j ?l 1 I Binnenlandsche Berichten. Gemengde Berichten. Ingezonden. - hebben de nader viel de aankomst van Dreyfus I - burgerscholen in de provinciën Groningen, 1 1 is hedenmorgen begonnenmaar i eersten dag is duidelijk gebleken, dat het de jeugd F. Ct. t er f 83.50 oninbaar, in 1897 f 110.50. Volgens de nieuwe verordening zal voor eiken vijandeiyke versterking oinnen te me|. afnemen der eind-examens der hoogere - burgerscholen in de provinciën Groningen, het daarop gevolgd handgemeen, waarbij prjesiand en Drenthe, is in zijne plaats door - den heer Commissaris der Koningin in deze Aangeboden werd de gem.-rekening over het dienstjaar 1898 en ten fine van onderzoek gesteld in handen van de heeren G. Salverda, A. R. Bajema en A. A. Bajema. Een voorstel tot verhooging der jaarwedde van den gemeente-veearts werd aangenomen. Indien de gem. Gaasterland wil medewerken dan wordt deze jaarwedde gebracht op f 700. Ingevolge de wet van 24 Mei 1897 (Stbl. reeds staat het Kon. besluit, waarbij de Kamer wordt verdaagd, in den Moniteur. De beruchte wet-Schollaert is daardoor feitelijk van de baan, zegt de Ind. Beige. Bij het uitgaan der Kamer sprak met toe stemming van de politie de afgevaardigde Vandervelde het volk toe en maande het aan de orde niet meer te verstoren, hetgeen voor zoover bekend, ook niet meer is geschied. Blijkbaar heeft de verklaring der regeering groote bevrediging teweeggebracht, doch de linkerzijde der Kamer heeft in een na afloop der zitting belegde vergadering een motie aan genomen waarbij de noodzakelijkheid wordt uitgesproken om de unie van haar verzet tegen het kieswetontwerp standvastig te handhaven. Zij blijft uitstel van het ontwerp eischen en zal haar propaganda voortzetten, terwijl zij den wensch uitsprak dat, teneinde het denkbeeld van bevrediging algemeen te maken, de be- toogingen in de grootste kalmte zullen worden gehouden. De burgemeester van Brussel heeft dan ook het besluit, houdende verbod van samenscholing van meer dan vijf personen, reeds weder op geheven. De crisis is dus voorloopig bezworen en daarmee kunnen wij onze Zuidelijke broeders van harte gelukwenschen. RUMENIE. De Kamer heeft Donderdag zonder debat het handelsverdrag met Nederland met 75 tegen 2 stemmen aangenomen. per jaar, welk bedrag tot op f 1 verminderd wordt voor honden, uitsluitend gehouden ten dienste van eenig bedrijf, van den landbouw, of ter bewaking van eenig erf of gebouw. Honden echter die losloopen op den openbaren weg in de gemeentevallen niet onder deze uitzondering. Honden, jonger dan drie maanden, zijn vrij van belasting. Bij de voldoening der belasting wordt door zet tegen de nieuwe maatregelen niet enkel van de voornaamste vischkoopers en commis- sionnairs uitgaat, aangezien verscheidene kleine visschersliedenvooral Urkersniet naar de visschershaven zijn gevarenmaar naar de voormalige vischsteigers. Zij hebben daar hun lading gelost, die toen in het oude afslagge- bouw niet door Rijksambtenaren, maar door de gewone afslagers verkocht is. Een der IJmuider stoomtrawlers, die heden morgen binnen gekomen isbegonondanks het verbod, in de visschershaven zijn lading te lossen in het bijzijn van de heeren mr. Z. v. d. Berg, advocaat te Amsterdam, en War nier, deurwaarder te Haarlem, om ze buiten het terrein der haven te vervoeren en publiek te laten afslaan door een particulieren afslager. De directeur der visschershaven liet proces- In de gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der Mij. tot Expl. der Pamanoekan- en Tjiassemlanden werden balans en winst- en verliesrekening, sluitende met een nadeelig saldo van f 393,975.57, goedgekeurd. De heer G. Birnie werd als commissaris her kozen. Naar wij vernemen hervatte onderhandelingen van met de prinses Von Wied over van het paleis in het Korte Voorhout te ’s-Gravenhagevroeger bewoond door wijlen prins Frederik, tot vestiging van gerechtshof en rechtbank, tot een gunstige uitkomst geleid, zoodat de bekrachtiging van den koop van dit gebouw door het Rijk, weldra aan de Wetge vende Macht zal worden aangevraagd. Independent day. Dinsdagavond zal in fret lot tegen R. v. d. Tol te Winsum (Fr.) Men schrijft uit IJmuiden van Vrijdag: een algemeen schoolfeest te bereiden. Wegens finantieele redenen, ota welke in hun lidmaatschap vervallen verklaard zijn, de drie candidaten, die voorkwamen lijst van zijn. Te Oud-Gastel sprong de 7-jarige Uitde- willige op de in beweging zijnde tram. Hij er dadelijk af, ten gevolge waarvan hij met het hoofd op de rails kwam te liggen. De volgende wagen ging er overheen, zoodat het kind terstond een lijk was. Bij gelegenheid van het galadiner op 0 dezer wordt een speciale trein ter beschikking van de genoodigden naar en van Amsterdam gesteld. Dreyfus aangekomen. Uit een telegram uit Rennes blijkt dat Dreyfus Vrijdag te Qui- beron is ontscheept en Zaterdagmorgen te 6 uur te Rennes is aangekomen. Geen enkel incident of betooging heeft plaats gehad. De aankomst van kapitein Dreyfus. Eindelijk is de arme banneling van het Duivels eiland, waarop hij meer dan vier jaren in een zaamheid en blootgesteld aan het moordend klimaat, heeft doorgebracht weder in zijn dier baar vaderland terug. En zóó greep de ont roering hem aan toen hij weer voet op Franschen bodem had gezet, dat hem de tranen over de wangen rolden. Onmiddellijk na te Rennes kreeg zijn echtgenoote daarvan be richt en reeds te half negen Zaterdagmorgen werd zij bij hem in zijn cel toegelaten. Een vriendin, mevrouw Havet vergezelde haar. Het was, gelijk men begrijpen kan, een allerroerendst wederzien. Een ambtenaar met de bewaking van Dreyfus belast was er bij tegenwoordig doch deze hield zich bescheiden op den achtergrond. Nadat zij een uur in eikaars gezelschap had den doorgebracht verliet mevrouw Dreyfus de gevangenis weder. De ontmoeting met haar man had haar zeer aangegrepen. Haar indruk weergevend vertelde mevrouw Dreyfus, dat zij hem zeer veranderd had gevonden, dat zijn baard en haar grijs waren en zijn gestalte ge bogen. Hij wist in ’t geheel niets van wat in de laatste twee jaren is voorgevallen. Een redacteur van de Temps, die bij Dreyfus’ aankomst in de gevangenis te Rennes aanwezig was geeft de volgende beschrijving van hem: iMen ziet dat hij aan bloedarmoede lijdt, dat hij vermagerd, gebogen is. Maar al is zijn gelaatskleur ook gebruind en ontkleurd door de zon, zooals ik kon zien bij ’t uitstappen uit het rijtuig, om weldra te verdwijnen achter de poort der gevangenis, heeft hij mij den indruk gegeven van een man wiens energie, karakter en wilskracht weerstand hebben kunnen bieden aan de lichamelijke verzwakking. iDat zijn mijn korte, snelle, onvolledige in drukken, onvoldoende misschien, maar ernstig. Aan boord werd Dreyfus beschouwd als een officier in hechtenis en overeenkomstig het reglement sprak niemand met hem. Doch, aldus besloot de officier zijn mededeelingen, wij zijn geen gevangenbewaarders of beulen. Ik kwam wel eenige keeren mee hem in aan raking en ik geloof dat hij het grootste ver trouwen in den goeden afloop van zijn proces heeft. Cecil Rhodes heeft zich Zaterdag naar Zuid-Afrika ingescheept. Het verwondert ons dat hij en zijn medeploert Chamberlain nog door het Engelsche volk worden geduld. Voor pleizier uit. De eigenaar van een café met damesbediening te Rotterdam zou Vrijdag »het er eens van nemen”. Vergezeld van zijn ega, twee der dames uit zijn café en natuurlijk twee vrienden dier dames zou men eens naar Scheveningen rijden. In den vroegen morgen nabij Delft gekomen, de Padangsche Bovenlanden. Van deze ver zameling werd een geheel gevelfront op werke lijke grootte opgesteld. Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft de eerste commissie uit de Vredesconferentie, die omtrent de Russische voorstellen tot niet ver hooging van de strijdkrachten en oorlogsuitgaven beraadslaagt, besloten die voorstellen, zoowel wat oorlog als marine aangaat, te verzenden naar de verschillende regeeringen, om daarover later een beslissing te nemen. Door 27 fabrikanten te Eindhoven is aan de Tweede Kamer een adres van adhaesie gezonden met het besluit, op 19 Juni te Am sterdam genomen door de heeren Van Marken, Stork c. s., met betrekking tot het ontwerp- ongevallenwet. Bij de plechtigheid in de Nieuwe Kerk te Delft, waar de Amerikaansche delegatie ter Vredesconferentie een krans zal neerleggen op het graf van Hugo de Groot zal ook mr. Asser het woord voeren als voorzitter van het Instituut voor internationaal recht. In den hof achter het huis van een tuin man te Zutphen is een ruitvormige steen ge vonden uit het midden der 17de eeuw. Op dezen steen, hoog ongeveer 72 centimeter, breed 50 centimeter, is de buste van een krijgsman (in borstkuras) uitgehouwendie een kruis op den rechterschouder draagt. Onder deze voor stelling bevindt zich een schildje, waarop de volgende woorden staanIn hoe signo vinces, d. i. in dit teeken (nl. het kruis) zult gij over winnen. den Ontvanger kosteloos een metalen kenteeken uitgereikt, waarop vermeld zijn het jaar waar voor het wordt uitgereikt, benevens een door- loopend volgnummer. Dit kenteeken wordt ieder jaar bij de betaling der belasting ver wisseld en moet door iederen hond voldoende zichtbaar aan een halsband worden gedragen. Honden, die zonder dit kenteeken worden aan getroffen en waarvan de eigenaar onbekend is, worden ter beschikking der politie gesteld. Dergelijke honden worden ten minste twee dagen ter dispositie gesteld van den vermoede- lijken eigenaar, die van het opvangen door publiciteit in het daarvoor gebruikelijke nieuws- jen waarn. Voorzitter gesloten, blad, wordt gewaarschuwd. Tegen betaling der hoogste boete d. i. f 15 en der belasting, zoo dit nog niet geschied is, kan bij zijn hond terug krijgen. Honden die uitsluitend ten dienste van eenig bedrijf, van den landbouw of ter bewaking worden gehouden mogen niet losloopen. KOUDUM, 1 Juli. In de heden gehouden Raadsvergadering werden behandeld eenige ver zoeken om afschrijving van hoofdelijken omslag. Voor de behandeling van de reclames tegen van hoofdel. omslag ging de Raad Amerika, het tweede deel van het program over jn gesloten zitting. KOLLUM. ’t Was een uitstekend plan om nl. in navolging van het zoo uitmuntend ge slaagd Kroningsfeest van het vorige jaar, nu telken jare aan de Kollumer jeugd, zoowel van van het bijzonder onderwijs, Bij Kon. besl. is de kolonel B. R. F. van Vlijmen, van den staf der inf., op non-act. gesteld, gerekend van 20 Juni jl., datum waarop door hem het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is aanvaard. De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer voor het wetsontwerp tot wijzi- ging en aanvulling van de bepalingen in het Burgerlijk Wetboek omtrent de vaderlijke macht en de voogdij, zal einde dezer maand bijeen komen tot vaststelling van haar verslag. Den 4en of 5en Juli wordt te Amster dam per stoomschip Prinses Sophie verwacht de infanterist bij het O.-I. leger Paetzold, ridder verbaal opmaken, zoodat de rechter de zaak in de Militaire Willemsorde. Paetzold verwierfzal moeten uitmaken. het eerekruis op den lOen Augustus 1897 bij De heer Dr j L Andrea6) directeur een excursie naar bet gebied van Tjoet Bintara dej. gemeentelijke hoogere burgerschool te Sneek, bedankt hebbende om redenen van gezondheid voor het lidmaatschap van de commissie, belast Bij de indiening der lijsten voor de ver kiezing van drie leden van den Gemeenteraad te Grootegast, zijn de aftredende leden de dupe geworden van eene schromelijke vergissing. Door antir. kiezers werd de lijst bij den bur gemeester te laat ingeleverd, zoodat de drie I van en op de liberale kiezers verkozen verklaard gewijd zijn aan op ’t feest toepasselijke nummers, terwijl de zaal versierd zal worden. De Amerikaansche gedelegeerden ter Vredes conferentie zullen met hun dames het concert bijwonen. het Openhaar ajs De verkoop van visch door Rijksambtenaren is hedenmorgen begonnenmaar reeds dezen den regel zooveel goeds niet kan worden uit eersten dag is duidelijk gebleken, dat het ver- gevoerd, behoefde dit feest waarlijk niet over te gaan bet kwam er slechts op aan of de beide partijen, die hier zoo scherp tegenover elkaar staan, het nu maar eens konden worden over de wijze van feestviering. De vijf com missieleden, voorstanders van het openbaar onderwijs, meenden, dat een goed schoolfeest niet wel denkbaar is zonder een paar draai molens, waartegen de vijf andere leden, voor standers van het bijzonder onderwijs, zich met kracht verzetten. Van beide zijden wilde men in dit opzicht geen haarbreed toegevende pogingen mislukten totaal en wordt de dupe van de historie. 30-31 Aug. 18997 Feestviering op Koninginnedag te Workum. De paleisposten worden alsdan door burgerschool te Leeuwarden. BOLSWARD, 3 Juli. Daar telken jare j een vrij aanzienlijk bedrag der hondenbelasting Haarlem is de verzameling der Hindoe monu- W. den Raad een nieuwe concept-verordening nedergelegd Pinang, door oogenblikkelijk na zijn comman dant, den len luitenant Van Steyn van Hens- broekeen t dringen en op krachtdadige wijze deel te nemen aan I zeven der vijanden werden neergelegd. De hoofdwacht te ’s Gravenhage zal, provincie als zoodanig benoemd de heer dr. J. volgens de N. R. Ct., eerstdaags worden inge- Ariëns Kappers, directeur der rijks-hoogere trokken, f de kazernewacht van het regiment grenadiers en jagers gegeven, Op het Museum van Kunstnijverheid te oninbaar moet worden verklaard, is door B. en r - - o - menten thans uitgebreid met een aanzienlijke op de hondenbelasting aangeboden. In 1896 verzameling gepolygrameerde houtsnijwerken uit b.v. was hond eene belasting worden geheven van f 3 I ‘1 zitten. wordt de heer ten I 1 t E 1 II medewerking. Op voorstel van I I tr\ K iiMnn n 1 ’•2Ii zvtt r\ v» i r» r» r»vn z» I r» r» rx vi n £11 /~i von XT J 1_ .1 .1 i_ tot medelid gekozen de heer T. Jongsma, en tot Voorz., Secr. en Penningm., respectievelijk de heeren W. Kroese, O. H. Bosch en K. Tjebbes Cz., die allen deze functiën hebben aanvaard. Tevens is bereids een beknopt voorloopig programma opgemaakt, behoudens de noodige medewerking hetwelk nader aan de algemeene Commissie zal worden voorgelegd ter definitieve goedkeuring. Na de vaststelling van dit program, op een twee- daagsche viering (30 en 31 Aug. e.k.) gebaseerd, zal het zoo spoedig mogelijk algemeen bekend worden gemaakt. j u v v-» mv iiw ruil u-ivi ruv i e egeering no werden vastgesteld verordeningen op en aan oop heffing en invordering van schutgeiden, begrafenis oor ion e rechteD) bet luiden der klokken tijdens begra fenissen, leges ter secretarie en rechten, wegens de verrichtingen van den ambtenaar van den burg, standretributiën voor het wegvoeren van faecale stoffen enz. Benoemd tot hoofd der O. L. school te Nijega I (Heidenschap) A. Bijlsma te Wormerveer met 7)1 de Kurzaal te Scheveningen bij gelegenheid van Voor de behandeling van de reclames tegen aftredenden, die op de lijst voorkwamen, den herdenkingsdag in de Vereenigde Staten het kohier van hoofilol omalmr trincr do Raad I hun lidmaatschan vervallen verklaard ziir y A1 1.1 1 J11A. ATon onhriift nil T.Tmnirlnn van Vriirlflo* I ««-» ««U. Een hartelijke en opgewekte vergadering was het, die Vrijdagavond j.l. op de zaal van Mej. de Wed Oosterboff plaats had, naar aanleiding van de algemeene oproeping in onze bladen. Ruim 30 personen van alle richting hadden aan de oproeping gevolg gegeven. De Voorzitter, burgemeester der Gemeente, niet eerder dan met den laatsten trein van Amsterdam komende, had het presidium opgedragen aan den Secretaris den beer W. Kroese. Deze opent de vergadering; heet de opgekome- nen van harte welkomherinnert aan de ten vorigen jare algemeen uitgesproken wensch om weder een nationaal feest als toen te vieren enz doch meent dat er zich ook stemmen hebben voor gedaan in anderen zin. Maakt tevens bekend, dat bijna alle commissieleden hun mandaat hebben 1 en stelt daarom op den voorgrond de vraag, die duidelijke en openhartige beantwoording eischt. Zal er wederom een nationaal feest worden gevierd? Na korte pauze herhaalt de waarn. Voorzitter deze vraag, verzoekende allen die bedenking heb ben te blijven zitten. Allen slaan echter op, en de vraag is daardoor met algemeene stemmen be vestigend beantwoord. Thans wordt een tweede vraag aan de orde gesteld: wie zal het leiden? Na plaats gehad hebbende stemming stellen zich daarvoor beschik- I baar de heeren W. Kroese, K. Tjebbes Cz., O. H. Bosch en Dr. Jelgersma en wordt de heer ten Berge op voorstel van den Voorz. bij acclamatie tot Eere-Voorzitter gekozen, die deze onderschei- I ding aanneemt onder belofte van sympathie en den Voorz. worden nog eenige wenken gegeven, die echter met het oog op de onbekendheid der finantiën, voor kennisgeving moeten worden aangenomen. De finantiele Commissiën, in zooverre actief, geven gunstige getuigenis aangaande de algemeene instemming en offervaardigheid. Alle leden worden thans opgeroepen tot eene vergadering t/h van den heer E. Teppema, op Vrijdagavond 8 uur (over 14 dagen, alzoo 14 Juli) ten einde te rap porteren over den stand der kas en ter vaststelling van een voorloopig programma. Geene voorstellen meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering te 10 tnre na een woord van dank voor aller medewerking en steun door I DÉ FEESTCOMMISSIE. P. S. Met het oog op de vaststelling der feest viering tot herinnering aan de troonsbestijging onzer Koningin Wilhelmina in onze Gemeente, wekken wy bij dezen onze mede-ingezetenen op, de Commissie zooveel mogelyk te steunen door medewerking en liefdegaven, opdat het feest met denzelfden luister en goeden uitslag als ten vorige jare kan worden gevierd. Op eene (reeds) Maandag jl. gehouden vergade ring der Feestcommissie is met algemeene stemmen X v Ui Crb.j DLUcLago Ï1U1UUU lUgC 1. t. vraasr. die

Friso nl | 1899 | | pagina 2