s gw GmeiiteaMjeziiiii TELEGRAFEEREN. WOENSDAG 21 JUNI 1899. No. 49. Buitenlandsch Nieuws. A Officiéél gedeelte. Negen en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. I H. t Workum de bekende vlag en bij heeseh UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUIÏI I. Wij leven verbazend snel! Pas is iets geboren en ter nauwernood bekend, of het moet alweder plaats naken voor iets nieuws. wijziging der verzekering tegen ouderdom is in den Rijksdag r;' - Jj Prijs per kwartaal 70 oont franco per post8fi cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel rr. eer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. van H.M. i van uit zijn dak-kantoor kon zien of de schuit te Workum, te Gaastmeer of te Heeg het waarheid zijndat er geen behoorde en bij telegrafeerde, als ’t moest, op nieuws bestaat onder de zon en dat de mensch gelijke wijze verder beid volgens wijlen Van der Hoeven rondgaat in een cirkelgang. In de eeuwige wetten der natuur is voor zeker geene verandering. Meer tot haar wezen Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Din dag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. van het Stads boete; graaf de Fromessent frs. 100 boete. ENGELAND. De stemming in het Lager huis over de Indische suikerquaestie is bijna een zuivere partijstemming geweest. De heer Courtney en nog een paar Unionisten stemden met de oppositiedoch overigens stonden rechter- en linkerzijde scherp tegenover elkander. De Daily News bespreekt de gevallen beslis sing in een zeer heftig hoofdartikel, ten betooge dat dit een begin is van protectie, waarvan het einde niet te voorzien is. Het is, zegt zij, niet om de Britsch-Indische suikerplanters te doen, maar om de noodlijdende industrie op Mauritius. En nu zegge men niet, dat dit een bijzonder geval is; als wij één artikel bescher- En dat nieuwe? i onmiddelijk zijn vlag dermate, dat de reeder te ’t Is eene herstelling van het oude zij het j Workum dan ook in gewijzigden vorm. Alzoo zou I beteekenis van die verschillende seinen maar weet. vuurtorens aan de lieden uit de verte niet alleen te verstaan, de richting in welke ze hebben te varen, maar tevens den diepgang, met welken ze »binnen” 1 vermelden ’t te verwachten weder, enz. Een geheel stel van telegrafie werd er, zijn we i onzen daar een aalaak van uit ’t Nieuwediep in aan tocht was, ontdek!e alras de vuurtorenwachter van DUITSCHLAND. De toestand van den Groothertog van Hessen blijft beterende; sedert een paar dagen worden geene ziekte bulletins meer uitgegeven. Een ongewoon huwelijk zal eerlang aan het Hof van Mecklenburg-Strelitz voorkomen. Prin ses Marie, eene oudere zuster der met den Montcnegrijnschen Erfprins verloofde Prinses Juttazal trouwen met een Franschen graaf en gaat daarna ook in Frankrijk wonen. De bruidegom heet Charles graaf Fromiay de Jamenteldoch behoort allerminst tot den ouden Franschen adel. Hij is ven een rijke koopmansfamilie en heeft zijn adellijken titel ontvangen van den II Stoel, naar het schijnt wegens milde bijdragen zijnerzijds voor liefdadige stichtingen. De wet tot invaliditeit en definitief tot stand gekomen onder medewerking van de sociaal democraten. Dat is iets nieuws; tot dusver weigerden zij aan zulke wetten hun stem te geven. Maar van alle zijden wordt dan ook erkenddat deze wet eene groote verbetering brengt in genoemde verzekering die thans nog aangevuld zal worden door wijzi ging der wet tot verzekering tegen ziekte. De bedoeling der Regeeriug met deze laatste wijziging is, volkomen aansluiting te krijgen van den tijd, gedurende welken de zieke werk man ondersteuning ontvangt, aan dien waarop de uitkeeriog wegens invaliditeit volgens de nieuwe regeling begint. FRANKRIJK. Indien het waar is, wat men beweerd heeft, dat de heer Poincaré de samenstelling van een nieuw Kabinet slecbts voor de leus aanvaardde en met het stellig voornemen niet te slagen dan moet men erkennen, dat hij zijne rol voortreffelijk gespeeld heeft. Iemand die vlamde op een Minister- presidentschap, zou niet ijveriger, langduriger, met grooter aantal personen hebben kunnen onderhandelen dan bij. Wat hiervan wezen moge, mislukt zijn de onderhandelingen, dit staat vast. Ook Waldeck Rousseau heeft voor de opdracht moeten bedanken. De correctioneele politierechtbank heeft uit spraak gedaan in het proces tegen de graven en baronnen, die met De Cbristiani op vijandige wijze tegen president Loubet hebben betoogd ter gelegenheid van de wedrennen te Auteuil. De uitspraak luidde als volgt: graaf de Dion 15 dagen gevangenis; de baronnen de Meyron- net en de Baulny drie maanden gevangenis en frs. 300 boeteLouis en Félix Barriot en graaf d’Aubigny een maand gevangenis en frs. 100 naar de andere plaatsen. Alles derhalve telegrafie zonder draad. Doch men zal ’t ons toestemmen, dat deze wijze van telegrafeeren slechts enkele zaken kon betreffen. De oudste wijze van telegra- in te dringen, dat is de studie van den mensch. feeren was vrij wel gelijk aan het boven om- En daarbij gelukt het vaak oude, schijnbaar schrevene, ofschoon ze eene ruimere uitbreiding versleten zaken weder op te balen en onder andere vormen tot het nieuwe te proclameeren. De vormverandering wisselt en die verandering is overal te bemerken. Het wezen der dingen blijft. Aldus waren onze gedachten bij de kennis making met de uitvinding van den jeugdigen (24 jarigen) Guglielmo Marconi, een Italiaan. Hij is de uitvinder van den zoogenaamden lucht telegraaf, of den telegraaf zonder draad. Wij nu bier te lande kennen alleen den tele graaf met draad, enkelen van nabij, sommigen, en zeker de meesten slechts oppervlakkig. Wij herinneren ons hier nog den eenvoudigen, bejaarden kuiper uit Woudeend, die toen de telegraaflijn Sneek—Lemmer was aangelegd, zich de moeite getroostte eener wandeling van twintig minuten om die palen en draad te zien. Op de vraag: »wel, baas, en heb je den telegraaf nu goed gezien,” antwoordde hij in zijne eenvoudigheid: »wel zeker en ik heb ’t getroffen ookwant ze waren precies aan den gang het gonsde er over, maar ik kon er niets van verstaan.” De man begreep niet, dat dat gonzen door den wind veroorzaakt werd. Trouwens bij dwaalde nog niet zoover af, als een ander, die van meening was, dat de brieven met bliksemsnelheid over die draden vlogen, enz. Er zullen nu velen zijn, die wijzer mogen heeten dan de gemelden, doch die in den grond der zaak van het geheel nog weinig begrip hebben. Laat ons dezen vooral een weinig ter hulp komen. inhield. Men plaatste torentjes op bepaalde afstanden, zeg ééa a anderhalf uur van elkaar. Men bouwde daar hefboomtoestellen op en liet de armen naar links of rechts bewegen. Aan die armen verbond men kogels of kegels en wel aan ’t einde of in ’t midden of wel beide te gelijk. Men wiet, wat een en ander betee- kende en zoo bracht men het bericht van 't eene torentje tot het anderetot het eindelijk kwam ter plaatse of nagenoeg ter plaatse waar het wezen moest. Op die manier verstond men elkander tamelijk spoedig van uit de verte. Alles luchttelegraaf, tenminste telegrafie zonder dreadhoe gebrekkig dan ook en vooral hoe beperkt. Het zal den aandachtigen lezer zijn opge vallen, dat de telegrafie zonder draad al eene zeer oude zaak is, ja hij zal ze zelfs ouder rekenen dan die met den draad. In dat geval zou zijn oordeel al weer voor barig zijn. Immers: er is geen nieuws onder de zon. Wij toch weten, hoe vluchtelingen in den ouden tijd, om te weten, of ze ook achtervolgd werden, hun oor tegen den grond hielden, om zoo het paardengetrappel te vernemen. Dit weer was telegrafeeren met een draad. De aarde diende hier alszoodanig. Trouwens legt uw oor eens tegen ’t uiteinde van een lange balk en laat uw kameraad tegen ’t andere einde met zijn nagel eens even tikken, ge zult het duidelijk kunnen bemerken. En zulke voor beelden zijn er genoeg te vinden. Men bemerkt het reeds bij ’t telegrafeeren met den draad is er een middenstof noodig een overbrenger, die snel loopt. En nu loopt die aarde niet snel en die balk evenmin en och, de draad langs de telegraafpalen loopt ook hoegenaamd niet. Maar er loopt toch iets, of liever er trilt iets. En juist op dat trillen komt het aan. Dat trillen brengt beweging over. En beweging, zelve een gevolg van kracht, i wordt op nieuw eene kracht. 1 Er is eene middenstof noodig voor elke soort van telegrafie om de trillingen over te brengen. Voor we verder gaan en in een tweede arti- kei de telegrafie met draad en zonder draad nader bespreken vragen we onzen lezers zich te overtuigen, hoe ze duidelijk de trillingen kunnen gevoelen b.v. bij de uitvoering van een Trouwens diF gaat gemakkelijk als men de fanfare corps in eene besloten ruimtehoe bij J‘- -L!'i—j- --1-eene heierij Op eenigen afstand de slag eerst Zoo geven de seinen van haven- en wordt waargenomen, wanneer het blok al weder is omhoog gehaald, hoe de spoortrein het meer dere geratel doet hooren reeds over de brug en hoe ten slotte men bij onweders telt tusschen kunnen komen, de semophoren j het zien van den bliksem en het hooren van --e,j„_ den donc|er t ofschoon beide toch op ’t zelfde oogenblik ontstaan. Denk dan met een aan het wel ingelicht, door de palinghandelaars in lossen van het geschut en hoe zelfs tengevolge a Zuid-Westboek op na gehouden. Als de' bedrijven van het Nieuwediep, bier de glas ruiten kunnen trillen. De lucht is veerkrachtig. Maar veerkrachtig zijn alle stoffen, hoewel niet in gelijke mate. H. VERGADERING van den RAAD der Gemeente WORKUM op Donderdag den 22 Juni 1899, ’s namiddags 8 uur, teneinde te beraadslagen over de hieronder vermelde punten. De Burgemeester, T. M. ten BERGE. I. Notulen der vorige vergadering. II. Mededeeling van ingekomen stukken. III. Adressen om afschrijving van hoofdelijken omslag over 1899. IV. Wijziging der begrooting Weeshuis over 1898. V. Voorstel van Burgemeester en Wethouders inzake de aanschaffing van een portret de Koningin. VI. Alsvoren tot het vaststellen van nieuwe verordeningen a. op de heffing- en invordering van leges, en b. alsvoren van begrafenisreebten. VII. Benoeming van leden en plaatsvervangende leden van een stembureau voor de stemming van een lid van den Gemeenteraad. VIII. Bezwaarschriften tegen aanslagen in het primitief kohier van hoofdelijken omslag over 1899. Ze staan voor de deur. Wij bemoeien ons niet met allerlei partij- berekeningen. De Gemeenteraden zijn nu een maal geene politieke lichamen. En dus is het tamelijk onverschillig of de meerderheid liberaal of anti liberaal gezind is. Maar van knoeiers en genieperaars hebben we een afkeer. De Gemeenteraden hebben de wetten des lands in hunne gemeenten te eerbiedigen en ze moeten medehelpen, om deze te doen uitvoeren. Op welke wijze? Dat is nu juist de vraag, ’t Ant- woord is intusschen niet moeielijkop loyale en royale manier. Hebben ze iets tegen die wetten, ze kunnen er qua lichaam bij hoogere autoriteit tegen opkomen, maar voor ’t overige moeten ze eerbied koesteren voor de wet. Dat is eenvoudig het standpunt van een Gemeen teraad, plus natuurlijk de zorgen, meer aan elke gemeente eigen. Op dien grondslag dan wekken we alle kiezers op tot belangstelling in de aanstaande algemeene Gemeenteraadsverkiezingen, om daar bij minder te letten op personen eener bepaalde richting, doch wel op degelijke, onafhankelijke gemeentenaren, die het belang van allen op ’t oog hebben. Zij verdienen het eerst in aan merking te komen. Domoors, dwarsdrijvers, doordrijvers en al wat van dat geslacht is, moeten gestrengelijk geweerd. Eigenbaat-zoekers en eigengerechtig den evenzeer. Verstandige, onpartijdige en onafhankelijke personen mogen, ja moeten in de eerste plaats in aanmerking komenhet zoogenaamde geloof blijve er buiten. Dat is ons eenvoudig advies. En we hopen, dat het door het meerendeel der kiezers, zoo niet door alle, zal worden opgevolgd! Het woord telegrafeeren beteekent vér-schrij- ven, in meer uitgebreiden zinzich in de verte dat is buiten ’t bereik van het gehoor doen verstaan. Nu weet de eenvoudigste boer, dat toen de horloges nog zoo duur en daarom nog niet algemeen waren, bij zijne knechten of arbeiders, in bet veld bezig en die bij niet beroepen kon, ten maaltijd ging noodigen door het oprichten van een zoogenaamden ssjouw.” De vlootvoogd seinde de kapiteins samen tot het beleggen van een scheepsraad door ’t op- hijschen van den admiraalsvlag, de voorbijvarende schepen praaiden elkander door het bijschen van seinvlaggen en ze verstonden die taal. FRI sun mini FiiiBinu. Anins- b int ui iiaiii \1 t 4 i ■It.'ih J zJa» naonnf ft»a OO Brxofo

Friso nl | 1899 | | pagina 1