1 I f I I I ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1899. No. 62. Negenden twintigste Jaargang. Nieuwstijdingen. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. j gekomen. Dat wil natuurlijk nog niet zeggen, en is een Prjjs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. het Friescbe Tijdschrift 5 Augustus 1899: Ook is verworpen het voorstel, dat zij, die zich voorbereiden tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk, hun propaedeutische studiën hier mogen volbrengen. Deze bepalingen zijn echter niet van toe passing op hen, die in den cursus 18991900 bun propaedeutische studiën hier zullen wenschen te voltooien. trokken school was gegrond op zes onderwijzers, dat B. en W. daarom verplicht waren geweest sollicitanten op te roepen ter voorziening in de ontstane vacature en dat de Baad in dezen stand der zaak tot de benoeming had over te gaan. Verscheidene Raadsleden echter bestre den deze meening. De zaak is nog hangende. Weigert de Raad de benoeming te doen, dan hebben B. en W., ingevolge het 2e lid van art. 126 der Gemeentewet, er in te voor zien enzoo deze niet voor de uitvoering zorgen, dan kan de Commisssaris der Koningin, ingevolge art. 127 der Gemeentewet, dit doen. Bij de veldbataljons van de 8 regimenten infanterie worden weer in het genot van onbe- A's j verbindt als militair beneden den graad totf 20 bij een verbintenis van 1895, die sedert 3 Juli 11. voor herhalings oefeningen onder de wapenen zijn. De lotelingen, die dit jaar bij het wapen der cavalerie zijn ingelijfd en na hunne in lijving, tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, zullen op Vrijdag den laten September aanstaande in werkehjken dienst moeten wor den gesteld, ten einde te worden gekleed en geoefend. Overreden. Eergisteravond is te Groote- broek een passagier, die te vroeg uit den trein stapte, onder de wagens geraakt en overreden. De ongelukkige, vader van acht kinderen, was onmiddelijk dood. INHOUD van TtSljucht en Bjucht.” Beppe yn hjar ffieur, S. K. Jountinsen yn ’t wald, Jan ten ’e Gaestmar. Seis Ljeafdesisters, W. D. De kreft der Sterkste, M. Miedema. Twa brieven yn sprekwirden, Cadettenschool, den hoofdcursus enz. Inhoudsopgave van No. 1 van het Maand blad tegen de Vervalschingen. Neemt de Vervalsching van levensmiddelen toe Onderzoekingen van levensmiddelen en bandclsart. gedaan aan het Bureau voor chemisch en microscopisch onderzoek, Keizers gracht 291, Amsterdam; Directeuren: Dr. van Hamel Roos en Harmens. Contröle-onder- zoekingen: (Bier. Boter. Brood. Cacao. Havercacao. Cognac. Geëmailleerde pannen. Kwast. Levertraan. Haver meel. Kindermeel. Melk. Nikkel en Nikkel-plaqué. Kwast. Wijn. Zeep. Stoffen ter verduurzaming en kleuring in voedsel. Kunstmatige melk. Vervalsching van cajeputolie. Hygiëne en Industrie: Geven wij te veel voor voedsel uit? Anti-nonnin. Electrische voertuigen. De brandnetel (geneesmiddel bij bloedarmoede). Leger- Worst. Feuilleton. (Hoe lang kan een mensch honger lijden Piano en zenuwlijden). Wetenschappelijke Berichten: (Chemische onderscheiding van barnsteen en copal. E - Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, niterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. AdvertentiSn Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. De geruchtmakende zaak. Woensdag morgen werd door de 4e kamer der arrondisse- ments-rechtbank te Amsterdam, uitspraak gedaan in de zaak Haas-Van Hall. De rechtbank ten slotte recht doende, ver klaarde dat er geen termen bestaan om eenig deel van de dagvaarding nietig te verklaren en dat zij zich in alle opzichten bevoegd achtte van de zaken kennis te nemen. Op grond van de in het vonnis genoemde overwegingen verklaarde de rechtbank bekl. H. Haas schuldig aan het hem sub A ten laste gelegde, sprak zij beide beklaagden vrij van het hun sub B en C ten laste gelegde en ver klaarde zij bekl. F. A. van Hall schuldig aan het hem sub D ten laste gelegde. Mitsdien veroordeelde de rechtbank bekl. Haas tot een gevangenisstraf voor den tijd van 3 jaar, met aftrek van zes maanden door hem reeds in voorloopige hechtenis doorgebracht en bekl. v. Hall tot een gevangenisstraf voor den tijd van 3 jaar, zonder eenigen aftrek, echter bepalende dat geen termen bestaan om de in het requisitoir van den officier van justitie eveneens geëischte ontzetting uit de rechten, bedoeld bij art. 28 W. v. S.alinea 1 4, eveneens op te leggen. Aan beide beklaagden is volgens de wet een termijn van 14 dagen toegestaan, om van dit vonnis in hooger beroep te komen. Mr. F. A. van Hall heeft besloten van het vonnis der rechtbank in booger beroep te gaan. De veroordeelde H. Ph. Haas heeft, wegens uitstedigheid van zijn verdediger, mr. v. Gigch, nog geen beslissing genomen. De Synode der Ned. Hervormde Kerk heeft besloten afwijzend te beschikken op het verzoek van eenige theologische studenten, die bun propaedeutische studiën aan de Gemeente- Universiteit hier volbrachtenom vergunning hun verdere studiën daar voort te zetten en te voltooien, en als spoorstudenten de lessen der De benoemde Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië zal aan hen, die hem over dienst zaken wenschen te spreken, daartoe de gelegen heid geven op Maandag, Woensdag en Donder dag 14, 16 en 17 Augustus a.s., des namiddags van IJ tot 4 uren, in het gebouw van het Departement van Koloniën. Amsterdamsche Courant. Blijkens de statistiek der geboorten en der sterfte in Nederland, opgenomen in de St.- Ct. no. 179, werden in Januari 1899 levend geboren 13,948, levenloos aangegeven 709, overleden met inbegrip der levenloos aangege- venen 8108, wat is 18.81 per 1000 inwoners per jaar. Men schrijft het volgende aan het A. H. Het is, alsof zich in den Gemeenteraad Bolsward telkens geschillen over de wet op het lager onderwijs moeten voordoen, den eenen keer over de bezoldiging van de onderwijzers, de andere maal over benoemingen van onder wijzers enz. Thans alweder een geschil van de laatste soort. Ter voorziening in eene ont stane vacature als onderwijzer hadden Burg, en Weth. den Gemeenteraad eene voordracht aan geboden. Met het oog op het verminderd getal leerlingen, oordeelden eenige leden, dat een nieuwe onderwijzer onnoodig was. De Burge meester wees er op, dat het leerplan der be- een verbintenis voor 3 jarenf 6 bij een ver bintenis voor 2 jarenf 3 bij een verbintenis voor 1 jaar. De nieuwe postzegels. Van de nieuwe postzegels zegt het U. D. Gister zijn de nieuwe postzegels in omloop dat wie thans postzegels koopen gaat, nieuwe ontvangt. De voorraad oude is aan de ver schillende kantoren nog zóó groot, dat een nieuwe op een brief voorloopig nog wel een groote bijzonderheid zal blijken te zijn. Het hart van menig verzamelaar zal natuur lijk overvloeien van verlangen naar deze novi teiten. Daar is reden voor. Want de nieuwe van zijn zoo bijzonder fraai uitgevoerd, zoowel wat de teekening als wat de kleur betreft, dat de Nederlandsche postzegels op dit oogenblik zeker met de fraaiste op één lijn gesteld mogen wordenjazelfs bovenaan staan- De buste der Koningin is fraai ontworpen en is genomen naar het bekende portret in Kroningsornaathet hoofd getooid met diadeem. Buitengewoon fraai zijn de postzegels, die in twee kleuren gedrukt zijn, bijv, die van 25 ets. in blauw en rood. De postzegels van vijf cent, in de wandeling steeds «blauwe” post zegels genoemdzijn thans rood. Daar zal men dus nog aan moeten wennen. Ook de duurdere zegels zijn zeer fraai van tint. Tegelijkertijd zijn ook nieuwe briefkaarten in omloop gebracht. De binnenlandsche zijn groen, de buitenlandsche rood. Het zegel is op deze nieuwe niet zooals thans met de smalle zijde, maar met de lange zijde van den recht hoek naar beneden geplaatst. Teneinde den waschbazen, die in October als zoodanig bij de verschillende korpsen over- i compleet komeneen positie in het leger te laten behouden en hun een bestaan als gehuwde lieden te bezorgenzullen zijdie hiertoe ge negen bevonden wordenwerkzaam gesteld worden als oppasser bij inrichtingen van mili- paald verlof gesteld de miliciens der lichting tair onderwijs, als de Kon. Mil. Academie, de f 12 bij een verbintenis voor 4 jaren; f9 bij godsdiensten door den Volksraad met 16 tegen 12 stemmen is verworpen. Dit besluit, terwijl wij in ’t gezicht zijn van de 20ste eeuw, kan niet anders dan de vrienden van Transvaal onaangenaam aandoen. Officieus heeft Rusland in Berlijn doen vragen, of de Duitsche regeering niet er toe over zou willen gaan, om de nieuwe regeering van Kreta te erkennen. Vegetarische restauratie. De uit de sociaal-democratische beweging welbekende Luitjens heeft in de Warmoesstraat te Amster dam een vegetarische restauratie geopend. De Times verneemt uit Peking, dat de Engelsche ingenieurs, belast met den aanleg der eerste sectie van den Loehan-spoorweg bericht ontvangen hebben dat zij door Fransche ingenieurs vervangen zullen worden. Een neder laagje 1 Volgens de New-Vork Herald hebben de Vereenigde Staten verscheidene eilanden der Wellington-Archipel van Chili gekocht, om er een kolenstation te vestigen. De moord op generaal Heureaux is aan leiding geweest tot een revolutie in San Domingo. Bijzonderheden ontbreken. was een Christinus Luister eens goed. Onder het opschrift: Politieke Brieven zegt bij o. a. i «Het is toch wel erg, dat de menschen nu nog niet eens weten hoe ze stemmen moeten. Ik heb het in twee privaatlessen aan mijn hond geleerd en toch geloof ik, dat sommige men schen (kiezers nog wel) het in geen vijf privaat lessen leeren.” Ofschoon Christinus het woord menschen cursief laat zetten, mogen wij niet aannemen dat hij sommigen van zijn drie-soortige mede- christelijken wil qualificeeren tot eene lagere orde dan zijn hond. O, neen, zóó onchristelijk denken wij niet van hem. Waarde lezer, bevallige lezeres, Christinus is verrukt door de buitengewone bekwaamheid van zijn hond, een hond die in twee privaat lessen leert hoe hij stemmen moet, terwijl, volgens het geloof van Christinus, sommige menschen het in geen vijf privaatlessen leeren. Christinus is dankbaar voor het bezit van zóó’n merkwaardigen hond en in volheid des harten stort hij die dankbaarheid uit in De Banier. O, onwetende geestverwanten van wijze kiezers, weest niet boos op Christinus, meent niet dat hij U beleedigen wil en U, menschen, stelt beneden zijn hond. O, neen, bij drukt zich wat onhandig uit; de slag van de vuurpijl is dezeDe hond van Christinus is een wonderhond en gaarne zouden wij nu voor de roem van ons land, dat pheno- meen in wijderen kring bekend willen zien. Christinusdenk er eens over nabij de Parijsche tentoonstelling in 1900 is ook eene afdeeling voor bonden open gehoudenbewaak zorgvuldig uw kostbaar dier, als de tijd daar is zendt gij hem naar de wereldtentoonstelling en uw naam zal beroemd worden. Wellicht valt daarvan nog eens een straaltje op Workum neer, als toeristen uit alle wereld streken door de tentoonstelling er op attent gemaaktons station belegeren om met eigen oogen te zien de stemhond van Christinus. STICHRINUS. De Wonderhond van Christinus. In De Banier van j.l. Woensdag geeft Christinus aan de geestverwanten van de Kiesvereenigingen «Recht en Orde”, «Neder land en Oranje” en «Steunende op den Bijbel, verdedigen wij de vrijheid”, alle drie gevestigd te Workum, een lesje hoe men zijn onkundige geestverwant, bij wie nog kleinheid van stem- verstand vermoed wordt, moet leeren stemmen. In dat stuk trok iets onze aandacht; niet de stemming zelf, ook niet de wijze van stem men evenmin de candidaten of de wijze van aanbevelingdat is oud nieuws. Neen, waarde lezer, bevallige lezeres, het hond die ons boeidede hond van W. fen W. Koartswyl. Briefwiksel. Plaetsje. Het aanbrenggeld bij werving voor het leger is verhoogd en wel indien iemand zich wjtBtoffen welke bij het koken niet neergeslagen kerkeHjke hoogleeraren te Utrecht te volgen k"^| bxF^vSSs^Z 6 jaren; i 16 by een verbintenis voor 5 jaren worden.) Gemengde Berichten. Sprokke lingen op Hygiënisch en Maatschappelijk gebied. Het is wel jammer, dat de door president Kruger voorgestelde gelijkstelling van alle FRISO IILIII Ulllll FIIIIISLIUI. villi' H IIHHIIIAIII rt,H .lu-ieiv'i.', i 1 s I I i Inlr ia vprwnrnpn hor vnnrcrnl dol r»rï nm n fint»

Friso nl | 1899 | | pagina 1