i WOENSDAG 31 MEI 1899. No. 43. Visscherij-Belangen/n Binnenlandsche Berichten. Negen en twintigste Jaargang. Dit Blad veraohijnt eiken WOENSDAG- en ZATEBDAG. het rapport door grijpen. Over «De visscherijtentoonstelling, het vorige jaar f op hen, die daartoe werden aangewezen. «Geestemünde”, DREYFUS. den tekst zal worden ter hand Er is de visschers en moeten wordenieder moet worden nomen voorontwerp omtrent bemiddeling •5 UITQEVEBi Y- KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM en ten betalen. De prefect eene Paramaribo, waar het 49 Mei arri- vanwaar het later naar New-York tot hetzelfde doel. en geholpen werpen door Groot-Brittanje, Italië Bij Kon. besl. is jhr. mr. E. W. F. van Stoetwegenop zijn verzoek pressie kunnen en moeten en Volksvertegen- daar te lande in. En thans? is de visscherij door hulp en de Regeering vooruitgegaan, ziet thans niet alleen in eigen behoefte, neen, het wordt op de verschillende viscbmarkten een van Justitie toegelaten. Journalisten en Japan, en menig land gaf een droevige figuur. visscherijhavens aangelegd en richt. I Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 88 cent PRIJS der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Vooiwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. een in 1884 van ijzer gebouwd van een eigen nationale visscherij. Wat zou Nederland niet een schoon figuur hebben hoe hooge mate die Staatshulp en bescherming kunnen maken, maar ’t schitterde door is in bet belang van de visscherijdaarvan afwezigheid. levert Duitschland ons het beste bewijs. In Te Dieppe in Frankrijk op de tentoonstelling «Neerlands Goudbron” toont de heer Zwier Visser van ’t vorige jaar waren we evenmin vertegen- T 1 1 1 1 1_ I TTT ZXZ*> VB 1 Z-W/Q Tot zoover genoemde heer. Wat zou het schoon zijn, zeggen wij, als ieder eens wilde begrijpen, dat wij onze plaats -1-J-•--i.-l—WtteWftall te werken tot hetzelfde doel. Een eervol teruggeroepen als Hr. Ms. buitengewoon gezant Duitschland voor- door allen, die een hart hebben voor de visscherij Geen enkel incident is te vermelden. Verschillende memories worden overgelezen o. a.dat Dreyfus een schoone militate toekomst voor zich had, terwijl Esterhazy altijd in geld verlegenheid waszoodat men er als van zelf toe komt te gelooven dat deze laatste in ver raad de noodige middelen zocht te verkrijgen om zijn leven van uitspattingen voort te zetten. Indien de openbare meening ontwapend is voor zooveel betreft de vrijspraak van Ester- hazy met betrekking tot het borderel, zoo is het niet minder het recht van het hoogste gerechtshof om aan den onschuldigeten on rechte veroordeelde, de vrijheid te geven. De zitting werd om zes uur zonder incident opgeheven. dit op duidelijke wijze aan. woordigd. Een twintig jaar geleden dacht de Duitscher er niet aan zelf zijn visch te gaan vangen in Noord- of Oostzee. Integendeel! Nederland voerde bijna alle visscherij-producten weer konden innemen, indien men kon besluiten Ontzettend snel samen te werken t_l medewerking van krachtige »Vereeniging”, gesteund Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dingdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. van het proces-Dreyfus door de der Heilige Schrift en zich streng onthouden van alle alcoholische dranken. Het Nederlandsche stoomschip Prins Maurits heeft Zondag schipbreuk geleden in de nabijheid van Cumona, Venezuela. Er is niemand bij omgekomen. Het stoomschip vertrok 1 Mei van Amster dam naar veerde en vertrok. Het is bij het Maandag beginnend geding over de I herziening van Dreyfus-proces en bij dat voor het Hof van Assises tegen Déroulède eene de Duitsche visschers, die zulk een groote herhaling der schandelijke tooneelen bij het voor I proces tegen Zola te voorkomen. beduidend deel komt de eer daarvan toe de Minister van de Duitsche Regeering, die de visscherij I buiten de gedaagde getuigen geen officier, De Vredesconferentie. Uit een officieele j van het bureau der Vredesconfe rentie over de werkzaamheden der commissies I blijktdat bij de commissie is ingediend een voorontwerp omtrent bemiddeling en arbitrage door Rusland, zoomede in zake dezelfde onder- en Amerika. Aan een sub commissie, saamgesteld uit de afgevaardigden Asser, Descamps, d’Estournelles, II. «Onbekend maakt onbemind Hoopt dus de heer J. Swier Visser te Alk maar eene groote vereenigiog te stichtenbe staande uit visschers, zouters, rookers, handelaars en allen”, die belang stellen in de herleving en den bloei van onze visscherijdan dienen de beginselen en grondslagen dier Vereeniging meer bekend gemaakt te worden. Nu weten wij, dat genoemde heer een paar malen zijne zaak besproken heeft, dat er een afdeeling(2) is opgerichtdoch voor ’t overige schijnt ’t alsof ’t daarmee uit is. Niet dit wij voor ondersteld hadden, dat onmiddellijk groote dingen tot stand zouden komen, in geenen deele. Maar wel hadden wij verwachten met eenigen grond, dat het aantal leden binnen korten tijd beduidend zou zijn. Immers, de vischvangst is een hoofdbron van bestaan in deze gemeente.(3) De vischvangst kwijnt, en nu mocht men er op rekenen, dat de ingezetenen van een stad eertijds de vis- scherijstad bij uitnemendheid wel zooveel voor hare herleving over haddendat zij zich als lid of donateur zouden laten inschrijven vooral als men er bij weet, dat het lidmaat- of donateurschap niet meer dan f 1.50 per jaar behoeft te kosten. Een dezer dagen met iemand hierover spre kende, wekte het mijne verwondering opdat de afdeeling bij zeer velen geheel en al onbe kend is. Als men niet toevallig de vergade ringen heeft bijgewoonddan weet men er totaal niets van. De leden laten niets van zich of van hunne plannen hooren, zij doen volgens onzen zegsman niemendal om de vereeniging bekend en daardoor bemind te maken. En reclame zal ook op dit gebied wel het beste middel zijnom zijne denkbeelden bij anderen ingang te doen vinden, vooral als deze van goed allooi zijn. Wij hopen, dat de leden zulks zullen inzien, in hun eigen belang en dat hunner zaak. Voorshands willen wij hen zooveel moge lijk helpen, door de denkbeelden in «Neerlands Goudbron” door den heer Zwier Visser neer gelegd, meer publiek te maken. Als dan genoemde heer den toestand be spreekt waarin tegenwoordig de vischhandel verkeert dan heeft hij gelijkdien verre van rooskleurig te noemen. Vooral heeft hij het oog op de tusschenpersonen in dien handel, op de makelaars. Die heeren hebben ’t bij hem verbruid, door de manier, waarop zij vaak de goeden natuurlijk niet te na gesproken de belangen van visscher en handelaar op een grove manier ondergeschikt maken aan de hunne. Zij toch zijn hetdie gewoonlijk den prijs der visch vaststellen en wel op geheel j willekeurige wijze. Meermalen verschillende prijzen zelfs op denzelfden dag zoo enorm, dat daardoor alle vastheid in den handelalle vertrouwen verloren gaat. Waar dus elders de prijs zich regelt naar vraag en aanbod, Zie Friso van 17 Mei. (2) . Niet alleen te Enkhuizenmaar ook te Workum en Hindeloopen en wellicht ook elders zijn reeds afdeelingen opgericht. (3) . Bedoeld wordt natuurlijk de gemeente Enkhuizen doch de vischvangst is ook eene Dezelfde maatregelen van orde als tijdens het proces Zola worden genomen. Het Paleis van Justitie wordt door agenten van politie en de gardes municipaux bewaakt, ’t Rijk een bijdrage in ’t reservefonds van Binnen ’t paleis is reserve-politie te voet en nn te paard aanwezig. dus op deze wijze De getuigen van het proces Déroulède gaan van politie heeft aan de commis- ambtenaar opgedragen. Onder hen staan de sarissen eene aanschrijving gericht, volgens zoogenaamde Fischmeistersdie verplicht zijn welke alle oproerige zinnebeelden in beslag, handelaars voortdurend met I de dragers en manifestanten in hechtenis ge- raad en daad bij te staan en de regeering op de hoogte te houden van al wat in de visch- aangehouden die op de openbare straat belee- wereld en den vischhandel geschiedt. Van digingen of bedreigingen uit tegen het Hoofd Regeeringswege worden, waar ’t noodig is, van Staat, de Kamers, de Ministers enz.; sa- uitstekend inge- menscholingen moeten uiteengedreven en wat Én waar zij dit zelf niet doet, helpt dies meer zij. zij toch door financieelen steun. Slechts personen, van kaarten voorzien, worden stoomschip groot 1310 ton. «Meermalen”, zegt de heer Zwier Visser in’t Paleis L.-l'_l Z «verstrekte het Duitsche Rijk reusachtige en advocaten stroomen toe. mededeeling sommen aan nieuwe Maatschappijen, verleende rentelooze voorschotten, stelde bouwpremies en premieuitkeeringen voor uitrusting der loggers in; elke maatschappij, die opgericht werd, kreeg van - 20,000 Mark, enz. enz.” te paard aanwezig. Waar een Reaeerine dus op deze wijze De getuigen van rechts. Die deur links. Na de opening van de zaal van het Hof van Cassatie worden opgemerkt: Jaurès, Tra- rieux, Jean Dupuy, Berenger en Lépine. Onder de advocaten trekt Demange zeer de aandacht. De lezing van het rapport door Ballot Beaupré vangt aan te midden van diepe „»:u„ wordt hij in den vischhandel willekeurig gesteld wel verwonderen, dat het Volk volgt? Moet moeten visscher en handelaar maar afwach- in zulk een land iedere tak van welvaart en wat de bemiddelaar bun belieft uit te dus ook de visscherij niet tot boogen bloei Dat op deze wijze soms de schrome- j komen En nu spreken wij hier nog maar lijkste knoeierijen plaats vinden, en de vriend- alleen van Duitschland. jes vaak bevoordeeld wordenten koste van Maar let men op hetgeen in andere landen grootere of kleinere vijanden is licht te be- geschiedt, dan ziet men ook daar bescherming grijpen. Konden dus allen, die belang hebben van de visscherij niet alleen, doch ook wel bij de visscherij, er toe overgaan zich te ver- j degelijk hulp. Nederland maakt bij andere ten- natiën vergeleken dezen toestand spoedig een eindeden vooruitgang elders sprekende zegt de heer het rijk der tusschenpersonen uit zijn. Het Zwier Visser: en gevolmachtigd minister te St. Peters burg en gesteld ter beschikking buiten bezwaar van ’s Rijks schatkist. Verschillende gedelegeerden ter vredes conferentie verhuizen met Juni naar Scheve- ningen. Naar de N. R. Ct. verneemt bestaat bij de Regeering het voornemen om een herdruk uit te geven van het algemeen reglement voor het vervoer op de spoorwegen, en daarin op te nemen die wijzigingen, die geen uitstel kunnen leiden tot de algemeene herziening, die na de vaststelling van en den visscher, zou een stoot kunnen geven, j tot verbetering en herleving. zware concurrent, niettegenstaande het in niet Die vereeniging zou zulk een goede conditie verkeert als Nederland, uitoefenen op Regeering zegt de beer Zwier Visser woordiging, zoodat door het «Eendracht maakt «verhandelde in 1888 voor ruim honderd duizend Macht,” de visscherij weer tot bloei kwam, gulden aan visch en na verloop van tien jaar S O R A N U S. was dat bedrag verdertigvoudigd zegge dertig maal zooveel. De vischhandel te Bremer haven beteekende in 1888 niemendal, en in 1896 dus 8 jaar later werd voor meer dan een millioen Mark aan visch verhandeld. En waardoor zulk een groote vooruitgang? Natuurlijk in de eerste plaats is het de energie van ommekeer beeft teweeg gebracht. Maar een aan en i mogelijke wijzen steunt. worden de belangen van visscherij en Voortreffelijke maatregelen zijn genomen om j genomen. De Goddelijke genezing. De statuten der geloofsvereeniging De Goddelijke genezing zijn in de St. Ct. no. 122 opgenomen. De leden der vereeniging zullen de genezing van krankheid zoeken op het gebed des geloofs O. a. heeft Oorlog stellig bevolendat al wat daarop betrekking heeft op alle hetzij in burgerkleeding hetzij in uniform, zich alleen, hetzij op hun eigen gebed of op dat in gelijke wijzen steunt. In de eerste plaats in of nabij het Paleis van Justitie mag op- vereeniging met anderen naar de aanwijzmg wat daarbij houden. behoort aan een speciaal daarvoor aangestelden I ambtenaar opgedragen. Onder hen staan de J sarissen eenigen tot een groot lichaam, dan zou minste aan en bestuur der vereeniging toch zou of zelf als zoodanig kunnen optreden, of toezicht houden te Bergen in Noorwegen gehoudenheeft ons I daarvan nl. van den vooruitgang in andere «Het Vereenigt Ui” ook toegepast op de landensprekende staaltjes geleverd. Menige visscherij zou verder een krachtig middel zijnvisschersstaat was daar vertegenwoordigd, zelfs om bij de Regeering aan te dringen om hulp Noord-Amerika en bijstand, op bescherming als anderszins voor door een karakteristieke inzending een sprekend de visscherij, zooals dat geschiedt met betrekking beeld tot andere takken van handel en bedrijf. In de visscherijdaarvan afwezigheid, het beste bewijs. I westhoek. Red. Friso. voorgaat en helpt en steunt, moet het ons daar het Paleis van FBI MEI IBS- II tllHIUHill! mui mini riiii.si Hii. stilte.

Friso nl | 1899 | | pagina 1