i No. 46. ZATERDAG 10 JUNI 1899. I' f ■1 I Visscherij-Belangen. Nieuwstijdingen. Negen en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. voor Maandag verscheen ge- Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Westminster Gazette. navolgers vinden. Sedert drie dagen beerscht te New-York I; 1898 is vastgesteld, ten einde op deze wijze zoo spoedig mogelijk in de allerdringendste behoeften van den onderwijzersstand te voorzien. De voorgenomen verplaatsing van het van Hoorn is inge- zoo goed als geheel ontbrekendit moet in hoofdzaak worden toegeschreven aan de nacht vorsten. De peren beloven een ruimer beschot dan Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 8fi cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 1—5 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7j cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. het Friescbe Tijdschrift 10 Juni 1899. Ljeafde en Wraek, M. Miedema. In nije feint, F. Jac. d. Zee. Nou, NouT. J. B. Ho koe ’t sa treffe? D. Stichtlik ramp, T. J. B. Koartswyl. waarin zij H. 7' aandacht te willen schenken regeling voor onderwijzers en zooals die op de algemeene vergadering van het Ned. Onderwijzers Genootschap van Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. 'i I II van het Ned. den Bond van van de Ver- van het i Lagerhuis tot verbazing zijner medeleden met een lichtgekleurden strooien hoogen hoed. De I verbazing ging echter later in afgunst op Roth schild’s koele hoofddeksel over, schrijft de de pruimen, enkele soorten uitgezonderd, terwijl Westminster Gazette. Hij zal dus wel spoedig vrijheid worden gesteld. Een nieuwe mode. 7* matige opbrengst, terwijl abrikozen en perziken j baron Walter Rothschild in het Engelsche Rijksbetaalmeesterskantoor trokken. INHOUD van „Sljuchl en Bjucht.” en Ilarmens. Controle onderzoekingen(Bier. Boter. Bouillon-extract. Brandewijn. Brood en Meel. Cognac. Drop en pepermunt. Geëmailleerde pannen. Kleur stoffen voor de kleuring van levensmiddelen. Mosterd. Plantenvet. Suiker. Zeepsoor- ten). Weder grove vervalscbing van lijnmeel. Bedrog met katoenpitten olie. Veroordeeling wegens overtreding der boterwet. Veroor deeling wegens cacao vervalscbing. Weten schappelijke Berichten: (Het aantoonen van arsenik in behangselpapier). Hygiëne en Industrie: (De verteerbaarheid van eieren en vleesch in rauwen en in gekookten toestand. De voedingswaarde der albumosen en peptonen. Voedingswaarde der kaassoorten. De thee, koffie en tabak in Engeland. Droog bier. De dadelpalm in Californië. Verlichting van steden door acetyleen. Regen en bacteriën. Gemengde Berichten. Vraag- bord en Correspondentie. Feuilleton: (Irsec- ten als voedingsmiddel. Een spin levende in Nepenthes-bekers. Om vogeltjes van zaadbedden te houden. Het gewicht der hersenen bij groote mannen. Iets over post duiven en zeeschepen.) Hygiënische Sprok kelingen. Als bijzonderheid uit de dierenwereld wordt gemeld dat Dinsdag aan de markt te Sneek was aangevoerd een lamdat geboren is met een menschen-armvingers en andere deelen waren alle aanwezig en dat te Jubbega een zeug binnen den tijd van een jaar, in drie keer, aan 51 biggen het leven heeft geschon ken. President Loubet ontvangt nog steeds uit alle deelen van Frankrijk en bet buitenland telegrammen en brieven van sympathie naar aanleiding van de betooging tegen hem op Zondag j.l. Onder deze bevinden zich o. a. van den Paus en van koningin Victoria. Vol- Onk en Plaetejes. Gederailleerd. Door verkeerden stand van de draaischijf is Woensdagavond aan het centraal-station te Rotterdam een locomotief der H. IJ. S. M. in den draaiput gevallen. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats; de rangeerdienst ondervond eenige vertraging. De gemeente Amersfoort heeft besloten tot het aangaan eener obligatieleening groot f 375.000, waarvan de eerste serie ad f 175.000 v.erd gegund voor 99 pCt. aan de Eijkspost- spaarbank. Blijkens een telegram van den gouver- neur-generaal van Nederlandsch-Indië van 6 Juni 1899, wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar geraamd op 197,000 pikols. De 48e algemeene vergadering van de Vereeniging tot bevordering van Fabrieks- en Handwerks-nijverheid in Nederland wordt 4 en 5 Juli te Dordrecht gehouden. Op 1 Januari 1899 bedroeg de bevolking van Amsterdam 243,849 mannen en 269,104 vrouwen, totaal 512,953; dus waren er toen 25,255 meer vrouwen dan mannen in Amster dam- woonachtig. De fruit oogst. Men meldt uit Wage- ningen omtrent het fruitgewasKersen zullen er niet veel komen het gewas is minder dan 8en8 de TemPs zull*n van de be‘hame18 81e<>bt8 middelmatig te noemen. Er zijn zelfs boom- e“ de °ver,gen gaarden, waarvan de verpachting veilig kan worden nagelaten. Pruimen beloven maar een van appels, waarvan zich de vrucht thans heeft goc-c, ccu gucu genao nuiu, icgcuiucv guz.4vu. i De bessenoogst belooft uitstekend te zullen zijn. De thans koninklijk goedgekeurde Ver eeniging tot verbetering van den aardappel- handel, opgericht te Berlikum, zal den 15 dezer de eerste publieke afslag houden. Op kleine schaal zal een proef genomen worden met den j terugtrekken verbouw" van z.g. Brusselsche spruitjes, tegen wagen8 en I den door den heer Hamelink gegarandeerden prijs van f 15.per honderd pond. Oordeel kundige gardeniers beweren dat deze verbouw zeer winstgevend kan worden. Inhoudsopgave van No. 11 Maandblad tegen de Vervalschingen. De vervalschingen van levensmiddelen in ui. Onverschillig op welk gebied men tegen woordig komt, op dat van handel of nijverheid, van kunst of wetenschap, op dat van landbouw en veeteelt, ja, zelfs op dat der publieke ver makelijkheden en sport overaloveral concur rentie. Wat is over deze laatste niet al dikwijls geklaagd 1 O neen, niet door den consument Hij toch is hoogelijk met haar ingenomen. De concurrentie toch levert hem in elk opzicht goede waar tegen billijke prijzen. Doch voor den producent, voor den omzetter of verkooper is zij een lastige dame, die hem belet slechte of minder goede waar te geven voor veel geld. Hij is verplicht zijn waren goedkooper dan vroeger van de band te zetten en uitmuntende kwaliteit te leverenzil hij in den strijd om het bestaan niet te gronde gaan. Goede waar voor den minst mogelijken prijsziedaar de vraag van onzen tijd. Nu is bet een bewezen waarheid, dat de concurrentie door den enkelen mensch in negentig van de honderd gevallen op den duur niet is vol te houden. En van daar het verschijnsel, dat men overal zich ver- eenigt tot Maatschappijen of Vereenigingen, die hiertoe beter in staat zijn. Op het gebied van den vischhandel en de visscherij bestaat die samen werking niet. En dat is in hooge mate te betreurenomdat de concurrentie daar zooveel te grooter is. Vooreerst toch wedijvert men persoonlijk onder elkander, waardoor de verdiensten kleiner zijn en ten tweede moet men zich meten met den buitenlander. Nu is bet zeer waar, dat dit ook zoo is op elk ander gebied, welk men maar wil noemen doch voor den vischhandel en de visscherij in te grootere mateomdat zich hierbij eigenaardige bezwaren voordoen die alleen te boven gekomen kunnen worden door een algeheele, een nauwe, een innige aan eensluiting. Zooals bekend is, betrekt tot dusverre België zijn visch hoofdzakelijk uit Nederland. Of dit nog wel heel lang zoo zal blijven, wanneer onze visscherij niet geholpen wordt, zijn wij zoo vrij te betwijfelen. Immers de Duitsche havens, bijna tweemaal zoo ver verwijderd van de Belgische steden als de onze, kunnen haar visch aldaar goedkooper aan de markt brengen, dan wij zulks vermogen. Als een vermakelijk, neen een treurig staaltje van duur vervoer, zegt de heer Zwier Visser het volgende «Een Vereeniging te Oudewater in Zuid- Holland kan op voordeeliger conditiën versche visch uit Duitscbe viss.hersplaateen krijgen dan uit de onze.” Als het niet gedrukt stond, zou men ’t bijna niet gelooven. En dit feit zal wel niet op zichzelf staan, maar waarschijnlijk nog wel met verscheidene te vermeerderen zijn. En als we al het voren gezegde eens bij elkaar nemen, dan zal bet niemand verwonderen, dat onze visscherij en onze vischhandel meer en meer achteruit en binnen een niet al te lang tijdsverloop te niet gaan. Dan zal bet groote visschersvolk van vroeger van de zee verdreven zijn, dan zal men vrij zijn te jubelen van «Triomf de vreugde stijg’ ten top Mannen van Nederland, moet dit alzoo schiedendoor uwe, door onze schuld? Welaan, nog is het tijd! Slaat de handen ineen, vereenigt u en aanvaardt moedig den strijd voor een dringend volksbelang S O R A N U S. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag. Aan de orde was het voorstel om 7 miljoen toe te staan voor verbetering van het Noordzee- kanaal. De heer Ferf, de uitvoering van het werk verdedigende, betwijfelde of de plattelandspartij zich daartegen zal verzetten en verklaarde noode te berusten in de vervanging van de kanaal- overgang bij Velsen door een stoompontveer, dat de heer Groen van Waarder echter als een geriefelijk verkeersmiddel aanbeval. De heer Van Gijn hoopte, dat deze Kanaal- verbetering andere dringend noodige rivier- i verbeteringen niet zal belemmeren. De heer Conrad ondersteunde krachtig de voorgestelde verbetering ter verheffing der Am- sterdamsche haven. De heer Lieftinck achtte een stoompont veel gevaarlijker voor de stoomvaart en voelde meer voor verbetering der draaibrug in het belang der omwonenden; geschiedt dit, dan wil bij Amsterdam ook helpen. Dat wilde de heer Van Dedem ook, mits de provincie Noord- Holland ook meebetaalt. Het ontwerp is aangenomen met 88 tegen 2 stemmen. Zitting van Donderdag. Aan de orde was het wetsontwerp tot wijzi ging der militiewet ter bestrijding van de toe passing van het plan-Gooien. De heeren De Ras en Jansen achtten maat regelen tegen de ontduiking van den persoon lijken dienstplicht onnoodig en voorbarig, zoolang het plan-Coolen den dienstplicht niet benadeelt. De heeren De Savornin Lohman en Seret achtten het optreden tegen de vermomde plaats vervanging mogehjk met behoud der milicien- vrijwilligere, waarop zij aandrongen. De heeren Troelstra en Van der Zwaag protesteerden tegen het door den heer De Savornin Lohman voorstellen der Tolstoianen als lafhartigen, hetgeen zij niet zijn daar zij voor hun beginsel de vrijheid veil hebben. De Minister van Oorlog verdedigde de nood zakelijkheid der maatregel ter wering van on- gewenschte elementen in het leger; het reserve kader wordt niet opgehevendoch integendeel meer opengesteld voor de kleine luyden. Het behoud van milicien vrijwilligers is practisch onuitvoerbaar maar toch wilde de Minister de instelling van een nieuwe soort vrijwilligers onderzoeken. De Minister van Binnenlandsche Zaken ver dedigde de vernietiging der gemeente-subsidieën voor vrijwilligers en bestreed de contingents vermindering met het vrijwilligers-aantal als onbillijk. De heer Nolens zeide zijn stem en van andere Katholieke leden aan de wet toe. Dit wetsontwerp is eveneens aangenomen tegen stemden 12 Katholieke leden. Door de hoofdbesturen Onderwijzers-Genootschap, van Nederlandsche Onderwijzers en eeniging van hoofden van scholen in Nederland, is aan H. M. de Koningin een adres gericht, j M. eerbiedig verzoeken Haar verband met de Vredes-conferentie. Onder aan de salaris- zoekingen van levensmiddelen en handelsartike- onderwijzeressen, len gedaan aan het Bureau voor chemisch en i microscopisch onderzoek, Keizersgracht 291, Juli Amsterdam Directeuren Dr. van Hamel Roos gezet, een goed gewas wordt tegemoet gezien. I een verschrikkelijke hitte. Er komen zeer veel gevallen van zonnesteek met doodelijken afloop voor. De Amerikanen hebben in een treffen met de Filippijners weer een échec geleden. Een batterij artillerie moest voor de Tengalen de Yankees verbrandden de lieten de ammunitie ontploffen opdat die niet in banden der vijanden zouden vallen. Vijfhonderd zieken van de brigade Lawton zijn te Manilla in bcspitaalschepen aangebracht. Dezen deelden mee, dat de strijd met de Filip pijners zeer moeilijk is geweest en dat het onmogelijk was om den troepenketen over het geheele gebied te handhaven. De Filippijners konden dan ook de Amerikaansche liniën om trekken en verschillende telegraaflijnen door snijden, zoodat een deel der troepen van het verkeer is afgesneden. FRISO «IMS- ffl Uil Hl II III min iniiii riiii:sLi\ii I een U I T G E V E B: 1 1 £L._J - T n V. n n. av. .1.1 nlnrl r.

Friso nl | 1899 | | pagina 1