Binnenlandsche Berichten. Gemengde Berichten. Ingezonden. erg aan Te Peking heeft Donderdag de 4, Te Valtermond is onafgebroken zoeken werden benoemd dr. WartenaPosthumus en Bouma. BOLS WARD, 7 Aug. Onze kaatsvereeni- ging M.E.T.O. gaat maar steeds voort, om hare beste krachten in te spannenteneinde dom, enz. Kolonel Jouant, de voorzitter van den krijgs- Te Apeldoorn zal een fabriek van ma chinale houtbewerkingin den ruimsten zin worden opgericht. en betuigde haar spijt dat men haar gevonden had. Voor de ouders, de ingezetenen die bij een twist, dien hij Dinsdag jl. met zijn k°men broeder had over het inhalen van te velde I lo. r woning te Rolde met achterlating van een briefje, waarin hij zijne ouders verzocht niet naar hem te zoeken. Verder schreef hij, dat hij ver weg ging en niet weer terug kwam. Later bleek, dat bij naar familie te Groningen was gegaan, vanwaar hij door zijne moeder is teruggehaald. Door de maréchaussee van Sittard is te Guttekoven aangehouden zekere H. Janssen, zoo ten volle verdient. BALK, 7 Aug. In ons dorp zal de ver- van Het in verschillende bladen besproken plan van den heer F. Kuipersvan Chicago om te Akkrum een tehuis voor ouden van dagen te stichten, begint thans een vasten vorm aan te nemen. Heden heeft de heer K., die thans bij zijn familie te Akkrum vertoeft, een flink perceel grond aangekocht, gelegen ten westen van Akkrumonmiddellijk grenzende aan de bebouwde kom, waarop hij zijn stichting wenscht te doen verrijzen. Met het ontwerpen der plannen, en later met het toezicht op den bouw, heeft hij belast den heer F. Hoekstra, architect te Akkrum. Het is de bedoeling van den heer K. om in het te stichten gebouw, dat hij gewijd heeft aan de nagedachtenis zijner moeder, fatsoenlijke i en vrouwen te doen opnemen van Saksen en dochter 30 jaar hebben gewoond. Het beheer van het gesticht zal worden op gedragen aan den Burgemeester van Utingera- deel en de predikanten van de Ned. Hervormde en Doopsgezinde gemeente te Akkrum. De commissie bestaat uit de h.h.A. Boot, en D. v./d. macht te Rennes op de been, die de straten afzette. Een verzoek van ’t Bestuur der Zeilvereeni- ging, om f 150 subsidie uit de gemeentekas voor ’t afsteken van een vuurwerk na c- partij, op Woensdag 16 Aug. a.s., werd afge wezen met 9 stemmen tegen. Proces-Dreyfus. Tegen 6 uur Maandag morgen was er een indrukwekkende gendarmerie- middelmatige, zal nu in een woord best zijn. Daarentegen valt het vlas niet mee, laat ook de haver veel te wenschen over en zal de Een 13-jarige knaap verliet de ouderlijke aardappelopbrengst minder groot zijn dan zich L- T>-u_ l >-■ eerst liet aanzien. Voor laatstgenoemde vrucht was ’t wat al te droog. En wat de prijzen der aardappelen betreft is ook verschil met 1898 op te merken, belaas in ongunstigen zin. Denkt de boer aan den prijs van heden, dan kan hem zelfs bij de zomerhitte wel een koude huivering door de leden gaan. Maar hierover niet te ras geklaagd, want daarin kan alles *zich nog wel ten beste keeren. Moge dit zoo Fran. Ct. de schuldbrieven van het Ministerie van Ko loniën aan den omloop te onttrekken. Ook is hij gemachtigd om, in verband daarmede, met de Spaanscbe Bank te onderhandelende conversie der buitenlandsche schuld in binnen landsche voort te zetten, over het belasten van de rente dier schuld te onderhandelen enz. De overeenkomst met de Spaanscbe Bank is reeds geteekend en maakt een goeden indruk. Diensvolgens vermindert de Bank de rente van hetgeen zij der schatkist leent tot 2J pCt.het disconto is op 4 en hare rente voor leeningen aan particulieren op 4| pCt. bepaald. Voorts is zij krachtens de wet bevoegd om het in omloop zijnde papier tot een bedrag van 500 m. a. w. tot ten OOSTERBIERUM, 3 Aug. De jaren gaan j en gelijken elkaar niet, zegt zeker en als wij 1899 met het vorig jaar dat de behandeling der zaak niet verdaagd zal Vervolgens ondervraagt hij Dreyfus, die, met tranen in de oogenzegt, slechts te kunnen herhalen wat hij sedert vijf jaren heeft gezegd, te bevorderen en te doen bloeien. Zoo zal op a.s. Zondag vanwege de vereeniging weder een kaatspartij worden gehouden door jongens, tot en met den leeftijd van 16 jaar, in parturen van drie personen. worden daarbij uitgeloofd, nl. f 21, f 12 f 6. In de buurt van het Lyceum, waar de krijgs raad zijn zitting houdt, kwamen achtereenvolgens de zeil- aan commandant Lauth, de archivaris Gribelin, generaalChamoin, Paléol3gue,generaalZurlinden i en generaal Mercier, die zeer werden toegejuicht, Tot geneesheeren bjj de Algem. Armvoogdij benevens generaal Boisdeffre en kolonel I icquart, - - - - - - wiens komst aanleiding geeft tot verschillende manifests tien. Eindelijk kwam de oud-president Casimir Perier aan, te midden van eenige gendarmerie- officieren en gaande tusschen een dubbele haag van dit echt Friesche spel ook hier zooveel mogelijk worden over deze vraagHeeft Dreyfus zich in 1894 schuldig gemaakt aan verraad, heeft hij betrekkingen onderhouden met een vreemde mogendheid of een barer agenten, om haar uit te noodigen vijandelijkheden tegen Frankrijk te beginnen of een oorlog met dit land aan te vangen, of heeft hij haar hiervoor de middelen verschaft door haar aanteekeningen en docu menten toe te doen komen, waarvan melding wordt gemaakt in het borderel. Hierop werd overgegaan tot het oproepen der getuigen. Esterhazy is afwezig. De regee- ringscommissaris Carrière zegtdat het onder zoek van het geheime dossier nog vier dagen zal durenvervolgens verklaart hij dat hij van meening is dat men ondanks de afwezigheid van Esterhazy toch moet overgaan tot behande- I ling van de zaak. Dreyfus blijft zeer kalm. De president leest daarop het besluit voor, De 2e getuige heeft met dezen bestaan ineen vliegerwedstrijdschoolfeest optocht der kinderen De muziekcorpsen «Harmonie” soldaten. Te 7 uur wordt de terechtzitting geopend. Kapitein Dreyfus wordt in groot tenue van kapitein der artillerie door een kapitein der gendarmerie binnengeleid. Zijn haren, die kort ,T. gesneden zijn, evenals zijn knevel, zijn spierwit, r Hij ziet er gezond uit, eu begint teretond mede- ,v - deeling te doen van zijn naam, beroep, ouder- We vertrouwen, dat de vereeniging de B J r noodige belangstelling zal ondervinden, die zij raad, doet mededeeling, dat er geoordeeld moet H. M. de Koningin dit jaar fees- Men zal zich herinneren de grootsche huldebetooging den 4en Juli 11. door de leden der Amerikaansche delegatie ter Vredesconfe rentie namens hun gouvernement te Delft aan Hugo de Groot gebracht. De Amerikanen zijn nu voornemens, zegt het Haagsche Dagblad, nog een andere duurzame herinnering te stich ten aan hun verblijf te ’s Hage en aan de Conferentie, waaraan zij een zoo werkzaam aandeel hebben genomen. De heeren White c. s. hebben aan den kerkeraad der Anglikaan- sche gemeente daar hun voornemen te kennen gegeven om op kosten van de Regeering der Ver. Staten een Vredeskapel te laten bouwen, waarmede de Engelsche kerk in het Bezuiden- hout aan de orgelzijde zal worden uitgebreid. Naar het Dgbl. tevens verneemt zou het in de bedoeling liggen om in die kapel een memorial stone te plaatsen ter herinnering aan de Con ferentie. die ter bevordering van de Vredeszaak in 1899 binnen ’s-Gravenhage is gehouden. Voornoemde kerkeraad heeft deze welkome uitbreiding van het kerkgebouw met groote erkentelijkheid aanvaard. De plaatsing en onthulling te Breda van het huldeblijk voor Chassé, zal plaats hebben op Donderdag 24 Augustus en niet, zooals eerst was bepaald, op den lOen dezer. Naar uit Grave wordt gemeld zullen weldra een zeker getal rustige patiënten uit het Rijkskrankzinnigengesticht te Medemblik en te Grave worden geplaatst bij ingezetenen ten einde een proeve te nemen met de ver pleging van rustige krankzinnigen in het gezin. Op 12 Juli 1899 heeft aan het Departe ment van Buitenlandsche Zaken te Mexico de uitwisseling plaats gehad der akten van be krachtiging van het daar op 22 September 1897 tusschen Nederland en de Vereenigde Mexicaansche Staten gesloten tractaat van handel en vriendschap. De Groothertog de hertogin van T ningen aangekomen, laatstelijk van waar zij de Koninginnen bezochten. De directie van den Kon. West-Indischen Maildienst deelt mede dat het stoomschip Prim Willem V, van T bestemd, op de Suriname-rivier aan den grond schenker een som van f 250,000 vastgezet, die te Chicago wordt beheerd en waarvan de l opbrengst aan de beheerders der stichting te Akkrum moet worden uitgekeerd. De Haagsche vredesconferentie. De Nordd. Allg. Ztg. te Berlijn publiceert een lang artikel over de resultaten van de Haagsche vredes conferentie. Het blad zegt o. a. «Wie de resultaten in haar geheel overziet, moet erkennen dat alleen reeds de uitbreiding der conventie van Genève tot den zeeoorlog en de gedetailleerde vaststelling, van de oorlogs- millioen te vermeerderen, hoogste 2000 millioen te brengen. oude mannen Voor den Staat beteekent de renteverminde- ring, naar men rekent, eene bezuiniging van 25 millioen. CRETA. Volgens de Perseveranza heeft het Italiaansche bataljon te Candia, dat in het begin van Augustus naar Italië zou terugkeeren, thans naar aanleiding van de gebeurtenissen in de laatste dagen, bevel gekregen die terug reis uit te stellen. Welke die gebeurtenissen zijn, verklaren wij niet te weten; er is in de laatste dagen niets van bijzonderen aard op Creta voorgevallen of het moest zijn de onlangs door ons vermelde ruzie tusschen Italiaansche en Fransche matrozen te Candia, maar deze is terstond weer bijge legd. Men zal dus nader bericht dienen af te wachten. CHINA. Te Peking heeft Donderdag de Italiaansche gezant een onderhoud gehad met het Tsung-liVamen, waarin hij verklaarde dat Italië hartelijke betrekkingen met China wenschte te onderhouden. De Italiaansche Regeering zou binnenkort enkele voorstellen doen die,|wett~n en gebruiken een belangrijken voort- als China ze aannamop afdoende wijze de moeielijkheden zouden regelen uit het geval betreffende de Sanmoen-baai voorgesproten. De Minister duidde deze voorstellen niet nader aan. Het Tsung li- Yamen antwoordde, dat China in geen geval zou toestemmen in iets van dien aard dat de belangen van China zou kunnen schaden. staande vruchtendezen een schop toebracht zonder onderscheid van godsdienst en afkomst, d,e ^o ongelukkig aankwam, dat de geschopte doch alleen onder de voorwaardedat zij in “aar alle waarschijnhjkheid aan de gevolgen Utingeradeel zijn geboren of daarin minstens daa™an ,18 overieden. Een gerechtehjk onder en Lr hAhhAn oawaahA ZOek 18 ’“g^ld. WORKUM. Zondagmorgen werd de kleine brandspuit uitgehaald, een paard er voor ge spannen en in draf ging het voort naar bet Zuidend, daarop volgde een rijtuig waarin de Voor onderhoud der stichting is door den heeren brandmeesters waren gezeten. L--’—- -e oen aaa Wat wa8 er aan ban(j? brand? Ja en neen. In de boerehuizinge van E. Leenstra in het Workumerveld was het hooi broeien, en er bestond groot gevaar dat alles in lichtelaaie zou opgaan. Dank zij de tusschenkomst van buren en omwonenden werd de gloeiende en rookende massa zoo snel mogelijk naar buiten gebracht en bleef de boerderij gespaard, des te meer gelukkig omdat de vrouw des huizes een paar dagen te voren bevallen was. Ruim elf uur konden heeren brandmeesters en de spuit naar Workum terugkeeren. Het hooi is totaal weg, gelukkig voor den eigenaar is het verzekerd. SNEEK7 Aug. In de raadszitting van Zaterdag j.l. waren ingekomen: een schrijven en van den heer C. Stüvelonderwijzer sedert 1 Juli j.l. aan school no. 1, om eervol ontslag op datum bovenwijl hij voornemens is zijne studiën buiten ’t onderwijs voort te zetten. Na ingewonnen advies van ’t betrokken schoolhoofd, wordt dat ontslag eervol op den gevraagden datum verleend. Wijders een adres van de onderwijzers der o. 1. scholen en een van gelijke strekking van de Plaatselijke Schoolcommissie, om een betere regeling der jaarwedden van de onderwijzers in deze gemeente. Beide adressen zullen vóór de a.s. begrooting worden behandeld. gang der beschaving zijn, welke der conferentie een eervolle plaats in de geschiedenis verzekert. »Ook de overeenkomst betreffende de arbi trage zal bij weloverlegde en weldoordachte toepassing in vele gevallen nut kunnen stichten, al zal de conventie bij groote levensquaesties der volkeren niets kunnen uitrichten. »Het zal een gewichtige en verantwoorde lijke taak der regeeringen zijn er voor te wakendat de nieuw in het leven geroepen bepalingen betreffende bemiddeling en arbitrage niet door verkeerde toepassing de gevaren zullen meebrengen, die zij geroepen zijn te bezweren. De besluiten der Haagsche conferentie tot be perking en verzachting van den oorlog, zijn een kostbare nalatenschap dezer eeuw aan de komende, een nalatenschap, die den blijvenden roem zal verzekeren van keizer Nicolaas, den edelen schepper der conferentie.” De krijgsraad te ’s-Gravenhage eischte tegen den 2e luit, der inf. J. H. Th. v. K. in garnizoen te Delft, een maand militaire gevangenisstraf wegens desertie in tijd van vrede. Beklaagde had 1 Juli zonder verlof zich buitenslands begeven en had zich 17 Juli daarop weer aangemeld bij den compagnies commandant te Delft. Vrijdag diende voor den Raad van Tucht te Amsterdam de zaak van het stooten van het Nederl. stoomschip Prins Maurits op een rots tusschen Cumana en Guanta, ten gevolge waar van het schip gezonken is. De le, 2e en 3e stuurman en de timmerman werden gehoord. De le getuige verklaarde dat het schip gestooten had op een blinde klip en dat men de bekende klip Caracas Shoal reeds voorbij was. Hij verklaarde dat er drie vaarwaters zijn die men pleegt te nemende eene kapitein neemt dezende andere dien weg. Doch slechts 2 maal is door getuige de jaardag reis door het midden-vaarwater meegemaakt telijk worden gevierd. De feestelijkheden zullen gelijk thans. L» gwu.gv. «uw «««.«.«.u kapitein 5 reizen gemaakt doch steeds binnen j en optocht der kinderenoptocht met fakkels de Shoal. i en ballons. De muziekcorpsen «Harmonie” Op een vraag aan den 3en getuige of men en «Concordia” zullen eenige stukken ten beste niet op de bekende Shoal heeft gestooten ant- geven, woordt deze dat men daartoe te dicht langs den wal was. De 4e getuige is den volgenden B. Nieuwenhuis, I. A. D. Hemsing morgen met den kapitein en den len machinist Meer. naar het rif gaan zoeken doch men vond niets C27 op de plek, waar het ongeval moet hebben voorby plaats gehad, niettegenstaande men een uur scbrijver had gelood. vergelijken, zien wij die uitspraak wel be- Hiermede was het voorloopig getuigenverhoor waarheid. Het vorig jaar niets dan klachten afgeloopen. over jen kouden natten zomer en thans aan- Mecklenburgzijn te Scheve- ije Valtermond is na zes dagen bpna houdend roemen op het heerlijk weer, dat ons Het Loo onafgebroken zoeken eindelijk de vermiste j het schoonste jaargetijde ditmaal schenkt. Nu Angela Specken levend teruggevonden. Zij de oogsttijd daarin deeltzal de oogst wel spoedig binnen zijn. Maakt alzoo het weder veel verschil, ook wat I worden, de opbrengst van het veldgewas betreft valt er aanmerkelijk onderscheid te constateeren. na zes i eindelijk de vermiste J het schoonste jaargetijde ditmaal schenkt. had zich verborgen in een hoogen bult aard- is appelloof. Toen men haar vond was ze geheel Paramaribo naar Amsterdam uitgeput 1 gevonden had. Voor de ouders, de ingezetenen er i zit en de lading moet lossen om vlot te komen, en politie zijn het dagen van spanning geweest. Vooral de tarwe, verleden jaar beneden het W. KROESE. O. H. BOSCH. De F gende korte inlichtingen uur precies. Inlichtingen van de Feestcommissie voor de nationale viering van de verjaring onzer Koningin e. a. te Workum, op Woensdag en Donderdag 30 en 31 Augustus e.k. Feestcommissie geeft nog hierover de vol- Het schoolfeest begint ’s voormiddags 9|- (De school in ’t Heidenschap neemt deel aan het feest.) 2o. Aangifte voor de versierde Sportkarren alsmede voor de deelneming aan de Vliegerwed strijd moet geschieden bij de heeren O. H. Bosch of T. Jongsma, leden der Feestcommissie. Liefst binnen 14 dagen, teneinde de prjjzen te kunnen regelen. 3o. De Zang- en Muziekuitvoering in de Herv. Kerk begint ’s voorm. 10 uur, op den verjaardag onzer Koningin (31 Aug Programma’s zullen in de laatste week der maand algemeen verkrijg baar worden gesteld. 4o. Onschadelijke vuurwerkjes, bengaalsch vuur enz. mag worden ontstoken echter geen zwervers of voetzoekers. Voor het uitsteken van vlaggen en het aanbren gen van groen en versieringen, alsmede illumina tion, worden zooveel mogelijk door de burgerij gezorgd; de Feestcommissie wenscht ook van harentwege door het opiichten van een eerepoort het illumineren en versieren der muziektent eenigen luister bij te zetten. 5o. Al de vereenigingen of corporatiën, en anderen die aan de optocht op 31 Aug. wenschen deel te nemen, worden verzocht daarvan aangifte te doen bij den Voorzitter of den Secretaris der Feestcommissie

Friso nl | 1899 | | pagina 2