r 'i WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1899. No. 63. Buitenlandsch Nieuws. Na aanhoudende droogte. J f-z Negen en twintigste Jaargang. Dit Blad veraohjjnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. daarop niet gerekend hebbenis H. Krachtens baar zal de Minister van Financiën DUITSCHLAND. U I T G E V E B: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANOENBURGH EN ZOON. TE WORKUM gen onder de klasse der waterwegen no. 1, dan in een klimaat te wonen, waar afwisseling zomerpeil. Wij weten niet tot welke categorie te ’P bijna tienmaal meer per hoofd voor eene be- uuuue aueriaungen. volking, die buitengewone omstandigheden uuaerwetscne winters daargelatenmaar ouderwetsche zomers mogen ook hunne beurt van die spotternij aan goed en aangrijpen van dat buitengewone omstandigheden stuurders eene les geven. ’t Kan een onafhankelijk 1 de trekvaart WorkumBolsward behoort, maar zouden ’t alleszins rechtvaardig oordeelendat ook met ’t oog op Bolswards stoomvaart- belangen de kortste waterweg Workum Bolsward in goeden doen werd gebracht, daarbij tv... i van kleine woningen voor Vroeger sprak men in den scheerwinkel en waar al niet meer van ouderwetsche winters. Dan moest het ijs ongeveer ter dikte van een vierde botervat in de slooten zitten, kraaien en andere beesten in de lucht dood vriezen, enz., enzenz. ’t Is Simon Gorter geweestdie daarvan eene uitvoerige beschrijving heeft gegeven. Maar zulke ouderwetsche winters beleven we nu niet meer. De ijsvereenigingen proclameeren ijsfeesten en spreken van geluk als er eentje van kan doorgaan. Maar dat is dat. Ouderwetsche winters daargelaten j voor particulier verbruik, 240.000 den gemeentelijken dienst, totaal 550 vervijfvoudigde. Men staat thans voor de volgende respectable cijfers: 183 000 Prys per kwartaal 70 cent franco per post 88 cent PBIJS der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prys belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Daar gaat een adres uit van Bolsward aan Gedeputeerde Staten om de Wijmerts te bren- En aan bezoek zal brengen aan koningin Victoria. Wel is daaromtrent nog niets vast bepaald, i maar de Keizer is beslist voornemens zijn groot moeder te bezoeken, zoodra hij zich gekweten heeft van de reeds aangegane verplichtingen. Het Londensche blad verwacht van dit be zoek veel goeds, evenveel goeds als van bezoek van keizer Nicolaas aan het Britsche hof voor drie jaar. standen opgehelderd en de resultaten van keizer Wilhelm’s bezoek kunnen nog gelukkiger zijn, i omdat tusscben Duitschland en Engeland moei lijkheden van veel minderen aard bestaan. Keizer Wilhelm II zal in de gelegenheid zijn nog eens na te gaan hoe groot zijn invloed u dit dringend, niet alleen om politiek leiden moet tot geweld, dat is tot eene diepte van 2,10 M. beneden Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. wikkeling van eigen aard onderwerpen aan uwen wil. Laat af van het zoeken aanleidingen en voorwendsels om U te mengen in zijne aangelegenheden, omdat het deze op andere wijze regelt, dan redelijk en wenschelijk schijnt. Laat overigens dit volk zich natuurlijk ont wikkelen, zelf den geest des tijde ondergaan, die onvermijdelijk voortdrijft op den weg van vooruitgang in stoffelijk en geestelijk opzicht en elke gewelddadige stoornis veroordeelt omdat zij geleidelijke ontwikkeling veeleer vertraagt dan bevordert. Wij vragen dat een andere bloedstorting, broedermoord, maar ook omdat daardoor het recht geschonden, de naam van Britsche rechtvaardigheid geschandvlekt, Britsche scherpzinnigheid ondermijnd en van Britsche grootmoedigheid tot een gemaakt wordt. hier nu zeggen, is een oude ge waar zij dient herinnerd, telkens verbetering te krijgen. En vooral -mag eene waarschuwing slag zal en ook moet slaan, hij mag met halve vrachten varen of hij raakt aan den grond en ook, tenzij hij zijn loontje aan praamshuur wil geven. We zagen nog gisteren, hoe een behoorlijk geladen schip bij goeden bries en met volle zeilen over den grond schuurde en dat wel in op den Sultan is. Rusfik-pacha, van Berlijn wedergekeerd zijnde, heeft den Sultan namens den Duitschen Keizer deze mededeeling over gebracht »Zeg aan Z. M. (dfen Sultan), dat ik op de spoorweglijn van Bagdad gesteld ben!” Inmiddels wendden gedelegeerden van de sDeutsche Bank” allerlei pogingen aan om van den Sultan een irade (keizerlijk besluit) te verkrijgen, waarbij in principe hunne voorslagen aangaande den aanleg van deze spoorlijn aan vaard worden. En zij ondervinden daarbij van de zijde van het Duitscb gezantschap steun. De keizerlijke Ottomaansche Bank, die een Fransch syndicaat vertegenwoordigt, doet even zeer haar best voor eene concessie van een lijn van Cassaba en zij wordt zelfs gesteund door den heer Constans. FRANKRIJK. Het wordt moeielijk om Parijs voldoend en behoorlijk drinkwater te hel pen, doordat de bevolking der hoofdstad met regelmaat en een snelheid toeneemt, geheel van den gang van Frankrijks bevolking in het algemeen, wier onvoldoende toeneming en dreigende afneming de bekende bezorgdheid wekt. Jaarlijks wast de Parijsche bevolking, door nieuwe inwoners, met circa 18.000 zielen. Volgens zekere becijferingen kunnen binnen de grenzen der tegenwoor dige vestingwerken die toeneming nog tot 1938 verdragen, als wanneer het maximum bewoners, hetwelk Parijs kan herbergen, bereikt zal zijn 3.300.000. Daarna zal men den kring moeten verwijden. Met het aantal inwoners groeit het waterverbruik; goede raad wordt duur. Met fierheid wordt vermeld, dat Parijs de tweede stad van Europa en de dertiende der wereld is wat betreft de hoeveelheid drinkwater per inwoner toegekend. Ook altijd zuiver drink water? Een andere vraag. In 1789 beschikte ieder Parijzenaar over 13 liter water per dag, tegenwoordig heeft hij er 220, waarvan 96 rivierwater en 124 drinkwater; hebben. En dan durven we strak en stijf beweren, dat de zomer van 1899 een ouder wetsche is geweest en nog is. j zit hij daar eenmaaldan mag hij er blijven Welk eene Oostersche hitte, dagen, weken lang, een enkele maal afgewisseld door eenigen j regen, b.v. heden, Zondag, voor veertien dagen. De grond is droog, het gras verdord, de wegen j herinneren ons het stofland van Egypte. Als men zich dit weder bij voortduring voorstelt, een voor eenige maanden uitgebaggerde vaart 1 dan kan men best begrijpen boe daar ginder in Indië, waar ’t bijna altijd zoo is, de geest versuft en de wil doelloos wordt. Hoe heerlijk Manifest aan het Engelsche volk. De Ned.-Zuid-Afrik. Vereeniging biedt het volgende manifest ter onderteekening aan, aan allo mannen en vrouwen van Nederland. Ook zonder verdere aanbeveling twijfelen wij niet of dat manifest zal door tal van Nederlanders worden onderteekend. Om zulks te bevorderen zal het ook in het bureau van Friso ter onder teekening voor belanghebbenden worden neder- gelegd. Aan het Volk van Groot-Brittannië Wij Nederlanders, verwant aan u door een gemeenschappelijken oorsprong, door overeen komst in geschiedenis en traditiën, door gelijk soortige zeden en staatsinstellingen, ontleenen aan deze verwantschap, waarop wij trotsch zijn, de vrijmoedigheid om uitdrukking te geven aan den onweerstaanbaren aandrang van ons hart en de diepe overtuiging van ons verstand, dat er bij velen uwer eene sterke neiging be staat een schromelijk onrecht te begaan jegens het volk der Zuid-Afrikaansche Republiek, eene loot van onzen gemeenschappelijken Germaan- schen stam, een volk, zwak in aantal, maar sterk door de deugden, welke door alle Angel- saksers op den hoogsten prijs worden gesteld moed, onafhankelijkheidszin, zelfbewustheid en godsdienstzien. Wij doen een beroep op uw dieper besef van rechtvaardigheid en edelmoedigheid, wan neer wij u toeroepen Laat af van de pogingendoor sommigen uwer geldmannen en staatslieden beproefd, om dit volk te belemmeren in de geleidelijke ont wikkeling van eigen aard en aanleg en te ENGELAND. Het Heerenhuis heeft Don- Maar in den nood leert derdag het ontwerp tot het gemakkelijk maken Wie dan wil hier i van den eigendom van L‘._l- de derde maal gelezen en de artikelen van het ontwerp tot overneming van het gebied der Niger-Maatschappij onveranderd goedgekeurd. Het ontwerp rakende het telephoonverkeer werd j voor de tweede maal gelezen. De Daily Telegraph weet Volgens mededeeling des vice-ministers van mede te deelen dat keizer Wilhelm in den i Buitenlandsche Zaken Brodrick zullen in de of in het begin van den herfst een voornaamste handelsplaatsen van Rusland, Zwit serland, China en de Vereenigde Staten agenten worden benoemd, die kooplieden en industrieelen tegen matige vergoeding alle benoodigde inlich tingen ten bate hunner zaken zullen verstrek ken. SPANJE. Aan de wet betreffende de het Staatsschuld wordt groote beteekenis gehecht. Krachtens haar zal de Minister van Financiën Toen zijn er veel misver de amortisatiën kunnen schorsen, op de coupons der Cubaansche en Philipijnsche schuld kortin gen toepassen om die op gelijken voet te brengen met die van ’t moederland en één of meer leeningen aangaan tot een gezamelijk bedrag van 1300 millioen peseta’s, ten einde de douane-obligatiënde schatkistbiljetten en Wat geeft het b.v. als aan de Ven bij Enkhuizen een 20 Meter water staat, terwijl de doorloopende diepte der Zuiderzee op onge veer 4 Meter wordt gerekend? Wij willen hiermede zeggen, wat geeft het, of enkele kanalen eene diepte hebben van 2,10 M. beneden zomerpeil en de andere zoo onge veer 1,70 M. Slat raak, breng de verbindings- waterwegen alle gelijk en dan nog daarbij verhoog het peil. De belanghebbende land eigenaren zullen wel zorgen, dat ze niet onder water gerakende oprichting van waterschappen is gemakkelijk genoeg gemaakt. Verhooging van het peilwij drongen er voor meer dan een kwart-eeuw reeds op aanzal de scheep vaart ten goede komen. En die beteekent in Friesland nog al iets. Duizenden moeten daar mede hun bestaan verdienen. En bovendien een veihoogd peil is der afstrooming bevorder lijk, omdat alsdan de gelegenheden tot afstroo ming toenemen. Nu tast men te veel in den blinde en laat men water af, dat men nader hand zoo bitter noodig heeft. Precies als de oude medici bij hunne aderlatingen. ’t Is zeker, 1 pleiten veel vergoeding. Maar ook is ’t zeker, kubiek meter drinkwater, 127.000 rivierwater dat buitengewone omstandigheden onzen be- per dag zoo en voor <L_ o. daarop dient men bedacht te zijn in het belang millioen liter. van allen. Bij gewonen gang van zaken gaat i alles als van zelf. T’ men den held kennen. alszoodanig optreden? bestaat. Afwisseling behaagt. Intusschen mooi weer verveelt nooit. ’t Is daarmee als mijn buurvrouw zegt, van een enkelen regenachtigen dag hebben we al dadelijk onze bekomst. Mochten we een amendement voorstellen, ’t zou dan in dezen geest wezen, zoo voor als na eens een paar nachten regen. Maar dat zou anderen al weer niet bevallen. En daarom moeten we maar dankbaar aannemen, wat we hebben, en afwachten de dingen, die komen zullen, in de vaste overtuiging, dat het bestuur van het geheel in goede banden is. Voor ons menschen brengen buitengewone weersgesteldheden buitengewone toestanden mee. Dat we onze eigene schuld. Daar is b.v. eerst de behoefte drinkwater. Per jaar valt er genoeg van boven. Gotentonnen en bakken loopen over en de straten zijn dikwerf plassen. Weg loopt dat kostelijke water, als hit in overvloed gegeven wordt. Men telt het niet. Maar bij aanhoudende droogte? Ziet, dan wordt dat eene andere zaak. Dan vecht men als ’t ware om een enkelen emmer drinkbaar water. Wat we hier nu zeggen, is een oude ge schiedenis, weer aan om verbetering te krijgen. En vooral in dagen als deze mag eene waarschuwing worden gehoord. Slecht drinkwater, Oostersche hitte gevolg Oostersche ziektencholera of wat van dien aard is. Wij weten ’t, de verschillende Gemeente-i besturen kunnen moeielijk zorgendat ieder voldoende te eten heeft, maar voor het ver krijgen van goed en zuiver drinkwater, daar kunnen ze en vele andere besturen met hen veel aan af en toe doen. Bij tal van openbare gebouwen, raadhuizen, schoolgebouwen kerken, bewaarplaatsen, enz. I kunnen ferme, iriante regenwaterbakken worden aangelegd, waar ’t water bv. tegen een cent per emmer verkrijgbaar wordt gesteldmen kan Norton-putten slaan, als bedriegen we nazomer ons niet onlangs te Bakhuizen en met goed gevolg, men kan zich verstaan met ondernemers van drinkwaterleidingen, enz. In ’t kortop dit gebied kunnen de verschillende Gemeente besturen vooral optreden ter voorziening der sociale behoeften en nooden. Hier is het veld buitengewoon ruim en min of weinig kostbaar, terwijl het bovendien doeltreffend is. Een ander treurig gevolg der aanhoudende droogte is de lage boezemwaterstand. Is hoog I water voor onze boeren en schippers een lastig artikel, laag water niet minder. Daar staan nu de landen kaal en uitgedroogd; laat maar boezemwater binnen’t is er niet. En de schipper, die in den zomer vooral zijn - A FRI meius- tin i.i; 11:\i ii mui mii ui lEsi i tn

Friso nl | 1899 | | pagina 1