I il II i J I WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1899. No. 69. Het hoogste gezag. rit 1 d <1 Officiéél gedeelte. Buitenlandsch Nieuws. Negen en twintigste Jaargang. Dit Blad versohynt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. om eene waardige protest- hoogste zal zijn: het leger of de wet? bloot zijn. Voorzitter van drijven, noch zich laten ontmoedigen. Ik heb Daar mogen ten onzent zijndie wijzen op de vader van het internationaal recht. De brandweer is daar namelijk heeft afgezet. I11 UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM maar i sproten uit die der overtuiging, geweld maar desnoods met geweld. Die meeting, door duizenden bijgewoond, is uitmuntend geslaagd. Er is met kalmte, maar met waardigheid gesproken en de groote con té verschijnen in het Paleis van Ditmaal niet om eene schitterende 1. leden. 2. 3. 4. 5. en Wethouders strookje grond met de Diaconie Van Rennes over Transvaal naar Amsterdam is een omweg van belang. Maar op ’t vrij- heidskompas stuurt men handig en in een wip is men er. Daar in de hoofdstad van ons land werd een oproep vernomen van een honderd a Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 86 oent PRIJS der ADVERTENTIEN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prys belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. en mededeelingen. VERGADERING van den RAAD der Gemeente Hemelumer Oldephaert en Noordwolde op Dinsdagden 5 September 1899, des voormiddags te 9| ore. Punten van behandeling: Installatie van de nieuw benoemde raads- Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterljjk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentidn Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. zich onmogelijk heeft gemaakt, is het volgende De Keizer had hem opgedragen, de regee- ringsambtenaren in het parlement onder het oog te brengen dat zij natuurlijk vrij waren in het uitbrengen van hun stem, maar dat zij onmogelijk hun ambt zouden kunnen be houden na een votum tegen de kanalenwet. In plaats daarvan beging de Minister echter de inconstitutioneele daaddeze ambtenaren aan te manen om vóór het wetsontwerp te stemmen. Dit hebben de conservatieven hem erg kwalijk genomen, vooral nadat een van de landraden in het Pruisische Huis van Afgevaar digden in vollen toorn over dit optreden van den Minister zijn mandaat bad nedergelegd. FRANKRIJK. President Loubet heeft te Rambouillet den Raad van het arrondissement ontvangen en op de toespraak van den voor zitter geantwoord, dat hij blijde was naar Lezing der notulen. Ingekomen stokken Benoeming van een Wethouder. Aanbieding van de gemeente- en armvoogdjj- begrootingen. 6. Missive van Gedeputeerde Staten, houdende bedenkingen tegen de heffing en invordering van schutstalgeld. 7. Adres van K. S. Visser e. a. betreffende het doortrekken van den kunstweg langs het Sou te Warns tot Laaxum. 8. Voorstel van Burgemeester tot ruiling van een te Molkwerum. 9. Adres van H. Postma te Warns om een strookje grond van de gemeente in koop te mogen erlangen. 10. Bezwaarschrift tegen bel kohier van school geld over het 2e kwartaal 1899. Koudum, den 29 Aug. 1899. De Burgemeester, H. M TROMP. stelling van den krijgsraad, dezen is een kolonel. een 1 maar dat doet er voor onze aan toede man is kolonel. rang hooger geplaatstengeneraals, oud-ministers, Daar mogen ten onzent zijn, die wijzen op zelfs een oud-president der Republiek! Welk 1781 84 en moeielijkbeden vreezen omtrent eene verhouding geeft dit? onze sympatbiën met de stamverwante volkeren is onafzetbaar, maar een kolonel? werkelijk wel vrij? Ziet, dat is in ons oog eene vraag van aan belang en doet ons de samenstelling van krijgs raden een weinig zonderling vinden. En we kunnen de vraag niet weerhouden, waarom voor deze categorie van menschen nog eene afzonderlijke rechtsspraak moet bestaan? Deze vraag staat tevens in verband met de boven aangehaalde quaestie omtrent de hoogste macht in den staathet leger of de wet Dreyfus 1 Welke naam zou meer genoemd worden, wiens zaak zou meerdere belangstelling wekken? Van alle hoeken der wereld zijn correspondenten te Rennes aanwezig om na elke zitting van den krijgsraad verslagen te zenden en uitvoerige telegrammen over te seinen aan hunne bladen. De oudezoowel als de nieuwe wereld, volgt met belangstelling alles, wat daar in die betrekkelijk kleine provincie stad gebeurt. Dit moge Frankrijk, de groote, fiere natie bedenken, dat zijne eerlijkheid, zijne men op ’t Britsche Rijk ten sloten is do Republiek te verdedigen, de open bare orde te handhaven en den eerbied voor het recht te verzekeren. Het geheele land zal moeten buigen voor de uitspraak van den krijgsraad te Rennes, in volkomen onafhankelijk heid gewezen. De vertegenwoordigers des volks zullen dat werk der verzoening en bedaring bevorderen, noodig als het is in het hoogste belang van ons vaderland.” Uit de Rue Chabrol ook heden geen nieuws van beteekenis. Men verhaalt, dat de dames de la Halle voornemens waren in grooten optocht naar die straat te gaan om den heer - -In dien van dat verhaal iets waar is, dan zou de is hij niet voornemens zelf brand te stichten, dan zou deze toch bij ongeluk veroorzaakt kunnen worden en de brandweer werd dus als maatregel van voorzorg ontboden. ENGELAND. De toestand blijft dezelfde. Er is een nieuw Blauwboek te Londen ver schenen, waarin een schrijven van sir Alfred Milner voorkomt, gedateerd 14 Juni 11., advi- seerende het Transvaalsche bemiddelingsvoorstel, het resultaat der Conferentie te Bloemfontein, onmiddellijk te verwerpen. In Chamberlain’s antwoord d.d. 27 Juli 1.1. toont deze zich verheugd, dat de Transvaal eenige tegemoetkoming toondedoch geeft tevens te kennen, dat er nog veel verschil punten overblijven. Daarin doet de Minister tevens het voorstel om de gemengde commissie van onderzoek in te stellen. Hierop is het antwoord van de Transvaalsche eene verhouding geeft dit? onze sympatbiën met de stamverwante volkeren Ja, op dezen oogenblik is de president de in Zuid-Afrika, wij willen geen ruzie, geen president. Maar morgen, overmogeu, als het oorlog, maar zoover is ’t Goddank, in ’t vrije proces is afgeloopen, dan is hij weer kolonel Nederlandde pionier van recht en wet, nog En als dan zulk een oud- niet gekomen, dat men zijn mond moet houden en niet meer mag zeggenwat waar is. De tegen dezen molenaar van San Souci wist het den grooten er nog rechters in Berlijn te ontspannen, in weerwil van de bezorgdheden waarop de voorzitter had gezinspeeld. »De bezorgdheden zoo vervolgde de President hebben reden van bestaan en het is niet zonder diepe droefheid, dat wij de gemoederen in verwarring zagen komen en ongeregeldheden in de straten. Maar men en niets anders. 1 minister weer op nieuw minister wordt en een generaal wederom tegen eenf kolonel optreedt, wat dan Een gewoon rechter Frits te zeggen, dat Is de man waren en zoo mag ook elk weldenkend Neder lander het in allen ernst tegenover machtige Staten getuigenEr zijn nog rechters in de ju]e8 Guérin levensmiddelen te brengen, wereld. Uicu ,au - Amerika huldigde wijlen Hugo de Groot als brandweer misschien goede diensten kunnen de vader van het internationaal recht. Wij, i bewijzen mal latere Nederlanders, zouden onzen voorvaderen Btralen tegen te houden; een zachter middel onwaard zijn, zoo we in dezen een stap terug dan de bajonetten der infanterie, die de straat traden- heeft afgezet. De brandweer is daar namelijk Voorwaarts ligt de weg, niet met geweld, vertegenwoordigd, omdat de heer Guérin eenige -met de kracht der overreding, voortge- met petroleum gedrenkte lappen op het dak i uit die der overtuiging. Recht boven van Z1jn gebouw had laten nederleggen. Al H. DUITSCHLAND. De Nat. Lib. Corr. vat de besluiten, die in den Kroonraad te Potsdam genomen zijn, aldus samendat de kanalenwet in den aanstaanden winter nog eenmaal aan den Pruisischen Landdag zal worden voorgelegd en dat na korter of langer tijd de Minister van Binnenlandsche Zaken Von der Recke zijn portefeuille zal neerleggen. De regeering zou het dus met het Huis van Afgevaardigden nog eenmaal in het goede willen probeeren en de conservatieve oppositie tegen de kanalenwet de gelegenheid geven, haar opvatting te wijzigen, en eerst dan, als deze tweede poging nutteloos bleek, het Huis ontbinden. Het feit waardoor de Minister Von der Recke Regeering nog niet ontvangen. De tweede opmerking is dezeDreyfus is een Jood. Dat doet er nu niets aan af of toe, al was hij ook een Heiden. Zoo moest het wezen, maar zoo is het niet. Ja, er zijn i er, die willen zeggen, dat hij indertijd veroor deeld werd, louter omdat hij een Jood was. Wij nu onderschrijven voorhands die meening niet, al moeten we erkennendat er veel is wat deze meening rechtvaardigt. Maar een Jood heeft zijn Sabbath, even zeer als een Christen zijn Zondag. Nu wordt daar te Rennes op Zondag geen krijgsraad gehouden, op Zaterdag echter wel. Heeft dan ook in eene vrije Republiek een Jood niet ’t recht zijn Sabbath te vieren, ook al is bij een beschuldigde? Men gevoelt het: er hapert ook in dit opzicht iets aan. De zoogenaamde vrijheid wordt derhalve door een schijnbaar gezochten regeeringsvorm ook al niet gedekt. ridderlijkheid thans gewogen wordt door geheel de beschaafde wereld. De Dreyfus-zaak is nu eenmaal eene wereld zaak geworden en Frankrijk kan er niet met een sisser af. Daar moet rechtvaardigheid r betracht, of de natie verspeelt baar crediel. honderd-twintig-tal der voornaamste heeren en De Dreyfus-zaak is niet die van een persoon, dames om te verschijnen in het Paleis van een martelaar desnoods, zij is de belichaming Volksvlijt. der quaestiewelke macht in den lande de voorstelling of een prachtig orgelconcert bij te hoogste zal zijn: het leger of de wet? wonen, maar i En zonderling genoegmoet dit vraagstuk meeting te houden tegenover het machtige worden beslist in eene Republiek, dat is nog Albion (Engeland) in zake Transvaal, wel, naar ’t heet, onder den meest democrati- i schen regeeringsvorm. Van daar de buiten gewone de algemeene belangstelling. Het gemeenschapsgevoel der beschaafde wereld eischt clusie is deze geweestEngeland heeft het recht ook waar het een mindere betreft tegen- recht niet zich met de binnenlandsche aan- over het militaire vertoon der meerderen. Het gelegenheden gezag der wet doorstaat de vuurproef. We zijn in den komkommertijd. In letterlijken en figuurlijken zin. Wat het laatste aangaatAugustus is de maand der vacantiën, in den regel ook van de groote politieke vacantie. De heeren volks vertegenwoordigers nemen rust om, na eenige weken van ontspanning, op nieuw te bab belen. Dan komt er weer leven in de brouwerij en dan hebben de verschillende organen der pers weer stof te over, om hunne kolommen te vullen. Maar voor ’t heden verkeeren ze in den komkommertijdweinig drukte. Evenwel, dit jaar dat ten opzichte van warmte en regen zoo buitengewoon mag beeten, ver loochent ook zijn karakter niet omtrent het buitengewoon zijn op politiek en militair ge bied het schenkt alszoodanig een overvloedigen regen, ofschoon men moeielijk kan zeggen, dat deze verfrisschend mag heeten. ’t Is alsof er onweer achter zit. De couranten hebben volop stofDreyfus de Transvaal, de kanalenwet in Duitschland de kieswet in België, enz. Gelukkig alles nog van vreemden bodem, ofschoon de Hilversum- sche onlusten ook hier te lande eenige beweging veroorzaakten. Over een paar dezer aangelegen heden wenschen we een woordje in ’t midden te brengen. om die >dames” met eenige water- Zonder daar voor ’t oogenblik verder op in j *echt te gaan, hebben we voor heden slechts een zorgdbeden nabij is. De maatregelen door de dekte rijkdommen. Met daverend applaus werden t aangenomen. Het recht den sterkste mag niet gelden. kerel zijn, flink voor zijn taak berekendzaken bereddert, staat ook hier boven het leger. de vaste overtuiging, dat het einde onzer be- van Transvaal te bemoeien. Transvaal heeft zijn eigen land als 't ware geschapen, heeft zijn gebied en bestuur geregeld Rambouillet te hebben kunnen gaan om zich en is beschavend opgetreden. Ook hier geldt t en wet. En ’t zou een moord op groote sphaal, een onverantwoordelijke daad zijnzoo tweetal opmerkingen van lageren aard, die eene andere beschavende Mogendheid dwars- naar we meenen, ook niet van belang ont- boomde, louter om de in het eigen laud ont bloot zijn. Z. Vooreerst hebben we ’t oog op de samen- motiën^in dien geest oj oorzitter van Van den sterkste mag niet gelden. De wet, moet het ernstige van dien toestand niet over- t Moet een kraan van de internationale wet, dat elk volk zijn eigene opmerking niet Evenals de Dreyfuszaak het oog trekt naar Frankrijk, let men op ’t Britsche Rijk ten Regeering genomen getuigen, dat zij vast be- En deze man krijgt daar voor zich vele in aanzien van Transvaal. sintpn :a do Renubliek te verdedigen, de open- nun Kimi riiiLSLi\n. NIKIJWS- 0 IIIIWmiE- i FRISO.

Friso nl | 1899 | | pagina 1