1 I 1 II I Als broederen bijeen.... DONDERDAG 25 MEI 1899. No. 41. Buitenlandsch Nieuws. Officiéél gedeelte. Negen en twintigste Jaargang. II. Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUffl I few 5 I P I II I - k| llfflis- H Illi III HAlil 111,111 IB I'IIII'SLIVI. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. zijne woorden mogen met gouden gemeentewet te hebben afgehandeld. maar de belangrijkste concession der van en dijn, maar UITGEVEBt 'f s moet bekleeden. plaatse de lui maar Dan hebben ze niet te twisten. T. Tietema te Stavoren om van de gemeente in koop te Gorter, hoofd i om schuldbekentenissen, de sup- 1 II rijk’s eersten burger tot het leger gesproken die bij hoogen lof toch ook een berisping inhouden, zullen zeker niet nalaten de aandacht in de Fransche pers te trekken. ENGELAND. Het Lagerhuis is tot 31 Mei waardige woorden betreffende »de zaak” ge sproken in antwoord op een toespraak van den commandeerenden generaal te Dyon, die presi dent Loubet uit naam der officieren kwam gelukwenschen. Het hart van het leger, sprak Loubet, klopt gelijk met dat van de natie. DUITSCHLAND. De Rijksdag is verdaagd, zonder dat de tweede lezing van het ontwerp van wet op verzekering tegen invaliditeit ten einde gebracht is kunnen worden. Nog onge veer twee-derde van de wet is niet behandeld en de beraadslagingen daarover, na de Pinkster- vacantie, zullen gewis nog verscheiden dagen in beslag nemen. De bladen beginnen nu reeds den Afgevaardigden op het hart te drukken om na Pinksteren toch vooral te verschijnen met het oog op het groote gewicht dezer wet en de haast, die er bij deze zaak is. Daar de Rijksdag hoogstwaarschijnlijk niet langer dan tot 20 Juni bijeen zal blijvenzal er hard gewerkt moeten worden, wil men alles afdoen wat reeds in de commissiesdie met grooten i ijver hebben gearbeid, is voorbereid. Tot het voornaamste behooren het wetsontwerp op de posterijen, de regeling van de tarieven voor de telephoonhet ontwerp van wet op de Hypotheekbanken en dat betreffende de r.echten der eigenaars van pletoire begrootinghet ontwerp tot regeling van de Rijksschuld en het ontwerp tot her ziening van het Rijks-invalidenfonds. Deze laatste drie ontwerpen staan reeds op de agenda voor de eerste zitting na de vacantie. Er is dus nog heel wat te doen. FRANKRIJK. zijn eerste officieele reis aangevangen om hullen ter nagedachtenis van Carnot opgericht. F dé minister president Dupuy eventjes, beantwoord, ’t vaarwel klonk naast elkaar. Eene eeuwige waarheid toch blijft hetwie twist zoekt, die al moge hij winnen heeft verloren spel, bet uit en De heer Ullmann legde er den nadruk op dat het door het Storthing genomen besluit aangaande de invoering van de zuiver Noorsche vlag de eerste krachtige stap was tot bereiking van het doeleen zelfstandig Noorwegen. En voor ’t geval dat men van den kant van Zweden zich daartegen mocht verzetten, zou Noorwegen eenvoudig zeggen: «Houdt uw banden thuis; en zoo niet, dan zullen wij ons weten te ver dedigen Ook Steen sprak in dien geest. NOORD AMERIKA. Men is nu vrij alge meen van oordeel, dat het met het verzet der Filippijners tegen de Amerikanen spoedig gedaan zal zijn. Ook admiraal Dewey, die nu nog op Opmerkelijk is het ditmaal, dat precies tegen Pinksteren (18 Mei) het Vredescongres te ’s-Gravenhage eene eerste bijeenkomst heeft. 18 Mei. tevens de geboortedag van den vader: der zaak, den Keizer van Rusland 1 De honderd j a honderd-twintig afgevaardigden uit alle oorden i der wereld ach hoe gaarne zou men er van j willen getuigen, dat ze eendrachtig bijeen waren, allen vervuld van den goedenden heiligen geest, die den duivel van den oorlog, god Mars, voor goed van dezen aardbodem wil doen verdwijnen In een vroeger artikel reeds hebben we er op gewezen, dat men zich ten dezen geene overdreven voorstellingen moet maken, evenmin ook aan het hopelooze der zaak twijfelen. I Genoeg is het voor heden het Vredescongres alszoodanig te kunnen begroetengenoeg het onderlinge bezoekhet bevorderen van het wereldverkeer, genoeg het zoogenaamde streven naar wereldtaalwereldgodsdienst en wat dies meer zij. Men gevoelt, nu de afstanden door stoom en electriciteit tot een minimum worden herleid, zich broeders onder de broederen. De vreemdeling vermaagschapt zich met den vreem deling. En ’t zal zeer de vraag zijn, wie van beiden, óf de priester of de ontdekker den Doch Mc. Kinley zou nu toch van plan zijn de Tagalen een grondwet te geven onder pro tectoraat van Amerika. ZUID-AFRIKA. Officieel wordt bekend Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags J uur. Advertontiën Dincdag en Vrydag morgens vóór 12 uur. vorst de meeste, de eerste dienaar I geene heerschappijmaar dienende liefde Recht door zee, het volk in den lande van denzelfden geest doordrongen, alles en allen samengaande in dit Zij zijn met de apcoord, ziet hier de grondslag, het fundament En al wie er zich aan der werkelijke broederschapvan het ware koninklijk besluit worden aangewezen. onwaardige I Pinksteren. Tr wijze Pinksteren gevierd. Zij waren------ President Loubet heeft thans j weg naar Amerika is, oordeelt aldus, en wel naar Dyon - - -- daar een standbeeld te ont- wijlen president Een aantal ministers o. a. I de nieuwe gemaaktdat president Kruger naar Bloem- minister van oorlog Krantz vergezelden Loubet. fontein gaat, vergezeld door het lid van den De president heeft daar ook eenige merk- Uitvoerenden Raad Wolmarans en den Staats- procureur mr. Smuts. Het Volksraadsbesluit, waarbij het kiesrecht wordt onttrokken aan de burgers, wien dit recht wegens bewezen diensten tijdens den t een Waarschijnlijk zal getracht worden de zaak nogmaals in behan deling te nemen. In bet Britsche Lagerhuis heeft minister Chamberlain meêgedeeld, dat president Kruger aan den Bri.tschen agent te Pretoria heeft gezegd, dat het niet bewezen was, dat de ge arresteerde personen Britsche officieren waren. reciii wegeus oewezeu uieusieu ujueua I inval van Jameson was toegekendheeft slechten indruk gemaakt. Het leger deelt 1 de edelste gevoelens van het volk en nu en dan helaaszijn hartstochtenmaar het bezit een innige toewijding aan de Republiek. De regeering zal het leger nooit aan zijn lot over laten, zij is innig aan het leger verbonden. Deze woordenuit den mond van Frank- I Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent PRIJS der AD VERTEN TIÉN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij 'den Uitgever. dienaar van allen!” Dat woord was schap gelden dat de een inderdaad zich betoont als ze in hun vaandel schreven i«Want het volk is niet ten behoeve des Zoo in ’t huwelijksleven aan de orde Vorsten, maar deze is ten behoeve van bet van den dag, houw en trouw! Volk 1” Zoo in ’t burgerlijk leven Een maneen De man, een woord, een woord 1 Zoo in ’t staatkundig leven de beste weg Geen geniepige uithalen, broederschap in strijd, schuldig maakten, hebben op eene en onware onder de broederen zoovele Judassen. En die leven nog! Jammer genoeg. Wolven in schapen vacht Toch zal de goede, de edele mensch, zich door geene slangenlisten laten misleiden en gehoor gevende aan de roeping van den goeden, den heiligen geest, zich aangorden om den besten strijd des levens te strijdeneigen en anderer heil te bevorderen, voor zooveel in hem is. Door schade en schande (moet het) j wijs gewordentreedt hij op met meerdere j vastheid dan voorheen en zal hij ongetwijfeld medewerken tot de bevordering der waarlijk goede broederschap. Miskenning was ook het deel van den braafsten aller menschenmis kenning is dit ook van velen onzer. Maar daartegen staat het beeld van den ceder, die staan moest, omdat bij het kon. «Doch dou din plicht en lit de ljue rabbje!” sei Gabe Skroar en de kerel hie ’t by ’t I rjuchte ein. Gabe sprak hier de eerste voor- waarde voor de broederschap, het fundament voor Pinksteren. Met zijn evangelie kan men ’t gerust doen. Wie betracht het verder? In die behandeling is in het laatst dezer week een vaart gekomen, die aanvankelijk ten eenenmale ontbrak. Toegevendheid van de zijde der Re geering heeft daartoe medegewerkt; de Daily News die het wetsontwerp eerst vinnig -J verklaart zelfs dat de wetgelijk VERGADERING van den RAAD der gemeente Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, op Zaterdag, den I 27 Mei 1899, des voormiddags te 9j ure. Punten van behandeling: 1. logekomen stukken en mededeelingen. 2. Commissoriaal rapport van het onderzoek der armvoogdij-rekeningen over 1898. 3. Adres van den beer P. Outshoorn om eervol ontslag uit zyne betrekking van hoofd der school te Warns. 4. Alsvoren van den heer H der school te Nijega (Heidenschap) sing naar Wains. 5. Alsvoren van een strookje grond mogen erlangen. 6. Benoeming van een wegwerker te Koudum. 7. Idem van een onderwijzer aan de openbare lagere school tc Nijega. 8. Wijziging der begrooting van het burgerlijk armbestuur van Koudum voor 1899. Koudüm, den 23 Mei 1899. De Burgemeester, H. M TROMP. We hebben dan weder Pinksteren gevierd en we zaten als broederen bijeen. Alle vijand schap was vergeten en vergevende liefde troonde ten zetel, ’t was lekker en wel om ons heen en de mensch verheugde zich een mensch te zijn, een wezen geschapen naar Gods beeld Van heinde en ver kwamen familieleden en verwanten; ook de vrienden plus de vriendinnen ontbraken niethartelijke handdrukken werden gewisseld, vurige wenschen geuit en het afscheid was o, zoo hartverweldigend. Snikken en tranen geen gebrek en aan ’t wuiven met de zakdoeken scheen maar geen einde te komen. Wat toch een heerlijkheid, zoo’n Pinksteren. De meest ongeloovige ziel ter wereldde verstokte zelfs moet toch iets gevoelen van het groote, in deze feestvreugde gelegen Hoe hebben do redenaars dezer blijde dagen zich niet beijverdom het broeder-zijn te ver konden. Als bij de Hindoes hoorden we ge wagen van het opgaan in het Nirvanah, dat is zich zelven, zijner eigenbaat afsterven en te leven voor het geheelvoor de gemeenschap, voor de broederen. «En zij hadden alle ding gemeen De rijke bracht aan, wat hij bezat de arme gaf zijne krachtende wijze zijne gaven, alles om bestwil. Mijn liefste, wat wilt ge nog meer? Dat is nu precies het Christelijk socialisme, dat niet vraagt naar het mijn en dijn, maar dat zegt: al het mijne is het uwe! Maar ei ja, zoo behoorde ’t te wezen, als men elkander verstond. Zoo zal ’t moeten wezen in den heilstaat, waarvan ieder droomt Als broederen bijeen. Evenwel ’t is zoo ver nog niet, bij lange na niet. liet duizend jarig rijk zal bepaald nog wel eenige duizenden jaren op zich laten wachten, al gelooven we vast, dat ieder oogenblik ons nader brengt tot het ideaaléén kudde onder éénen Herder De predikers hebben hun best gedaan, elk in zijne richting, die al weer verschilde met die van zijn evenknie. De vijandschap keek v 'A 1 De groote Meester sprak uiteengegaan, na alle artikelen der Londenscbe rx^rl An zx m nv-\ zs4- zwzxzf rtn 1 .1 1 Ill P 1 Vil T 1 letteren onder alle volkeren ten beste worden gegeven «Wie de meeste onder u wil zijn, hij zij de ook dat der oude Geuzen, (bestreed - - - -- - - - hare artikelen thans geamendeerd zijn, beschouwd mag worden als een werk niet van de Regee ring alleendoch van beide partijen in het Lagerhuis. Een van Regeering werd verleden Donderdag gedaan. In het wetsontwerp waren niet meer dan 16 «boroughs” genoemd; de overige zouden bij Dat was een groot bezwaar voor de oppositie en de minister Balfour heeft thans nog 13 «bo roughs” in de wet opgenomen, welker grenzen samenvallen met de kiesdistricten voor het Lagerhuis. Op die wijze staan thans de grenzen vast van de City en van 29 gemeentente zamen alzoo van 30 afzonderlijk te besturen deelen van Londen. ZWEDEN en NOORWEGEN. In geheel Noorwegen wordt de 17 Mei, de dag van de invoering der grondwet herdacht, hij gaat door voor een nationale feestdag. Opmerkenswaardig zijn de redevoeringendie de Voorzitter van het Storthing, Ullmann en de minister-president Steen bij die gelegenheid hebben gehouden en waarin zij spraken over de Unie-verhouding tusschen Zweden en Noorwegen. De heer Ullmann legde er den nadruk op i door de gaten der oogenscbijnlijke vriendschap voorrang in de Synagoge henen, de warme handdrukken werden slap, Wat ons aangaatmen p 0 ZOO 'j L 3 1 -- t-v i.Li... als een «Goddank, blij, dat ze weer weg zijn1” Zoo’n oppervlakkige broederschap beteekent toch ook niet alles, ’t Ware beter dan maar niet bijeen te zijn. Want voor alles dient hier op den voorgrond te staan: oprechtheid, eerlijk heid. Gelijk voor de vriendschap als eerste wet geldt dat de een in waarheid de vriend van I den ander moet zijn, zoe moet voor de broeder- I ovuap gviULU uav wij niuvi uuau jjivu i de broeder van den broeder te wezen. overplaat-

Friso nl | 1899 | | pagina 1