ZATERDAG 27 MEI 1899. No. 42. N ieu ws ti j dingen I Negen en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. de Koningin- per 1000 K.G. zijn. Althans in de uitstalkast van «De ses Pryg per kwartaal 70 cent franco per post 8ft cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prjjs belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. UITGEVER: Y- KUIPERS, FIRMA H, BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM vijf jongelingen bij de opleiding van adspirant- administrateurs bij de Kon. Ned. zeemacht kunnen worden geplaatst. Nadere bijzonderheden bevat de St.-Ct. no. 119. de Raad kapt. Van der Lee voor van 1 jaar schorste in zijn bevoegd- als schipper op een Nederlandsch den heer P. II. i eiland Markenwegens het schrijven van voor den burgemeester van dat eiland beleedi- gend artikel in het weekblad De Monniken dammer, tot een geldboete van f 50, subsidiair 20 dagen hechtenis. (Eisch was f 100, subsi diair 40 dagen hechtenis). Tot lid der Eerste Kamer voor Gelder land is, ter vervanging van wijlen jhr. Van Nispen tot Pannerden, gekozen de heer 8. M. van Wijk (kath.), industrieel te Renkum, met 32 stemmen tegen 20 op mr. M. Tydeman (lib). en subordinatie door uitdrukkelijk te weigeren en opzettelijk na te laten de orders van dengene, die boven hem gesteld is, na te komen. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbendendat in dit jaar vreaesconferemie. ivoor ue vrvuea ,r - - rentie is besloten zich te splitsen in drie Moeder zijn Donderdagmorgen te 10.37 per - Staatsspoor uit ’s Gravenhage naar Het Loo De diepbedroefde ouders van het vermoede lijk ontvoerde knaapje van 7 jaren, dat onge veer een maand geleden te ’s-Gravenhage werd i booten de tweede commissie de drie daarop volgende punten5e. toepassing der Conventie van Ge- néve op zeeoorlogen6e. neutraalverklaring van reddingsbooten van schipbreukelingen; 7e. her ziening van de oorlogsgebruiken de derde commissie zal alleen onderzoeken punt 8, de arbitrage in haar geheelen omvang. In de eerste commissie hebben voor Neder land zitting generaal Den Beer Poortugael en kapitein ter zee Tademain de tweede com missie Staatsraad Asser en generaal Den Beer Poortugael, en in de derde commissie jhr. Van Karnebeek, mr. Rahusen en Staatsraad Asser. De bekende dienstweigerende milicien De B. is door den krijgsraad te ’s Hertogen tot een jaar militaire ge- om te slagen. Van de gevreesde koffie- ziekte heeft men nog niets gehoord. De kosten dat daarentegen als vaststaand kan worden aangenomen door verschillende getuigen verklaringen dat inderdaad op de stroomklip gestooten is; dat kapt. Van der Lee noch om 2 u. 30 noch om 2 u. 40 des namiddags zelf naar den koers gekeken beeftmaar telkenmale op de waarschuwing van zijn eersten officier van koers is veranderden zich dus niet voldoende met de navigatie van het schip heeft ingelaten dat het ongeval dus is veroorzaakt door de schuld van kapt. Van der Lee, die niet genoeg gelet heeft op den invloed van den stroom in de nabijheid van de stroomklip, en met groote zorgeloosheid verzuimd heeft zelf de noodige waarnemingen te doen waarom den tijd heidom koopvaardijschip te varen. Koffiecultuur in Guatemala. De heer F. W. Morren, secretaris der »Vereeniging van Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. j en collegiaal naast elkaar op een muziek stuk dat tot titel heeftDie Waff'en Nieder, Friedensmarsch von Otto Antonius. In den morgen van den 8en Juni zal een bij ons zichtbare gedeeltelijke zonsverduis tering plaats hebben. De eerste aanraking tusschen de schijven van zon en maan geschiedt te Vlissingen ’s morgens te 5 uur 3 min., te Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken is bepaald, dat het schriftelijk gedeelte van het examen ter ver krijging der akte van bekwaamheid als hoofd onderwijzer of hoofdonderwijzeres voor het jaar 1899 zal plaats hebben op 28 Juni e. k.dat de mondelinge examens zullen aanvangen op 17 Juli d. a. v., en dat de commission, met het afnemen dezer examens belast, zullen zitting houden te 's Hertogenbosch, Arnhem, ’s-Graven hage, Amsterdam, Deventer en Groningen. INHOUD van het Friesche Tijdschrift „Sljucht en Bjucht." 27 Mei 1899. Ljeafde en Wraek, M. Miedema. Domeny’s ezel, Sj. de Zee. Skoanmemme fortriet, oar bjar snoar Griet, Gabe. Frysk yn ’t Am- sterdamsk Oan H. D. H. to Amsterdam Jan fen ’e Gaestmar. Ek in drigemint, T. J. B. Fen alles hwet, H. Koartswyl. Forkeard warskoud (mei plaetsjes), A. v/d. Zee. De Koningin ontving Woensdagmiddag de eerste gedelegeerden ter vredesconferentie in de witte danszaal. Na afloop begaven de afgevaardigden zich naar de diplomatenzaal alwaar H. M. de Koningin-Moeder de delega tion ten gehoore ontving. De hoofden der missiën werden voorgesteld door den intendant van Hr. Ms Huis, jhr. De Ranitz. H. M. de Koningin ontving Woensdag den ambassadeur van Rusland De Staal voor den aanvang der audiëntie voor de eerste gedelegeerden ter vredesconferentie. De ambas sadeur overhandigde toen H. M. de onder- scheidings-teekenen der St. Catherineorde. Daar na heeft H. M. de Koningin Moeder de gedele geerden ontvangen. Vredesconferentie. Door de vredesconfe- com missies, in wier midden behandeld zullen wor den éen of meer punten, vermeld in de circu laire d.d. 30 Dec. j.l. van graaf Muravief aan de diplomatieke vertegenwoordigers bij het Hof te St. Petersburg. De eerste commissie zal beraadslagen over i de eerste 4 punten: le. beperking der oorlogs- uitgaven; 2e. verbod van nieuwe vuurwapenen; 3e. beperking van het gebruik van explosie- middelen4e. verbod van onderzeesche torpedo- een diploma als stuurman aan boord van vaardijschepen zal, overeenkomstig het bij ko ninklijk besluit van 17 Juni 1891 (Staatsblad no. 106) vastgestelde reglement voor examens, aanvangende 13 Juni, te 9^ uur, zitting houden te Amsterdam, in het Raadhuis aldaar. In de aanvraag om toegelaten te worden waarschijnlijk een geleerden naar Sumatraom fluistering waar te nemen, de mildheid van een een f doende. Bij Kon. besl. zijn benoemd in de com missie voor advies bij den eerstvolgenden ver koop der, tot ’s-Rijks hengstveulendepót be- boorende hengsten, alsmede voor aankoop van hengstveulens ten behoeve van in het binnenland benevens in Duitschland en in België gedurende het jaar 1899: tot lid en Hr. Ms. kanonneerboot lladda wordt met 1 Juni a.s. te Hellevoetsluis in dienst gesteld voor de oefeningen der zeemilitie van de lichting 1899. Blijkens bij bet Departement van Marine ontvangen berichten is: Hr. Ms. fregat Atjeh, onder bevel van den kapt, ter zee L. J. K. A. Jeekel, 23 dezer van Kaapstad vertrokken, en is Hr. Ms. opnemingsvaartuig van Gogh onder bevel van den luit, ter zee ie kl. W. D. II. baron van Asbeck, 20 dezer van Cadix vertrokken. In 1901 gaat, naar de N. B. Ct. meldt, expeditie van Nederlands daar de zonsver- Er is, vooral door paar Amsterdammers, al belanghebbenden bij de koffiecultuur in Ned.- flink bedrag bijeendoch nog niet vol- indië” hield in Polen te Amsterdam een lezing over bovengenoemd onderwerp. -1 Na Ceylon is Guatemala de grootste con- - current voor Oost Indië. In 1896 was de uit voer van koffie 22,300,000 dollar, de invoer bedroeg 9,000,000 dollar. die inrichting Hierop ging spr. de gesteldheid van het land, de verkeerswegen en havenplaatsen na. De grond is zeer vruchtbaar en rijk aan mineralen voorzitterde majoor D. Krom- en het klimaat gezond. Op den mijnbouw is hout, van den staf der artillerie, voorzitter der nagenoeg geen belasting. De meeste plantages, remontecommiseie voor de bereden artilleriedie voornamelijk in het Zuiden liggenzijn in tot leden: de paardenarts der le klasse, handen van Duitschers. Een groote moeielijk- met den titulairen rang van majoor, W. F. heid is goede werklieden te krijgen; deze Schröder, van het le regiment veld artillerieverdienen pl. m. dollar per dag, behalve B. den Ouden, burgemeester van Eist en eten en huisvesting. Opijnen; A. Costermans Hzn., te Eist. De natuur is zoo mild in Guatemala, dat Examens voor stuurman. - De Rijks-j blJzondere ke“nia van koffiecultuur niet noodig commissie voor de examens ter verkrijging van 18 om ‘e 81a«en- Van ^gevreesde koffie- koop - - van verbouwing en de transportkosten naar de jkust bedragen gemiddeld f 17.50 per pikol, die terwiJ1 de vervoerk°sten naar Europa 3 p. st. per 1000 K.G. zijn. Naast koffie wordt suiker verbouwd, anders zou bij de lage koffieprijzen geen rendabel bedrijf mogelijk zijn. Arme ouders. Men leest in het Vader- welke den voorzitter der commissie J. H. P. land: E. Kniphorst, vóór 6 Juni portvrij moet hebben bereikt, zal de candidaat, onder toezending van eenig authenthiek geboorte-bewijstevens te kennen moeten geven voor welke vaartGroote vermist, verzoeken beleefd aan de vermoedelijke of Kleine, voor welk diploma: Zeil of Stoom ontvoerders hun tot leniging hunner smart, zij en voor welken rang hij verlangt geëxamineerd het ook bij ongeteekenden brief, te willen te worden. Mocht hij het examen volgens een bekend maken of hun lief kind nog leeft, in der programma’s B of in dezelfde zitting nog welken toestand bet zich bevindt en wat de een aanvullings-examen wenschen af te leggen, toekomst van hun kind zal zijn. Dit reeds zal hij ook dit moeten vermelden. zou hun een groote troost zijn. Het ongeval van de Prinses Marie. De Raad van in de zaak Voor de Rechtbank te Leeuwarden heeft Marten A. W., 61 jaar, schipper, gedomicilieerd te Oostermeer, bij verstek terecht gestaan ter zake dat hij den 3 Mei 11. te Stavoren bij het doorvaren der sluis, terwijl het hard woei, den schipper W. v/d. Klei, die tegen zijn vaartuig aan kwam, met een klomp geslagen en bloedend verwond heeft. Aan de politie bad hij het toebrengen van één slag bekend en de visscher D. Schellinga had gezien, dat hij op het eene vaartuig tegen het andere liep en hij toen v/d. Klei met de klomp sloeg, waardoor deze bloedde. Deze getuige voegde er bij dat, zooals v/d. Klei deed, goede stuurmanskunst was. De Subst. Off. van Justitie, mr. H. G. van Sonsbeek, vorderde dat beklaagde, met gedeelte lijke vrijspraak voor het toebrengen van één slag zal veroordeeld worden tot 7 dagen ge vangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. De thans verschenen 25ste aflevering van het Friesch Rundvee-Stamboek (voor 1899) bevat de beschrijving van 104 zwart-bonte stieren, 361 zwart-bonte koeien, 1 rood-bonte stier, 3 rood-bonte koeien, 1 gemengd kleurige stier en 1 gemengd-kleurige koe. Aan deze aflevering is toegevoegd eene alpba- betische woordenlijst in het Èollandscb, Fransch, Duitscb en Engelsch. Verder bevat deze aflevering staten van melk- en boteropbrengst van de beslagen vee van 11 leden der Vereeniging, gedurende het melkjaar 1898/99. Twee photografiën van de koe «Jonge Afke I”, in 1890 geboren en toebehoorende aan den heer P. T. J. Gosliga te Weidum versieren deze aflevering. HH. MM. de Koningin en - -- - De zaak Brugman-De Lange, die zooveel Tucht deed Dinsdagavond uitspraak pennen in beweging heeft gebracht, schijnt af- van kapitein T. van der Lee, gezag- geloopen. AL’-- voerder op het Nederlandsche stoomschip Prin- Nieuwe Muziekhandel” te Amsterdam staan de ces Marie, welke bodem 19 October 1898 op portretten van de heeren Brugman en De Lange de z.g. stroomklip ten N. van Java stootte, en I vredig zoodanig beschadigd werd dat terugkeer naar Tandjong-Priok noodzakelijk was. De Raad overwoog dat de bewering van kapitein Van der Lee, als zou hij hebben gestooten op de een of andere oneffenheid, ontstaan door vulkanische werking, door niets gestaafd wordt; vertrokken, uitgeleid door den Commissaris der Koningin, den burgemeester en den gouverneur der residentie. Op den bepaalden tijd arriveerden de Koning innen per extra-trein, die begeleid werd door den inspecteur van vervoer Jorissen en den adjunct-ingenieur van tractie Slotboom. Ter ontvangst waren op het perron bij het paleis Het Loo aanwezig de intendant Van Steijn, de jagermeester Dewitb, de hofarts Pot en de burgemeester Nolthenius. Niettegenstaande het ongunstige weder waren vele belangstellenden tegenwoordig. HH. MM. onderhielden zich eenige oogenblikken met ge noemde heeren en begaven zich daarna onder hoerah der aanwezigen in gesloten hofrijtuig naar het Paleis. Bij aankomst werd de Koninklijke Standaard ten paleize gebeschen. De rechtbank te Haarlem veroordeelde van Beusekom, arts op het j jgens het schrijven van een I bosch veroordeeld vangenisstraf wegens misdrijf tegen den dienst FRISO MMS H IIIVHÏIIAIII lll.lllIIHIII FIIIESI.IM.

Friso nl | 1899 | | pagina 1