GBmeBntjraaflsverkiBzinoen. TELEGRAFEEREN. I' WOENSDAG 28 JUNI 1899. No. 51. Buitenlandsch Nieuws. Officiéél gedeelte. Negen en twintigste Jaargang. Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Nogmaals wekken we alle kiezers op tot warme belangsttelling in de aanstaande alge meene verkiezingen voor de verschillende ge meenteraden. Ieder doe getrouw zijn plicht aan één stem kan het haperen, en lette bij zijne keuze minder op personen eener bepaalde richting. Degelijke, onafhankelijke gemeente naren, die het belang van allen op ’t oog hebben, verdienen overal bet eerst in aanmer king te komen. Domoors, dwarsdrijvers, doordrijvers en al wat van dat geslacht is, moeten gestrengelijk geweerd. Eigenbaatzoekers en eigengerechtig den evenzeer. Verstandige, onafhankelijke en onpartijdige lieden geve men met warmte eene plaats in den Raad. Dan is de keuze goed. H. een kring om onze aarde, de dampkring. Hoogstens is ze een paar uren gaans (altijd om hoog). Luchtreizigers weten van benauwdheden te vertellen, als ze daar ginder boven de bergen kwamen, bergbeklimmers zelfs ook. ’t Is daar in den hoogen dan ook bij lange na niet goed voor ons menschenkinderen. Maar daarbuiten dien luchtkring is toch iets en dat iets zit haar geheel rijk genoeg helpen. Het voorstel der Regeering zal aan de schat kist 87,000 p. st. per jaar kosten, die gevon den kunnen worden uit fondsen welke een overschot plegen op te leveren. BELGIE. In de Kamer heeft men Vrijdag een voorspel gehad van de stormen, welke het bekende kieswetsontwerp der Regeering in en buiten de Vertegenwoordiging dreigt te doen losbarsten. De minister president Van den Peereboom stelde namelijk voor, de beraadslagingen over gezegd ontwerp den 5en Juli te beginnen en er ontstond een vervaarlijk rumoer. »Uw ont werp is eene misdaad en een schandaal I” riep de woordvoerder der socialisten Van der Velde. »Uwe meerderheid is eene meerderheid van DUITSCHLAND. Het bericht, dat den Minister Von Bülow den graventitel door den Keizer is verleend, wordt door alle partijen met ingenomenheid begroet. De heer Von Bülow is nu juist twee jaren Minister van Buitenland- sche Zaken en zijn beleid als zoodanig vindt algemeen instemming. In de Kanaalcommissie van het Pruisische Huis van Afgevaardigden is door Regeering een belangrijke verklaring afgelegd. Zij is bereid de nadeelen, die voor sommige landstre ken uit den aanleg van bet Rijn-Elbekanaal die lucht is niet oneindig. Zij vormt slechts I zouden voortspruitenzooveel mogelijk te vereffeneninzonderheid voor Silezië door ver betering van den waterweg naar Berlijn, voor Westfalen door medewerking aan de kanalisee- ring der Lippe en voor andere streken door herziening der spoorwegtarieven. Maar de Regeering wil die compensation beperken tot het verkeerswezen en tot die deelen der Monar chie, welke inderdaad bij den kanaalaanleg zelfs ook in den eigen luchtkring zelve. Men noemt die uiterst fijne en zeer veerkrachtige »stof” ether. Deze ether nu bewijst der menschheid onuitsprekelijke diensten door de overbrenging of opwekking van warmte en licht. En ook bij de telegrafie zonder draad. Marconi bouwde hooge, zeer hooge toestellen, door allerlei draden bevestigd. Eenvoudig metalen palen met steunsels, anders niet. Maar daar hoog, zeer hoog boven bevestigde hij een afzonderlijk voorwerp, dat voor electriciteit zeer gevoelig was. Op wijden afstand nu werd een soortgelijk toestel geplaatst, maar met een geheel gelijk gevoelig voorwerp daaraan. Denkt s. v. p. om ’t meegedeelde met de beide violen. De beide voorwerpen in quaestie staan zonder draadverbinding onderling toch zelve in ver binding met een gewoon toestel met alphabet a la Morse, een seingever en een seinontvanger. En door deze worden daar heog boven trillingen, stootengolven, voortgebracht, die door den ether tot het andere voorwerp geraken en bier hunne uitwerking doen. De seinontvanger I verkrijgt dan dezelfde teekens als of ze per draad waren overgebracht. Men zal ons toestemmen, de uitvinding is belangrijk en zij zal misschien zich na hervor ming wijder baan maken. Bij schipbreuk b.v. is het nut er van reeds gebleken. Maar aan de uitvinding kleeft nog een groot gebrek. De etber-trillingen gaan natuurlijk naar alle kanten en daardoor kan men ook elders de geheimen opvangen. Toch meenen we dit gebrek niet te breed te moeten uit meten omdat het bij de telegraaf met draad ook bestaat. Een geroutineerd telegrafist aan een der tusschenstations van sporen kan b. v. duide lijk hooren, wat van hoofd tot hoofdkantoor wordt geseind. Zijn eigen toestel zegt het hem. Evenzoo met den telephoon bij de tram wegen enz. Maar er is dienstgeheim. Niet alzoo bij wereldtelegrammen door de vrije lucht. Dat is waar. Nu, als de zaak verderen voortgang maakten tijd ook daar zijn, om middelen te bedenken. Voor ons zal ’t genoeg zijn, als we de belang stelling van velen op deze zaak gevestigd hebben. II. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentidn Dingdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. betrokken zijn. Van andere compensatiën wil de Regeering niets weten. Wordt de Kanaalwet thans door het Huis verworpen, dan acht men eene ontbinding van het Huis niet onwaarschijnlijk en de agrariërs, die gehoopt hadden hun eventueele stem vóór de wet te kunnen verkoopen voor agrarische concessiën, zouden dan wel eens kunnen onder vinden, dat zij zonder den steun der Regeering niet herkozen werden. De Keizer heeft, na op Helgoland getuige geweest te zijn van de aankomst der jachten, die een wedstrijd van Dover naar dat eiland hielden, Vrijdag te Kiel zelf aan een wedstrijd deelgenomen met zijn jacht Meteor -, 77 jachten namen daaraan deel, de Meteor was de winnaar. FRANKRIJK. In den Parijschen Gemeente raad protesteerde een voormalig Boulangist tegen het ministerschap van generaal De Gal- l.ffet, maar men ging met groote meerderheid tot de orde van den dag ov< r. Inmiddels schijnt de Regeering niet van zins stil te zitten. De minister president heeft zijnen ambtgenooten eene aanschrijving aan de prefecten aangekondigd, dezen de grootste onpartijdigheid in politieke zaken en verkiezings-aangelegen heden op het hart drukkende en voorts hun bevelende alles te onderdrukken wat de open bare rust of den regelmatigen gang der repu^ blikeinsche staatsregeling zou kunnen storen. Zijnerzijds zeide generaal De Galliffet eene aanschrijving te zullen richten aan de generaals, dezen uitnoodigende om de militairen van alle rangen te vermanen tot volstrekte eerbiediging van de tucht en de republikeinsebe instellingen. De generaal Hardtscbmidt, de kolonels De Saxcé, Rigollet en Coubertin zullen wegens hunne bekende ongepaste uitingen worden over geplaatst en de prefect van politie Blanc weer vervangen worden door den vroegeren prefect Lépine, dien hijzelf in den Raad van State zal opvolgen. ENGELAND. De tweede lezing van het wetsontwerp tot ontheffing van de helft der belasting op de tienden voor predikanten der dat zal ze wel, zal de Kerk van Engelandzal op heftig verzet in tegenover dit euvel het Lagerhuis stuiten. Bij de eerste lezing had de oppositie volgens het reglement van orde weinig gelegenheid zich te doen hooren, maar Sir Henry Campbell Bannerman noemde dit voorstel toch een nieuwe Staatssubsidie aan de Kerk van Engeland, die niet te rechtvaar digen was. Hij erkende wel dat de bestaande belasting vele onbemiddelde predikanten te zwaar drukt er zijn die van 300 p. st. 54 p. st. belasting moeten betalen maar dat was een eeuwenoude toestand en de Kerk zelve was in om die predikanten te gelegenheid kan men de verbazende werking dezer natuurkracht in het groot waarnemen. De andere krachthet magnetisme, is onzen lezers ook al niet onbekend. Zij weten immers van de kompasnaald, die altijd naar het noor den” wijst. Ook kennen ze het kinder-speel- goed, drijvende eenden, visseben, scheepjes, enz. waar men maar met een staafje bij moet komen, om ze tot zich te trekken. Velen ook hebben gespeeld met een magneet in den vorm van een hoefijzereen zoogenaamde hoefmagneet, en zich verwonderd, dat deze zoo maar sleutels, ringen en andere metalen voorwerpen kon dragen. Ja, ’t was zelfs vermakelijk te zien, hoe ze tot dichtbij gebracht, door den magneet werden aangetrokken. Nu, ieder, wien deze verschijnselen bekend zijn, kan gemakkelijk het telegrafeeren met een draad begrijpen. De telegrafist heeft het in zijn macht de electriciteit als ’t ware langs den draad te doen loopen en daar ginds aan het andere kantoor een week stuk ijzer tot een magneet te maken. Verbindt hij zijne kracht aan den draad dan werkt het ijzer als mag neet en trekt een pen aan, die over een rollend papier gaat. Maar elk oogenblik kan de ver binding verbroken worden en dan komt er niets op ’t papier. Door iets langer of korter aan te houden, worden streepjes of stippeltjes over gebracht en de telegrafist weet wat deze streepjes en stippeltjes beteekenenbij maakt er letters van. Dit is het zoogenaamde alphabet van Morse. De gebeele inrichting geeft men den naam van druk-telegraaf. Voor dezen bad men den wï/zer-telegraaf. Een groot rond bord met de verschillende letters stond in elk kantoor en men liet de electriciteit en daardoor dus het gemagnetiseerde weeke ijzer zoo lang wer ken tot de begeerde letter was aangewezen en zoo voort tot men de woorden kreeg. Hier kwam het dus op ’t nauwkeurig zien aan, eene controle ontbrak. De druk telegraaf met zijn puntjes en streepjes is heel wat beter, omdat men naderhand alles nog nauwkeurig kan nazien en vergelijken. Men heeft de bewijzen zelfs na jaren nog in zijn bezit. En nu de nieuwe uitvinding, de zoogenaamde luchttelegraaf (telegraaf zonder draad) van den ’t Is natuurlijk uiterst moeielijk om op popu laire wijze hiervan oen denkbeeld te geven. Toch zullen we het trachten te doen. Op den voorgrond stellen we hierbij, dat menigeen wel heeft opgemerkt dat een geluid op eenig instrument voortgebraebt, door een ander in dezelfde omgeving wordt herhaald. Gesteld er bevinden zich in een zelfde vertrek twee gelijk gespannen violen. Een geoefend speler ontlokt aan het eene instrument een paar tonen en ze zullen door het tweede, niet bespeelde instrument herhaald worden. Men neme de proef. Op deze grondgedachte steunt de vinding van Marconi. Na deze eerste opmerking volge eene andere. Wij allen weten, dat we zonder lucht niet leven kunnen. Rondom ons is lucht. Maar (Slot.) Daar heerschen krachten in de natuur, die oorzaak zijn van beweging en deze beweging zelve treedt opnieuw op als kracht. Zoo wordt jeugdigen Italiaan Marconi, de kracht als ’t ware voortgeplant. Dus ein digden we ongeveer ons vorig opsteldat we nu voortzetten en beëindigen. ’t Eigenaardige van elke kracht is dat ze tweeledig werkt, al naar den graad van sterkte. Zoo heeft men aantrekking, maar ook afstooting; tegenover warmte staat koude, tegenover licht duisternis, enz. Met een paar andere minder bekende krachten in de natuurelectriciteit en magnetismeis dit eveneens het geval. Hare verschillende werkingen worden aangeduid door de woorden positief en negatief, die tegenover elkander staan als bv. oost en westbezit en schuldenz. Die beide krachten zijn alom in de natuur verspreid. Gewoonlijk houden de beide vsoorten” elkander in evenwicht en dan verneemt men geene werking, ’t Gaat er dan mee als met een vaartuig, dat met een even sterke kracht zoowel naar links als naar rechts wordt getrokken, ’t blijft dan op zijne eigene plaats en verkeert schijnbaar in een toestand van rust. Maar zoodra het evenwicht door de een of de andere oorzaak verbroken wordt, ziet men de gevolgende beweging. Zoo tracht zich bij elk onweder het verbroken evenwicht der electriciteit te herstellen. Bij zulk eene FRISO uni) iiiini niiEsi.ni). MMS- B 11)1 WEVI1E- Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. van hoofd der school te een UITGEVER: De Burgemeester, H M. TROMP. Prijs per kwartaal 70 oont franco per po.t 86 oent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Voorstel van B. en W. tot verhooging den gemeente-veearts. en afschaffing van belasting- VERGADERING van den RAAD der gemeente Hemelumer Oldephaert en Noordwolde op Zaterdag 1 Juli 1899, des voormiddags 9j uur. Punten van behandeling; 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Verzoeken om afschrijving van hoofdelyken omslag. 3. Aanbieding der gemeenterekeningdienst 1898. 4. de jaarwedde van 5. Vaststelling verordeningen. 6. Benoeming van Nijega (Heidenschap). 7. Behandeling van de reclames tegen het ko hier \an hoofdel. omslag.

Friso nl | 1899 | | pagina 1