WOENSDAG 14 JUNI 1899. No. 4T. Visscherij-Belangen. Binnenlandsche Berichten. Negen en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. naar de bidt, bidt hoorende doof? Als de wil er Overgelaten Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURG» EN ZOON, TE WORKUM van is uitstekend kracht. zorgen voor het lot der uwenwanneer de dood u onverwacht oproept.” En wanneer gij ’t doet, wij staan u borg, dig en Het verzenden van wordt. Het kennelijk plegen i zware geldboete en Het gemeenschapsgevoel onderling aan op te samenwerking met, Prjjs per kwartaal 70 oent franco per post 86 cent PRIJS der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, niterljjk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dingdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. de middelen halen Het is daarom, dat roepen: «Vereenigt u; want daarin ligt uwe kracht. Alleen op die wijze zult ge kunnen Want gij behoeft dat het er bij hem op kan Vereeniging, zooals die in «Neerlands Goudbron” En wanneer gij ’t doet, wij staan u borg, dat allendie ’t wel meenen met u en uw bedrjjf, u zullen steunen tot bereiking van dit geroepen sleept hij een kommervol bestaan voort. Waarom niet tijdig voor dit geval een lijfrente gekocht?” vraagt gij. Gij hebt zeer gelukt en de schreeuwers van den vorigen Zondag hebban het niet gewaagd ook maar een enkelen kreet tegen Loubet te uiten. Langs den geheelen weg naar de wedrennen en ook op bet terrein zelf, werd de president der republiek geestdriftig toegejuicht. Men riep: «Leve Loubet! leve de Republiek! leve Picquart! leve Zola De maatregelen, welke de regeering genomen had, waren buitengewoon, hetgeen kan blijken uit het volgendeEen derde van de geheele politiemacht van Parijs, zijnde 2500 man, was voor de wedrennen te Longchamps gerequireerd Deze macht was onder aanvoering van 4 divisie- commissarissen langs den weg van het Elysée naar het terrein der wedrennen opgesteld. Twintig commissarissen van politie hadden op de gevaarlijkste punten post gevat. De politie was bovendien versterkt door de garde republi- caine en afdeelingen van het garnizoen van Parijs en naburige steden. Afdeelingen cavalerie waren mede groepsgewijze langs den weg opge- j steld en hielden de geheele renbaan omsingeld. Op het terrein zelf waren nog aanwezig 8 com pagnieën gardes municipaux te voet en 300 dito te paard, terwijl de tribune van den president door 100 bereden gendarmen werd bewaakt. Alle celwagens werden bij het terrein iu gereedheid gehouden, om de eventueele arre stanten onmiddelijk weg te voeren naar de tijdelijke opgerichte politie-bureaux in het Bois- de-Boulogne, waar een officier van justitie on drie rechters van instructie aanwezig waren om de gevangenen direct te verhooren. Doch de lawaaimakers zijn, verstandig genoeg, als muizen zoo stil geweest. Zoo zien wij dus welk een uitwerking bet krachtig optreden der regeering heeft. Het Fransche Ministerie heeft Maandag zijn ontslag genomen naar aanleiding van het votum der Kamer: dat de regeering jl. Zondag niet met de noodige tact heeft gehandeld in het nemen van de noodige voorzorgen. Vredesconferentie. De aandrang van Duitschland tot het verschaffen van volledige mededeelingen aan de pers, moet Zaterdag door den hoofdvertegenwoordiger van dat Rijk ter conferentie zijn overgebracht aan de eerste gedelegeerden, die bij den president vergaderden. Daar moet de quaestie zeer breedvoerig ter sprake zijn gekomen, doch daar niet alle hoofd vertegenwoordigers aanwezig waren, moet een beslissing tot een volgende bijeenkomst, waar schijnlijk gister gehouden, zijn uitgesteld. Dat bedrog wordt er een krachtige stroomiog is ten gunste van de publiciteit, reeds terstond bij den aanvang j der conferentie door de Nederlandsche vertegen woordigers warm verdedigdwordt stellig be weerd. De soiree artistique, Zaterdagavond door den Haagschen Kunstkring den gedelegeerden ter conferentie aangebodenwerd door een 300 personen bezocht. Behalve de gedelegeerden i waren aanwezig leden van Hr. Ms. huis en van het corps diplomatique, verscheidene onzer ministers, de plaatselijke autoriteitenopper- officierenschildersmusici, voorstanders van de vredesbeweging, enz. In een vergadering der presidenten van de afdeelingen der vredesconferentie is besloten voortaan ook van de vergaderingen der com- met geduld, met beleid. Op een en ander is lidmaatschap gestraft, aangedrongen met den ernst der overtuiging. Ofschoon in alle deelen niet geheel en al En wat is er in dat opzicht gedaan voor u met den heer Zwier V isser instemmendezou Maar gij bovengenaamd uittreksel naar ons gevoelen voor gedaan; gij hebt de gemakkelijk als leiddraad kunnen strekken bij Gy helpt he*1 maken van een reglement. AL d; z: «fpnnftn. slechts is. einde komen aan S O R A N U S. jadit De dag van Zondag die men te Parijs laatste vooral, velen uwer hebben ’t hoog noo- met bezorgdheid te gemoet ging is, dank zij vereenigt u als één manzooals de de krachtige maatregelen der regeeringzoo heer J. Zwier Visser u met aandrang voorstelt, j goed als zonder eenig incident voorbijgegaan. Wanneer gij u allen vast aaneensluit en uwe De betooging, die de socialisten ten gunste belangen met oordeel en overtuiging bepleit, president Loubet hebben gehouden, schepselen dat vaak te vergeefs wordt in- I dan zal men gedwongen worden eindelijk u te luisteren. Dan maar ook dan alleenzult gij vroeg of laat overwinnenen u en de uwen van i veel zorg ontheffen. Doet gij ’t niet, op uwe gemakkelijk spreken en redeneeren, gij, die in hoofden daalt dan neer al de ellende van uwen tegenwoordigen toestand. Om ieder, hij sta in betrekking tot de visscherij of niet op de hoogte te brengen der plannen van genoemden heer geven wij ten slotte een kort overzicht der Inrichting van en de uwen? Niemendal immers? hebt er ook niets banden slap terzijde laten hangen, nog niets eens, als anderen U willen steunen. Komaandaar moet een dezen slaap. Wordt wakker en ontwikkelt u doel Doch niet altijd is de zee het graf van den visschers. Meermalen toch is zij voor hem geweest een slagveld, waar hij invalide werd* een toestand, die hem belette verder zijn ger vaarlijk beroep uit te oefenen. Of het maa- niet beter waredat zij hem verzwolgen had Overgelaten aan het medelijden zijner mede- 8LOT. Het is nacht, stikdonkere nacht. Het zwerk kruit, de zee kookt en bruischt, de storm bul dert, de donder ratelt, bliksemschichten door klieven de lucht, en in gindsche armoedige visschershut zit een moeder, nu niet in angst aan het ziekbed van een barer kinderenoch neendie slapen de slaap des rechtvaardigen. Waarom zouden zij ook niet? Het kinderhoofd denkt niet aan gevaar, het kinderhart kent nog geen vrees bij bet woeden der elementen. Neenthans is het niet de moeder, het is vrouw, die vreest met angsten en beven. En telkens als een windvlaag loeit in de schouw en baar hutje heen en weer schudt, zoodat balken en binten kraken, vraagt zij zich zelve af, de arme visschersvrouw«Zou hij nog leven Worstelt hij nog met de elementen? Mis schien, dat hij mij en de kinderen thans een laatst vaarwel toeroeptEn dan valt zij op de knieën en bidt, bidt om 't behoud van haar man. Geen wenk luikt hare oogen en in angstige spanning verbeidt zij het doorbreken van de eerste zonnestralen. Eindelijk gaat de storm langzamerhand liggen, en bij bet eerste morgen krieken snelt zij naar het strand, om te turen en te turenof zij het witteblinkende zeil ook bespeurt. Het is al te vergeefs. Waar het oog ook speurtnergens een zeileen teeken. Verder op den dag komt nu de eene pink na de andere binnen, de een nog meer gehavend dan de andere. Maar baar Willem is nog niet te zien. Op enkele schuiten na arriveert de geheele vloot. Haar angst vermeerdert, weldra wordt haar vrees, haar vermoeden werkelijkheid hare kinderen zijn weezen, zij weduwe. Haar man vond zijn graf in de golven, strijdende tegen de elementen voor vrouw en kindzoekende een karig stukje brood En na eenige dagen leest men in de bladen verschillende oproepingen en roerende smeek beden giften en gaven vragende om haar lot en dat der haren te verzachten. Zoo gaat het in de visscherswereld. Na den harden strijd om het bestaan moet voor zijn nablijvenden gebedeld worden, zullen zij niet van honger en gebrek omkomen. Maar waarom zijn leven dan niet verzekerd? vraagt gij. O, vragen is zoo gemakkelijk voor u, die u baadt in weelde. Maar wij antwoorden u: «Vanwaar zal hij --1 om zijn premie te betalen?” wij allen visschers toe- Het verzenden der waar (vooral inge- den arbeider een pensioen te verzekeren, ja, legd) in de door de vereeniging bepaalde dat velen het reeds ontvangen? Of zijt gij verpakking. hoorende doof? 6e. Het nemen van alle maatregelen, welke Weet ge ook niet, dat werklieden-verzekering den afzet kunnen bevorderen, solide en betrouw- tegen invaliditeit en ongelukken komenderhand bare toestanden kunnen scheppen enz. is? Maar denkt gij dat alles zoo maar vanzelf 7e- Het nemen van alle maatregelen enz is gegaan Meent gij dat gij ’t geheel en al mis. Daarvoor is gestreden, jaren lang, met ijver, is afgedrukt. Kort Overzicht van de Inrichting der Vereeniging. Elko plaats, waar een bepaald aantal per sonen zich aansluit, vormt eene afdeeling. Elke afdeeling heeft een eigen bestuuren kan naar plaatselijke belangen, enz., haar eigen maar zoodanig, dat geen enkel artikel daarvan in strijd komt met de statuten der Vereeniging. Van elke afdeeling heeft één, daartoe door haar uit de leden gekozen lid, zitting en stem in ’t Hoofdbestuur. De leden van ’t Hoofdbestuur kiezen uit hun midden president, secretaris en verdere functionarissen. Het doel kunnen we kort, in enkele woorden samenvatten Nieuwefrissche bronnen en afvoerkanalen en middelen opsporen, om de visscherij, haren handel en nevenindustrieën weder op te wek ken. Het volgend schematisch overzicht geeft aan, hoe men dit zal trachten te bereikeno. a. door ie. r - te kweeken en te bevorderen, elkander wekken tot eendracht en voor en door elkander; 2e. het besef te verlevendigen, dat persoon lijk, bijzonder belang, slechts zoover mag gaan, dat ’t niet met ’t algemeen belang in strijd komt. 3e. Het verzenden van goede waar. 4e. Bij geconserveerde waarhet gehalte en de hoeveelheid van elk bestanddeel te be palen. 5e. overvloed geniet van het aardsche. Waarom hebt gij er hem dan niet een ge kocht van uwen overvloed niet te denken overschieten. Gewis, wij weten dat sommigen hunner dat wel hadden kunnen doenals zij wat meer het huisje bij de schuur gehouden en in tijden van overvloed een appeltje hadden j bespaard voor benauwde tijden. Doch zoo was het toch niet met allen en juist voor de laatsten, voor hen pleiten wij en voor hen doen wij een goed woordje. En ook hun alleen roepen wij toe: «Ver- eenigt U, want daardoor is het u mogelijk u in dergelijk geval te vrijwaren voor armoede.” reglement vaststellen, Eindelijk breekt -veel te vroeg de stond aan, dat de visscher oud en stram voor j zijn tijd, gedwongen wordt zijn omzwervingen te staken en een rustig leven te gaan leiden. Een rustig levenjamaar daarom ook een gemakkelijk leveneen voor zijn gevoel eer volle rust? De zee was zijn element, daar won hij zijn schamel stuk brood. Daar ver diende hij te veel om te sterven en weinig om te leven, ten minste veel te weinig om iets over te houden, ten einde zich zelven een genoeglijken levensavond te verschaffen. De openbare liefdadigheid moet zich zijner ontfer men en legt hij eenmaal het moede en afge streden hoofd voor goed ter rustedan moet diezelfde openbare liefdadigheid zijn doodsbed spreiden. Een droevig eindnietwaarvan een werkzaameen onvermoeid en een ver moeiend leven? En toch is het maar niet anders en dage lijks wordt dit treurspel afgespce’d. Moet dit altijd zoo blijven Maar gij dan, visschers, gij die te veel eergevoel en eerbied voor u zelven bezit, waarom sluit ge u dan niet nauwer aaneen Ge weet toch immers wel, dat een groot aantal ambtenaren, na zeker aantal jaren dienst een pensioen ontvangen, dat hen ten minste op hun ouden dag tegen armoede en ellende beschut Hebt gij dan niet gehoord, dat men er overuit is om ook ongelukken komenderhand bare toestanden kunnen scheppei “c vanzelf 7e- Het nemen i Welnu, dan hebt dat concurreeren met het buitenland mogelijk 1 i-i:n. _i-van }>ecirOg wordt ontzetting van het FRIS MttlS- IDIEHTLVIÏ-.'Ï UITGEVER: tiei ijver, Djie‘ - o- T' i i l i li i v ah Irnl n m4« I Z-* 1 <-» M ‘j-.'j-

Friso nl | 1899 | | pagina 1