te stellenis met zijne familie te München aangekomen en van daar verder gereisd naar Coburg. Omtrent de aankomst van Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Moeder der Neder landen meldt de Kreuz Zing, uit Badenweiler. Heden 18 April, ’s middags om 12 uur, ziju de Koningin Wilhelmina der Nederlanden en de Koningin-Moeder Emma met gevolg in het 25 minuten van hier verwijderde hotel «Schlosz Hausbaden” aangekomenten einde daar een badkuur te doen van eenige weken HH. MM. kwamen met een extra trein, uit i en een wagen internationale Slaapwagen Maatschappij benevens twee spoorwegrijtuigen der eerste Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Dingdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. eenstaan, vriendenze kunnen elkander niet meer missen. Er bestaan nog meer soorten van vriendschap; er zijn ook nog meer rede nen voor het sluiten van vriendschap op te geven maar eigenlijke vriendschap kan niet bestaan zonder gelijkheidwaar deze eenmaal is, onstaat zij spoedig en van zelve, menseben, die schipbreuk lijden en woest eiland geworpen worden, vrienden, gelijke besef van gelijke hoop op Dicht bij Badenweiler stegen de en legden, om de schoonheden zulke daden zijn niet der streek beter te kunnen genieten, het overige 1:~ t?_ us I van w(1g fe voef. die zich in dit opzicht verlaagt tot spionnen- Badenweiler was in feestelijke vlaggentooi dienst, moet zelve al zeer laag gezonken zijn, gehuld, en een talrijk publiek juichte de Vor- Hebt ge ’t goede, het ware voor, is ’t u een stinnen het welkom toe. Daar het gevolg plicht uit zuivere belangstelling te spreken, talrijk is, is het hotel geheel bezet. De Rijks- wend u in persoon tot den man in quaestiepost heeft o dan handelt ge fier als de leeuw. Maar het I te zijn, niets anders, dan eene overdrevene fijngevoelig- toont ’t karakter van den tijger den ander van heidwant wie uw vriend is, moet mee dragen achter zijn rug te bespringen. Dit mag tegen- vriend nooit en tegenover een vijand Hebt uwe vijanden lief, zegt de En aan die liefde hapert veel. Dan nog is er een groot voordeel verbonden aan zulk een meer ridderlijke houding. Met Zoo zijn op een Het ’t gevaar bij hen allen, de en de gemeenschappelijke wensch naar hulp vereenigt ben, en dat blijft veelal zoo hun geheele leven door. Eenerlei gevoel, eenerlei wensch, eenerlei hoop verbindt, en, boe inniger, hoe edeler deze hoop, deze wensch en dit gevoel zijn des te inniger en edeler is ook de vriendschap, die er uit geboren wordt. Maar, denkt ge, op die wijze moesten immers alle menschen op aarde do innigste vrienden het is mijne schuld niet, als ze het niet zijn, der i klasse, bestaande, aan het station te Müllheim aan, waar zij uit naam van den Groothertog woorden, maar hij is waar. De daar genoemde en de Groothertogin van Baden door den wetten der vriendschap, ieder gevoelt het, zijn opperslothoofdman Offensandt v. Berkholz uit En Karlsruhe verwelkomd werden. En Daarna bestegen HH. MM. met het gevolg de gereedstaande rijtuigen, welke de vorstelijke ongelukkig genoeg een deel der persorganen gasten door de met het liefelijkste voorjaars zich leent om ’t verkeerde, dat men in iemand groen prijkende streek raar het slot Hausbaden bemerkt of meent te bemerken, dadelijk aan brachten. - - - de groote klok te hangen. De pers heet de Koninginnen uit koningin der aarde, maar i koninklijk, zij zijn eenvoudig geniepig. En bij I gedeelte over een evenmin, u niet groote Meester. iets laten verzoeken. Daarentegen, i eigen oogen kan men aanschouwen, met eigen ooren het wederhoor opvangen en zich zoo 1 wachten voor het lage bedrijf van een dienst knecht eener kwaadsprekende en lasterende terugschrikt. Een fatsoenlijk mensch moet zich zulk tegenover zijne medeburgers optredende moet zelve volkomen zuiver worden tot het weder invoeren eener theebelasting be sloten. den op onvriendschappelijke wijze, zich troosten omkooperij te voorkomen, voor de eerste maal ENGELAND. In de zitting van het Huis der Gemeenten werd de voorgestelde verhooging van de inkomstenbelasting goedgekeurd en tevens In bet Huis der Lords werd een wets- van lord Killowen, ten doel hebbende gemzen. In het Lagerhuis stelde de afgevaardigde neeIt Buchanan voor, bij de behandeling der oorloge- i van den gemeenteraad begroeting den post voor barakken ten bate van troepen in Zuid Afrika te verlagen. Naar aanleiding van een gedachtenwisseling hierover zeide Minister Balfour o. a., dat de gedachte, dat die troepen daar zouden zijn om mede-onderdanen in bedwang te houden, buiten- sporig en bespottelijk was. De bezetting van kolenstations was in Zuid- Afrika versterkt gelijk andere bezettingen van kolenstations, De versterking was ten deele noodig voor de mogelijkheid dat er in andere streken der wereld iets gebeurde. Er was geen MMS- B IIIIEIÏIIAIII lll.lillllilÈIIIII.'IIUI. FRISO. Ucu vp UUTllVUMOVUUppO.ljaV .JCV, Sivu .AWObCU uiunuup 1 L aau zuik eeu uieer riuuerqjise uuuuiug. mei

Friso nl | 1899 | | pagina 1