w* gj| Zeebaden. Vacantie-kolonies. Transvalia. WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1899. No. 6T. Buitenlandsch Nieuws. Negen en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. 1 H. John Buil doet als de koopmanvragen, wekken ook in deze verkiezingenmen stelle H. 1 UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM stemgerechtigden in de college's zitting hebben. Gelegenheid wekt genegenheid. voor en en pakke de zaak met lust en Dan is reeds veel gewonnen en een goed werk. zetten. Zoo ver is ’t echter nog niet. Onze vriend, inwoner van Transvaalgaf als zijne bepaalde meening te kennen, dat De maar van „Hemelumer Oldephaert dijken” heeft plaats gehad Wie voegt afschuwelijk zoo dit menschenbloed zou moeten Een offerande aan den Mammom! H. Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prjjs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. werum, Warns en gebrachte stemmen zal dan bepaald meer verdubbeld worden. Wij geven dit denkbeeld allereerst der Ver gadering van Volmachten ter overweging en mocht deze daarop niet letten, dan wekken we alle kiesgerechtigden op te zijner tijd van in stemming te doen blijken. Wij zullen daar zoo voor als na wel van hooren. DUITSCHLAND. Het Pruisische Huis van Afgevaardigden heeft beraadslaagd over de en vrsagt men zich eiken dag af: oorlog of niet? Zeker is het, dat men zich van beide zijden toerustmaar even zeker is ’t ook, dat duizenden van uit alle oorden ’t eene schande zouden rekenen zoo Engeland zijne eischen omtrent de inwendige aangelegenheden van bv. te Akkrum, Terhorne, Hindeloopen, Molk- <]e gemeenten naar zijn zin was aangenomen. - vtr- Oudega. Het aantal uit- Ook het ten behoeve van dit kanaal voorge- J meer dan stelde vergelijk met de nationaal-liberalen had in de laatste dagen groote moeilijkheden bij de leden dier partij in de Rijnprovincie en Westphalen. De eerste stemming is dan ook voor alle drie ontworpen kanalen noodlottig geweest. Met 212 tegen 209 stemmen werd afgestemd het Dortmund-Rijn-kanaal, met 228 tegen 126 het Middelland-kanaal en met 212 tegen 209 »Als de gloênde Augustuszon Doet verdampen beek en bron, Veld en bosch doet kwijnen, Bloem en blad zijn frischheid derft, En de zang der voog’len sterft Bij het middagschijnen, Weelde dan, waar niets bij haalt, Als de koest’rende avond daalt, Frissche zeelucht te amen Aan het Scheveningsche strand, Waar de jeugd van stad en land Vloeit en stoeit te zamen.” Die dichter, wij meenen wijlen den heer A. Beeloo, heeft volkomen gelijk. Alleen zouden we deze opmerking willen makendat die weelde niet uitsluitend aan het Scheveningsche strand is te vinden, maar dat ze kan genoten worden schier langs de geheele Noordzee- en Zuiderzeekusten. Heerlijk is het en vooral dit jaar hebben we ’t kunnen ondervinden, na de snikbeete Juli- en Augustusdagen bij avond langs het strand of zelfs langs de zee dijken te wandelen. De koele zeewind blies verfrisschend langs de slapenmen zette den mond wijd open om naar den wind te happen en ademde met dubbele teugen. Versterkend voorwaarEn dan die vele gelukkigendie van d’r jeugd af aan zwemmen hebben geleerd. Ze behoeven zich weinig of niet aan politie- reglementen te storen. Wip uit het pakje en een bad, een kosteloos bad op eene plek vaak sinds jaren wegens hare betrouwbaarheid bekend. Genoten, vol op genoten en voor heelemaal geen cent! Hoe menigeendie anders slechts eene betrekkelijke reiniging ondergaat, wordt dan van top tot teen gewasschen en niet eenmaal, maar bij herhaling zijn huid wordt gereinigd zijne poriën worden geopend en hij wordt weer imensch, als hij altijd moest zijn. Sukkelenden >en zieken vinden baat, waar ze die elders ver geefs hadden gezocht. Ze vonden die bij rein heid en frissche lucht, twee voorname factoren voor gezond leven. Maar kunnen nu de strandbewoners alleen van die geneesmiddelen profiteeren? Wel, vol strekt niet. Zij, die het geluk hebben familie daar te wonen, kiezen eieren voor hun geld en brengen aan het strand hunne vacantie-dagen door, want Augustus vooral is de maand der vacantiën. En dan de rijkdom. Deze trekt zelfs voor een aantal weken naar eene badplaats en geniet boven en behalve het genoemde, bovendien van muziek en van zooveel anders als slechts te genieten valt. Doch de groote menigte, die nog overblijft? We geniet van dat alles, helaas, zoo goed als niets. Wel worden zoo hier en daar pogingen aangewendom in die leemte te voorzienen voorzeker zij verdienen warme ondersteuning. Zoo lezen wij b. v. met genoegen van zooge naamde vacantie-kolonies. Nog een dezer dagen lazen we een kort bericht omtrent eene reize van zulk eene kolonie van uit Leeuwarden naar Schiermonnikoog. Een verblijf van drie weken ongeveer had menig ziekelijk kind aardig opgeknapt. Dat is een weldaad, die zich maar Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. kiezing is echter weinig deelgenomen, ’t Is beerschers op te treden. er mee gegaan, als seen belangstellende, geen Intusschen Transvaal kan met den verbonden belanghebbende” reeds vroeger in dit blad Oranje-Vrijstaat allicht over een 40,000 weer heeft opgemerkt. De deelname strekte zich bare manschappen beschikken en die heeft over ongeveer 20 procent uit, zoodat wel vier- Engeland daar nog bij lange na niet. Zijne vijfde schitterde door afwezigheid. Van waar vloot kan er natuurlijk weinig of niet aan toe dit verschijnsel? doen. En de Engelschen weten bij ervaring, Vooreerst door de weinige belangstelling, die dat de Boeren voortreffelijke schutters zijneen weelde baadtdan ookmaar dan ook vooral Transvaal en Engeland nog altijd even gespannen mag de groote mensch zich wel een weinig ontfermen over den hulpbehoevenden kleine. ’t Is ons niet bekend, of er naast die te Leeu warden, ook in Sneek, Heerenveen, Drachten, Wolvega Franeker Bolsward Gorredijk en elders in Friesland pogingen zijn aangewend tot het stichten van vereenigingendie zich Transvaal met wapengeweld zou willen door- eenzelfde doel ter bereiking stellen of dat er daar zulke vereenigingen bestaan. Eene op- I wekking daartoe heeft derhalve hare goede ons zijde. Men mete de bezwaren niet te breed i het ook wel niet zoo ver zoude komen. en pakke de zaak met lust en opgewektheid zoogenaamde Engelsche beweging zit hem aan. Dan is reeds veel gewonnen en bij wel- bij enkele personen de groote menigteook slagen verricht men een goed werk. Dat is Engelschenis tevreden met het bestuur en zeker. H. verlangt geene verdere wijzigingen. Maar die - 1 enkelen zijn de groote goud bezitters te Johannes- ^ur8> die, omdat ze nu eenmaal rijk zijn ge- worden in het vreemde land, het recht meenen zes Volmachten voor het Waterschap te hebben in zijn bestuur ook een dik woord aanboorige Zee- mee te spreken. Zoo gaat het gewoonlijk met met den uitslag parvenu’s. En die zitten rondom in de wereld, als in ons vorig no. is vermeld. Aan die ver- Thans spelen ze de martelaren om daarna als Koudum, Workum en Oldeboorn. 1 in Utingeradeel mogen allen naar ’t laatste trekken, die te Hindeloopen naar gaandie te Oudega c. a. zich naar Koudum begeven, enz., enz., en dit alles in den betrekke- zooveel onrust te weeg wordt gebracht, hoe lijk korten tijd van 9 tot 1 ure. 'nr:- ~L --J!x-i-h-j-l— dit immer zoo precies? Voor gemeenteraads- kosten, verkiezingen geldt bij meerdere bureaux meer dan het dubbele van den kiestijd. Waarom blijft men nu bij de Waterschappen zoo ten achter? Men zegge niet er zijn maar twaalf Volmachten, als er nu in ieder bureau drie zitting hebbendan komt dat precies uit en kunnen er geen gelegenheden meer gegeven kanaalwetten. worden. Wat? Er-kunnen minstens wel twaalf De kansen, die eerst reeds tamelijk ongun- bureaux worden samengesteld, dan kan nog in etig stonden, waren er, naar men meende, na ieder een Volmacht als Voorzitter ageeren. de bekende, ook door ons meegedeelde rede- Want immers laat het reglement toe, dat ook voering van den Keizer te Dortmund gehouden, op verbeterd. Doch uit de discussies in het j Huis van Afgevaardigden gehouden bleek al Wil men derhalve meerdere belangstelling spoedig het tegendeel. wekken ook in deze verkiezingen, men stelle Het centrum bleef er bij, het Weser-Elbe- bij de eerstvolgende stemming de gelegenheid kanaal niet te willen toestaan, zoolang er geen open om ook zijne stem te kunnen uitbrengen nieuwe wetteljjke regeling van het kiesrecht in Vooreerst door de weinige belangstelling, die dat de Boeren voortreffelijke schutters zijn deze verkiezingen in den regel wekken maar schot, een man bovenal door de uitgestrektheid van het Water- ’t Zal ons daarom volstrekt niet verwonderen schap met de weinige kiesgelegenheden. dat Engeland zijne eischen zal matigen als Men heeft slechts vier bureauxStavorende Boeren nu maar op hun stuk blijven staan. De kiezers Ze hebben wellicht reeds te veel toegegeven en John Buil doet als de koopman: vragen, Workum wat hij kan. i Hoe jammer, dat om dat meer of minder naar thans uit Weenen gemeld wordt, plaats hebben in de laatste dagen van Augustus. FRANKRIJK. Een twintigtal leden der nationalisten-partij, zich noemende »het perma nente comité der nationale defensie”, hebben een brief gericht aan alle Kamerleden, inbou- dende dat zij het initiatief hebben genomen om de bijeenroeping van Kamer en Senaat uit te lokken, nu ^Frankrijk eene crisis van ongemeenen ernst doorleeft”. Zij vragen van alle leden adhaesie aan dat verzoek, door graaf De Pomeren gericht tot den Voorzitter der Kamer. Hij vreest, dat deze crisis »onvermijde- lijk op een burgeroorlog zal uitloopen, tenzij de Volksvertegenwoordigers spoedig tusschen- beiden komen”. De eenige man echter die op het oogenblik een burgeroorlog kan en misschien ook wil uitlokken is de heer Jules Guérin, de vriend van bovenbedoeld twintigtal, die nog altijd zich verschanst hield in de Rue Chabrol. Van voor waarden”, waaronder hij verklaard heeft zich te zullen overgeven, wil de Regeering nog steeds niet weten. Zijne vrienden van lageren rang trachten in den omtrek van het jfort-Chabrol” nu en dan demonstratiën te zijnen gunste op touw te zetten, hetgeen van andere zijde tegendemonstratiën in het leven roepteen en ander eindigt dan met het transport van enkele lieden naar een der hospitalen met gekneusde of verbrijzelde lede maten. Die bende Guérin is van heel min allooi en en de Regeering deed het best even de brand spuit te laten werken. ENGELAND. De Londensche bladen kun nen geen woorden genoeg vinden om hunne verbazing te uiten over de tegenwoordige Franscbe rechtsplegingten minste over den loop dien het proces genomen heeft bij het verhoor der generaals en oud-ministers als getuigen, terwijl zij letterlijk niets getuigen dat ter zake dienende was. De Times b. v. zegt daarvan Door het Hoogste Gerechtshof in Frankrijk was, na een nauwgezet onderzoek, verklaard, dat niet kapitein Dreyfus maar Esterhazy het borderel geschreven had en alzoo de eenige vraag, die de krijgsraad te Rennes had uit te maken, deze was of Dreyfus hoewel hij het borderel niet geschreven had schuldig was aan het mededeelen van de in dat stuk ver melde documenten aan een vreemde mogend heid. Welnu, geen enkele getuige heeft ook maar een schijn van bewijs omtrent dit punt geleverd. De één voor, de ander na, gaf lange beschou wingen gegrond op de onderstelling dat Dreyfus het borderel wel geschreven had, of gissingen gebouwd op een aantal reeds waardeloos ge bleken praatjesop zijn hoogst aantoonende dat Dreyfus genoeg wist om het borderel te hebben kunnen schrijven, indien hij dat bad willen doen. Het verbazingwekkendste echter is, dat noch de Voorzitter van den krijgsraad, noch de advocaat van den beschuldigde, noch deze zelf, ooit de aandacht vestigde op het nietige en absoluut onbeteekenende van die massa kwaad willige verzekeringen. niet zoo eenvoudig laat omschrijven of in getal uitdrukken, vooreerst wat de gezondheid aan gaat en vervolgens wat door eigen aanschouwing in den vreemde de geestes-ontwikkeling ten goede komt, Ja, als de aarde zich zoo in Eems-kanaal. De ontmoeting tusschen den Oostenrijksch- Hongaarscben Minister van Buitenlandsche Zaken en den Duitschen Rijkskanselier zal, de kroon te zetten op het werk der federatie. Niet lang zal het duren of alle Wetgevende Vergaderingen in die koloniën hebben aan Koningin Victoria het verzoek gedaan om de FRISO huik- n iiiHiuni'i ut tn limn uitisriMi. V I ■■■L A

Friso nl | 1899 | | pagina 1