Li 5 Nieuwstijdingen. ZATERDAG 29 JULI 1899. Negen en twintigste Jaargang. No. 60. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. te Medemblik aan wal gebracht. een 1 over koop UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM niet beschouwd worden als politieke vervolgingen om aan de radicale partij afbreuk te doen. Ook wordt den consul gelast de berichten als zou in Servië de anarchie veld winnen beslist tegen te spreken. De vervolgingen zijn geheel volgens de wetten ingesteld en de be schuldigden zijn volstrekt niet allen radicalen; 1 van de hoofden der radicale partij zijn in vrijheid, als Grovits, Simits, Ositch Velimirovitch enz. Over eenige dagen wordt op het paleis Het Loo een bezoek verwacht van Z. K. H. den Groothertog van Saksen-Weimar Eisenach. Naar gemeld wordt zal de H. IJ. S. M. in navolging van de Compagnie Internationale des Wagons-Lits zoogenaamde «prachtwagens” ter exploitatie op haar het Friesche Tijdschrift 29 Juli 1899. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentièn Dingdag en Vrydag morgens vóór 12 uur. Prjjs per kwartaal 70 cent franco per post8S cent PRIJS der ADVERTENTIÈN van 15 gewone regels 40 centa. Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de pry's belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. politie en C. dat de Minister daartoe den wil en het eerste moest per brancard naar huis worden vervoerd. De brandweer was het vuur spoedig meester; een groote hoeveelheid wol en sajet in de bergkamers werd vernield, terwijl veel water- Een belangrijke vergadering van meer dan tweehonderd afgevaardigden van katholieke vereenigingen en clubs in den lande, onder voorzitterschap van Beernaert, heeft den wensch geuit dat de Kamer in deze zitting een voor stel zou aannemen, waarbij de toepassing van de evenredige vertegenwoordiging in het ge- heele land wenschelijk wordt verklaard en een beroep op de rechterzij wordt gedaan om mid* delen voor de toepassing te vinden. Naar men wil, zal ook generaal Zurlinden worden afgezet als lid van den hoogen krijgs raad, wegens zijn oproerige taal. Woensdagmorgen te 11 uur had in de St. Peter en Paul kathedraal te St. Petersburg de bijzetting plaats van het stoffelijk overschot van grootvorst George. De lijkkist was geheel bedekt met prachtige bloem- en zilveren kransen, waaronder zich die van keizer Wilhelm, presi dent Loubet, den Koning van Denemarken, den Koning van Rumenië en anderen bevonden. Het lijk was gehuld in de marine-uniform en droeg de orde van den Kouseband. Op de borst rustte een heiligen beeld. De metropolitaan celebreerde de plechtige doodenmis. De gebeele keizerlijke familie was aanwezig met prins Waldemar van Denemarken. De Tsaar en de grootvorsten droegen de kist naar de groeve waarin zij door eenige oude paleisgrenadiers werd nedergelaten. De Tsarin-moeder wierp de laatste drie hoopjes aarde op de laatste verblijfplaats van haar lieveling, terwijl de troepen buiten en de kanonnen op de Peter- en Paulvesting het laatste eere-saluut afschoten. In een café. Een kalm bezoeker komt geregeld in een café en drinkt steeds twee bittertjes, waarvoor bij den kellner altijd afge past geld zonder fooi toetelt. De kellners zijn dus op den bezoeker alles behalve gesteldover te veel beleefdheden van hun kant beeft hij zich niet te beklagen. Op een goeden dag heeft hij geen gepast geld en legt een kwartje neer. De kellner werpt met opzet de vijf centen in gemorst gelag op de tafel, in de hoop dat de klant ze daaruit niet zal opvisschen. De klanteven kalm als altijdsnapt de truc en zegt heel laconisch«Kellner, ik ben i vandaag jariggeef me nog een halfje.” De kellner is nu genoodzaakt de vijf centen H. de macht zal toonen te bezitten. In de Zuiderzee is Dinsdagavond een met basalt geladen tjalk, bestemd voor Texel, gezonken. De opvarenden, de schipper, diens vader en een neefje, werden met levensgevaar 1 en te Medemblik aan wal gebracht. mandant de kapt, ter zee A. G. Ellisis uit Het Servische consulaat-generaal te Am sterdam ontving opdracht der Servische regee- ring, om de onjuiste berichten, in den laateten tijd verspreid omtrent de binnenlandsche aan gelegenheden van dat rijk en den aanslag op het leven van den ex koning Milantegen te spreken. De aanslag is niet georganiseerd door de de gerechtelijke vervolgingen tegen de aanleggers-medeplichtigen ingesteld mogen Bij kon. besluit is benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Beetsterzwaag de heer A. B. C. Meijlink, thans surnumerair. Bij kon. besluit is het Burgerlijk Arm bestuur van Schoterland gehandhaafd tegen- Gedep. Staten van Friesland inzake aan- van grond en het bouwen eener woning voor een geneesheer. De St. Ct. vermeldt een eervolle onder scheiding zooals er slechts zelden verleend wordt. Bij Koninklijk besluit is, als blijk van goed keuring en tevredenheid, de zilveren eerepenning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan den een-en-tachtig- jarigen J. L. Mooyman te Naald wijkwegens het met levensgevaar redden van een kind uit het water bij de Oranjesluis aldaar op 24 Juni 1899. Voor dergelijk menschlievend hulpbetoon wordt gewoonlijk de bronzen eerepenning ge schonken maar deze kloeke grijsaard ontving, met het oog op zijn hoogen leeftijd waardoor zijn daad des te verdienstelijker wordt, de zilveren eerepenning. De Minister van Oorlog, luitenant-generaal Eland, is voor een maand naar Nijmegen ver trokken, waar hij zijn verloftijd zal doorbrengen. Zegelrecht op effecten. De Minister van Financiën heeft gemeend de beantwoording van het Voorloopig Verslag te moeten uitstellen totdat de Eerste Kamer over het wetsontwerp betreffende de tollen zou hebben beslist. Nu deze beslissing in overeenstemming met die der Tweede Kamer is genomenvervalt de vraag, die aan het slot van het Verslag is gesteld en eigenlijk het geheele Verslag be- heerscht, wat de Regeering met dit wetsontwerp zou denken te doenindien het voorstel tot afschaffing der Rijkstollen de goedkeuring der Eerste Kamer niet zou mogen verwerven. De Minister meent thans te mogen aannemen, dat niets de invoering op 1 Mei 1900 van het verhoogde zegelrecht in den weg staat. De havensporen te Harlingen. In de jl. Zaterdag te Harlingen gehouden Raadszitting is ingekomen een schrijven van den buitenhaven meester, aandringende op in gebruikstelling der havensporen, waarvan de noodzakelijkheid dezer dagen bleektoen de drie kaaizijden van het Dok dienden tot ligplaatsen voor groote zeebooten. Het verzoek van den havenmeester is zegt de Harl. Crt. zijdelings een protest tegen de meer dan vrijmoedige handelwijze der directie van de Staatsspoorwegendie over de drie sporen naar de haven een zwaar hekwerk liet bouwen, waarvan een der hekken wordt gebruikt om de spoorwagens naar ééne zijde van het Dok te dirigeerende andere hekken blijven permanent gesloten. Blijkbaar geschiedt dit, omdat de directie bovengenoemd de haven van Harlingen zooveel mogelijk in het transito wil bekrimpen, ten voordeele van de Hollandsche havens. Men moge ’t betreuren dat zooiets in «het vrije Nederland” gebeurt in dat Nederland, dat het vrijhandelstelsel tot wereldleus maakte, maar daarmede is de zaak zelve niet veranderd. Men verneemt dat door de Harlinger handelaars eene poging bij den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid wordt beproefd om de opening van het spoor naar de haven gedaan te krjjgen. *t Ia te hopen aldus besluit de 9 van een en een paar gouden ringetjes gekocht, terwijl het resteerende geld verdeeld werd. In de ouderlijke woning werd daarvan ongeveer f 50 teruggevonden. De beide jongste meisjes zijn, pg y. X*. 11 ZX zl X» Inmn nMiirvnlnl-nn zlrxziVi rJ/-» 15-jarige is wegens heling gearresteerd. Kuipers stichting te Akkrum. Toen onlangs melding werd gemaakt van de plannen van den heer Kuipers te Chicago, om zijne geboorte plaats Akkrum met eene belangrijke stichting te begiftigen, vonden deze berichten niet on voorwaardelijk geloof, omdat van de plannen te Akkrum niets bekend was. Thans evenwel is de heer Kuipers te Akkrum gearriveerd en blijkt alles waarheid te zijn. Als bijzonderheid valt nog te melden, dat men, om in het te 1 stichten tehuis een onbezorgden ouden dag te vinden, in Utingeradeel moet zijn geboren of er dertig jaren hebben gewoond. De heer Kuipers heeft twee levensverzekeringen gesloten, tot een gezamenlijk bedrag van f 250,000, ^tïgënded, he“t meereëded waarvoor hij ’s jaars pl.m. f 20,000 betaalt. - Reeds heeft de heer Kuipers een bezoek gebracht aan de stichting Toutenburg te Rijper- kerk, in welken geest ongeveer bij zich ook zijne stichting denkt. INHOUD van iSljucht en Rjucht.” Beppe yn bjar fleur S. K. Ut de aide doas G. Postma. Koartswyl. It doen verv6ardigen lijnen. De buffetten in de thans dienstdoende pracht- wagens mogen hier te lande niet gebruikt worden. Door de douanen te Esschen worden de buffetten bij het binnenkomen geplombeerd. Woensdagochtend bevonden zich onder de gewone baders, die met den eersten stoom tram uit ’s-Gravenbage aan het Zeebad Scheve- I ni regen komen baden, eenige Engelschen. Een daarvanhoezeer goed zwemmerweek met het oog op den Z. W. stroom, wel een weinig buiten het badwater. Uit vrees dat hij te ver zou afdrijvenriep het personeel hem terug, hoezeer zijn wil goed was, werd hij door de sterke strooming weerhouden en vroeg om hulp. Deze werd spoedig en f strekt door het geheele badpersoneel. De Engelschman beloonde de beide badlieden C. v/d. Toorn en Gijs de Lange, die hem het eerst ter hulp waren gekomen, met milde hand. Groote brand, Te Mariënburg (West- Pruisen) heeft een groote brand gewoed waar door meer dan veertig huizen in de asch werden gelegd. De brandweer uit Dantzig en Elbing was te hulp geroepen. Het Hochmeisterschloss en het postkantoor bleven behouden. Het beroemde Hochmeisterschloss, dat uit de dertiende eeuw dagteekent, was de zetel van de grootmeesters van de Duitsche Orde. In het begin van deze eeuw is het weer opgeknapt en sedert 1877 wordt het onder leiding van Baurat Steinbrecht gerestaureerd. kaetsen to Haerlem. Briefwiksel. Do Krijgsraad te ’s-Hertogenbosch heeft den 2e luit. C. bij hel 2e reg. huzaren, wegens schaking veroordeeld tot een maand gevangenis straf. De t Prins Maurits". De Minister van WaterstaatHandel en Nijverheid heeft een gerechtelijk onderzoek bevolenomtrent de oorzaak van het zinken van bet Nederlandscbe stoomschip Prins Mauritskapt. A. Duif. Op Vrijdag 4 Augustus, des avonds 7 uur, zal door den Raad van Tucht voor de koop vaardij te Amsterdam, met het onderzoek een aanvang worden gemaakt. maar In den Eem te Amersfoort is een 18-jarig 1 jongeling bij bet baden in de biezen verward en verdronken. Zijn lijk werd eenige uren later opgevischt. Te Laar (L.) is een 17-jarige landbouwer, terwijl hij op het land werkzaam was, door een zonnesteek getroffenwaaraan hij eenige uren later overleed. Dinsdagmiddag is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de tapijtfabriek van de beeren D. Hijmans en Co., te Amersfoort. De direc trice ontdekte den brand bij de werkzaal waarop zij met een paar meisjes langs een achtertrap vluchtte. De overige meisjes sprongen in hun angst uit de ramen, alhoewel er dadelijk ladders geplaatst werden. Een meisje brak het been, een ander den arm en een derde den voet; zelf uit het gemors op te diepen. Men begrijpt met welk een gezicht. Dreyfus. In de Echo de Paris heeft Beaurepaire wat losgelaten over zijn verhoor te Rennes door den regeeringscommissaris. Hij is totaal terneergeslagen dat men van zijn ver- doelmatig ver- zekeringen zonder bewijzen niets heeft geloofd, nnonl Aan kolonel Jouast, den voorzitter, verzocht hij al zijn stukken te mogen overleggen, maar deze zeide, dat bij slechts wat de aanklacht zelve betrof, bewijzen mocht leveren. Dit kon Beaurepaire natuurlijk niet. Nu zal hij zijn dossier in de Echo doen afdrukken. Onder de door den krijgsraad te Rennes opgeroepen getuigen zijn ook Casimir Perier, de vijf laatste ministers van oorlog, Hanetaux, Lebon, Esterhazy en de weduwe Henry. Naar men wil zal generaal De Pellieux wegens zijn verplaatsing zijn ontslag aanvragen. De Siècle bevat eenige aardige bijzonder heden over de z.g. samenzwering der Bonepar- tieten en Déroulède: Eenige weken voor dat Déroulède zijn staatsgreep beproefde, werden schade aangericht werd. Alles was verzekerd. Hr. Ms. pantserdekschip Zeeland, com- gered Te Rotterdam hebben twee meisjes, oud West-Indië te Nieuwediep binnengekomen, en 12 jaar, uit een tapperij een bankbiljet Kpn tfi Tfpldfin b.. Vflnlo f 60 ontvreemd. J 15-jarige zuster werden eenige snuisterijen ‘“ft—j Een po8tbode te Helden bij Venlo werd oor emi e ing van dezer dagen door zgD yrouw het twaalfde kind, een meisje, geschonken. De kleine werd Wilhel-- 1 mina gedoopt en de ouders ontvingen daarop van H. M. de Koningin een gift van f 30 ter gemoetkoming in de opvoeding der kleine. volledige bekentenis, vrijgelaten, doch de MMS- El MIIEIIIEVIIE- iii.ui mini i nn:si.nu. FRISO. I uiauucuv uv vei cw *1. juji.io xo

Friso nl | 1899 | | pagina 1