ZATERDAG 22 JULI 1899. No. 58. Nieuwstijdingen. Negen en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. i Claerbergen, thans 18 Mei van het vorige jaar, den 31en ver- UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM het Rijks- Jaarwedde Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 8K cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cent*. Voor eiken regel meer 7} oent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. van de geko- van het onderzoek der armvoogdij- Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. EERSTE KAMER. Zitting van Woensdag. In de heden voortgezette zitting werden aangenomen de wijziging der wet op de be smettelijke ziektende uitbreiding van het onderwijs in de boscbcultuur en de afschaffing der accijns op vruchtenwijn. Tegen de afschaffing der Rijkstollen spraken de heeren Geertsema en Rengers, op grond van eenzijdige en ontijdige opheffing van niet druk kende lasten, doch die ongelijkmatig werkt voor vele deelen des lands, zoodat onnoodig en ondoelmatig een belangrijk financieel offer ge bracht wordt. De heer Van Lier vroeg eventueele Staats hulp tot dekking der gevolgen van afschaffing der watertollen. De heeren Van den Biesen en Regout achtten na vrijmaking der groote kanalen, de afschaffing der watertollen onvermijdelijk. Zitting van Donderdag. Aan de orde was de interpellatie van den heer Reekers inzake het politiereglement op den vischafslag te IJmuiden. De interpellant veroordeelde de bij dit politie reglement gemaakte inbreuk op de vrijheid van het vischhandelbedrijf en de belemmeringen aan den tusschenhandel berokkend. De Minister van Waterstaat antwoordde op de interpellatie met een verdediging der maat regelen als voor het doelmatig en veilig gebruik der haven te IJmuiden noodig, en met de mededeeling, dat hij de bepalingen niet zal uitstrekken tot de geheele haven, vermits hij aanleg aan de buitensteigers wil vrijlaten. Met handhaving van den Rijksviscbafslag zal hij echter aan gegronde klachten tegemoet komen. De beer Rutgers kwam ook op tegen de inbreuk, die de politiebepalingen maken op de vrijheid van bedrijf, evenzoo de heer Rahusen, die mededeelde dat het College voor Zee- visscherijen den Minister ernstig had ontraden deze curieuse bepalingen vast te stellen. De heer Reekers stelde een motie voor waarbij verklaard wordt, dat de ingrijpende bepalingen hadden moeten onderworpen zijn aan de goedkeuring der wetgevende macht. De heer Fransen van de Putte stelde een motie voor, waarbij het recht der Kamer ge handhaafd wordt, om haar oordeel uit te spreken over elke Regeeringsdaad. Besloten werd beide moties later te behan delen. Naar uit ’s-Gravenhage gemeld wordt is benoemd tot directeur van het Kabinet der Koningin, jhr. Vegelin van waarnemend directeur. Bij Kon. besl. is benoemd tot burge meester van Gaasterland, jhr. mr. J. H. F. K. van Swinderen. Woensdag begaven zich een veertigtal leden der Eerste Kamer naar Uitgeest, tot het maken van een hun door mr. Van Tienhoven, Commissaris der Koningin in Noord-Holland aangeboden uitstapje. Een bezoek werd gebracht aan de havens en de werken van IJmuidenaan den parti culieren afslag lag een heele vloot gepavoiseerde schuiten, alle het eigendom der afslagers zelf, terwijl in de Rijksvisschershaven slechts een enkel scheepje te zien was. Nadat door de datum. INHOUD van het Friesche Tijdschrift „Sljucht en Bjucht." 22 Juli 1899. Beppe yn hjar fleur, S. K. Gjin help nedich, M. G. 8. In liepe baes, J. P. A. Ik sjuch him al kommen, T. J. B. Yn oarder, T. J. B. Koartswyl. Frage. Plaetsjes. De directie der Java Petroleum-Maat- 'i bericht, dat de petroleum 62 pCt. lichtolie bevat, en de briefomslagen, behoorende tot vroegere uit- van 1898 en met ingang van 1 Januari 1900, buiten gebruik gesteld en waardeloos verklaard voor de fran- keering van brieven of andere stukken. Na dien datum zullen de nog voorhanden gave en ongeschonden frankeerzegels, brief kaarten en briefomslagen van de vroegere uit giften tot 1 Juli 1900 tegen frankeerzegels, respectievelijk briefkaarten en briefomslagen »an L 1899 kunnen worden ingeruild. spoortrein, wat een vreeselijke paniek tenge volge had onder de talrijke Zondags-reizigers. Te Berlijn sloeg de bliksem vijf menschen op straat neer, een van hen was dadelijk dood. Uit New-York wordt gemeldt, dat nog nooit zooveel personen uit de Vereenigde Staten naar Europa zijn overgebracht als in de maanden Mei en Juni. Er werden in die maanden 40,000 passagiers vervoerd, waarvan 35,000 naar Southampton en Liverpool. Dr. Metzger is uit Parijs op zijn zomer verblijf te Domburg aangekomen. Vele pa tiënten volgen den geneesheer naar het bad plaatsje, dat reeds druk bezocht wordt. De regeering van Italië beeft tot de ontbinding van den pas gekozen Milaanschen gemeenteraad beslotendie voor het grootste gedeelte uit socialisten bestaat. Een koninklijk commissaris zal de leiding der zaken op zich nemen. De verontwaardiging tegen Lebon is algemeen. Het gerucht gaat te Parijsdat het bestuur van het Crédit Fancier, waarvan Lebon lid is, hem zal uitstooten. Het is volstrekt niet onwaarschijnlijk dat, als Lebon’s schuld wettelijk wordt geconstateerd in het proces te Rennes, in de Kamer zal voorgesteld worden, den oud-minister van kolo niën in staat van beschuldiging te stellen evenals ten opzichte van generaal Mercier is gevraagd. Te Kiel is een roeiboot met 7 jonge mannen omgeslagen. Drie van hen verdronken. jaardag van Tsaar Nicolaas II meerderjarig verklaard. Op dien dag, schrijft de Neue Freie Presse, heeft hij in de kerk den eed van trouw afgelegd en den rang van vleugel-adjudant van den Tsaar verkregen. Grootvorst Michael be zocht te St. Petersburg, waar hij in het Anietsjkov-paleis geboren werd, de artillerie- school en nam aan alle oefeningen deel, die de leerlingen aan deze inrichting moeten ver richten. Verleden jaar verliet hij de artillerie- school, en werd toen benoemd tot commandant van de tweede artillerie-brigade. Grootvorst Michael is tevens op de hoogte van het vesting- wezen. Verleden jaar werd hij daarom door den Tsaar naar het Noordwestelijk deel van Rusland gezondenom daar de vestingen te inspecteeren. De nieuwe grootvorst-troonopvolger is een man van een ernstig karakter. Steeds is hij er op uit, zijn vaderland goed te leeren kennen. Verscheidene malen heeft hij Rusland doorreisd, om ter plaatse zelf den oeconomischen toestand, den graad van ontwikkeling en het leven der bevolking te bestudeeren. Ook verdient vermelding het feit dat groot vorst-troonopvolger Michael een warm vriend van Finland is. Hij greep steeds iedere ge legenheid aan om een uitstapje naar Finland te maken, en hield zich ook veel bezig met de studie der Finscbe geschiedenis. Ook heeft hij verscheidene reizen naar het buitenland ondernomenwaarbij hij groote be langstelling aan den dag legde voor het leven in West-Europa. Op het oogenblik telt hij nog pas een en twintig jaren. Hij was de bijzondere lieveling van Alexander III. Zondag hebben over een groot deel van Duitschland ongewoon zware onweders gewoed. Bij Pirna sloeg de bliksem in een rijdenden spoortrein, wat De Gemeenteraad van Wonseradeel zal a.s. Zaterdag, 22 dezer, ’s voorm. elf uur, ver gaderen ter behandeling der volgende onder werpen Rapport rekeningen. Adressen van ingezetenen van Pingjum en Kimswerd, om aldaar van gemeentewege tele- phoonkantoren op te richten, met voorstel van Burgemeester en Wethouders. Verzoek van F. II. Eijdman te Delftom voorloopige concessie voor eene drinkwater leiding. Kohier van schoolgeld over het 2e kwartaal. Verzoek van het armbestuur te Makkum om machtiging tot het overschrijden eener raming op begroeting voor 1899. Verzoek van H. J. Alkema te Makkum om overdracht van grond. Onderzoek der geloofsbrieven zen raadsleden. Bezwaarschriften tegen den hoofdelijken om slag. Uit Winschoten en environs hebben thans weder groote verzendingen van groenten, voor namelijk doperwtenplaats naar een conserve- fabriek in Oldenburg. Een kweeker verzond op één enkelen dag 1750 K.G. van deze vrucht. De moord te Berkel. Uitenboogaard, ver dacht van den dubbelen moord te Berkel op 16 Jan. 11., en die door de Haagsche rechtbank wegens diefstal van vee te Zegwaard tot 4 jaar werd veroordeeld, welke straf hij in de gevan genis te Scheveningen ondergaat, heeft in een brief aan zijn vrouw te Rotterdam verklaard dat een maand na zijn invrijheidstelling de daders van den moord bekend gemaakt zullen worden. De Minister van Binnenlandscbe Zaken brengt ter kennis van belanghebbendendat eerlang zal zijn te vervullen de betrekking van tijdelijk scheikundig assistent aan landbouwproefstation te Hoorn, f 1000. Zij die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komengelieven zich vóór 5 Augustus e.k. aan te melden bij den directeur van voormeld Rijkslandbouwproefstation. In de terp op Sopsum onder Achlum is een steenen voorwerp opgegraven, dat een Beide bezoekers de nieuwe sluizen der electrische installatie bezichtigd was, werd een bezoek gebracht aan het fort. Op den terugweg wer den de visschershaven en de kantoren bezocht toen men de particuliere afslagplaats passeerde, werd geroepen: «leve de particuliere afslag.” Per extra-trein vertrokken de heeren naar Haarlem voor het diner. Het buitenverblijf Hartenlust te Bloemen- daalvroeger eigendom der familie Borski thans van een combinatie van Amsterdamsche en Haarlemsche heerenisna tot herstel- pension ingeriebt te zijn, voor het publiek ge opend. De H. IJ. S. M. maakt er een halte op baar lijn HaarlemSantpoort. Bij Kon. besl. is benoemd tot rechter in de arrondissements rechtbank te Groningen, mr. N. van Hasselt, thans rechter in de arrondisse- ments-rechtbank te Heerenveen. H. M. de Koningin heeft den heer A. Plate, president der Kamer van Koophandel te Rotterdammet het oog op Haar aanstaand bezoek aan de Rotterdamsche havenwerken, uitgenoodigd om op het Loo te komen om voorbereidende inlichtingen te geven. Noordzeekanaal. De Regeering heeft haar antwoord ingezonden op het verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot verbetering van het Noordzeekanaal. De Minister van Waterstaat vreest niet voor misrekening in de raming der kosten. De grenzen der voorgestelde verbetering zijn gesteld door de afmetingen van de nieuwe sluis te IJmuidenwaarmee de afmetingen van het kanaal in overeenstemming zullen worden ge bracht. Daar het Noordzeekanaal in de voor naamste plaats voor de zeevaart, d. i. voor den buitenlandschen handel dientis het algemeen belang ten zeerste bij de zaak betrokken, en geldt ’t in de eerste plaats een Rijkszorg. Vandaar, dat geen bijdrage van Noord-Holland kon gevraagd worden naar billijkheid. Ook van plaatselijke subsidiën van Zaandam en Haarlem kon geen sprake zijn. Wanneer de wenechelijkheid daarvan mocht blijkenzal een tweede stoompont aan den kanaal overgang te Velsen in dienst worden gesteld. De kosten bedragen f 125.000het jaarlijksch onderhoud f 16.000. Aan de spoorwegbrug te Velzen zal een spoor-1 staafhoogte van 7 M. plus N. A. P. kunnen worden gegeven. De Minister van Oorlog acht de defensiebelangen daarmede voldoende behar- beker voorstelt, alsmede een aschbakje. tigdal wordt de verdediging er eenigermate voorwerpen zijn uitgewerkt en van zeer ouden door verzwakt, voor den Minister was dit geen 1 voldoende reden om belemmeringen van ’t alge meen verkeer te bestendigen. De kosten der verhooging geven een verschil in meer van slechts f 314.000. Zoo mogelijk zullen de verschillende werken in minder dan 10 jaar worden voltooid. Bij Kon. besl. is bepaald hetgeen volgt: De Nederlandsche frankeerzegels, briefkaarten giften dan die van 1898 en 1899, worden, 18Chapp9 ontving telegrafisch v ruwe zm qualiteit ongeveer gelijk staat met die van de Devoés en dat de petroleum zeer gunstig op de markt beoordeeld wordt. De nieuwe grootvorst-troonopvolger. Tengevolge van het overlijden van grootvorst George, is grootvorst Michael de naaste troon opvolger van de troon en «hoofdman van alle gelijke "waarde der uitgiften van 1898 en kozakken in Rusland” geworden. Deze werd FRISO mms- h iiiiiiubtie- m,ui mini nu i si i su

Friso nl | 1899 | | pagina 1