Koninginnedag. Wilhelmina’s Dag. WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1899. No. Tl. Binnenlandsche Berichten. Buitenlandsch Nieuws. Negen en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. hoe zeer H. maar justitie en de UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. 3RANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7j cent. Bij abonnement is de prys belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. met het lossen van eereschoten. hield dien dag geen zitting. Na zijn terugkeer in Weenen zullen besprekingen plaats hebben met hem bevriende Oostenrijksche politici. De Narodni Listy ziet in het ontbieden van baron Chlumecky bij den Keizer de voorbode den naderenden val van het ministerie- Zij gelooft niet in het gelukken der eene overeenkomst te geraken en ziet de Czechen in het Parlement reeds geïsoleerd staan, daar zij noch op ondersteuning van de Polen, noch op die der R.-K. Volks partij kunnen rekenen. Zij dreigen dan ook hunnerzijds reeds met het verijdelen der ver kiezingen voor de Delegaties en met het tot werkloosheid doemen van het Parlement. PORTUGAL. Van de zijde der legatie is ontvangen de volgende mededeeling »De eilanden van Kaap Vert zijn geheel vrij van pest. De meest krachtige gezondheids maatregelen zijn daar genomen. De havens zijn gesloten voor invoeren uit besmet ver klaarde plaatsen. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. schepen doen.” Te Cleveland in Ohio is wederom een tram wagen door middel van dynamiet vernield. Achttien passagiers werden gekwetstzes zeer ernstig. De gebouwen in de nabijheid werden zeer beschadigd. De Republikeinen in Amerika hebben bij eene verkiezing in een district van Missouri eene schromelijke nederlaag geleden. Daarbij was de quaestie der Pbilippijnen op den voor grond gesteld, en men ziet in den uitslag een voorteeken van ’s beeren M’Kinley’s nederlaag bij de komende Presidentsverkiezing. ZUID AFRIKA. De verjaardag van Koningin Wilhelmina werd te Pretoria herdacht o. a. De Volksraad DUITSCHLAND. Dezer dagen hebben in verschillende Duitsche bladen ongunstige be richten de ronde gedaan over den gezondheids toestand van den minister Von Miquel en daarbij werd meegedeeld, dat bij met verlangen het tijdstip tegemoet zag waarop hij zijn moeilijk ambt, dat zware verantwoordelijkheid op hem laadt, zou kunnen neerleggen. De officieuse Nordd. Ally. Zeitung geeft toe, dat de ministermet het oog op zijn leeftijd, wel iets dergelijks zou maar spreekt tegendat hier sprake kan zijn van iemand die zijn ambt moede is. Z bewijs van het tegendeel put het blad uit de vele werkzaamheden van den minister van Financiën in den afgeloopen zittingstijd, niet alleen in het Parlement, maar ook in de ver schillende commissies. Hoewel de Berlijnsche rechtbank den 29en Augustus nog door een vonnis aan het in beslag nemen van de Vorwarts wegens majesteits schennis haar adbaesie had geschonken, heeft thans de eerste officier van justitie aan de Vorwarts doen weten, dat de inbeslagneming is gestaakt en de strafvervolging is ingetrokken. Graaf van Limburg Stirum, de leider der rechterzijde in den strijd tegen de Kanaalwetten, is, naar de Hamb. Correspondent meldt, van de Hofljjst geschrapt geworden. netjes van buiten, die en zoo zusterlijk in ons midden hebben gehad, als familieleden, die overkomen als er een groote feestdag is voor het gezin, den nationalen jubel dag van 31 Augustus. Och, och, wat was ’t weer vol in Amsterdam. Vol van menschen, vol van blijheid, vol van broederzindie zich weer zoo ongedwongen te uiten wist en, naar 't scheen, wel weder een gansche feestweek behoefde om zich volkomen bevredigd te gevoelen.” Met groot genoegen nemen we een en ander over. Amsterdam is de hoofdstad van ’t Vader land de Amsterdamscbe massa geeft in den regel den eersten stoot, Amsterdamsche geest drift bezielt van daar uit dikwerf geheel den lande. En bezieling heerschte er rondom, zoo ongeveer overal werd feest gevierd enwaar dit niet het geval was, daar haperde het aan voldoende leiding, geenszins aan onwil. Zulke nationale feestdagen hebben onze volle instemming. Reeds in eene der eerste jaar gangen van dit blad hebben we er op gewezen, De invoeren van verdachten aard zijn onder worpen aan eene quarantaine aan de Praia de S. Thiago. Er bestaat dus geen enkel gevaar voor de om de haven van St. Vincent aan te In 't Pers-overzicht van ’t N. v. d. D. van b Zaterdag lezen we het volgendegrijpt, dat Enkele dagen zijn er in het volksleven waarin het nationaliteitsgevoel, niet kunstmatig aangewakkerdals een krachtigebreed uit slaande vlam ons volk in gloed zet. Dan komen er oogenblikkenwaarin het weteend van ziel en zin” meer dan klank is. Een spontaan gevoel van nationale verwantschap voert in de gemoederen. Zulk een gezegenden dag bestraalde gisteren (natuurlijk Donderdag) de Augustuszon. De luchtfrisch en krachtig als zij, wier dag ge vierd werd, was vol van feestaccoorden. Jui chende kinderen hielden ommegangliederen weerklonkenfanfares bruisten, vaandels en vlaggen droeg de wind op zijn vleugels; feest- geruisch ging door het land. Zulke nationale dagen ach we zijn er arm aan geven stof tot denken. Deze »dag” die begon met het leven van »Haar”, thans regeerende Vorstin, was de feest dag weleer voor Hollands jeugd. En het feest is gegroeid met Haar, die men vierdewat de kinderhand plantte, werd een forsche boom. Nu was het feest voor alle Hollandsche kinderen, groot en klein. Toch zal jong Hol lands liefde nog wassen, gelijk zij zelven groeien. Om Wilhelmina’s dag weven zich van hunne prilste jeugd de lieflijkste en blijdste herinne ringen. Wilhelmina’s dag hechtte immer vaster hunne trouw aan haar troon Laat de feeststroomdie het gansche land doorvloeideimmer breeder en milder zegen brengen en vrede aan Nederland.” ze hunne goede zijde hebben. Zij brengen burgers en burgers van verschillende richting en van verschillenden godsdienst bijeen, men leert daar elkander nader kennen en be- i er toch ook nog een vaderlandsch hart klopt in den tegenstander, dat samenwer king op velerlei gebied bepaald niet onmogelijk is. Alle politieke groepen, de socialisten wellicht uitgezonderd, scharen zich om den troon onzer jeugdige Koninginne en vinden in Haar gezag het hooge vereenigingspuntals broeders van hetzelfde huis De feestviering van 31 Augustus is eene gelukkige, ook door den datum. Immers met een paar weken begint het nieuwe politieke jaar, den derden Dinsdag in September. Dan komen de partij meeningen weder te voorschijn, dat kan niet anders, doch ze zullen bepaald haar scherp karakter missen, als het eenheids gevoel nog zoo versch in het geheugen ligt. Ook daarom blijven we aandringen op de handhaving en verdere uitbreiding nog vooral van den 31 Augustus als nationale feestdag en wenschen we de leiding toevertrouwd aan invloedrijke mannen van verschillende richting. Zulke feesten verheffen bovendien het zedelijk peil van het geheel, doordien de smindere” hier tot de smeerdere” wordt opgetrokken. Onder goede leiding zal de ruwheid verdwijnen en ons volk gewend worden aan werkelijke feestviering. En ten slotteEr zit voor menig werkman tevens wat aan. ’t Te besteden geld is vooral arbeidsloon, dat velen te pas komt, als de herfst nadert. Bij zulke gelegenheden ziet de rijkdom minder op eenig zilver. En dit rolt Het buitenland, op onze nationale feestviering lettende, zal getuigen van den onverbreekbaren band van gehechtheid tusschi n Oranje en Neder land en zal daarin zien het sterkste borstweer tegen alle mogehjke annexatie-plannen. Meer dan een leger is de kracht der liefde. Nova. En zijn verslag inleidende van het Avondfeest te Amsterdam op Koninginnedag zegt hetzelfde blad »Men kon ’t wel zien, dat de geest van de Kroningsdagen heugenis van onverdeelde geestdrift en frischblijmoedig feestbetoon nog rondwaarde onder de Amsterdammers. Met Amsterdammers bedoelen wij nu tevens al die vaderlanders en vaderlanderin- we weer zoo broederlijk midden hebben gehad, Een treurig ongeluk. In den nacht van Donderdag op Vrijdag had op het Noordzeekanaal een vreeselijk ongeluk plaats Een gezelschap van tien personen, dat in een stoombootje de Willem op den Amstel het vuurwerk had aanschouwd, ging na afloop nog een tochtje maken naar Zaandam. Het zal ongeveer één uur geweest zijn toen de Mercurius, een groote stoomboot van Gebr. Goedkoop, in de donkerheid het kleine vaartuig achterop liep, waardoor het kantelde en in de diepte verdween. Slechts één der passagiers, de heer Bastet van Amsterdam, die aan dek was, is gered. - Den volgenden dag werd h.et bootje uit de diepte opgehaald, een verslaggever van het Algemeen Handelsblad meldt hieromtrent het volgende En hooger kwam de boot, ontlast van het water daarbinnen. Eerst de kajuit. Het voorste raampje was gebroken, blijkbaar inge slagen door de met den dood worstelenden daarbinnen, want de scherven glas lagen buiten op de verschansing. En toen, vreeselijk was het om te zien door het gebroken glas zag men een opgeheven witte, doode hand, kramp achtig omklemmend een bamboe wandelstok. Hooger, steeds hooger rees de boot en een half hoofd werd zichtbaar door de ruitjes een akelig, bleek hoofd, de oogen gesloten, de lippen opelkaar gedrukthet schuim uit den neus. Stampend vervolgden de pompen haar werk, droef steunend en klagend hooger steeg de boot boven water. En meer gezichten, bleeke, blauwachtige gezichten, met schuim en modder bedekt, werden zichtbaar door de ruitjes en lichamen die- er lagen in allerlei houdingen. De een scheen kalm, als slapende te zijn gestorven; een ander, een der vrouwen, lag voorover, als door den schok van de bank gevallen, met het hoofd onder de bank daartegenover. Deze versperde den uitgang, zoodat, al was er overigens kans geweest om te ontkomen, wat zeer te betwijfelen valt, deze toch hierdoor benomen zou zijn. Toen de boot geheel leeggepompt en boven was, gingen de officier van justitie en de FRANKRIJK. Te Rennes heeft eene huis zoeking plaats gehad bij den voorzitter van den anti-semietischen Bond aldaar en bij een tapperdie tot gezegden Bond in betrekking moet staan. Bij eerstgenoemde zijn brieven in beslag genomen. Volgens de Temps is in het begin der vol gende week de beslissing der Regeering te wachten tot verwijzing van »het komplot” naar den Senaat als Hooggerechtshof. Van het »fort Chabrol” is nog altijd niets bijzonders te melden. Donderdag echter is de kardinaal-aartsbisscbop van Parijs in bijzonder gehoor bij den minister president Waldeck-Rousseau ontvangen, bij wien de prelaat een goed woord kwam doen ten gunste van de belegerden en van eene minne lijke schikking. De minister niet zonder ironie, schijnt het verklaarde groote waarde te hechten aan een bezoekwaartoe, zeide hij, seen zeer verheven gevoel” de drijfveer was geweest; maar de Regeering moest zelve weten welke maatregelen tegenover Guérin en de zijnen dienden te worden genomen. ENGELAND. Koningin Victoria heeft jl. Donderdag het eiland Wight verlaten, om als ieder najaar een paar maanden te Balmoral in Schotland, te gaan doorbrengen. H. M. is daar aangekomen en denkt half November naar Windsor terug te keeren. Lord Halifax, de hoofdman der ritualistische partij in de Kerk van Engeland, heeft aan de leden zijner partij een zeer uitvoerig schrijven rondgezondenwaarin hij spreekt over de be slissing die de aartsbisschoppen van Canterbury en York hebben genomen omtrent het ongeoor loofde van zekere ritualistische praktijken van sommige predikanten. De inhoud van dat stuk valt moeielijk in korte woorden weer te geven, doch komt neder op den raad om den aarts bisschoppen niet of alleen onder krachtig protest te gehoorzamen. De invloed, dien de schrijver bezitis niet gering en zijn raad zal dus niet strekken tot het bedaren van den strijd. Een en ander kan licht ten gevolge hebbendat tot maatregelen van wetgeving de toevlucht wordt genomen als het eenige middel om de anarchie in de Staatskerk te bedwingen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Baron Chlu mecky, van wiens audiëntie bij keizer Frans Jozef melding is gemaakt, is sedert een paar dagen bij den Hongaarschen minister-president in Ratot. N* 1 Tir- hebben kunnen zeggen, rijn Een van I Thun. 1 pogingen om tot FRI in.ui mini uiieslimi. mms- n inn.il 11\i ii

Friso nl | 1899 | | pagina 1