i j ZATERDAG 6 MEI 1899. No. 36. I r Nieuwstijdingen. Negen en twintigste Jaargang. A Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. onze natio- dronkenhet paard werd levend op bet droge in zelfbeheersching. Maar er schijnt nog y Parijs UITGEVER» Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM dr. Kuyper in zake het de Zuid-Afrikaansehe waar- rede te lang en te beredeneerd was, was zijn Lijkverbranding. Naar uit ’s-Gravenhage gemeld wordt zijn in den tijd van een week drie lijken, waaronder twee van dames, uit ons York, voor korporaal der veld- den hooizolder ge- bijna onmiddelijk Pry's per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. toeriep, dat hij zich schromelijk aan nale waardigheid heeft vergrepen, interpellant zelf kon niet nalaten van Alleen de de smarte- lijke gewaarwordingen te getuigen, die het mis- Minister en gezant Maar gelijk zijn eerste liefst tot de Staatsbegrooting pagina’s vol te zeurenals de ge- I nan<1 van - - Bulgarije vallen. dood. Lijkverbranding. Naar uit ’s-Gravenhage --- lukken van het pogen van bij hem hadden gewekt. I gebracht. Te Amersfoort is een artillerie door een luik van De ongelukkige was met een bedroevende snelheid. In het jaar 1895 zijn in de Vereenigde Staten ongeveer 1 en voor het jaar 1897 zal de verwoesting wel bjjna het dubbele bedragen. Keizerin Eugenie. Nog steeds laat de gezondheidstoestand van Keizerin Eugenie nog veel te wenschen over. Toen Koningin Victoria onlangs der Keizerin op Kaap Martin een bezoek bracht, bevond deze zich in een uiterst zwakken toestand. De ongelukkige, geheel verlaten vrouw kon zich slechts met groote moeite uit haar liggende houding opheffen om de hooge gast te ontvangen. Eugenie ishoewel zeven jaar jonger dan Koningin Victoria, gebogen van gestalte, wat bij haar des te meer opvalt, daar ze vroeger lang en slank was. De 80- jarige Britsche vorstin was smartelijk getroffen, toen ze de verandering zag die sedert het laatste voorjaar bij de keizerin bad plaats gehad. Daar ze steeds zwakker wordt, kan ze ook bijna geen beweging meer nemen, en wordt daardoor Hoogst zelden verlaat ze liggend moet ze haar maal tijden gebruiken. Vroeger, toen de Fransche keizerin zich wat j voor haar toilet bezig hieldviel het haar moeielijk een eenigszins belangrijk gesprek te voeren. Haar terug getrokken, stille levenswijze, beeft baar echter Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrydag morgens vóór 12 uur. maar blijkbaar j In arbeidersvergaderingen in onze provincie j wordt weder de wenschelijkheid besproken, om een gelijk tarief voor maailoonen vastgesteld te krijgen. Een correspondent van do N R. Ct. oordeelt, dat dit niet opgaat. Geen werk, zegt hij, dat van zooveel omstandigheden afhangt als het maaien. Effen of oneffen, gemest of ongemest land, veel of weinig, taai of gemak- smjdend gras, ’t geeft alles groot verschil, waarmee rekening moet gehouden worden. En eigenaardig is betzegt de correspondent, dat sommige predikanten zich in deze aan het hoofd stellenom tot een uniform tarief te geraken. Bij ben is zeker nóch de ondervin ding, nóch de praktijk aan het woord. Te Arnhem en Velp, waar vele Friezen wonen, is eene Friesche vereeniging opgericht onder den naam van «Dr. Eeltje Halbertsma.” Papier en boomen. Over de uitroeiing van bosschen over groote uitgestrektheden zijn al heel wat jammerklachten aangeheven. Er is een tijd geweest, dat men reden meende te hebben, om te mogen hopen, dat de invoering van het ijzer bij het bouwen van huizen, machines en schepen, alsmede de moderne ver warmingsmethoden, waarbij hoe langer hoe meer brandbare delfstoffen werden aangewend, de uitroeiing der boschen zouden tegengaan. Dit bleek echter geenszins het geval te zijn. Het tegendeel was waar. Alleen reeds de aanleg van spoorwegen kostte honderden en hondirden boomen; de mijnen hadden groote hoeveelheden hout noodig voor de bekleeding der gangen en het houtverbruik werd steeds toenemend. Een nieuw element voor houtver- slinding is echter na het midden dezer eeuw in ’t leven geroepen, en wel het meest geduchte wij hebben hier het oog op de papierindustrie, j waarbij hout het hoofdcontingent levert. In de Vereenigde Staten bijvoorbeeld zijn onge veer 2000 machines aan ’t werk voor de om- I zetting van houtpap in papier, en bij de ont zaglijke hoeveelheden hout, die bij de papier- om verbrand te worden. Uit Pretoria wordt geseinddat Paul Kruger de volgende week hervormingsvoorstellen aan den Volksraad zal voorstellen. Naar het gerucht gaat beeft vorst Ferdi nand van Bulgarije in Beieren Frankrijk en een proces tegen zijn schoonvader, den hertog van Parmaaanhangig gemaakt om hem te dwingen tot de betaling van de bj bet huwelijkscontract bedongen jaarlijksche uitkeering, welke de hertog sedert het over- lijden van vorstin Maria Louise niet meer wil i voldoen omdat zijn kleinkind Boris orthodox g doopt is en dus, volgens ’s hertogs beweren, bet huwelijkscontract verbroken is. Zondag is de eerste godsdienstoefening op de Dormitiode plek waar de Duitsche Katholieke kerk te Jerusalem is gebouwd gehouden welke door een aantal Duitsche pel grims werd bijgewoond. Dezen zonden een telegram aan den Duitschen keizer waarin zij hun dank voor de stichting uitspraken. Uit Alfen a/d. Rijn meldt men aan de N. R. Ct.: De belangrijke binnenvaart tusschen Rotter dam en Amsterdam langs den natuurlijken waterweg GoudaAlfen vindt sedert 1 Mei door de opening der ceintuurbaan te Rotterdam en de uitbreiding van het spoorwegverkeer over de Gouwebrug bij Gouda dermate vertraging, dat men gerust kan zeggendat deze vaart des daags zoo goed als afgesloten is. Het geregelde stoombootverkeer van hier op Gouda en tusschenliggende plaatsen, is geheel verstoord. TWEEDE KAMER. In de zitting van Donderdag zijn de beraad slagingen over de motie Troelstra (algemeen kiesrecht) voortgezet. Er is druk geredeneerd zonder eenige bezieling. De motie werd dan ook verworpen met 54 tegen 30 stemmen. Het Gerechtshof te Leeuwarden heeft arrest gewezen in het geding tusschen den Staat der Nederlanden, appellant-procureur mr. A. Burger, en den heer T. T. Kloosterman te Sneek, geïntimeerde procureur mr. H. Okma. Appellant, oorspronkelijk eischer heeft als eigenaar van den toegangsweg naar het station te Sneek en van den daarnevens liggenden parallelweg beweerd, dat geïntimeerde, oor spronkelijk gedaagde, 32 centiare van den berm van den parallelweg bij zijn grond heeft gevoegd en daarom gevorderddat hij dat gedeelte grond zou ontruimen en in den vroe- geren toestand zou herstellen. Gedaagde beweerde dat hij in 1891 van den Staat 2 are 52 centiare grond aan den parallel weg heeft gekocht als bouwterrein en volgens de veilingsconditiën heeft uitgemeten vanaf den bardsteenen grenspaal aan den weg van Sneek naar Bolsward. De Rechtbank te Leeuwarden heeft aan den Staat zijn eisch als onbewezen ontzegd en het Hof heeft thans dat vonnis bevestigd. Te Leeuwarden is tot lid van de Provinciale Staten vacture mr. J. L. van Sloterdijck gekozen de heer T. M. T. van Welderen Baron Rengers (lib.) te Oenkerk, met 1942 van de 3308 uitgebrachte stemmen. De heer IJ. W. Tijsma (anti-rev.) verkreeg 599 en de heer L. Zandstra (soc.-dem.) 767 stemmen. H. M. de Koningin heeft het bescherm- vrouwschap der Algemeene Nederlandsche Vrouwen-vereeniging Tesselschade aanvaard. Tot rapporteurs uit de Tweede Kamer «ver het wetsontwerp tot het toekennen van een voorschot voor den aanleg van den Noord Friescben locaalspoorweg zijn benoemd de heeren: Pijttersen, Zijlma, Lieftinck (voorzitter), Roes singh en Schaafsma. Een storm in 'n glas water. De interpellatie van niet uitnoodigen van Republieken, de taalverwante broeders, ever een deel van de toongevende pers in Nederland zich zoo warm maakte, heeft Dinsdag in de Kamer plaats gehad voor propvolle tri bunes. Een schitterende gelegenheid dus voor dr. Kuyper om zijn oratorische talenten, zijn natio nalen zinzijn liefde voor de taalbroeders in het helderst licht te stellen. En wat is het resultaat geweest? Wij geven het woord aan den hoofdredacteur van Het Vaderlanddie men zeker niet van onzuivere sympathieën voor den heer De Beau fort zal verdenken. Mr. Macalester Loup geeft in den regel na de zittingop denzelfden dag, dus versch van 4en naald, zijn indrukken weer. Zoo ook thans. »Is nu ’t geschokt nationaal gevoel tot rust gekomen? Er was althans niemand, die opsprong eu bruischend van tweede te dof als uiting van opgekropte ver ontwaardiging. Of de spreker en met hem de U(1O lljacU) „ttttluuucl vau uoiuvo, un uuo gansche Kamer had zich wonderwel geoefend |an(j naar het crematorium te Hamburg vervoerd in zelfbeheersching. Maar er schijnt nog voor den Minister wat in het zout te liggen. Dreigend klonk de verwijzing naar een later gericht een sprekend staaltje van die echt nationale politiek, die niet weet te treffen op het rechte oogenblik, maar 1’ wacht om schiedenis lang voorbij is en de zaak niemand meer interesseert. De Minister zal dat onweer met kalmte kunnen afwachten.” En daar hebben de kopstukken van de Ned. Journalistiek zich nu zoo druk voor gemaakt. Doorloopen heeren Bij de le compagnie hospitaal soldaten te Amsterdam zullen de miliciens verlofgangers van de lichting 1896 van 23 Aug. tot 25 Sept, voor de herhalings oefeningen onder de wapenen komen. Naar gemeld wordt zal in de algemeene vergadering van aandeelhouders der Neder- I landsche Bank worden voorgesteld het dividend te bepalen op f 87 per aandeel. Het vorige jaar werd f 95 uitgekeerd. Het gecalligrafeerde adres aan den Tsaar met de adreslijsten, thans geteekend door 206741 Nederlanders uit 730 Nederlandsche gemeenten, is door bemiddeling van den Minister van Buitenlandsche Zaken aan den Tsaar ge zonden. INHOUD van het Friesche Tijdschrift .,Sljucht en Rjucht.” 6 Mei 1899. Ljeafde en Wraek, M. Miedema. In Wetterlieuw, J. Gijlstra. Domenys ezel, Sj. de Zee. In swier kerwei, T. J. B. Fier en Nei, Tb. v/d. S. Fragen. Koart- swyl. In houn is in houn (mei plaetsjes), D. H. Z. Dinsdag promoveerde aan de universiteit te Amsterdam dr. J. W. Jenny Weyermann, arts en bacterioloog geneesheer bij den gemeente lijken gezondheidsdienst aldaar tot doctor in de staatswetenschappen op een proefschrift getiteld «Woningtoezicht.” Deze promotie is daarom merkwaardigomdat het, zooals de promotor prof. mr. M. W. F. Treub zeide, nog nooit was voorgekomendat een medicinae doctor ook een doktershui verwierf in de juridische faculteit. Spr. den heer Weyerman met zijn nieuwe waardigheid bekleedend knoopte daar nog de bemerking aan toe, dat waar de dubbel gedoctorde bewezen had meer te willen en te kunnen dan velen, hij ook in den vervolge van zijn studie vruchten moge plukken ten bate van het algemeen. Ongelukken. Te Rotterdam viel een 12- jarige jongen uit de dakgoot van een huis waardoor hij ernstig verwond werd. Woensdag ochtend is hij in het Ziekenhuis aan de gevolgen van den val overleden. Woensdagnacht is de kastelein B., wonende aan den paard en fabricatie noodig zijn, verdwijnen de bosschen De Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Spmij. heeft, naar Reuter uit Pretoria seint, aan de regeering der Republiek 300,000 uitgekeerd, p®°°sc^ uitgeroeid vormende het eerste gedeelte van het voorschot van 2 miljoen, dat de genoemde maatschappij, naar men weetindertijd van de Republiek heeft ontvangen, en nu aan haar terugbetaalt. Uit Berlijn wordt aan de Frankf. Zeit. het volgende bericht «De uitbetaling door Amerika aan P geschiedt door Duitsche bemiddeling. De schat kist te New York heeft door tusschenkomst van den Franschen ambassadeur 20 miljoen dollar uitbetaald aan de National City Bank te New- '- p)e overmaking naar Londen en p--~- rekening van Spanje geschiedt door toe doen van de Deutsche Bank te Berlijn, welke reeds drie vierden van het bedrag ter beschik king van de Bank van Sparje heeft gesteld.” Zekere R. te Tilburg, die in zwaar be schonken toestand in een herberg aldaar ruzie begon te maken, omdat hem drank geweigerd werd ontving bij de worstelingdie ontstond, dagelijks bleeker. om hem te verwijderen, met een groote schaaf nog haar rustbed; zoo’n hevigen slag op het hoofd dat hij ten gevolge daarvan is overleden. Gearreste rd j Vroeger, toen de l’ïa zijn drie personen. De verslagene was een al te veel met de zorg Sloterweg te Haarlemmermeer, met berucht en gevaarlijk sujet, die dien dag drie wagen te water geraakt. Toen er bekeuringen wegens dronkenschap en verzet verontwaardiging den Minister hulp kwam opdagen was de man reeds ver- tegen de politie beliep. Spanje jr lll.lll lllllll FBIBIJW. MMS IA MBÏBTIE- A J

Friso nl | 1899 | | pagina 1