f ZATERDAG 24 JUNI 1899. No. 50. N ieuwstijdingen. Negen en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. De een r gekomen met het oog op het groot aantal Queensland in September plaats. Reederij, stoomtrawler »Minna”Stoomtrawler te houden. het springen van een gaspijp, een begin van Buitenhof naar het Binnenhof. Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 8S cent PRIJS der ADVERTENTIÉN van 15 gewone regel» 40 cents. Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prys belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM ’s lands aanvang Te Weenen is een 22-jarige maand lang in een kelder Een half jaar geleden is was een gevolg verkeerde manoeuvre van de Pölitz. Door het bedaard en beslist de zangers werd eene paniek van dank en hulde toe te roepen aan minister John Morley en moed en Jingo-stroom op te roeien, Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentièn Dincdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. De zaal waarin de verhandelingen van Het dossier-Dreyfus is ook te Rennes gearri veerd en wordt bewaard in een door een bank leening afgestane brandkast. Een bewoner van Rennes heeft een geheel Benoemd tot notaris: te Warga A. Ph. Greebe, cand. nots. te Maasland, te Harlingen S. Okkinga, cand. note, te Tzum. De heer D. van Konijnenburg wijst in een adres aan de Prov. Staten van Friesland er op, dat art. 47 van het reglement op de lage verveningen van 1895 o.a. bepaalt: dat de registers der slikgelden binnen 3 jaren zullen worden bijgewerkt naar de gewijzigde kadastrale indeeling en dat dit voorschrift nog niet is uitgevoerd. Wel hebben Ged. Staten voor onderscheidene gemeenten een staat doen drukken, aanwijzende de vermoedelijke bedragen, waarop de eigenaars van verveende gronden bij droogmaking aan spraak kunnen makenmaar die staat die niet aangeeft welk bedrag en wanneer er ge stort is en evenmin rentecijfers meldt schijnt eene berekening op den effectenkoers van een bepaalden dag te bevatten, zonder den sleutel dier berekening te geven. Toen adressant aan Ged. Staten verzocht inzage te mogen nemen van de daarvoor ver moedelijk gebezigde slikgeld-rekeningen en den grondslag der berekening te mogen kennen werd hem dit geweigerd op grond, dat de bewijslast voor de onjuistheid van den Staat op belanghebbenden rust. Doch hoe kan men dien bewijslast op hen overbrengen, zonder hen de gelegenheid te geven, kennis te nemen van de officieele bescheiden, die tot samenstelling van het register moeten dienen? Adressant verzoekt daarom aan de Staten zoowel de voorgeschreven bijwerking der slik- geldregisters als de volledige openbaarheid daar van te willen bevorderen. De adsistent der posterijen G. B. te Workum is, na een ter plaatse door de justitie ingesteld onderzoek, als verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan' het misdrijf strafbaar gesteld bij art. 247 Wetb. van Strafr., aange houden en in verzekerde bewaring naar Leeu warden overgebracht. Woensdag werd aan zes-en-negentig leden van de Tweede Kamer, tijdens de vergadering een telegram bezorgd, van den volgenden inboud: »De ondergeteekenden, reeders van stoom- en zeilvisschersvaartuigen te IJmuiden verzoeken u beleefd om wanneer de inlichtingen van Z.Ex. den Minister van Waterstaat omtrent het Koninklijk besluit en reglement der visschers- haven te IJmuiden ingekomen zijn, het zoo mogelijk daar heen te leiden, dat die inlich tingen in ieder geval gesteld zullen worden in banden van een commissie tot onderzoek opdat «leze zaak grondig onderzocht wordt. En voor dat zij haar rapport uitbrengt dien belang hebbenden de gelegenheid te geven hun be zwaren bij haar in te brengen. Dat de Kamer bij den Minister er op aandringeom het Koninklijk besluit niet in werking te doen tredenalvorens die commissie haar rapport heeft uitgebracht.” ïStoomvisscherij-Maatsch. »Mercurius”Stoom- visscherij sKennemerland”; Nederlandschestoom- visscberij; Zeevisscherij-Maatschappij»! Jmuiden”; j visscherij »IJmuiden.” Van wege het bestuur gebouwen is te ’s-Gravenhage over een gemaakt met het maken van den tweeden doorgang naast de poort, leidende van het aan de militaire gevangenisde schei- 1 nu doorgebroken worden opdat enz. niet over de in hun plaats naar Kreta te zendendoor de Porte met groote ingenomenheid ontvangen. Zondag ontstond, tijdens de hoogmis, door van het springen van een gaspijp, een begin van brand op het koor in de Roomsch Katholieke huis voor mevrouw Dreyfus beschikbaar gesteld. Jubileum. Zondag a.s. zal de heer M. T. Besier den dag herdenken dat hij vijftig jaar geleden, als 17-jarige jongen in dienst trad bij de firma ‘Van Gend en Loos. De nog flinkekrasse man is tegenwoordig con ducteur der firma, d.w.z. hij gaat steeds met door hem te verzenden pakken en pakjes met den trein mee naar de plaats van bestemming, om dan ’s avonds weer thuis te komen in Amsterdam. De richting naar Arnhem en Nijmegen is speciaal aan hem opgedragen. Dat Zondag voor den jubilaris niet onopge merkt zal voorbijgaanspreekt van zelf. Te Wildervank brandde Woensdagnacht de fabriek van aardappelmeel van de firma Tapper Co. geheel af; alleen de opzichters- woning en het kantoor bleven behouden. De oorzaak is onbekend. Alles was op Beurs polis verzekerd tot een bedrag van f 62,000. Het onweder in de provincie Groningen heeft heel wat ongelukken veroorzaakt. Te Kieldiep verbrandde de watermolen van A. Schaap, te Zuid-Laarderveen brandde de boer derij van de weduwe Breenhaan af, te Sidde- buren werd een twintigjaiig meisje gedood, te Bellingwolde verbrandden drie boerderijen en op tal van plaatsen werden koeien en paarden in de weide gedood. Te Maastricht zal tot den bouw van een slachthuis bniten de voormalige Boscbpoort worden overgegaan. De kosten, aanvankelijk op f 160,000 geraamd, zijn thans op f 235,000 vastgesteld. Door de medische autoriteiten is voor gesteld de toestemming tot het dragen van brillen in het leger ook uit te strekken tot militairen beneden den rang van officier, zoo- als dit reeds in Frankrijk, Duitschland en Oostenrijk plaats vindt. Te Delft overleed in den ouderdom van 90 jaar de heer A. A. Cremersde laatste Delftenaar, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdekschip Frieslandonder bevel van den kapt, ter zee L. A. H. Lamie ,21 dezer van Manilla ver trokken. Onder leiding van den commandant van het 5e regiment infanterie, zal in de nabijheid van Amersfoort op 8 Augustus eene oefening worden gehouden door personeel van den ge neeskundigen dienst der landmacht. Een twin tigtal officieren van gezondheid zullen aan die oefening deelnemen, benevens de 4 veld-batal jons van het 5e regiment infanterie, de 3 bat terijen van de 2e afdeeling van het le reg. veld-art. en het escadron ordonnansen. Door de Arrond.-Rechtbank te Alkmaar is ter vervulling eener vacature van rechter, opgemaakt de navolgende lijst van aanbeveling mr. I. H. Hijmans, mr. E. J. Dorbout Meester en mr. J. D. Pasteur, subst.-griffiers bij de Arrond.-Rechtbanken te Groningen, Leeuwarden en Almeloo. INHOUD van het Friesche Tijdschrift tSljucht en Bjucht." 24 Juni 1899: Ljeafde en Wraek, M. Miedema. Syn eare ophalden, Marijke fen Abcou. Simmer - nocht, J. Gijlstra. Lietke, Jan fen ’e Gaest- mar. In hele foroaring, T. J. B. Koarts- wyl. De aide EarmoedW. fen W. Plaetsjes. kerk te Roermond. Met veel moeite was men het vuur spoedig meester, hoewel niet kon worden voorkomen, dat het orgel nog al be- beschadigd werd, optreden van voorkomen. Uit liefde. krankzinnige een opgesloten geweest. F henbjj krankzinnig geworden, doch eerst een maand een ge]eden ging zijn krankzinnigheid in razernij over. De ouders van ’t jongmensch woonden op de derde verdieping en vreesden, dat hij i een aanval uit het venster zou springen. Zij sloten hem daarom in een kelder op, die slechts uit een klein venster licht ontving. Unie-rapport. De Hollander deelt mede, dat het Unie-rapport geen oorzaak van ver deeldheid meer is onder de anti-revolutionairen. De heeren KuyperMackayde Savornin Lohman en Woltjer door de Unie indertijd benoemd zijn te zamen gekomenhebben overlegd, de geschilpunten onder de oogen ge zien en door over en weer toegeven zijn ze tot de volgende conclusion gekomen 1. Op de lagere scholen worde van die niet tot de onvermogenden behooren proportioneel schoolgeld geheven, naar bij de wet vast te stellen regelen. 2. De gemeenten worden niet langer belast tijdens met de bekostiging van de lagere scholen. 3. Door bet rijk worde aan de lagere scholen een vaste bijdrage uitgekeerd, te berekenen De moeder van den krankzinnige zat den beelen naar regelen, bij de wet vast te stellen, naar dag bij hem in de kelder om hem te verzorgen, zoodanigen maatstafdat de kosten van eene hoewel hij haar in zijn vlagen van waanzin zoo lief, dat niet naar een sanatorium wilde doen Eerst toen de politie te hulp werd kon men de arme vrouw bewegen haar kind af te staan. De Scheepsramp te Züllchow bij Stettin die reeds kort vermeld is, van De Blücher, die van Stettin gekomen was, zou juist vertrekken, toen de Pölitz kwam aan leggen. Het schip draaide echter niet voldoende en trof de Blücher midscheeps. De boot zonk* in enkele minuten. De opvarenden waren voornamelijk kinder, n, ongeveer vijftig in getal, die uit de scholen te Stettin terugkeerden. Het grootste deel der passagiers moet gered zijn, echter is het aantal slachtoffers nog niet met juistheid bekend. Van het gezonken schip steekt nog slechts de top van den mast boven het water uit. Ten gevolge van een hevig onweder is te Parijs vrijwat schade aangericht. De riolen konden de geweldige massa water van een stortregen, waarvan het onweder vergezeld ging, niet verzwelgen zoodat de straten onderliepen en hier en daar verzakkingen plaats hadden. Er moesten verscheiden huizen ontru md worden. Het Engelsche Lagerhuis heeft den onder staatssecretaris van Oorlog, Wyndham, met 241 t een 4 miljoen pond sterling voor ver- i en kazernes. Eén miljoen pond i voor verdedigingswerken de rest voor kazernes. In zijn toelichting voegde Wyndham er bij: De redenen liggen voor de Gladstonedie in zijn band, waarom niet de plaats en de sterkte van de verdedigingswerken nader worden aangeduid! ’t Behoeft ook onzerzijds zeker nauwelijks gezegd, dat die plaats Zuid Afrika is. regelen, bij de wet vast te stellen, naar dag bij hem in de kelder om hem te verzorgen, gewone, eenvoudig ingerichto lagere schoo', dikwijls sloeg. Zij had hem echter voor zoover deze niet uit de schoolgelden te ZIj bem 1 vinden zijnworden gedekt, en rekening ge- vervoeren, houden wordt met de uitbreiding van leerstofgeroepen, en vermeerdering van bet onderwijzend perso- I reel. I 4. De uitkeering van die bijdrage worde evenals thans, verbonden aan voorwaarden, die de inrichting van het onderwijs vrij laten en alleen strekken om de besteding der rijksgelden voor het beoogde doel te verzekeren. 5. Voor zoover de ingezetenen niet zelven in hun onderwijs voorzien, treden in hun plaats de gemeentebesturen'op. Hun worde de vrij heid verleend het beheer hunner scholen over te dragen aan een plaatselijke schoolcommissie. Het nieuwe Fransche Ministerie. Het nieuwe Kabinet is aldus samengesteld minister president en minister van binnenland- sche zaken de heer Waldeck-Rousseaubuiten- landscbe Zaken Delcasséoorlog generaal Gallifet; marine Lanessanjustitie Monis land bouw Jean Dupuy handel Millerandfinanciën Caillaux onderwijs Leygues openbare werken Boudinkoloniën Decrais. De Sld. schrijft»Nu de oorlogszuchtige stroom in Engeland tegen Transvaal zoo hoog gingvoegt het ons uit Nederland een woord den oud- tegen 66 stemmen machtiging verleend tot de zijnen, die den uitgave van de kloekheid hadden om tegen den dedigingswerken tn op te roeien, en met al de energie za| besteed worden der verontwaardiging tegen Chamberlain’s opzet protesteerden. Het is de geest van C' oude, trouwe medestanders nawerkt. En het is deze kloeke uiting van het recht vaardigheidsbesef, die vooral thans op hoogen prijs moet worden gesteld De volksstemming die in Australië ge- den krijgsraad te Rennes zullen plaats vinden houden wordt over het al of niet oprichten van grenst aan een Australischen Statenbond, heeft in Nieuw- dingsmuur zal Zuid-Wales tot resultaat gehad, dat 101,060 Dreyfus bij de verhooren stemmen er voor en 80,000 er tegen waren, straat geleid behoeft te worden. Dinsdag zijn In Victoria heeft de stemming in Juli en in een groot aantal politieagenten te Rennes aan- Queensland in September plaats. g Naar de Times uit Konstantinopel ver- anti-Dreyfusardsdie reeds kamers gehuurd neemt, is het plan om de Mohammedanen van hebben en zeker niet na zullen laten betoogin- Kreta naar Armenië, en de Armeensche vluchte- gen te houden. Volgens de Figaro zal de lingen die nog op Russisch grondgebied vertoeven landing waarschijnlijk te St. Malo plaats hebben. 1x- J JJ. J tar.._ FKI Mil HM FRlESlHIL 1.1!'J' IA 1IH Ui II.MIl 4

Friso nl | 1899 | | pagina 1