I I 1 Politieke beschouwingen, WOENSDAG 26 JULI 1899. Negen en twintigste Jaargang. No. 59. 1 Buitenlandsch Nieuws. Officiéél gedeelte. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Vooruitgang haar ideaal bereikt Dit bezoek zij willen er rekening mede houden, niet alleen Pr\jg per kwartaal 70 cent franco per post 8K cent PRIJS der ADVERTENTIÉN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel rceer 7j cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. H. UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. De Burgemeester, H. M. TROMP VI. heffing VII. Dat ontwerp gaat er dus niet flink genoeg j de leus zijn, waardoor alle andere verbeteringen door. Dat had er i Zoon specifiek liberaal ontwerpZelfs vraagt Het overleg door de Regeering gepleegd schijnt Vooruitgang te mishagen. Zelfs houdt men,” hoorden we het klagen, niettegenstaande de vrijzinnige meerderheid voor een specifiek liberaal ontwerp als dat op den Leerplicht, zijn hart vast. Met dreigementen tot uitbanning uit den kring der vrijzinnigen gaat de Liberale bij hen, die principieele voorstanders van plicht zijn, er 1 partij stemmenvoor sociale hervormingen zooals wij ze goed vinden. Dan schieten we op. Dan komt er wat tot stand. Zulke vertegenwoordigers krijgt men niet bij een stembus als van 1897. Maar wijhoewel principieele voorstanders van Leerplicht en van sociale hervormingen, danken voor zulke vertegenwoordigers, die over Hoe wil zien Hoor haar klacht 1 De gouden draad is losgelaten, die door elke politiek van hervorming loopt: definitieve rege ling van bet kiesrecht als onmisbare voor waarde tot blijvende verbetering. Bij de algem. ver Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. van geen overleg willen weten, van overtuigd dan van eigen verheven hervormtniet draalt maar doortastzich niet door bedenkingen van achterlijke andersdenken den laat ophoudenmaar die eenvoudig onder den voet treedt. Anders toch krijgt men het weifelendeonzekerelangzaam vrucht voort brengende van den tegenwoordigen toestand terug. Neen, deze meerderheid moet hare in zichten volgen. Als echter in de Belgische Kamer door voorstellen naar hare inzichten die wij intusschen allerminst verdedigen eene clericale meerderheid de weerspraak harer tegenpartij vernietigen wil, dan hebben de vrij zinnigen en sociaal democraten recht op kabaal. Heeft de weerspraak der tegenstanders van de vrijzinnig democraten minder recht op conside ratie Haast zouden we de nieuwe meerderheid door het algemeen kiesrecht in het leven ge roepen, aan den arbeid willen zien, hoe vrucht baar die dan toch wel zou wezen Maar neenwij zien in een nieuwen strijd voor kiesrechtuitbreiding slechts noodeloos op onthoud. Wij achten het eene Utopie, om in een veel geschakeerd land als het onze ook zelfs van algemeen kiesrecht een krachtige eens gezinde meerderheid, die hare kracht zou zoeken in overheersebing, in doorzetten van haren wil, in plaats van in gemeen overleg, ook al noemt zij zich hervormingsgezind. Hoe hervormd moet worden is toch ook maar eene feilbaar mensch- lijke opinie, die eerst Waarde krijgt door toe lichting en kritiek van alle zijden. I FRANKRIJK. Zaterdagmiddag heeft Presi dent Loubet den nieuwen pauselijken nuntius mgr. Lorenzelli, met het gebruiklijk ceremonieel tot het overhandigen van zijne geloofsbrieven ontvangen. Het was de eerste maal, dat bij iets dergelijks te verrichten had. De gewone Van verschillende zijden gaan klachten op over den arbeid der Regeering. Van rechts en links. Er komt niet genoeg tot stand. In ons vorig nummer vermeldden we de rede van prof. Molengraaff tot opening van de ver gadering der >Liberale Unie.” Wat de rechter- zijee inbrengtis bekend genoeg. Nu weder komt Vooruitgang prof. Molengraaff bijvallen. »Het Liberale Concentratie-ministerie is on machtig gebleken aan het land de sociale her vormingen te schenken, die het van noode heeft, en zelfs houdt menniettegenstaande de vrij zinnige meerderheid voor een specifiek liberaal ontwerp als dat op den leerplichtzijn hart vast.” Thans ziet elk>die niet ziende blind is, dat het ministerie-Pierson »de politiek der hervormingsgezinden in discrediet brengt,” dat het de ambitie van hen, die met zooveel toe wijding en opgewektheid zouden willen strijden voor een eerlijke en flinke politiek van her vorming, vermoordt, dat de tegenpartijen hunne positie dagelijks sterker voelen worden.” >Thans ziet men, dat de overwinning van 1897 een Pyrrhus-overwinning is geweest.” Merkwaardig speelt het radicaal liberale blad in den toon van de Standaard, die den 30en Juni al een zelfde roerend lied zong over de onvruchtbaarheid van het concentratie-kabinet, waarvan zij elders zeide, dat het wel wetten maaktmaar wettendie zonder omwerking toch niet in bet Staatsblad kunnen komen. Geen opmerkingsgave bezit zij voor de lang zame en obstructionistische manier van werken DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm, die nog altijd met de Ilohenzollern langs de Noorweeg- sche kusten vaart, was zoo getroffen door de schoonheid van den Hjörundfjordeen der schoonste en meest trotsche fjorden van de geheele westkust, dat hij terstond het verlangen te kennen gaf om het volgend jaar terug te komen. Te Molde heeft de Keizer een bezoek ge- tegemoet gekomen is aan Het was er maar Waarom zijn er In De Vaderlander van 15 Juli jl. lezen we onderstaande Politieke beschouwingen, waarmede wijwat de hoofdzaak betreftgeheel kunnen medegaan. Al staat dit blad op christelijk- historischen grondslagde overname in onze kolommen bewijstdat deze nauw verwant is met dien van het oude, evenwel niet verouderde liberalisme. Men oordeele na lezing en zal dan opmerken, dat vele der hier besproken punten ook herhaalde malen door ons te berde zijn gebracht, ’t Doet goed, bondgenooten te ontmoeten, ongezocht als nu. om shoe onbevredigend de Dwaas, die zoo fantaseert of zich tot stand gekomen regeling van het kiesrecht thans door groote woorden zoo’n idee laat aan- ook moge wezen, niet op eene nieuwe aan te praten De stembus van minst niet. Neen, veel, veel liever een concentratie-mini- sterie, dat van overleg moet leven en ook tot overleg bereid is, dan een ministerie van bond genooten, onder wie die mannen den hoogsten toon hebben, die hun consigne, gelijk zij zelven bet bij hun program uitspraken, ontvangen van de bisschoppen. Wij hebben van onze stem in 1897 nog niet den minsten spijt. Niet graag zouden we, ook thans nog, anders geadviseerd hebben. der Kamer (hoe zou zij ook?), al evenmin als voor de neiging tot overleg en tegemoetkoming bij de Regeering. »De heeren zullen met dit concentratie-stelsel geen land bezeilen,” oordeelt zij. »Ook ten onzent is in de Tweede Kamer het besef algemeen, dat de parlementaire positie alle kracht mist, omdat de Regeering niet steunen kan op een homogene meerderheid. »En hierin wreekt zich de stembus van 1897. de bedenkingen van anders denkenden heen- Minderheid in het volk, heeft men door het aanvuren van kerkelijke passie zich een meerder heid op bet Binnenhof weten te verschaffen. die daar met zijn jacht vertoefde, duurde langer dan een uur. Denzelfden dag, dat de Hohenzollern en de Iphigenie op de reede van Bergen ankerden, vertoefde daar ook het jacht Thistle, met de ex Keizerin Eugenie en eenige gasten aan boord. De Keizerin heeft geen poging gedaan om Keizer Wilhelm te naderen. Het Fransche aviso-jacht Ibis, dat ter be scherming van de Fransche visschenj in de Noordzee kruist, is te Geestemünde binnen- geloopen. Dit is voor het eerst sedert 25 jaren, dat de Fransche vlag zich in die haven vertoont. Terstond na bet binnenkomen in de haven begaf de commandant der Ibis zich naar bet commandantshuis te Geestemünde en zijn bezoek werd gevolgd door dat van den waarnemenden commandant van de vesting, die zich naar de Ibis begaf. De Duiteche marine-officieren hebben de officieren van het Fransche aviso-jacht Ibis tot een feestmaaltijd uitgenoodigd. Dezen hebben wederkeerig de Duitscbe officieren aan boord ontvangen. VERGADERING van den RAAD der Gemeente Hemelumer Oldephaert en Nookdwolde, op Zaterdag, den 29 Juli 1899, des voormiddags te 94 ure. Punten van behandeling: I. Onderzoek der geloofsbrieven van de be noemde raadsleden. II. Ingekomen stukken en mededeelingen. III. Commissoriaal rapport, betreffende bet on derzoek der gemeente-rekening, dienst 1898. IV. Voorstel tot wyziging der gemeente-begroo- ting, dienst 1899. V. Adres van eenige ingezetenen van Hemelum om de vaart aldaar uit te diepen. Vaststelling van de verordening op de en invordering van schoolgeld. Idem van het le suppletoir kohier van hoofdelijken omslag, dienst 1899. VIII. Idem van het kohier van schoolgeld over het 2e kwartaal 1899. i loopen en niets méér verstand. »Maar in die meerderheid ontbreekt bet een heidsbesef. Het is een meerderheid zonder politiek pit.” De stembus van 1897 wreekt zich! Alsof men dan een meerderheid met een heidsbesef gekregen hadwanneer roomsch- katholiekenanti-revolutionairen en vrij-anti- revolutionairen ééne wijs moeten houden. Alsof men dan een buitengewoon vruchtbaar kiezingen van 1897 werd het besluit genomen ministerie of tijdperk van wetgeving had mogen door de Lib. Unie, verwachtenf - dringenzoolang de ervaring omtrent de uit- 1897 wreekt zich in ’t komst der vastgestelde kieswet met betrekking tot het aantal kiezers nog geen uitspraak gedaan heeft.” Zoo werden conservatief- en vooruit- strevend-liberalen onder één hoed gevangen. En van daar de tegenwoordige toestand. De vrijzinnige partij kan »nog veel goed maken door terug te keeren naar haar uitgangs- i punt, door den grond te kussen, waarop zij geboren ishet algemeen kiesrecht.” Daarom verheugt Vooruitgang zich, dat de voorbereiding van de behandeling van kiesrecht uitbreiding thans weder door de Liberale Unie ter hand genomen is. Zij hooptdat dit ge schieden zal in overleg met de Radicalende Ned. Volkspartij, de S. D. A. P., de volks gezinde Anti revolutionairen en indien ze er I zijn, de volksgezinde Katholieken. Weigeren de rechtzinnige democraten in zake kiesrecht i met de vrijzinnigen samen te werken, dan beeft bracht aan den Amerikaanschen millionair Gould, men althans het voordeel dit te kunnen consta- teerenwaardoor de positie niet minder sterk Unie de conservatief liberalen te lijfom de wordt. kansen der aanneming te verhoogen.” Uitbreiding van kiesrecht moet dus opnieuw er uus nier iuuk genoeg ue leus zyu, waaruuor ane anuere veroeieriugen al lang door moeten zijn. voor een tijdlang verhinderd worden. Het blijkt, dat Vooruitgang en wie het met Vooruitgang dat sommige liberalen zonder be- bare wenseben eens zijn nog altijd vol geestdrift dreiging niet voor zullen stemmen, in aanmerking heil verwachten van bet parlementarisme, niet- nemende ja wat? tegenstaande dit thans in land na land van Waarom is het ontwerp er nog niet door? Europa zijn machteloosheid toont. Heil ver- Omdat het ministerie overleg gepleegd heeft, wacht van kiesreebttoekenning, niettegenstaande gerezen bezwaren1 j Neêrlands bevolking op dit geschenk weinig eeniger mate toe genoodzaakt, I prijsstelt, vrijwel naar de stembus moet gesleept het heeft het toch gedaan met flinkheid, worden. Te Amsterdamzoo lazen webleef weifelaars onder de stem- bij de jongste gemeenteraadsverkiezingen (eerste hebbende volksvertegenwoordigers? Omdat ook i stemming) veel meer dan de helft 70 pCt. Leer-1 der kiezers thuis. En is ’t in andere ge- bedenkingen bestaan tegen onder- i meentenwaar niet toevallig bizonder prikke- deelener wordt door hen althans iets gevoeld lende persoonlijke of lokale invloeden mede- voor de bedenkingen, door anderen ingebracht; werken, beter geweest? Maar met kiesrechtuitbreiding hoopt men in woorden voor anderer overtuiging eerbied dan toch eene meerderheid te krijgen van vrij- toonen. I zinnigen met radicalen en soc:aal-democr. er Zulke liberale vertegenwoordigers mogen er bijOf de volksgezinde” anti revolutionairen niet zijn, acht blijkbaar Vooruitgang, liberalen, er aan deel hebben zullen, wordt niet gemeld, die nog anders zijn dan wijdie zelfstandig I Maar hoe zal men in dat geval een specifiek willen denken, rekening houden met bezwaren vrijzinnig ontwerp als dat op den leerplicht er die niet door ons gemaakt zijn. Vertegenwoor-i door krijgen? In ieder geval, men hoopt en digers moeten we hebben, die glad met de verwacht eene meerderheiddie waarachtig FRISO liras- Mtill l.li 11AI It iii tn mii niibi.iiii i TUUL UV UUUl UUUCIUU JUgÜUlUVUl,

Friso nl | 1899 | | pagina 1