w II B L 4! ZATERDAG 3 JUNI 1899. No. 44. Nieuwstijdingen. Negen en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Vele tot een der scholen staan onder water. had, waardoor wellicht eenig spoor gevonden Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUNI r 8 I I rt< te Dl Bli e ii h deze verzetplegende miliciens nog oogenblik kan aarzelen in zijn oordeel. Tweede Kamer op a.s. Dinsdag, komt als eenig Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent PRIJS der ADVEBTENTIËN van 1—5 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. feit tevens het bewijs zijn voor de onschuld van der stad stam gedeeltelijk blank, de toegangen In dat geval tot een der scholen staan onder water. Vele bewoners lijden aanmerkelijke schade, doordat Het is voldoende dat het twijfel doet uit welk motief) is een slecht burger, en slechte burgers hebben geen aanspraak op eenige con* ■ideratie. De anderen schijnen tegen de hervor ming te zijn. Rome heeft van beide kanten inlichtingen ontvangen. Men verzekert, dat de H. Stoel de Nederlandscbe Katholieken vrij zal laten hun eigen inzichten te volgen. Een oogenblik had men gedacht de eenheid te herstellen en vue de l'adhésion d la lot, maar men heeft dit plan voorloopig opgegeven.” den veroordeelde? Zeker niet! zou het onnoodig zijn hem opnieuw te oordee- len. rijzen aan zijn schuld Dit is slechts een aanduiding, maar blikken er gewisseld en men glim- Voor het Gerechtshof te Leeuwarden hebben Johannes v/d W 25 jaararbeider Trijntje v/d. W., 22 jaar, thans zonder beroep, beide te Akkerwoude en Pieter L.21 jaar schippersknecht te Dantumawoude gestaan wegens meineed. Den 9 Nov. 1898 werd ’s avonds te Dokkum Romke S. H. door den Brig, der Marechaussee Alma in arrest gesteld omdat hij dronken was en den arbeider Geert v/d. Meulendie met Trijntje uit was met wie bij vroeger was, met zijn vuist op het hoofd sloeg. Tegen die arre statie verzette hij zich en toen hij dientengevolge voor de Rechtbank terechtstond voor weder- spannigheidverklaarden de nu beklaagden dat bij v/d. Meulen niet geslagen had, maar dat v/d. Meulen met een mes in de hand dreigende op hem was toegeloopen, zeggende «blijf Godverdomme van Trijn af.” Verdacht van meineed werden zij toen ge vangen genomen, maar den 12 April zijn zij vrijgesproken met last tot hunne invrijheid stelling. De Off. van Justitie kwam hiervan in appèl en heden verklaarden 9 getuigendat de man, die onmiddelijk daarop gearresteerd werd, den ander op het hoofd heeft geslagen en dat die andere niet met een mes den eerste gedreigd heeft. De Adv.-Gen., mr. Baron d’Yvoy, vorderde tegen ieder hunner 2 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Fockema Andreae, be- plaats ter eere streed het bewijs voor opzet. I aan Uitspraak over 8 dagen. Van 27 Juni tot 26 Aug. a.s. zal bij het korps genie-troepen te Utrecht een cursus worden gehouden tot opleiding van opzichters bij den vesting-telegraafdienst. Gemoedsbezwaren en dienstplicht. Naar aanleiding van het leuteren en plooien van de Standaard ten behoeve van onwillige miliciens, heeft de Kamp. Ct. blijkbaar niet in j alle opzichten vrede met de wijzewaarop de Standaard in haar driestarren over de zaak spreekt. Zij vindt het o. a. vreemd, dat de Standaard het wel eenigszins opvat voor de heilige overtuiging van den Tolstoïaanschen van vreugde worden lacht elkaar toe. De rapporteur leest dingen voor, die ik weet. Onwillekeurig wordt mijn aandacht afgeleid onder het geluid van de lezing. En mijn ge- dachten gaan naar de in den Oceaan verloren rots Ik stel mij het ongelukkige slacht- I offer voorverteerd van koorts en tranen ondermijnd door wanhoopWeet hij dit? het vertrouwen en de achting van allen bezit, bezig is, voor een aandachtig en ernstig volk, de misdadigers te ontmaskeren en zijn onschuld aan den dag te brengen Als hij het weet welke zoete uren, welke gelukzalige dagen welke rustige nachten zal bij doorleven na zulk een marteling En de stem van den raadsheer Ballot-Beau- Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dingdag en Vrydag morgens vóór 12 uur. spreiden, geven. De ouders doen nog een beroep op degenen, die misschien het keukengereedschap gevonden hebben, dat het knaapje op den middag zijner vermissing twee ijzeren schaaltjes, bord en tegenstrever, maar niet voor die van den jeug- stalen vork in een doek gewikkeld bij zich had, waardoor wellicht eenig spoor gevonden kan worden. Leerplicht. Men schrijft uit Rome aan de Patriote: »Het wetsontwerp op den leerplicht verdeelt thans de Katholieken van Nederland. Een aantal hunner zijn voor wijziging en verbetering digen socialist De Bruyn. Men moet toch aan- nemen, merkt de Kamp. Ct. aan, dat ook deze uit overtuiging handelt, en de overtuiging van den één heeft gelijke waarde als die van den ander. Hier onderscheid te maken, omdat men voor de gevoelens van den één meer sympathie gevoelt dan voor die van den ander, acht zij in hooge mate onbillijk. I der wet met verhoogde subsidie voor de vrije >>De zaak, zegt de Kamp. Ct. ten slotte, is school, bij uitnemendheid eenvoudig. De wetten des lands moeten gehoorzaamd worden. Dit is een regel, die voor allen geldt. Wie zich aan de wetten zijns lands niet onderwerpt (onverschillig Wij begrijpen niet, hoe men in bet geval van deze verzetplegende miliciens nog een Wordt ook niet aan de doopsgezinden door hunne godsdienstige begrippen het dragen van wapenen verboden, en wordt niet desondanks ook op hèn de militiewet toegepast? Waarom zouden de volgers van Menno Simonszoon minder aan spraak hebben op eerbiediging hunner gevoelens dan die van Tolstoi of van welken anderen voorganger ook? En indien de militaire over heid of de militaire rechter ten aanzien van lieden als Wendt en De Bruyn de hand ging lichten met de wetten des lands, zouden dan terecht niet de Mennisten volkomen in hun recht zijn, wanneer zij onmiddelijk ook hunne jgemoeds- bezwaren” lieten gelden? Gezwegen dan nog van zoovele anderen, die wel niet in gebreke zouden blijven een voor de hand liggend middel aan te grijpen om zich aan hunnen militieplicht te onttrekken.” INHOUD van het Friesche Tijdschrift „Sljucht en Bjucht.” 3 Juni 1899. Ljeafde en Wraek, M. Miedema. It Lot- sjen, T. J. B. Domeny’s ezel, Sj. de Zee. Frjeonskip, Jan fen ’e Gaestmar. As ’t helpt né, mar ik scoe ’t sizze, C. H. Myn doarpke, Jan fen ’e Gaestmar. Fragen. Koartswyl. To licht (mei plaetsjes), D. H. Z. DU PATY DE CL AM. Deze hoofdofficier, bekend om zijn valsch aard in de zaak-Dreyfus, is Donderdagavond te 7^ uur in hechtenis genomen. Een officier van de Garde Republicaine bracht hem naar de gevangenis Cherche Midi. BLOEMFONTEIN. De heeren Kruger en Milner hadden Don derdag een samenkomst. De beraadslagingen worden strikt geheim gehouden. ’s Avonds had een schitterende ontvangst van de heeren Kruger en Milner de woning van den president Steyn. Het verdwenen knaapje. De moeder van het sedert ruim een maand te ’s Gravenbage vermiste en vermoedelijk ontvoerde knaapje Van Wezel heeft een onderhoud met den Minister van Justitie gehad. De Minister gaf haar in overweging, uit zijn naam den com- missaris van politie te verzoeken, een honderdtal portretten van het vermiste kind te laten maken en die in het binnen- en buitenland te ver- aan welk verzoek de politie zal gehoor punt van behandeling voorregeling van werk zaamheden. Het voornemen is, de verbetering van het Noordzee-kanaal spoedig aan de orde te stel len. een aantal tuinen blank staan. Is het water afgezaktdan zal men van voren af moeten zaaien. In enkele woningen is het water binnengeloopende bewoners hui zen op de zolders. De fabriek slnsulinde” moest Zaterdag vstop” zetten. Het water drong in de machinekamer van de Koninklijke' Weefgoederenfabriek, zoo- dat ook deze het werken moest opgeven. De batterijen van het le reg. veld artillerie te Utrecht en Amersfoort in garnizoen, zullen van 17 tot 29 Juli a. s. een kamp Weet hij dat op dit uur een man, die betrekken in de legerplaats bij Oldebroek tot h0U(]en van tactische en schietoefeningen onder leiding van den kolonel P. J. van Stein Callenfels. Blijkens bij het Departement van Ma rine ontvangen bericht is Hr. Ms. opnemings- vaartuig van Goghonder bevel van den luit, ter zee le kl. W. D H. baron van Asbeck, 31 Mei j.l. te Port-Said aangekomen. Jules Huret geeft in de Figaro een fraaie impressie van de eerste zitting van het Hof van Cassatie waaraan wij het volgende ontleenen. Twaalf uur. Een licht gemompel breekt de stilte in de zaal. Het Hof treedt binnen zon der eenige plechtigheid en orde. De veertig raadsheerenin roode toga's met zwarte baret met breeden gouden band nemen hun plaatsen in in de weeke fauteuils terwijl zij hardop onder elkaar praten. Nadat allen gezeten zijn hoort men het banale Deurwaarder, loep de zaak af. De deurwaarder gehoorzaamtMen hoort slechts even het woordDreyfus. En dadelijk klinkt de stem van den president op nieuw Mijnheer Ballot Beaupré, u hebt het woord. Oogenblik van angst, oogenblik van spanning, historisch oogenblikOndanks het grove ver guldsel van de zaal, ondanks het air van banale verveling van den president, ondanks de schijn bare onverschilligheid der gezichten, ligt een ernstige ontroering over de rechtzaal nu de stem van den rapporteur zich verheft, als op- zettelijk eentonig in den aanvang, gelijk het past bij juridisch proza Ik stond naast Marcel Prévost, die toen tot mij zeide: Toch is het interessant erbij te zijn op het oogenblik, dat het gezwel barst En zoo gaat de lezing voort, raakt allengs los uit de oude data en de bekende feiten, om te komen tot de verschrikkelijke onthul lingen. De stem van den rapporteur wordt levendig, duidelijker noghij leest de ver- hooren met verschillende stembuigingen en gebaren van de rechterhandterwijl bij de groote bladen van het rapport in de linker houdt. Men verliest geen woord van zijn lezing. Aldus gezien, met zijn kalen schedel, met zijn breed gelaatonbehaard en lichtgekleurd op massieve schouders staande, en met de witte pelerine over het rood van zijn toga, lijkt hij pn non dinr manhtion mnnnilrAn nit rta middel eeuwen, die vereeuwigd zijn in de gekleurde platen der oude misboeken. Op het oogenblik, waarop Ballot Beaupré de wets-interpretatie betreffende de voorwaarden voor de revisie behandelt, verdubbelt de aan dacht Men hoort»Moet het nieuwe I Op de agenda voor de vergadering der pré trilt voort door de stilte, helder, krachtig, oprecht Hoijman Schuurman’s Eaportblad ver scheen met de foto’s van H. M. de Koningin, van den Tsaar, van het Huis ten Bosch, de heeren De Staal en De Beaufort en een artikel in de Fransche taal over de vredesconferentie. Te Haarlem zal voortaan een belasting geheven worden op de openbare vermakelijk heden en wel 5 pCt. van de onzuivere opbrengst, verhoogd met het bedrag door vrijbiljetten gepresenteerd. Daar bedoeld wordt deze belas ting door de uitgaanders te doen betalen, zal deze in eens voldaan moeten worden door hem die ten eigen name of voor anderen en door de bestuurders van vereenigingen die tooneel- uitvoeringen of andere vermakelijkheden geven. De post conducteur De K.die tijdens bet déraillement te Nieuwerkerk in het post- rij tuig dienst deed, blijkt thans door den hevigen schok zoo inwendig gekneusd te zijn, dat hij zeer waarschijnlijk geen dienst meer zal kunnen doen. Men schrijft aan het Bat. Nbld. van Meester-Cornellsdat de daar ter bestrijding van de berri-berri genomen proef met een bij zondere soort rijst gestaakt ie, omdat genoemde ziekte in het leger vrijwel tot de geschiedenis behoort. Een commissie uit bet Nederlandsch Landbouw-comité heeft een rapport uitgebracht omtrent den toestand van het pachtwezen hier te lande. Men ziet daarin, dat de zoo vaak besproken paebteommissiën reeds min of meer officieus haar intrede in Nederland hebben ge daan. Aangaande een hofstede, gelegen in het rentambt Werkendam, en behoorende tot het kroondomein, wordt meegedeeld dat de verpach ting is geschied voor den tijd van 10 jaar, terwijl de pachtsom jaarlijksch door wederzijds te benoemen en te beëdigen deskundigen is vast te stellen. Mochten dezen van gevoelen verschillen, dan zal door den kantonrechter een op een dier machtige monniken uit de middel- derde worden toegevoegd en dan beslist de meerderheid. Mochten alle drie verschillen dan zal de middelste taxatie gelden. In Twente en vooral in de omstreken van Hengeloo kunnen tegenwoordig door de aanhoudende regens de beken het water niet tijdig genoeg afvoeren. Verschillende straten FRI nun mini rmisfiMi JIMS- EJ IIIIEIIIEVIIE- U I T G V E B: ie mi. tl 88 ei II IT tl I I i i

Friso nl | 1899 | | pagina 1