m J ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1899. No. 72. Nieuwstijdingen. Negen en twintigste Jaargang. SS?® jr Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. r L I MMS- H IHMIlil Mil linn mini uiHMi\n I Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. 1. I. n :e te .■KaW® r n e s 30 ke en UITGEVER: r 8 n :e in je en JP- tje ilis in- tje ids r, te be en 3). e i. ke er te ds de en sn in in in I. n i. n a Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent PRIJS der AD VERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7J- cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dimdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. spijswagen uit den trein gevallen. Ze werd door een rangeertrein gegrepen en verpletterd. Onder Haulerwijk is men Maandag met de ontginning van 40 H.A. heidegrond, toe- behoorende aan den heer Jansen te Amsterdam, begonnen50 arbeiders vinden er werk. Aan de besturen der afdeelingen van het Ned. Onderw. Genootschap, van den Bond van Ned. Onderwijzers en van de Vereeniging van Hoofden is een circulaire verzonden waarin o.a. het volgende voorkomt »De gemengde commissie uit de hoofdbesturen der drie onderwijzersvereenigingeu heeft besloten j de adres-beweging tot verkrijging eener betere salariëering op grond van een hoogere bijdrage van het Rijk aan de Gemeenten, te doen plaats hebben in de maand September. Twee adressen zullen aan II. M. de Koningin worden aan geboden één uitgaande van burgemeesters en wethouders van gemeenten in Nederland, één uitgaande van openbare onderwijzers. Het ver zamelen van handteekeningen op het eerste adres is ook aan de onderwijzersvereenigingen opgedragen. «Ten einde de circulatie der formulieren snel en geregeld te doen plaats hebbenheeft de commissie ons land in verschillende kringen van beperkten omvang verdeeld, en in eiken kring een afdeeling van een der vereenigingen aangewezenwelke voor die circulatie zorg draagt. Een leelijk intermezzo was vier muzi kanten in den circus Arena te Amsterdam be reid, toen zij. terwijl ze bij het slotnummer, het waterballet, uit al hun kracht speelden, door de schutting zakten en in het 4 3 voet diepe bassin tuimelden. Gelijk men weet hebben de Duitschers op verschillende plaatsen in Transvaal partij gekozen voor de Boeren in geval van oorlog. Volgens telegrammen, die te Berlijn uit Pretoria aangekomen zijn, is er thans een deputatie bij president Kruger geweest om in naam van drie duizend Duitschers uit Pretoria, Heidelberg, Johannesburg en Krugersdorphun steun in geval van oorlog aan te bieden. De regeering der Republiek heeft deze aanbieding dankbaar aanvaard en goed gevonden, dat de Duitschers, van wie de meeaten al in het vaderland gediend hebben en militair gevormd zijn, zelf hun offi cieren kiezen. Ook uit andere plaatsen zullen zeker nog wel Duitschers hun diensten als vrijwilligers aanbieden, zoodat de Transvaalsche regeering dan allicht over een extra leger van een 4000 man zal te beschikken hebben. Volgens de Figaro heeft Panizzardi ge seind, dat hij voor den krijgsraad zal verschijnen als de hoogste autoriteit do koning dus het hem gelastte. De Berlijnsche correspondent van de Daily News acht het niet onwaarschijnlijk dat de Duitsche regeering stappen bij de Portu- geesche heeft gedaan in zake het verbod van doorvoer der ammunitie voor Transvaal bestemd door het Portugeesche gebied en wel omdat Duitsche firma’s als verschepers verlies leden door het beslagleggen op de lading. Uit Durban (Natal) wordt geseinddat de vrijwilligers zich des avonds oefenen. Een miljoen patronen zijn naar Pietermaritz burg gezonden. Kolonel Knox is aangekomen om het bevel te aanvaarden in het district Kimberley. Vele Boeren hebben hun hoeven in Betsjuana- land verlaten om over de grens in lager te gaan. Er zijn te Durban 147 vluchtelingen uit Transvaal aangekomen. Schipbreukelingen. Uit Londen komt een ijselijk verhaal van het lijden van de bemanning van de Noorscbe bark Drott, die den Hen Aug. op weg naar Buenos Ayres in de straat van Florida schipbreuk leed. Negen man sloegen over boord en de booten spoelden ook weg. Acht van de overblijvende matrozen maakten toen een vlot, dat echter spoedig in tweeën brakzoodat twee menschen op het eene gedeelte bleven en zes op het andere. Een van deze laatsten ving visscben met een haak en hield zoodoende zijn kameraden in het leven. Toen werd hij krankzinnig en sprong over boord. Twee anderen stierven van honger en dorst en hun drie overlevende kameraden aten van hun lijken en dronken hun bloed. Daar nog altijd geen schip in ’t zicht kwam en de lijken kwalijk begonnen te ruiken, lootten de drie overblijvenden, wie van hen zou gedood worden. Het lot viel op een Duitscher. Deze aanvaardde zijn lot zonder gemor en scheurde zelfs zijn kleeding open om den doodelijken stoot te ontvangen. Toen de stoomboot Wood- I ruff het vlot met de beide Noren ontdekte, at een van hen nog vleesch van zijn dooden makker en was het vlot omringd door haaien. Beiden hadden het bloed van den Duitscher gedronken en deelen van zijn lichaam verslonden. Van de beide geredde schipbreukelingen is Anderson krankzinnig en Thomassen vreeselijk verminkt, daar Anderson hem te lijf was gegaan en stukken van zijn gezicht en borst had afgebeten. De Parijsche Petit-bleu deelt mee, dat de heer Gibbons uit Engeland te Rennnes is aan gekomen en dat hij namens Esterhazy een borderel brengt, gelijk aan dat van 1894. Esterhazy zou dat zelf geschreven hebben, hetgeen door gelegaliseerde certificaten wordt bevestigd. Waterlichten. Er doet zich te Wormer- veer een eigenaardig verschijnsel voor, dat door sommigen ook al als een gevolg van onzen langdurigen en drogen zomer wordt beschouwd: het lichten (fosforiseeren) van het Zaanwater. Hoewel dat verschijnsel daar niet geheel onbe kend is, is het toch sedert tal van jaren niet zoo duidelijk waarneembaar geweest. Staat men, zoodra de duisternis is ingetreden, aan den kant van de Zaandan ziet men voortdurend lichtende puntenvischjes, die zich aan de oppervlakte van ’t water bewegen laten helder lichtende strepen achter zich brengt men het water door middel van een stok in beroering, dan vertoont zich de geheele oppervlakte van ’t bewogen gedeelte als één sterk lichtend vlakbooten, die zich door ’t water begeven, schijnen in een zee van licht te varen. arbeidersHendrikje B., dienstbode Pieter G., broodventer, en Gepke v. d. M., huisvrouw van Foeke K., allen te Sneek, die door de Recht bank te Leeuwarden waren schuldig verklaard aan deelneming aan samenscholing en veroor deeld ieder tot 14 dagen gevangenisstraf. Als getuige a charge werd gehoord de Com missaris van politie en als getuigen a decharge j Lichthart, v. DeldenGroenendal en Walstra. Men zal zich herinnerendat den 2 Maart 11. te Sneek de colporteur A. Bos, van Amster- i dam, gearresteerd werd toen hij, niet voldoende aan den last van een politieagent om niet zoo luidruchtig te schreeuwen bij zijn colporteeren van De Arbeider, weigerde zijn naam op te geven. Dientengevolge verzamelde zich ’s avonds een oploop volks voor het politiebureau; de Commissaris van politie sommeerde driemalen om uiteen en naar huis te gaan en toen daar aan niet voldaan werd, is tegen beklaagden proces-verbaal opgemaakt. Evenals voor de Rechtbank beweerden zij de een dat hij de sommatie niet gehoord had, de ander dat de sommaties elkaar zoo snel opvolgdendat ze geen tijd en gelegenheid haddenzich spoedig genoeg te verwijderen. Den Adv. Generaal mr. Baron d’Yvoy komt het voor, dat de nieuwe behandeling der zaak niets nieuws heeft opgeleverdwaarom bij be vestiging van het vonnis vordert. De 1e beklaagde dacht, dat in Nederland niet de mogelijkheid bestonddat personen worden veroordeeld die geheel onschuldig zijn aan eenige misdadige handelingen tracht uitvoerig aan te toonen dat hij onschuldig is. De andere beklaagden sluiten zich hierbij aan, sommigen voegen er nog iets aan toe. Daarna stond Pieter G. nog eens terecht wegens deelneming met 3 anderen aan samen scholing in den avond van 4 Maart, toen de colporteur Bos andermaal was gearresteerd waarvoor hij eveneens tot 14 dagen gevangenis straf was veroordeeld. De Commissaris van politie schatte de toen verzamelde volksmenigte op 1200 a 1800 per sonen en verwees naar het inmiddels verschenen no. van De Arbeider, waarin met groote letters een bericht uit Sneek: Zaterdagavond allen op post. Appellant voerde dezelfde verdediging als in de vorige zaak. De Adv. Generaal vorderde bevestiging van het vonnis. Uitspraak over 8 dagen. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft aan den vertegenwoordiger van den Oranje- Vrijstaat te ’s-Hage, dr. H. P. N. Muller, kosteloos ambulance-materiaal aangeboden. Van Het Bildt schrijft men dat de aard- appelvrucht niet alleen op deugd, maar boven dien op een ruimen oogst wijst, zoodat de prijs niet hoog zal worden. Appelen en peren komen er niet veel, maar het staat er toch minder slecht voor als in 1848, toen een hof te St. Anna Par., ter grootte van anderhalve morgen, bij verkoop uit de hand slechts f 1,50 opbracht, terwijl diezelfde hof den eigenaar meer dan eens een fortuintje van f 700 had geschonken. Te Zandvoort waagde een 25-jarig jong- mensch zich bij het baden te ver in zee, met het noodlottig gevolg dat de stroom hem mee voerde. De pogingen in het werk gesteld om hem te bereiken, bleven zonder resultaat en onder de oogen van zijn redders zonk hij in de diepte. INHOUD van het Friesche Tijdschrift iSljucht en Bjucht". 9 September 1899. Yn myn bernejierren, J. v. d. Tol. De grêfkelder to WieuwerdSj. de Zee. In séhounDr. B. H. In waerfoarspeller, T. J. B. Koartswyl. Sa koe ’t (mei plaet- sjes), D. H. Z. Bijbinnenkomst van den laatsten trein te Hoek van Holland is de kellnerin van den Het Nut. Het jaarboekje van de «Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen” over het jaar 18991900 is verschenen. Evenals alle jaren bevat het een overzicht van het verhandelde ter alge- meene vergadering, waarbij de openingsrede van mr. H. Smeenge, en een lijst van de departementen der Maatschappij, met de instel lingen, die zij in het leven houden. Hieruit blijkt, dat er op 31 Juli 1899 waren 302 departementen met 12.833 leden, 258 eere- leden en 9 vereenigings-leden. Volksbibliotheken telt de Maatschappij er 318, spaarbanken 155, bewaarscholen 78, benevens nog een groot aantal andere instellingen. Achter aan het jaarboekje is toegevoegd een «Grafische voorstelling van het verloop van het ledental der Maatschappij tot Nut van ’t Alge meen en van haar departementen, gedurende de jaren 1784—1899, met toelichting en op wekking.” In hoofdzaak wijst deze voorstelling het vol gende aan In de periode 1784 (het jaar der stichting) tot 1810 is voortdurende, gelijkmatige stijging waar te nemen, slechts afgebroken door een korte periode van onbelangrijke dalingvan 17861788. Van 18101814 sterke daling. In 1814 zwakke, en in 1815 sterke stijging, die voortgaat tot 1829. Slechts hier en darr vertoont de lijn in deze periode een geringe afwijking. In 1829 zwakke stijging, totdat in 1830 de lijn plotseling weer daalt, tot 1832. Daarna volgt een minder sterke daling gedurende één jaar, terwijl de lijn daarna weder stijgt tot 1839. Van 18391868 blijft het ledental, met meer of minder hevige schommelingen, op één hoogte, totdat in 1868 de lijn plotseling weer stijgt, tot 1880, om in dat jaar haar grootste hoogte te bereiken. In 1880 volgt weer een daling, totdat de lijn in 1881 weer stjjgt, welke stijging, afge broken door een kleine daling van 1883’84, tot 1885 stand houdt. Na 1885 beweegt de lijn zich weer in dalende richting, welke daling tot op dit oogen- blik voortduurt; slechts wordt zij afgebroken door een stijging van 1889’9,1. De slotsom is, dat het ledental zich thans sedert 14 achter eenvolgende jaren in constant dalende richting beweegt, en wel is verminderd van 17500 tot het straks genoemde getal van 12833. De tijd zal leeren of deze daling blijvend is, dan wel tijdelijk, en of de nieuwe wegen, die het Nut is gaan bewandelen, nieuwe vrienden zullen aan brengen. Op het Loo waren Woensdag voor de lunch genoodigdde Minister van Oorlogde hoofdofficierendeelnemende aan de groote manoeuvres, benevens de mede daaraan deel nemende buitenlandscbe officieren. Door de stafmuziek van het 8e regiment infanterie werden eenige nummers uitgevoerd. Na afloop vertrokken de hoofdofficieren weder naar hun kwartieren te Elspeet, Elburg en Harderwijkwaarheen ook de Minister zich begaf. Voor het Gerechtshof te Leeuwarden hebben in hooger beroep terecht gestaan Foeke K., beddenfabriekantJacob N. en Tjalling C,,

Friso nl | 1899 | | pagina 1