ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1899. No. 70. 1 Officiéél gedeelte. I N ieuwsti jdingen. Negen en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. van Ik zie wat je van morgen gegeten kinderen. Daarna ging het in optocht door de stad 5e 6e 7e U I T I B V B B Y. KUIPERS, FIRMA H. BANDENBURGH en zoon, te workum spoedig bleek dat zulks niet mogelijk De beide personen werden, door den schrik geheel bekoeld, naar het bureau gebracht. Uit het onderzoek zal moeten blijken of de doode ook een kwaal had, waardoor de plot selinge dood kan veroorzaakt zijn. Plukt uitgebloeide bloemen af aan gedacht, dat bet goed is voor de plantenals men geen De hoofden van Koewo Sallo en Bang Kinang kwamen bij den gouverneur, die hunne Den 6 November van VERGADERING van den RAAD der gemeente WORKUM, op Dinsdag den 5 September 1899, ’s voormiddag» 10 uur, teneinde te beraadslagen over de hieronder vermelde punten. De Burgemeester, T. M. ten BERGE. de nieuw benoemde raads- Gerben Hobma en Tjerk Gerritsen. Simon Vlas en Jacob Deinum. Siene Kroese en Pieter Kroese. Foppe Walthuis en Fr. Walthuis. L. Brandenburgh en L. de Jong. Sieberen de Boer en P. v. d. Wal. Martinus Nauta en H. Westerman. Reitse Riemersma en Corn. Walma. j hem met kracht op straat. - - beu. Ic .«".vu, Eggerding werd blauw in het jl. Zaterdagmorgen heeft zij weder haar man cezicht en b]eef roerloos liggen. Men deed hem op te richten doch er was geen beweging in het lichaam te krijgen. Met een I helmina-gasthuis vervoerd, waar de dood werd geconstateerd. met twee spruiten gelukkig gemaakt, beiden in leven. De Sociaal-Democraat kan mededeelen, dat mr. Z. van den Bergh het aanzoek om de belangen der gebroeders Hogerhuis in revisie te behartigen, heeft aangenomen. Uit Amsterdam wordt gemeld dat mr. P. J. Troelstra er in geslaagd is de noodige gelden bijeen te krijgen voor de oprichting van een groot socialistisch dagblad. Het plan be staat het eerste nummer den len Januari 1900 het licht te laten zien. Uitgever is de heer W. H. Vliegen te Rotterdam. Valsche bankbiljetten. Te ’s-Hertogenbosch zijn heel wat personen met valsche bankjes opgelicht. Zoo kocht de vermoedelijke Duitscher, die ze uitgaf, o. a. ergens een Bosschen koek voor 60 cents en ontving van een valsch bank biljet f 24.40 terug. Elders kocht hij voor een kleinigheid. Toen hem gezegd werd, dat men slechts tot f 15 wisselgeld terug kon geven, gaf de man te kennen, dat dit niet erg was, daar hij dan de rest wel over een uur of wat zou komen balenbij is niet terug geweest. Helpers. H. v. d. Veer. Fekke v. d. Veer. Willem Dijkstra. Hielke Dykstra. Aldert v. d. Pal. Jan Dooper. Freerk Stegenga. Jan Bangma. Kerst Zeijlstra. Auke Zeijlstra. Feike Valk. Nanne Valk. Douwe Robijns. Ernst Robijns. Yme de Vries. Tjeerd de Vries. Jouke de Haas. Simon Dijkstra. Douwe Yntema. H. de Jager. Voor de mooiste Vliegers le prijs. Brieven en Berichte! de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk M.andag en Donderdag middags 1 uur. Advertentifin Dimdig en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Elisabeth Kroese en Pieter Kroese, 3e prijs Jan P. de Vries en Elt de Vries, 4e prijs Jan K. de Vries en Jacob de Vries. Aan den Wielerwedstrijd namen slechts 10 rijders deel. Of verschillende rijders zich door bet buiige weer hadden laten afschrikken, weten wij niet, maar de commissie had op grootere deelname gerekend, en om nu toch den middag behoorlijk het publiek bezig te kunnen houden besloot ze een wedstrijd met Pollepel en Ei te houden. Hieraan werd door 19 liefhebbers deelgenomen. Was ’t getal deelnemers aan den eersten wedstrijd kleindit werd ruim vergoed door de hoedanigheid, ’t Waren eerste klas rijders en de toeschouwers konden vele prachtige ritten zien. De prijs der eerste wedstrijdeen kunst voorwerp, uitgeloofd door de commissie en een verguld zilveren medaille uitgeloofd door den Frieschen Wielrijdersbond, die daarmede tevens voor dit jaar den winnaar tot kampioen van Friesland heeft geproclameerd, werd gewonnen door den heer J. van der Feer, van Rauwerd de premie, een kunstvoorwerp, uitgeloofd door de commissie en een zilveren Mercury-medaille, uitgeloofd door de firma Nauta en Co. te Leeuwarden, door den heer W. C. Schierbeek te Leeuwarden. Prijs en premie der tweede wedstrijd werden gewonnen door de heeren T. W. Woortman te Leeuwarden en J. Boonstra te Workum. Na afloop optocht door de stad en later ge zellige bijeenkomst en prijsuitdeeling in de Sociëteit Harmonie”; welke met een vroolijk bal eindigde. Hiermede was het programma van den eer sten dag afgeloopen. Donderdagmorgen 9 uur weer muziek. Van 1012 uur Muziek- en Zanguitvoering in het Kerkgebouw der Hervormde Gemeente. Deze welgeslaagde uitvoering werd door een talrijke menigte bijgewoond. En nu kwam eindelijk het gewichtige uur voor de jongens. De vliegerwedstrijd, waarover ze reeds weken gesproken hadden, waarvoor ze al zoo lang bezig geweest waren, zou om 2 uur beginnen. Hiervoor hadden zich 90 deelnemers aangegeven met vliegers van verschillende af meting, vorm en versiering. Jammer dat het wel wat hard woei, waar door van vele vliegers slechts het geraamte overbleef. De uitslag was als volgt, voor de hoogst staande Hoogte. Eigen, d. Vliegers. 1. 49|0 2. 49 3. 48| 4. 48 5. 48 6. 47^ 7. 47 8. 47 9. 46 10. 46 Pry's per kwartaal 70 oent franco per post8S cent PRIJS der ADVERTENTIÉN van 1—5 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prjjs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. onderwerping aannam.” Ter Transvaal-meeting op heden Vrijdag 1 Sept.des avonds om 8 urenin het «Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen” te ’s Hage te houden, zullen als sprekers optreden de heeren B. H. Heldtlid van de Tweede Kamer, te ’s-Gravenhageprof. dr. P. J. Muller, predikant te Haarlemdr. H. J. A. M. Schaep- man, lid van de Tweede Kamer, te Rijsenburg en L. van der Valk, predikant te Scheveningen. INHOUD van het Friesche Tijdschrift „Sljucht en Rjucht." 2 September 1899. Ut myn bernejierren, J. v/d. Tol. Folkert Harmens Kuipers Wsoan., (mei portret), D. For swetserbazenT. J. B. Hwet Japik docht is altyd goed, W. P. Koartswyl. Fragen. Han-skaedbylden. De vrouw van een arbeider te Terwispel is binnen één jaar moeder geworden van vier „reep jen hoofdagent bij de borst en wierp kinderen. Den 6 November van 1898 beviel I hem met kracht 8traat'. Zelf kwam hy op zij van tweelingen (waarvan één levenloos) en bem te vai|en gezicht en I pogingen om I t»ppn beweginm in het lichaam te krijgen. Met verjaardag herdacht brancard werd Eggerding naar het Wil- j ken gevaarlijk middel. Dr. Menko te Amsterdam schrijft aan het Hdbl. In een der bladen wordt als middel tegen muggen aanbevolen het gebruik van laurierzalf in de volgende bewoordingen «Neem laurierzalf. Voor 5 cent hebt ge een doosje vol bij iederen apotheker en drogist en daarmede moet go uw voorhoofd en de bovenzijde der handen even inwrijven. De reuk verjaagt de muggen.” Deze oogenschijnlijke zeer onschuldige raad geving heeft, blijkens een geheele reeks van door mij waargenomen gevallen, alleronaange naamste gevolgen gehad. Door de in de laurier zalf aanwezige laurierolie, de zgn. groene olie of olie van Baai, wordt n. 1. een allerheftigste huidonsteking veroorzaakt. Deze ontsteking is niet alleen vaak van zeer langen duur, maar kan zelfs hoogst gevaarlijk worden. Wanneer ik u mededeeldat prof. Stokvis in zijn bekend handboek over genees middelleer een geval vermeldtwaarbjj de laurierolie in verbinding met een ander genees middel zelfs dendood veroorzaakte, dan behoef ik niet verder té Tetoogendat de gegeven raad een zeer gevaarlijke is. Slachtoffer van zijn plicht. Te Amster dam is een politieagent het slachtoffer gewor den van zijn ijverige plichtsbetrachting. Zekere timmerman, Schreve geheeten, liep Zondag in beschonken toestand door de Ie Spaarndammer- straat met zijn kameraad Jan Monsbanden een grondwerker. De politieagent Enthoven vond aanleiding Schreve wegens openbare dronkenschap te arresteeren, waartegen Mons handen zich verzette. De hoofdagent J. R. Eggerding, die in de straat woonde, zag van uit het raam wat er gaande was, en, ofschoon hij geen dienst had, schoot bij zijn collega te hulp. Monshanden speelde toen wat men noemt «den branie” en zeide«je brengt mijn maat niet naar het bureau 1” De beide agenten waarschuwden nog dat Eggerding, die in burgerkleeren was, ook een politieagent was een gewoon burger die kwam Doch het baatte niet; Monshanden hem dan spoedig aansporen, in het vervolg de moeite van het afplukken bij alle te nemen Bij aardappelen bijv, zal men bemerken, dat de afgeplukte planten pl. m. 1/3 meer vrucht geven dan die, waaraan men de bloemen had laten zitten, terwijl ook het loof veel langer frisch en groen blijft. Sommige Belgische bladen raden de regeering aan om den hertog van Orleans het betreden van Belgisch grondgebied te verbieden. Men weet dat Brussel zijn observatiepost is, vanwaar uit hij de gebeurtenissen in Frankrijk aanziet. Men vreest bij zijn terugkeer te Brus sel demonstraties. Naar het onlangs heette, heeft de Fransche regeering aan de Belgische een scherpe nota gezonden omtrent het verleenen van gastvrijheid aan den hertog. Heden zou te Belgrado het proces tegen de daders van den aanslag op koning Milan van Servië beginnendoch andermaal is het uitgesteld. De oorzaak er van is eenerzijds te zoeken in het feit dat men nog niet gereed is met het bijbrengen van voldoende bewijzen en anderzijds dat de beschuldigden tengevolge van de barbaarsche behandeling die zij in de ge vangenis hebben ondergaanzich in zulk een beklagenswaardigen toestand bevinden, dat men nog niet openlijk met hen voor den dag durft te komen. Een reuzenruit. Dezer dagen werd door de firma Bouvy, Kon. Ned. glasfabriek te Dordrecht, een gebogen spiegelruit afgeleverd, diewat oppervlakte betreftwel het record slaat van alle gebogen ruiten tot nog toe te Dordrecht, in Engeland en de Vereenigde Staten vervaardigd. Deze ruit heeft een breedte van niet minder dan 320 centim. en een oppervlakte van ruim elf meter. Voor de aanstaande Parijeche tentoonstelling zijn plannen in uitvoering om deze afmeting nog weder belangrijk te overschrijden. oogenblik door een stortbui werd overvallen maar hoe nat de jeugd ook was, vroolijk was zoodra het Oranjezonnetje weer doorblok. Om 2 uur ’s namiddags tentoonstelling van versierde sportkarren op de markt. Moeite en zorg was niet gespaard om de karretjes mooi I te versieren en de jury had zeker geen ge- makkelijke taakom hieruit nu wel de aller mooiste te vinden, en de prijzen toe te kennen. Deze werden behaald door: le prijs Hen- derika Peschar en Houkje Leenstra, 2e prijs Stip hebt. StapHoe zoo Wel je hebt ei gemorst op je overhemd. Dan zie je wat ik niet gegeten heb. WORKUM. Woensdag en Donderdag heb ben we bier weer op zeer prettige wijze den van onze lieve Koningin. Mocht men, vooral de eerste dag, vreezen dat eene regenbui de stemming wat zou bederven, was. De eerste dag begon met muziek op de markt. Om 9| uur begin der schoolfeesten en een uur later aantreden der scholieren op waar gezamenlijk eenige liederen de markt, werden gezongen, begeleid door muziek. wordt nog niet genoeg aan gedacht, dat het vergezeld van de dames commissie met versierde zeer goed is voor de planten, als men geen koepels. Jammer dat die optocht op het laatste zaad winnen wil, wanneer de bloemen er direct na bet uitbloeien afgeplukt worden. Op deze wijze gaat er geen voedsel aan bet noodelooze ze, vormen van zaad verloren en kunnen de planten haar volle kracht gebruiken om nieuwe bloemen te zetten, die mede daardoor, volkomen van vormkleurrijk en groot worden. Wie niet gelooft dat het plukken van uit gebloeide bloemen gunstig werkt op het te voorschijn komen van nieuwe bloemen, neme er de proef maar eens van. De uitkomst zal leden. II. Notulen der vorige vergadering. III. Benoeming van twee Wethouders. IV. Benoeming van een lid der Gascommissie. V. Aanbieding der begrootingen van de ge meente, arm- en weesvoogdij en de gemeentelijke gasfabriek voor 1900. VI. Benoeming van eene onderwijzeres aan de school in het Heidenschap. Atjeh. De correspondent der N. R. Ct. seinde uit Batavia >Van regeeringswege wordt medegedeeld Troepen uit Pabang hebben Palau Balei bereikt. F en niet maar helpen. 1898 beviel I ■is- m .in i r. 11 m: I. Beëediging 1 I k I 2e 3e 4e 8e FRISO HUH Hlllll HIHUM. - Er

Friso nl | 1899 | | pagina 1