r I ■fl® ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1899. No. 68. Nieuwstijdingen. Negen en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. baar eigen haven meent te kunnen I Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURG» EN ZOON. TE WORKUM 'f I f aan de in ’s-Gravenhage met Nederlandsche gezanten en aan eenige autori- teiten een diner aan. Uit Vlaardingen wordt gemeld, dat daar en te Rotterdam besprekingen 3°. Te besluiten hierop de koninklijke goed keuring aan te vragen. De zaak tegen Haas en Van Hall zal Aan het strand te Hoofdplaat is aangespoeld een laars, waarin kous met een voet en een stuk been van In de kous stonden de letters Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 oor. 100 schepen, benevens een hefwerktuigenkolentippen Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent PHIJS der ADVEBTENTIÉN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prys belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. te Amsterdambaron Van Heemstra te Drie- kosten van bergen, kan het armbestuur jaarlijks met eenige j dekken, duizenden guldens minder toe. Ingevolge Kon. besl. van 22 dezer zal „sz/uc/it en Rjucht 26 Augustus 1899: Hr. Ms. fregat Atjeh met 30 Aug. te Willems- Beppe yn hjar fleuri g. k. Moai frijpraet, oord worden uit dienst gesteld.^ Bij gemeld j g ut it AmerikaenskC. II. -1 i ul uiyu uvriwjiüii'cilJ. V. cL Tol. It uitdienststellingeervol keningspetür to Frjentsjer, Sjirk Walles. Klear for de saek, d. V. In Jongesset (mei plaetsjes), D. H. Z. Bij de Staatsspoorwegen zijn nieuwe I locomotieven aangeschaft. Deze machines zijn belangrijk grooter dan de thans in gebruik 1 zijnde, en zullen uitsluitend gebezigd worden voor de grootste trajecten. Zij kunnen het traject Amsterdam Vlissingen zonder water tusschenstations in te nemenafleggen. deze reuzenmachines moeten nieuwe Pollux en Castor, respectievelijk onder bevel van den kapt.-luit. ter zee P. S. R. Wolterbeek en den luit, ter zee le kl. W. Th. van Vloten, 22 dezer van den oefeningstocht ter reede Texel teruggekeerd. De Min. van Marine brengt ter algemeene kennis dat, blijkens ontvangen bericht van den directeur en commandant der marine te Wil lemsoord,. tusschen 15 en 17 Augustus jl. in de Noordzee twee reddingsboeien, afkomstig van Hr. Ms. schoener Argus, zijn verloren geraakt. Het vinden van deze voorwerpen behoeft der halve geene aanleiding tot ongerustheid te geven. Dinsdagavond werd trein 108 der H. IJ. S. M. nabij de halte Kethel, door het trekken aan de noodrem tot stilstand gebracht. In een der waggons, waarin eenige Rotterdamsche kermishouders zaten, was een formeele vecht partij ontstaan, waardoor ook andere reizigers bemoeilijkt werden. Nadat de vechtersbazen van elkaar gescheiden waren en proces-verbaal tegen hen was opgemaakt, kon de reis worden vervolgd. Nieuwe postzegels. Aan het Postkantoor te Amsterdam is in de eerste week van de uitgifte der nieuwe postzegels voor niet minder dan f 75,000 aan zegels verkocht. Door de politie is te Franeker de assistent houden te Amsterdam in een der zalen van gesteldwegens vermoeden van verduistering. Nadat ongeveer 70 mariniers als stoker Marine bepaalddat deze overgangen I gens de statuten bepaald is op 5 jaar en 1 Hare Majesteiten de Koninginnen komen heden Vrijdag van Het Loo tusschen 10 en 11 uur v. m. naar de residentie, o. a. tot het brengen van een bezoek aan Z. K. H. den Groothertog van Saksen, en zullen tegen 5 uur ’s middags weer naar Het Loo terugkeeren. Ter vervanging van de thans bij H. M. dienstdoende heeren van het gevolg zijn heden naar Het Loo vertrokkende kamerheer graaf Van Bylandt, de adjudant ritmeester baron v. Tuyll van Serooskerken en de le luit, ordonnance-officier jbr. Six. De intendant van het Huis van H. M. de Koningin-Moeder jhr. De Ranitz begaf zich mede daarheen. Naar wij vernemenzal de naar Rome verplaatste gezantschapsraad van Oostenrijk- Hongarije te ’s-Gravenhage, graaf Starzensky, bij genoemde legatie vervangen worden door K. baron von Griska, thans secretaris der Oostenrijksche legatie te Bern. Dinsdagmiddag te 4 uur deden de Koningin en de Koningin-Moeder, vergezeld van hare gasten, de hertogin van Albany en haar kin deren, den gewonen dagelijkschen rijtoer. Dit maal in een brik, bespannen met vier paarden, welke door de Koningin zelf werden gemend. Hierbij was geen enkel hofbediende aanwezig, ook niet de rijknecht te paard, die gewoonlijk H. M. vergezelt als zij uitrijdt en zelf ment. De Minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis dat in 1901 te Berlijn een internationale tentoonstelling zal worden gehouden van inrichtingen tot wering van en tot redding bij brand. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den heer Giersberg, Königl. Branddirector, Linden strasse 41, Berlijn. Naar de N. R. Ct. verneemt is het be stuur van ons Roode Kruis bezig met bespre kingen voor de uitzending van het benoodigde voor ambulance in Zuid-Afrika. Van de door de gemeente Leeuwarderadeel uitgeschreven 4 pCts. geldleening, groot f27.000 is toegewezenaan de firma A. Bloembergen Zonen, te Leeuwarden, f 10.000 voor 99 en f 5000 voor 98 pCt.aan Gebr. Mispelblom Beijer, te Leeuwarden, f 9000 voor 101, en aan de Friesche Handelsbank f 3000 voor 100 pet. Ontginning van woesten grond. De Naamlooze Vennootschap Heide-ontginning te 's Gravenhage, die het vóór twee jaar te Jubbega (Schoterland) aangekochte perceel woesten grond tot bouwgrond aanmaakte (een gedeelte daarvan lis aan het Rijk afgestaan als proefveld voor "bemesting), heeft thans, naar het Haagsche Dagblad mededeelt, opnieuw een perceel heide grond aangekocht voor ontginning. Dit perceel is 3| H.A. groot en gelegen in de nabijheid van het ontgonnen terrein. In het winterseizoen zal met dezen grond het ontgin ningswerk worden begonnen, waardoor tal van arbeiders in do gelegenheid zullen worden ge steld in den anders werkloozen tijd brood voor zich en de hunnen te verdienen. Met het toezicht op deze ontginning is belast de heer Tj. Dijk, lid van den Raad der gemeente Schoterland, te Jubbega. Door de ontginningswerken in Schoterland door genoemde vennootschap, de heeren Janssen bij de marine zijn overgegaan, heeft de Minister van Marine bepaalddat deze overgangen I gens de statuten bepaald is op 5 jaar en 1 staande deur van" het achterhuis van den land- gestaakt worden. Juni 1900 afloopt, met 10 jaar te verlengen. - De Minister van Buitenlandsche Zaken 2°- Art- 3 der etatuten dienovereenkomstig biedt Donderdagavond 31 Aug. a.s. ter gelegen- te wözlSen; heid van den verjaardag van H. M. de Koningin j verlof aanwezige in eenige autori- in het begin van October voor het Gerechtshof te Amsterdam behandeld worden. Bedorven vleesch. Te Voorburg stierf de aan pokken gestorven varken was opgegraven. Het onderzoek wordt nu bouwer A. Lensing en verdwaalde eindelijk in de woonkamer. Toen het dier, dat zich daar zeker niet thuis gevoeldedoor de vensters zijne makkers den weg zag passeeren, wipte het met een forschen Sprong door een der glazen, verbrijzelde het onderraam met al de ruiten daarin en stond weer op den weg, om mede naar de weide gedreven te worden. Het spreekt vanzelf, dat om het geval door hen, die er ooggetuige van waren, nogal gelachen werd. Voor den eigenaar der woning was de grap echter minder aangenaam. In Frankrijk nadert men meer en meer de anarchie. Wat in Rennes afgespeeld wordt waar vermoedens en mogelijkheden, waar over het Hof van Cassatie reeds lang gericht heeft gehouden, als bewijzen van schuld tegen den aangeklaagde voorgedragen worden is in den grond der zaak niets anders dan een De vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Leeuwarden heeft een groot orgel besteld, dat voortaan eens per week door de stad zal rijden. lederen Woens dag zal volgens de Leeuw. Ct. het orgel door de straten gaan, ’t Is volgens genoemd blad krachtvol van toon, keurig afgewerkt en er zijn beweegbare beelden op. Men ziet voor alles is gezorgd Griezelige vondst. een 42 c.M, lengte. GERfABH. Esterhazy is deze week in een der stra ten van Londen herkend en uitgejouwd. Zij die dit deden waren goed gekleede lieden, die zich bepaalden tot het uiten van eenige kreten van verachting, maar weldra veroorzaakte een en ander zulk een gedrang, dat het voorwerp van die verachting alleen met hulp van de politie in een cab kon ontvluchten. In de Figaro is een brief opgenomen van wijlen den heer De Ressmann, oud-gezant van Italië, waarin deze zijn leedwezen uitspreekt dat hij de onschuld van Dreyfus niet meer vóór zijn dood heeft erkend gezien. Te Parijs zijn de 80 arrestanten van j.l. Zondag natuurlijk nader in oogenschouw geno men. Juist de helft hunner zijn jongelieden tusschen 17 en 20 jaren; 32 zijn 20 jaren oudéén 35 en 7 meer dan 40 jaren. Het blijkt dus weldat de ongeregeldheden van dien dag als gewoonlijk in hoofdzaak het werk zijn geweest van opgeschoten jongens. Dezelfde persoon, die te Antwerpen on langs valsche Hollandscbe bankbiljetten van f 25 uitgaf, heeft dat ook te Luik gedaan. Het zijn biljetten van hetzelfde maaksel als die, welke tijdens de wereldtentoonstelling van 1897 te Brussel werden uitgegeven. Koning Alexander van Servië wordt in den loop van Sept, te Weenen verwacht, komende van Karlsbad. Koning George van Griekenland zal einde Sept, de gast van den Oostenrijkschen Keizer zijn. Een grappige koe. Eene komische historie had Zondagmorgen te Zwiggelte, gem. Wester- bork, plaats. Eene van de koeien van den landbouwer L. Nijmeijer, die naar de weide zouden worden gebracht, liep door de open sterk naar carbol rook. Er werd aan- aan het Vad. hebben plaats gehad vanwege de firma W. H. vorige week een vet varken aan pokken. Het Müller en Co. te Rotterdam, tot aankoop van werd met carbol begoten en daarna begraven, groote terreinen aan de rivier gelegentot Eenige dagen later verkochten een tweetal aanleg van een groote transitohaven voor reke- personen uit Voorburg te Leidschendam zeer ning der firma en ruimte aanbiedend voor circa goedkoop varkensvleesch, dat, als bet gebraden eigen scheepswerf, werd, sterk naar carbol rook. Er werd aan- enz. Indien diti gifte gedaan bij de politie, die bij onderzoek tot stand komt, zal de gemeente Rotterdam i bevond, dat het een aanzienlijke bate aan havengeld moeten derven, waarmede de firma Müller en Co. de voortgezet. INHOUD van het Friesche Tijdschrift t en Rjucht." Beppe yn hjar fleur, S. K. Moai frijpraet, besluit is de kapt, ter zee L. J. K. A. Jeekel, ut myn bernejierren met den datum van -1 - - van het bevel over dien bodem ontheven. De Staats-Courant van 24 Aug. bevat een reisrapport van Hr. Ms. schoener Zeehond, belast met bet politietoezicht op de visscherij in de Noordzee van 29 Juli tot 6 Augustus 1899. Gedurende deze reis werden geene overtre-1 dingen geconstateerd en overigens geene bij- zonderheden betreffende de visscherij vernomen. J aan Blijkens bij het Dep. van Marine ont- I y0or vangen bericht, zijn Hr. Ms. instructieschepen draaischijven worden gemaakt. Men schrijft aan de N. Br. Zondagmorgen werd onder de gemeente F/’flcum het lijk van een man gevonden, badende in zijn bloed. Het was Frans v. d. Boom, stroodekker van beroep, een buitenge woon zachtaardig en oppassend man. Eerst dacht mendat hijZaterdagavond van zijn werk komendedoor een bloedspuwing over vallen was. Maar toen het lijk naar zijne woning te Heeswijk was vervoerd, en men het daar ontkleedde, kwam men tot de ontdekking van eene diepe wonde in de linkerborst. De dokter constateerde nu, dat hij is doodgestoken en de politie werd daarmee in kennis gesteld. De ongelukkige verslagene laat een vrouw met vier kinderen achter, Delfzijl en het Dortmund-Eemskanaal. Ten einde het verkeer in de haven van Emden in de band te werkenheeft de Pruisische Regeering besloten om het vaarwater van de Eems beneden Emden op een diepte van 8| meter te brengen. Zij beeft voor dit werk 300,000 mark ter I beschikking gesteld. Ook is besloten dat de Rijkepoststoombooten naar Oost-Azië te Emden zullen afvaren. De nationale Zuiderzee-Bond zal op Zater dag 9 September eene algemeene vergadering het postkantoor in voorloopige hechtenis het café Krasnapolsky, des voormiddags te 11 i van verduistering. ure. Het hoofdbestuur stelt voor: 1°. Den duur der Vereeniging, welke vol- FRISO MMS-l'\ III1EI11EVIIE- IILUI lllllll IIIIDL l\ll. UITGEVER: V&D tiArtwl Art»,, UI a i K f TT 11 1 *11 - - O

Friso nl | 1899 | | pagina 1