4 ff ZATERDAG 8 JULI 1899. No. 54. w Nieuwstijdingen. w Negen en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. r UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURG» EN ZOON. TE WORKUffl we in iaat van ook ;zen idat >ge- ver- end dan den •den zijn t en raaf mg- en ’-ijn, den p- en en ti de ger jeft an- eeft nd. na, er o- ea te om >ed 'an jne de, De en, ug. pril am Hg er ie e- van zijn dossier voort; mr. Labori lichtte hem over duistere punten in. De gevangene ontving van Hugo de Groot, door alle denkende menschen uit de geheele wereld geëerd en met dankbaarheid gekend als Grotius. het Friesche Tijdschrift 8 Juli 1899. en nd meest heilig nationaal feestde verjaardag de bezienswaardig- Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterljjk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Dingdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 8S cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Door een aantal hier te lande gevestigde fabrikanten is aan den Minister van Justitie verzonden een adres waarin zij als hun over tuiging uitspreken dat de déloyale concurrentie hier te lande nog niet op voldoende wijze be streden wordt, noch kan worden. Naar de meening van adressanten is het niettemin onbe twistbaar, dat het belang van handel en nijver heid een afdoende onderdrukking der déloyale concurrentie noodzakelijk eischt, waarom zij den Minister dringend verzoeken in overweging te nemen, of niet een wetsvoorstel tot bestrijding der déloyale concurrentie door de Regeering zou kunnen worden voorbereiden of niet in middels door een aanvulling van het Wetboek van Strafrecht althans gedeeltelijke verbetering in den tegenwoordigen toestand gebracht zou kunnen worden. Moordaanslag. Eergisteravond loste aan het Groenewegje te ’s-Hage een 45-jarig man drie revolverschoten op een vrouw daar, in een hofje woonachtig. De kogels troffen alle, een doorboorde de hersenen. Levensgevaarlijk ver wond werd de ongelukkige naar het ziekenhuis vervoerd. De dader heet Horens en is afkom stig van Rotterdam. Toen zyn slachtoffer neer zeeg, richtte hij het wapen tegen zichzelf en verwondde zich aan het hoofd. Gearresteerd zijnde, verklaarde hij zich in de persoon op wie hij geschoten heeft, vergist te hebbenhij meende in de verwonde ten onrechte een vrouw te herkennen met wie hij vroeger geleefd had. Bij de justitie schijnt twijfel gerezen te zijn omtrent de oorzaak van den dood van zekere juffrouw V. D.eenige dagen geleden plotseling te Breda overleden. Het lijk is op last der justitie opgegraven ten einde ge rechtelijk te worden geschouwd. Eigen schuld. Te Haaren had een 9- jarige jongen de onvoorzichtigheid een scherpe patroon met een lucifer te ontsteken waardoor hij de lading in het aangezicht kreeg en deerlijk gewond werd. Een band werd hem verbrijzeld; waarschijnlijk zal zijn eene oog verloren zijn. Zaak Haas-van Hall. De Officier van Justitie bij de Rechtbank te Amsterdam eischte Donderdag tegen de beklaagden Haas en Van Hall ieder vier jaar gevangenisstraf, met aftrek voor Haas van drie maanden preventieve hechte nis en ontzetting van Van Hall uit zijn burger schapsrechten. De moord te Dordrecht. De beide personen die Zondagnacht te Dordrecht Louise Bakker doodgeslagen hebben, zijn de 20-jarige Bertus Smits uit Dordrecht en de 21-jarige Bergijk uit Zwijndrecht. Tot deelneming aan het militair onderwijs van het reservekader te Amsterdam hebben zich niet minder dan 400 jongelingen aan de Oranje-Nassaukazerne aangemeld. Ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van het regiment grenadiers en jagers zal Vrijdag a.s. een revue gehouden worden door den Minister van Oorlog in wiens staf o. a. de militaire leden der Vredesconferentie zullen worden aangetroffen. Aan de parade zullen deelnemen een escadron van het 3e reg. huzaren en een batterij van het 2e reg. veld-artillerie. aan Hugo Grotius, uit van Op deze graftombe, waarvoor wij nu staan hebben de gedelegeerden van de Vereenigde Staten de opdracht ontvangen een eenvoudig huldeblijk neer te leggen ter eere van hem, wiens stoffelijke overblijfselen daaronder rusten de tentoonstelling te Parijs in 1900, is Er is nog veel finan- In de stukken, die kapitein Dreyfus juje8) heeft den oud-magistraat tot spot gemaakt --1 j van geheel Parijs. over het proces Zola en van het militaire proces tegen Esterhazy. Hoe meer Dreyfus de oogen opengaan over de afschuwelijke weefsels, waar door hij omstrikt werddes te meer uit hij zich ook over zijn behandeling gedurende zijn gevangenschap. De Parijsche Petit Bleu zegt te kunnen ver zekeren, dat Dreyfus er niet aan denkt, gelde- Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdekschip Zeelandonder bevel van den kapt, ter zee A. G. Ellis, 4 dezer te St. Lucia aangekomen. De inzending van Nederlandsche paarden naar toch nog niet zeker, cieele steun noodig Groningen. De Vereeniging tot be vordering van het vreemdelingen-verkeer in Groningen zit er niet bij stil. Er gaat geen jaar voorbij of zij doet in den een of anderen vorm een reclame verschijnen voor haar mooie stad en schilderachtige omstreken. Ditmaal is het een klein album in smakelijken j omslag dat bij de firma P. Noordhoff verscheen. Daarin zijn opgenomen een reeks fraaie gezichten van de stad, een heel duidelijke plattegrond en een korte opsomming van heden. INHOUD van „Sljucht en Bjuchl." Harmen Sytstra (mei portret), W. D. By ’t simmer yn ’e mieden, Jan fen ’e Gaest- mar. De aide Earmoed, W. fen W. Oan alle Friezen D. B. Mark Twain, T. J. B. Nei Atsjin, D. Plaetsjes. Zaterdag wordt te Buren aan de gemeente overgedragen een monument, opgebouwd uit hardsteenen en zandsteenen overblijfselen van het voormalig kasteel van Buren. Een aantal autoriteiten, waaronder besturen van oudheid kundige vereenigingen, zullen bij de plechtig heid tegenwoordig zijn. Dien dag zal het 348 jaar geleden zijn dat prins Willem van Oranje met de erfdochter der graven van Buren in het huwelijk trad. Hulde aan Hugo de Groot. In de Nieuwe Kerk te Delft had j.l. Dinsdag eene bijzondere plechtigheid plaats. De Amerikaan- sche commissie van de Vredesconferentie legde op het grafmonument van Hugo de Groot een krans neder, als hulde van het Amerikaansche volk aan den beroemden Nederlander, den grooten rechtsgeleerde, historicus en staatsman, den grondlegger van het internationaal recht. ZExc. Andrew D. White, Voorzitter van de Amerikaansche commissie ter Vredesconferentie, sprak hierbij eene redevoering uit. De commissie van de Vereenigde Staten, zoo ving hij aan, is heden hier gekomen om een bijzonderen plicht te vervullen. Onze Regee ring heeft ons opgedragen ons namens ons land te kwijten van een van de vele groote verplich tingen tegenover Nederland. Die verplichting hebben wij, met de geheele wereld, tegenover een man, op wien alle be schaafde volkeren met recht trotsch zijn den dichter, den geleerde, den historicus, den staats man, den diplomaat, den jurist, den schrijver van de verhandeling j>De Jure Belli et Pacis.” Van alle werken niet door goddelijke inspi ratie tot stand gebracht, heeft dit boek van een man, vervolgd en gehaat om zijn staat kundige en godsdienstige gevoelens beide, de grootste zegeningen voor de menschheid teweeg gebracht. Meer dan eenig ander heeft het onverdiend lijden, ellende en verdriet voorko men meer dan eenig ander heeft het het beroep van militair geadeldmeer dan eenig ander heeft het de zegeningen van den vrede bevorderd en de ellende van den oorlog ver minderd. lijke schadeloosstelling te eischen. Hij wil alleen eerherstel en herstel in zijn vorigen rang; daarna zal hij verzoeken op non-activiteit gesteld te worden. Mevrouw Dreyfus heeft aan den vorst van Monaco geschreven om hem te danken voor zijn aanbod, er bijvoegende, dat het oogenblik nog niet gekomen is om aan dien heuchelijken tijd te denken. Intusschen is men in zekere kringen in Frank rijk geweldig vertoornd op den vorst wegens zijn brief. Een Miss Lucie Eichberg te Atlanta, in den Amerikaanschen staat Georgië, heeft 2000 dollars bijeengebracht om kapitein Dreyfus een eeresabel aan te bieden. Een reuzenaardappel. Iemand te Slochteren pootte in het voorjaar een aardappel, die een zwaarte had van 3 pond en 4 ons. ’t Is de moeite waard de plant nu te zien. Niet minder dan 85 stengels zijn er aan te tellen. Het loof beslaat dan ook een opper vlakte van 1| meter in ’t vierkant. Tot hier toe mar nie verder nieIn de Transvaalsche Express leest men het vol gende aardige versje, waarin de schrijver, die zich Hendrik noemt, zijn Transvaalsche mede burgers aanspoort de aanmatigingen der Engel- schen niet langer te verdragen Hiertoe het ons als verdrage Wat die Rooijes van ons zeg Nooit het ons ’n woord wou klage Al maak hul ons nog so sleg. Maar dit kan nie altijd duur nie, Alles kom ’n einde aan, Langer kan ons tog die vuur nie In ons are nog weerstaan. Daagliks word ons nog beleedig En beklad hul onse eer; Mar ons sal ons nou verdedig, Langer swijg ons nou nie meer. Lang genoeg is ons bespot al, En dit moet nou word beslis; Of ons slechts mar hottentotte, Of wel hul gelijke is! Die Rooijes kom, ons weet, as sand an, Baija dapper ook daarbij Mar kan ons in onse land dan Ewe dappre nie meer krij? Vloei die bloed van onse vaders, Die de kaffers het beveg. Ons dan ook nie deur die aders? Is die seun dan so versleg? Ag, burgers, nee! Dit is te naar, Langer mag ons dit nie hou Die Brit maak ons sijn woorde waar, Of hij swijg ver eeuwig nou. Quesnay de Beaurepaire is er leelijk ingeloopen. ’s Mans onuitblusschelijk verlangen naar onwedersprekelijke bewijzen tegen Dreyfus heeft hemvolgens de Figaroeen leelijken poets gebakken. Een jolig student, met den pseudonym Karlgeholpen door eene juffrouw Spreker vestigde er vervolgens de aandach- op, dat voor de eerste maal hier vertegenwoort digers van alle natiën zijn samengekomen. Namens die allen sprak hij woorden van dank. Hier wordt thans, vervolgde hij, de eerste con ferentie gehouden, wier eenig doel is de grond beginselen die Grotius, het eerst van allen, grondig ontwikkelde en voor goed vaststelde, verder te ontvouwen. En wat de Vereenigde Staten aangaat, is het heden de dag van ons van onze nationale onafhankelijkheid. Kan men voor de wereld en de geschiedenis van ons eigen land meer geschikt tijdstip zich denken om hulde te bewijzen aan een man, die zooveel heeft gedaan niet enkel voor onze zusternaties, maar ook voor ons? Spr. schetste voorts den grooten invloed van Hugo de G root’s werken op de studie der rechtsgeleerdheid in de op hem volgende eeuwen, eveneens op diens invloed op de oorlogvoering in Amerika. Ten slotte kweet de spreker zich van zijn plicht hem opgelegd. In overeenstemming met de bevelen van den president en in naam van het volk der Vereen. Staten van Amerika legde hij namens de Amerikaansche commissie op het graf van Grotius het eenvoudige huldeblijk. Het vereenigt in zich het symbool van de overwinning. Het bevat de volgende inscriptie (in het Engelscb) »Ter nagedachtenis eerbied en dankbaarheid van de Vereenigde I Staten van Amerika, bij gelegenheid van de internationale Vredesconferentie te ’s-Graven- hage, 4 Juli 1899.” Het bevat twee schilden, een met de wapens van het Huis van Oranje en Nederland, het andere met de wapens van de Vereenigde Staten van Amerika en beide schilden zijn vast aan eengebonden. Het lijk van den heer H. H., die in de vorige week bij het zwemmen nabij Harlingen verdronk, is op Ameland aangespoeld, aldaar j gekist en vervolgens vervoerd naar de ouders te Midlum. Het Dgbl. verneemt uit goede bron, dat met 1 Augustus gereed en voor het publiek verkrijgbaar zullen zijn nieuwe postzegels met den nieuwen beeldenaar van de Koningin en in de nationale kleuren. De directie der Java Petroleummaat- schappij deelt mede telegrafisch bericht te hebben ontvangen, dat de eerste olie met gunstig ge volg werd geraffineerd. De graanvoorraad te Amsterdam bedroeg op 3 Juli, 242 last Tarwe, 1609 last Rogge, 720 last Miïs, 96 last Haver, 77 last Boek weit, 68 last Kanariezaad. Aan de Zaan 750 last Tarwe, 40 last Rogge. Dreyfus. Dreyfus zette het onderzoek ook bezoeken van zijn vrouw en van zijn broeder Matthieu. T" tvl nu bestudeert, komen ook voor de documenten Miiib a miu:11:\iii IILIII I0IIII fll II'1.1 Ml 'I en ff as 1 Bft »r, >u- in tar m- ras er- jrd

Friso nl | 1899 | | pagina 1