i ZATERDAG 20 MEI 1899. No. 40. Nieuwstijdingen. De Vredesconferentie. Bericht. Negen en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. DE UITGEVER. j Amst. Ct. UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Wegens het PINKSTERFEEST zal het Woensdagnummer een dag later ver- schynen. Daarentegen daalden de invoerrechten met f 5700, de waarborg met f 1150. Bij de directe belastingen is de hoogere aan het personeelde Prjjs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent PRIJS der ADVEB.TENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prjjs belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. J. Röell. Bijksmiddelen. Gedurende de maand April van dit jaar hebben de Rijksmiddelen 4,2 ton meer opgebracht dan verleden jaar. De groep der directe belastingen bracht f 178,800, die der indirecte belastingen f 338,800 meer op. If 21,300 meer, de vermogensbelasting daaren tegen f 15,500 minder, terwijl de groep der indirecte belastingen slechts vermeerderingen aangeeftde zegel- en de registratierechten gaven samen f 62,000 meer, de successierechten 2,7 ton meer. Van de accijnzen brachten geslacht, wijn, gedistilleerd en suiker samen f 186,700 minder op. zout, bieren en accijnzen gingen met f 20,600 vooruit. De totale opbrengst der middelen over de eerste vier maanden is f 37,095,308, d. i. 5.6 ton meer dan in hetzelfde tijdsverloop van het vorige jaar. De stand tegenover de raming is f 4,570,400 er beneden. Naar het Vad. verneemt zullen de Koning innen die Dinsdag 23 Mei te ’s-Gravenhage terugkomen slechts Woensdag en Donderdag daaropvolgende daar verblijven. Men verwacht dat H. M. op een dier dagen de leden der Vredesconferentie in gehoor zal ontvangen. Na de geruststellende berichten van de laatste dagen, uit de Zuid-Afrikaansche Repu bliek ontvangen komt opeens als een bom uit de lucht vallen de tijding uit Pretoria dat er te Johannesburg een nieuwe aanslag door de Engelschen tegen Transvaal is gesmeed, welke echter opnieuw, evenals voor drie jaren de inval van Jameson, gelukkig is verijdeld. Dit is nu de tweede keer binnen een tijdperk van nog geen vier jaren, dat er een poging wordt gedaan om de republiek te overrompelen. Is het wonder, dat de regeering huiverig is het kiesrecht toe te kennen aan deze wolven, wien het om niets anders te doen is dan zoo spoedig mogehjk rijk te worden ten koste van de Boeren en daartoe zelfs geen middelen hoe laag ook ontzien Hoewel Paul Kruger heeft verklaard, dat hij niettegenstaande dit incident de samenkomst met sir Millner gaarne zou zien doorgaanis het zeker niet te veel gezegd, dat de zaak der Uitlanders door dezen nieuwen aanslag er niet op is verbeterd. Men meldt dat in de zaak Haas—Van Hall 32 getuigen gedagvaard zijn, waaronder eenige Franschen. De Tsaar van Rusland heeft Donderdag, de dag van opening der op zijn initiatief bijeen geroepen Vredesconferentie zijn 31ste jaar vol* tooid. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, niterljjk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrydag morgens vóór 12 uur. burg van 22 April 11. is het volgende ontleend Nu wou ik toch wel eens weten wat men het hem aangeboden voorzitterschap der con ferentie. Tot vice-presidenten werden benoemdgraaf van Münster (Duitschland) en jhr. Van Karne- beek (Nederland). Bij den uitgever Mart. Nijhoff is verschenen een op last der Regeering openbaar gemaakte officieele leiddraad omtrent de handelingen der I conferentie, inhoudende de akten en documenten man. BernefraechT. J. B. Fragen W. D. Koartswyl. Plaetsjes, D. H. Z. Bij Kon. besl. is W. van Oosterwijk Bruyn, te Zeist, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Bij Kon. besl. zijn opnieuw benoemd tot I leden van het College voor de Zeevisscherijen, de heeren A. Hoogenraad, H. Kikkert, mr. G. betrekkelijk het program der conferentie, open- 'J' J‘oe^ooP’ Dirkzwager Mzn. en jhr. mr. baar gemaakt door jhr. mr. van Daehne van Varick. Dit werk zal tot grondslag der besprekingen van het cons re s dienen. De heer Van den Biesen sloot zich daarbij onder protest tegen de alles verslindende j onder uiting van zijn I van het congres dienen. Aan een particulier schrijven uit Johannes- Verder gingen vooruit de loodsgelden met zich in Holland toch bang maakt over Rhodes- prafen metf494nft dfi domoinAn m»t f HA Ann plannen met de Trans-Afrikaansche spoor aan oorlogs-toebereidselen en grieven dat de vredevorst bij uitnemendheid als drager van het hoogste zedelijke en geestelijke gezag en als het hoofd van miljoenen katho lieken niet is uitgenoodigd. Minister De Beaufort behield zich volle vrij heid van mededeeling der stukken voor. Het ontwerp is zonder stemming aangenomen. Bij de behandeling der revisiewet huldigde de heer Sassen het initiatief der voorstellers die de dank der natie verdienen. Zitting van Donderdag. Voortgezet werd de behandeling der mijnwet. De heer Godin de Beaufort ondersteunde het betoog van den heer Van den Biessen betrek kelijk het eigendomsrecht van den ondergrond voorts achtte bij het financieel belang van den Staat niet genoegzaam behartigd. Volgens zijn oordeel kunnen wij ons in Indië niet tevreden stellen met de indirecte voordeelen. In verband hiermee wilde hij een netto-cijns, of althans een korteren termijn voor de successie van den duur van groote maatschappijen. De heer Vlielander Hein betwistte de recht matigheid van het onbeperkt beschikkingsrecht van den Staat zonder schadeloosstelling voor den ondergrond aan den inlander; daarom had bij overwegend bezwaar tegen het ontwerp. De heer Van Asch van Wijck verdedigde de hoofdbeginselen van het ontwerp. Hij had de cijns regeling meer in het belang der parti culiere industrie gewenscht. Vredesconferentie. Donderdag is de vredesconferentie op het Huis ten Bosch geopend. Uit naam van H. M. de Koningin heette de Minister van Buitenlandsche Zaken de afgevaar digden welkom, onder betuiging van gevoelens van diepen eerbied en erkentelijkheid aan den Keizer van Rusland voor de aanwijzing van den Haag als zetel der conferentie. Hij wees er op hoe de geheele wereld het iniatief van den Tsaar heeft toegejuicbt, omdat de samenkomst beoogt een einde te maken aan de voortdurende bewapeningen en om wereldbedreigende onheilen te voorkomen. H. M. de Koninginbezield met dezelfde gevoelens als de Keizer, had bet schoone Huis ten Bosch met zijn vergaderzaal met kunetvolle en historische herinneringen beschikbaar gesteld aan den vrede, wiens weldaden, naar de Minis ter hoopteals vrucht van den arbeid der conferentiedoor de geheele wereld zouden verspreid worden. Op voorstel van den Minister van Buiten landsche Zaken is besloten een telegrafisch adres van hulde en gelukwenschen aan den Tsaar met zijn geboortedag te zenden. Geheimraad De Staal (Rusland) aanvaarde f 13,660, de pesterij met f 23,600, de tele grafen met f 12,400, de domeinen met f34,400. telegraaf. Ik begrijp niet wat gevaar daarin voor Zuid-Afrika kan steken. En hier begrijpt niemand dat. Laat Rhodes die dingen maar b 9t te danken bouwen, t kan volstrekt geen kwaad. Dat dbelasti f f 47>000 de bedrijfsbelasting er wat tegen de Republiek wordt beraamd is - - - - J ze’er wel mogelijkmaar ze zullen zich nog wel eens bedenken. En bang maakt niemand zich hier. De dag dat weer een schot op een Afrikaner door een arooibaatje” gelost wordt zal een ongeluksdag voor Engeland zijn, want dan is zijn invloed in Zuid-Afrika gedaan. De Transvaal en de Vrijstaat zijn tot de tanden gewapend, Natal vertrouwt zijn Dutch” boeren heelemaal niet (en ze hebben gelijk I), in de Kaapkolonie zijn de verkiezingen weer sterk in het voordeel van den Bond uitgevallen kortomals het Afrikaner element ooit sterk stonddan is ’t nu. Waarvoor de politiek van Engeland te ont zien nu nog goed is, mag Oom Paul zelf weten ik vrees dat de man oud wordt. Zeker is ’t datals er een ander aan ’t roer kwamdie politiek uit is. Toch is ’t zeker te hopen dat de »ou president” nog lang blijft. En weet uwat hier langzamerhand gaat doordringen? Het bewustzijn dat het zeer goed mogelijk isdat in Zuid-Afrika Engelschman Hollander en Afrikaner in vrede naast elkaar kunnen leven; dat er thans voor rassenhaat tusschen deze nationaliteiten, welke (persoonlijk genomen) niets liever wenschen dan rustig naast elkaar te werken en geld te makengeen reden is. Maar dat de groote vijand van de bewoners van Zuid-Afrikazoowel de zwarten als de blankenhaar algemeene vijand de kapitalist is, die rustig in Londen of Parijs de ontzettende voordeelen verteert, die hij uit Z. A. bodem haalt. Dat is de man, die door zijne trawanten alarmeerende of geruststellende berichten de wereld inzendt, al naar de beurs moet dalen of rijzenen dieom een schijn van waarheid aan zijne verhalen te geven grieven opzoekt, rassenhaat tracht te kweeken, enz. enz. Maar ook dat heeft een eindeevenals de invloed van het Britsche rijk in Zuid-Afrika. De bondsvlag zal nog eenmaal waaien van de Zambezi tot de Kaapwees daar zeker van INHOUD van het Friesche Tijdschrift vSljucht en Rjucht.” 20 Mei 1899: Ljeafde en Wraek, M. Miedema. For- fryskingen nei GoetheJ. B. Schepers. Oan alle Friezen op ’e wrald, J. B. Schepers. Domeny’s ezel, Sj. de Zee. In moai fakT. J. B. Dat wier ünmogelikHart- EERSTE KAMER. Zitting van Woensdag. Bij de behandeling van het crediet voor de i vredesconferentie verklaarde de heer Regout, namens de katholieke leden, zijn diep leedwezen over het niet-uitnoodigen van den Paus en der Zuid-Afrikaansche Republieken. Hun oordeel schorten zij op maar zij hopen dat de Regeering de Kamer in gelegenheid zal stellen haar ver- I antwoordelijkheid te beoordeelen. De 18e Mei 1899 zal, al moge prof. Momm sen de Vredesconferentie ook als een drukfout in de geschiedenis bestempelen, een historische dag wordenwaaraan de naam onzer jonge Koningin, die van haar land en haar residentie in de wereldgeschiedenis verbonden zullen blijven. Aan dit feit valt noch door hen, die met de conferentie dwepennoch door wie er mee lachen of zacht genomen, haar nut in twijfel trekkeniets af of toe te doen. Wat het resultaat der conferentie zal zijn valt, al zou men ook nu reeds de besluiten kunnen vaststellen, niet te voerspellen. Het is niet de eerste maal, dat een poging, als thans door den Russischen heerscher, ge waagd wordt. Niemand minder dan Napoleon I poogde in deze richting werkzaam te zijn, doch vergeefs. Wat den veroveraar Napoleon niet gelukte, werd echter door den alleenheerscher Nicolaas II bereikt. Zijn uitgesproken wensch gaat heden in vervulling. Het resultaat moge zelfs nihil zijn, het zaad is gestrooidde idee is eren evenals van zooveel ideeën zal men ook op dit moeten hopen spoedig te kunnen toepassenles idees marchent. In weerwil van de spotters zal deze eerste bijeenkomst stellig dit groote nut hebben, dat over geheel de wereld de menschheid van den geringste tot den hoogstgeplaatste zich met de gedachten aan den vrede vertrouwd heeft ge maakt en de illusie daarvoor in de hoofden en harten heeft postgevat. Wij voor ons gelooven, dat er nog heel wat kruit in rook zal opgaan eer het groote ideaal bereikt zal zijndoch dit staat vast, dat waar nu reeds menige bloedige botsing door tusschen- komet van eenige mogendheden gezamenlijk werd voorkomen, menig geschil door een inter nationaal scheidsgerecht tusschen de volkeren werd beslecht, het minste resultaat van deze conferentie wel dit zal zijn, dat de mogelijke oplossing van geschillen door internationale scheidsrechterlijke beslissingen een enorme schrede voorwaarts zal schrijden. De nieuwe ideeën kruipen maar vliegen niet; zoo zal het ook gaan met de idee van een mogelijken wereldvrede; doch nu geheel de wereld er zich voor interesseert is er gegronde hoop dat het duizendjarig rijk ook ten opzichte van den vrede komen zal. Daarom verheugen wij ons in deze eerste poging in de door ieder mensch zoo vurig verlangde richting en begroeten wij de vertegen woordigers der verschillende mogendheden dan ook met den jubel der hoop en het enthousiasme van het geloof in een ideaal, door den grooten Nazarener reeds verkondigd in zijnVrede op aarde FR wins i.\ iinniiiAiii min mini i iih m.i\ii

Friso nl | 1899 | | pagina 1