I ZATERDAG 17 JUNI 1899. No. 48. N ieuwstijdingen. Negen en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Uit Manilla komt bericht, dat de bevel- UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Het caoutchouc wordt door machines, rijwielen en auto- Baron d’Yvoy achtte dit en vorderde bevestiging Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent PRIJS der ADVERTENTIÉN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel ireer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. is olie uit het koren verkregen, die zie h niet I Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. een wollen trui had bij i om met Toen bij met de wacht een woordenwisseling kreeg trok bij zijn revolver doch de manschap pen maakten hem daarop met de bajonet af. Uit Amerika komt weer befcht van een geweldigen tornado of wervelstorm, die in de staten Wisconsin en Minnesota heeft gewoed. De stad Nieuw Richmond is geheel verwoest; het aantal dooden is nog niet vast te stellen doch men schat het op een paar honderd. In den Spaanschen Senaat is de verkoop van de Garolinen, Palao- en Marianneneilanden aan Duitscbland goedgekeurd. In Frankrijk zal een nieuwe Fransche postzegel worden uitgegeven en wel het volgend jaar ter gelegenheid van de Wereldtentoonstel moedelijk zal in de laatste helft 'van het vol- ling. bij het dak gebrachtmisschien was daaraan een vonk vuur geweest waardoor de brand ont staan was. De Adv.-Gen. mr. het verhaal onaannemelijk ontwerp voor de haven te Scheveningen werd van bet vonnis. meedeeling gedaan van een adres, waarin de rede van mr. Troelstra weerlegd werd. De heer Krap betoogde de dringende nood zakelijkheid van aanleg eener veilige ligplaats voor de Scheveningsche vloot en voor de in standhouding der visscherij. Hij vreesde geen nieuwe uitgaven en wees op de adhaesie- betuigingen uit andere visschersplaatsen. De heer Verhey achtte het defensiebelang niet bij de haven betrokken, maar vroeg waar borg voor een spoedige onbruikbaarmaking der haven. Hij maakte zijn stem afhankelijk van nadere inlichtingen doch verklaarde zich in beginsel voor hulp aan Scheveningen. De heer Van Kempen ondersteunde den havenaanleg, waar erkende technici zich er voor verklaren. De heer Staalman betuigde mede zijn instem ming met het ontwerp onder protest tegen de beschouwingen van den heer Troelstra, al steunt hij diens aandrang om maatregelen tegen de misbruiken in de loonregeling der visschers. Bij Kon. besluit is benoemd tot rechter in de arrondissements rechtbank te Leeuwarden de heer mr. A. Potma, thans rechter in de rechtbank te Winschoten. De heeren mr. W. H. J. Th. van Basten Batenburg en B. F. R. van Vlijmenleden der Tweede Kamer voor de kiesdistricten Eist en Vecheldie beide wegens bevordering in den Staatsdienst moesten aftreden zijn beide bij enkele candidaatstelling dus zonder stemmingop nieuw alszoodanig herkozen. Wel een verschil met de laatste verkiezing te Veendam! TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag. Bij de behandeling van het amendement der heeren Van Dedem en Schepel, tot behoud der watertollenin afwachting van de afschaffing ook der particuliere kanaaltollen, bestreden de heeren Van Gilse en Fokker het amendement, de laatste veroordeelde de onbillijke heffing der losrecbten te Terneuzen. Ook de heer Mutsaers veroordeelde het; evenals de Minister, die eenzijdige handhaving der landtollen onrechtvaardig tegenover den kleinen man vondterwijl Minister Pierson zinspeelde op intrekking van het ontwerp bij aanneming van het amendement. De heer Van Alphen was daarom tegen bet amendement, doch de heer Van Dedem bleef het handhaven. Het amendement werd daarop verworpen met 65 tegen 14 stemmen. De Minister beloofde den heer Van Sucbtelen ie zullen overwegen de vrijmaking van den weg DeventerZutphenWinterswijk. Het geheele ontwerp werd aangenomen met 71 tegen 8 stemmen. Met 54 tegen 28 stemmen is aangenomen de verstrekking van een Rijksvoorschot voor den tramweg WinschotenBellingwoldena krachtige bestrijding door den heer Van der voorgehouden, zei Zwaag van een De opbrengst der Rijksmiddelen over de maand Mei was bijzonder gunstig en wel bijna IJ millioen meer dan Mei des vorigen jaars en ruim dat bedrag meer dan het een twaalfde der raming. De opbrengst sedert 1 Januari klom tot bijna 50 millioen. De bevolking der provincie Zuid-Holland is gestegen tot ruim 1| millioen zielen. Zulk eene provincie beteekent nog al zoo iets. Rot terdam telde ruim 300,000. ’s Gravenhage bijna 200,000. Dit is dus al een half millioen. En dan vinden we Leiden met ongeveer 54,000, Dordrecht met 38,000, Delft met 32,000 in woners enz. Men heeft er dus zeer volkrijke gemeenten. Voor het Gerechtshof te Leeuwarden heeft in hooger beroep terechtgestaan IJtje K., 25 jaar, boerenmeid te Wijnjeterp, die door de Rechtbank te Heerenveen is veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, omdat zij den 16 Februari het huis van haren vader te Lippenhuizen in brand heeft gestoken. Zij heeft aan den Rijksveldwacbterden Rechter-Commissaris en voor de Rechtbank bekenddat zij een test met vuur heeft neer gezet op de muurplaat onder het strooien dak; en nu voor het Hof ontkende zij het feit gepleegd te hebben. Toen haar evenwel hare vroegere bekentenissen in bijzonderheden werden ze eindelijkdat ze bet niet j anti-kapitalistisch standpuntmet opzet gedaan had waartegen de heer Schaper opkwam op oppor- de kachel gehangendie had zij in de gang tunistische gronden. Zitting van Donderdag. Besloten is morgen de spoorwegovereenkomst voor de lijn LeidenWoerden te behandelen. Bij de voortzetting der behandeling van L_. (mei plaetsje). De tijding, dat in de vacature van De te Nizza wegens spionnage in hechte nis genomen Italiaansche generaal, heet Gilletta di San Giuseppe. Volgens verscheiden Fransche bladen heeft hij bekend de opdracht van zijn regeering gehad te hebben om te spionneeren. Poincaré, die reeds Minister van onder wijs is geweest in een der vroegere Ministeries- Dupuy (1893 94) en in het MinisterieRibot (1895), is door den president der Fransche RepubliekLoubet met de samenstelling van een nieuw Kabinet belast. De heer Poincaré is 59 jaar oud. Hij heeft reeds bezoeken afgelegd bij Ribot, Brisson en Sarrien en bij de afgetreden Ministers Delcassé, Krantz, Peytral en Delombre. Van de samenstelling van het Kabinet valt echter nog niets te zeggen. De heer Poincaré moet veel moeite doen om den heer Bourgeois, den Franscben afgevaardigde ter Vredesconfe rentie een portefeuille te doen aanvaarden. Bourgeois zou die echter geweigerd hebben omdat hem zijn aanwezigheid in den Haag noodzakelijk toescheen. Een brutale oplichter. Een stout s'ukje van oplichterij wordt uit Parijs gemeld. Een jongmensch van 18 jaar bad voor zijn oom een cheque van ruim 40,000 frans aan een bank te incasseeren. Toen hij de som geïnd bad en de inrichting juist wilde verlaten, kwam een fijn gekleed heer op hem af, die hem aldus toesprak: »U hebt daareven een chèque van 40,000 francs voor de firma M. D. geïncasseerd Het spijt mijmaar we moeten u nog even lastig vallendoor een onbegrijpelijke vergissing heeft men u bankbiljetten gegeven, die niet meer in omloop zijn en die naar de »Bank van Frankrijk” moeten teruggezonden worden. Volgt u mij maar, dan kan de vergissing nog gauw hersteld worden.” Blijde dat hij een zoo vriendelijken raadgever had gevonden keerde de jonge man in de vestibule van de Bank terug. Ook wantrouwde hij zijn begeleider niet, toen deze hem voorstelde de aangelegen heid voor hem te regelen, en bij overhandigde den onbekende dan ook zijn banknoten. Toen echter het eene uur na het andere voorbij ging, zonder dat zijn vriendelijke helper ver scheen gingen den jongeling de oogen open en begreep hij, hoe hij er ingeloopen was. Groote gebouwen. Volgens de Scientific American is het grootste gebouw, dat in den laatsten tijd in New-York is gebouwd, 130 M. hoog en heeft 30 verdiepingen. De fundce- ringen zijn 17 5 M. diep in den grond gemet seld. Een vergelijking van dit kolossale gebouw met het grootste gebouwde schip Kaiser Wilhelm der Grosse, dat 212 M. lang is, dus 65 M. langer dan bet bovengenoemde gebouw hoog is met de fundeering er bij, toonde aan dat beide bouwwerken hetzelfde gewicht hadden. Hieruit kan men zich, zoo zegt Architectura, ongeveer een denkbeeld vormen van de bij zonder groote afmetingen van een dergelijk drijvend paleis. Corn rubber. het gebruik van mobilen in groote hoeveelheden gevraagd. In Amerika spreekt men thans van een nieuwe subs antie, die met succes het caoutchouc zou kunnen vervangen, het corn rubber, een rood bruine stof, veel op caoutchouc gelijkend, doch minder tegen warmte bestand. De grondstof De verdediger mr. A. Burger bestreed, dat deze bekentenis voldoende van elders bevestigd is om het bewijs van schuld op te leveren doch achtte het Hof het feit bewezen, dan ver zocht bij een onderzoek naar toerekenbaarheid bij haar. Hij concludeerde tot vrijspraak, subsi diair tot aanmerkelijke vermindering van straf. Uitspraak over 8 dagen. INHOUD van het Friesche Tijdschrift „Sljucht en Bjucht.” 17 Juni 1899. Ljeafde en Wraek, M. Miedema. Oan de hear Jan fen ’e Gaestmar to HaerlemH. D. H. In brêggepraetsje to Nullegea, Roel j TT 11 TT1 -T T iX! hebber van het leger der Fillippijners, generaal en zijn adjudant door manschappen der gende jaar wederom een examen voor de ge noemde betrekking worden gehouden. Gedurende de afgeloopen maand zijn bij het koloniaal werfdepot aangenomen 84 per sonen, t. w. 60 Nederlanders, 6 Duitschers, 17 Belgen en 1 Oostenrijker; en werden van de verschillende korpsen van het leger hier te lande overgenomen 31 onderofficieren en ffiïhde- ren, zoodat het totaal der werving in die maand 115 man bedroeg, aan wie aan handgelden f 22,620 werd uitbetaald. Onder de aangenomenen bevinden zich 19 miliciens, die voor den tijd van 2 jaren bij het Indische leger werden gedetacheerd en onder de overgenomenen 3 onderoft’. voor 4 en 18 minderen, die voor een detacheering voor den tijd van 2 jaren bij dat leger werden toegelaten. In die maand werden naar Oost Indië uit gezonden 2 detachemententer sterkte van 4 off., 4 onderoff en 70 minderen, terwijl af zonderlijk vertrok 1 adspirant onderoff. der infanteiie, en keerden van daar te Harderwijk terug 22 militairen, die wegens diensteindiging of wegens ziekte den dienst verlieten. Uit West-Indië repatrieerden 4 militairen, allen herkomstig van Curasao. Hr. Ms. Urania in dienst te Willems- oord voor de oefeningen der adelborsten, oudste studiejaar, wordt 29 Juli buiten dienst gesteld. De gebroeders van Engers te Soerabaija zijn met het koopen van de Prinses Marie buitengewoon gelukkig geweest. Eerst werden de kolen verkocht waarvoor ruim f 18000 wrerd besomd, daarna werd wat van den Inven taris verkocht en nu is deze boot met al wat I er nog bij is verkocht aan een Chineesche congsie aldaar voor den prijs van f 39000. De bedoeling van deze congsie is om de boot naar Singapore te sleepen, daar te doen repa- reeren en haar naderhand weer in de vaart te brengen. Een voorstel van Chamberlain tot on- middelijke actie tegen Tuansvaal en ten doel I hebbend om de suzereiniteit van Engeland te veranderen in souvereiniteit, werd, hoewel on dersteund door den hertog van Devonshire, gister met twaalf tegen acht stemmen in den ministerraad verworpen. Men sprak van het ontslag nemen van Chamberlain, doch dit wordt weer tegengesproken. Het vertrek van troe pen is afgelast. Hylkes. Ut ’e noed. In nije ütfining, (mei plaetsje). De tijding, dat in de vacature van Lun“ directeur der Staatscourant niet zal worden Y30^ in ,het hoofdkwartier van Aguinaldo zijn voorzien, schijnt juist te wezen. doodgestoken. Generaal Luna had zich daarheen Men weet te vertellen, zoo schrijft het Vad., °m met Aguinaldo te raadplegen, dat het de bedoeling zou zijn Staatscourant en Landsdrukkerij onder het beheer te brengen van een afdeelingschef aan bet Ministerie van Binnenlandsche Zaken. De leiding der drukkerij zou dan aan een technisch directeur worden opgedragen en een ambtenaar belast worden met de redactie der Staatscourant. De Minister van Financiën maakt bekend, dat in de maand October e.k., een examen zal worden gehouden voor de betrekking van adspi rant landmeter bij het kadaster, waarvoor ten hoogste 15 plaatsen kunnen vervuld worden. Belanghebbenden hebben zich bij request en met overlegging der vereischte stukken, vóór 1 Sept. e.k. tot den Minister te wendenver- FRIS vuns is mimii:\iii Bill) Ml FIIIESL Ilil.

Friso nl | 1899 | | pagina 1