i a fi 1 WOENSDAG 12 JULI 1899. No. 55. Buitenlandsch Nieuws. Door vreemden gehuldigd. Binnenlandsche Berichten. Negen en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. I I UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM 1 van het hospitaal- i boord van de heeft een i diamantmijn, ten- Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, niterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Din dag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. ver- Ditmaal waren er nog een zeker aantal bizondere personen, die den vertrekken- Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 conta. Voor eiken regel meer 7J oent. Bij abonnement is de prys belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever, ernstig van het Lagerhuis om de vrouwen wel verkies baar te stellen, trachtte de zaak nog te redden door voor te stellen wèl toe te geven aan het besluit van het Hoogerhuis voor zoover het de betrekking van «aidermen” betrof, doch te vrouw ais Dat voorstel echter werd verworpen En zoo dan werd j met 246 tegen 177 stemmen. Het Lagerhuis profeet in zijn eigen land geëerd, zij ’t zwichtte voor de verklaring der Regeering, dat zijn dood en op ’t initiatief van i eene botsing met het Hoogerhuis de geheele zi>en orienonaerd jaren geleden sloot men iemand levenslang in de gevangenis, omdat bij gevaarlijk voor den lande was. En thans komt daar de Amerikaansche deputatie, ter Vredes-Congres te ’s-Gravenbage bijeen, en huldigt Hugo Grotius op den 4 Juli, van het Hoogerhuis. BELGIE. De Kamer heeft de commissie van vijftien leden gekozen, welke de verschil- lende voorstellen tot hervorming van bet kies recht overwegen moet. Voor de rechterzijde hebben daarin o.a. zitting de heeren Woeste, Helleputte, De Lantsheere, De Smet de Naeyer, voor de linkerzijde Lorand, Journez, Léon Defuisseaux, Furnémont en Van der Velde (de drie laatsten socialisten). NOORD-AMERIKA. Tien regimenten vrij willigers zullen in de Vereenigde Staten voor de Philippijnen worden aangeworven. Het bevel daartoe is Donderdag uitgevaardigd. CHINA. Te Peking is het nieuwe gebouw der «Hongkong-Sjangbaeschen Bank”, een van de statigste gebouwen aldaar, in tegenwoordig heid van het corps diplomatique, het Tsing-li- Yamen en vele Chineesche ambtenaren met veel plechtigheid geopend. Men hecht hieraan be teekenis, als de eerste erkenning van bet recht der buitenlanders om zich te Peking te vestigen tot het doen van zaken. ZUID-AFRIKA. De heer Schreiner, Eerste- minister van de Kaapkolonie, heeft in onderhoud verklaard, dat bij de hervormings voorstellen, gedaan door de Transvaalsche Re- geering, als voldoende en voldoening gevende beschouwde. Te Nieuw Jagersfontein ongeluk plaats gehad in een gevolge van een aardstorting. zijn gedood, verscheiden anderen gekwetst en zestien personen worden vermist. CUBA. Op Cuba breidt de gele koorts zich uit onder de Amerikaansche troepen te Santiago, Puerto Principe en, in mindere mate, ook te Havanna. Te Santiago wordt nog meer I de bevolking geteisterd. Den 5 den dezer zijn I daar echter zeven man onder de troepen be zweken, die «onvatbaar” heeten te zijn. Te Havanna zijn slechts enkele gevallen betreffende van elders gekomen personen geconstateerd. Uit Nieuw-Orleans zijn geneesheeren en «onvat- bare” verpleegsters gezonden. Te Santiago worden proeven genomen met het serum van dr. Sanarelli. Midderwyl is te Havanna de handel ver wonderlijk aan het opluiken. Men maakt er plannen voor nieuwe dokken, waarvoor de voornaamste Spaansche kooplieden ijverig bij dragen aanbieden. De Cubaansche troepen, die eerst weigerden te ontwapenen en hun achter stallige soldij van de Amerikanen aan te nemen hebben zich onlangs hiertoe aangemeld. Reeds 3400 waren gisteren afbetaald. den gedenkdag van Amerika’s vrijwording tegen over Engelands dwingelandijals den vader van het »wereldrecht.” De plechtigheid bad plaats te Delft. Daar rust De Groot. En daar waren honderden getuigen. Onze Minister van Buitenlandsche handhaven de verkiesbaarheid der Zaken aanvaardde namens H. M. de Koningin Raadslid. D„. de Amerikaansche hulde. En zoo dan werd met 246 tegen ©CD in wnn £*inmn land (rpoord «ii ’I I vnnr d ook lang na zijn dood en op ’t initiatief van eene botsing met het Hoogerhuis de geheele vreemdelingen. De historie doet recht. H. «Een profeet wordt in zijn Vaderland niet geëerd.” Dat is een gevleugeld woord. En zeker voor de waarheid der stelling zijn tal van be wijzen bij te brengen. Maar ook? Laten we verder redeneeren. Voormaals hechtte men aan ’t woord profeet de beteekenis van voorzegger, waarzegger voor de toekomst. Langzamerhand is dit denkbeeld gewijzigd en heeft men onder profeet te ver staan een ontwikkeldverstandig man. Maar een ontwikkeld, verstandig man is in werkelijkheid een profeet. Hij voorspelt de toekomst met heel wat zekerheid. En toch een zoodanige profeet wordt in zijn Vaderland niet geëerd. Dat is te zeggenniet bij zijn leven. Achterna wordt men wijs. En dan doet men recht. Daar is een Hugo de Groot geweest. Hugo Grotius noemt hem de geschiedenis, omdat ’t in die dagen mode was de namen zooveel mogelijk in ’t Latijn over te brengen. Wij blijven schrijven Hugo de Groot. De man leefde een drie honderd jaren ge leden. Maar hij is nog niet dood. Zijner werd dezer dagen herinnerd en ’t is daarom, dat we dit artikel schrijven. Ieder, die zich de geschiedenis zijner school jaren herinnert, weet daarvan enkele feiten en vooral: de luchtsprong van Van Schaffelaar, de tragische dood van Albrecht Beiling, de inneming van Breda door een turfschip 1 en eindelijk de ontvluchting van Hugo de Groot in een boekenkist ’t Is vooral op dit laatste, waarop we wijzen. Eene liefhebbende echtgenoote, eene trouwe dienstmaagd. Zoo ongeveer eene Dreyfus-historie als Frankrijk dezer dagen beleefd heeft. ’t Is wel opmerkelijk, dat Nederland in dit dat aanleiding kon geven tot de opzicht als in zoovele andere gevallen vooraan staat. Maar daar is nog meer. gewoonlijk is de Kamer met vacantie uiteen- Hugo de Groot, de bekwame, vérziende zucht van algemeene verhchting Nederlander, werd belasterd en belaagden V0,8d?; Hket land’ dit is een bekende zaak - bij wijze van staatsgreep werd hemLoeve- &evoelt z’ch ^lukklSer ka!mef dan stein tot gevangenis aangewezen. Hij was ge- waDne.er ,.de volksvertegenwoordigers met lukkiger dan Dreyfus, immers hij mocht zijn *r. /.’J0, den een extra welgemeend «goede reis” moesten toeroepende leden van het Kabinet en de president der Republiek. Zoo is dan het Damocles-zwaarddat het nieuwe ministerie van af zijne geboorte in den vorm van eene minderheid zoo dreigend boven het hoofd hing, maanden lang voor goed opgeborgen; het fan tastische driemanschap Waldeck RousseauDe GaliffetMillerand zal vooreerst niet opgelost wordenalthans niet door de Kamer. En de brave president Loubet zal zijn zoo moeielijk ineengezet werkstuk niet baldadig zien ver brijzelen en zich het hoofd niet behoeven te breken met weer iets andere. ENGELAND. Het besluit van het Lagerhuis om zich neder te leggen bij het amendement van het Hoogerhuis, waardoor vrouwen zijn buitengesloten van het lidmaatschap der nieuwe Londensche Gemeenteraden en evenzoo niet verkiesbaar verklaard als «aidermen” (die geen Gemeenteraadslid behoeven te zijn) is niet zonder nog vrijwat discussie genomen. De heer Courtney, de «vader” van het besluit huishoudentje bij zich hebbenmaar toch hij werd opgesloten, levenslang nog wel. Een ieder kent het vers «Geweld van wallen, dubble gracht, Ontruste honden, wacht bij wacht,” enz. verzekerden den grooten Huig niet «van in der eeuwigheid te ontvluchten.” En toch hij ontvluchtte in de historische boekenkist. Deze is nog aanwezig in het Rijksmuseum te Amsterdam. Een ieder weet van de geschiedenis en ook van de betrekkelijk kleine afmetingen van het gevaarte, de slimheid, of liever gevatheid der dienstmaagd. Zelfs voor heden was ze een paar honderd pop per jaar waard. Eere nog aan Elsje van Houweningen I Intusschen een rare wereld toch! Een driehonderd jaren geleden sloot Londensche Gemeentewet in gevaar zou brengen. De lords hadden hun besluit met zeer groote meerderheid genomen en de meerderheid in het Lagerhuis was aarzelend geweest. Het Hooger huis zou dus niet licht toegeven en het zitting- DUITSCHLAND. Cecil Rhodes heeft, tijdens jaar loopt bijna ten einde. Er was dus wer- zijn verblijf in Duitschland, een onderhoud gehad kelyk kans, dat al het verrichtte werk ongedaan met een redacteur der Deutsche Revuewelks j zou worden gemaakt en zoo besloot het Lager- inhoud thans in dat tijdschrift wordt openbaar j huis met 243 tegen 174 stemmen in den zin gemaakt. Hij verklaarde het zeer te betreuren, dat de goede verstandhouding tusschen Engeland en Duitschlanddie vooral voor de zaken in Zuid- en Oost Afrika van zooveel gewicht was, door de juist toen opgekomen Samoa-quaestie verstoord dreigde te worden. Hij veroordeelde de houding der Engelschen in die quaestie en noemde bet onzin om de Samoa-eilanden door drie mogendheden te willen laten besturen. Zelfs in de kleinste huishoudingzeide hij loopt alles spaak wanneer meer dan één persoon bevelen uitdeelt. De Duitschers in Afrika waren overtuigd geworden van bun belang om met Engeland samen te werken en schonken hun vertrouwen aan de Engelschenmaar dat vertrouwen werd nu jammerlijk ondermijnd door het gebeurde op de Samoa-eilanden. Over de Transvaalsche quaestie liet hij zich weinig uit en zeide, zich ook geheel daarbuiten te willen houden. «Ik heb daar ééns een misslag begaan en een kind dat zich eens gebrand heeft, is bang voor het vuur.” Zoo verklaarde Rhodes zelf, onder by voeging dat hij alles wilde ver- i ver- denking, dat bij wederom «daarachter stak.” FRANKRIJK. Ruim een week vroeger dan De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn ter vergadering byeen- geroepen tegen Maandag 17 Juli a. s., des avonds te half negen uur. De voorzitter der Tweede Kamer, de heer Gleicbmanheeft zich naar Stuttgart be geven. Het Dagblad verneemt dat de nieuwe legerwet gereed ligt om bij den Raad van State te worden ingediend. Biykens een schrijven van een der op varenden van het hospitaalschip De Hoop werden in 44 dagen door den geneesheer 39 personen van de visschersvloot behandeld. Sommigen werden behandeld aan boord schip, anderen konden aan vischsloepen blijven. Voor de Rechtbank te Leeuwarden beeft Maandag terecht gestaan Sgbe D., 18 jaar, vroeger leerling-klerk ter secretarie van Leeu- warderadeelthans in hechtenisvan wien in het begin van Juni 1.1. gebleken is, dat hij een bedrag van f 490.05, hem door den gemeente-ontvanger met een mandaat ter band gesteld om uit te betalen aan den handelaar C. H. van Duysen, voor geleverde waalsteen- klinkert. Toen dit aan het licht kwamwas hij reeds gevlucht naar Amsterdam en Rotter dam in welke laatste plaats bij gearresteerd werd nog in bet bezit van f 25 15. liet bleek nu, dat hij den 17 Februari te voren een mandaat met f 100.44 ontving om te bezorgen bij den boekhandelaar C. Jongbloed Az., voor in 1898 gedane leveranties van scboolbeboeften. Deze zond in Januari zyne rekening in, maar geen mandaat ontvangende, informeerde hij in April ter secretarie. De gemeente-ontvanger was toen reeds vertrokken, waarom hij den volgenden Vrydag zou terug komen doeh juist toen bij den 27en April weer naar bet gemeentehuis zou gaan, kwam een beklaagde met een mandaat en f 100.44. Hg teekende dat mandaat voor voldaan, zonder er op te letten, dat dit stuk niet geteekend was door B. en W. Beklaagde had namelyk van den Ontvanger f 490.05 ontvangen voor van Duysen en heeft van dat geld Jongbloed betaald. Beide man daten, dat van Jongbloed en van Duysen beeft hij met hunne namen voor voldaan geteekend. Het overige geld heeft hg, op die f 25.15 na, in die dagen verteerd en verbrast. De Off. van Justitie mr. G. J. Ph. Graaf Schimmelpenninck nam by de straf zijnen jeug digen leeftijd en bekentenis in aanmerking en hopende, dat het voor hem een les moge zyn, vorderde hij zijne veroordeeling tot 8 maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. C. A. Römer, Advocaat en procureur te Leeuwarden, bracht den Off. van Justitie hulde voor zyn humaan requisitoir; ook hij had de Rechtbank willen vragen, dezen beklaagde beneden het jaar te straffen omdat bij het leger niemand in de gelederen opge nomen wordt, die tot 1 jaar of langer ia ver oordeeld. Wanneer beklaagde nu het volgend jaar voor zyn eigen nummer gaat dienen, dan vindt hij, die nu moeiiyk gelegenheid zal vinden in eene maatschappelyke betrekking te worden geplaatst, daar de gelegenheid om door zyn gedrag te toonen dat hg zich gebeterd heeft en later in de maatschappy terug te keeren. Uitspraak over 14 dagen. UIRIWS H 1111.IImin min mini Fiiitsmii. j j nujaubuiiju, Lcu* vau uai> gviu uvuguivtu Elf Australiërs daten, dat van Jongbloed 1 vvz «-» «z r o

Friso nl | 1899 | | pagina 1