I I GARNALEN. I 1 Van ’t oude in het nieuwe jaar. WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1899. No. 75. n. Buitenlandsch Nieuws. Negen en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. e r Daarin zou, terwijl de integriteit van Transvaal Prijs per kwartaal 70 cent franco per post8B oent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7{ cent. Bij abonnement is de prys belangrijk lag Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM enz. enz. En met bitteren spot geeft de schrijver in ouderd, door kookscholen en hoort in ’t leven te roepen. ’t Doet ons wel hebben. In warme gehad hebben, bederven lidmaatschap, t ons de garnalen mee te De zitting der Staten-Generaal is Zaterdag middag in eene vereenigde vergadering der beide Kamers op de gebruikelijke wijze gesloten. De Minister van Binnenlandsche Zaken, mr. H. Goeman Borgesius, hield daarbij de volgende rede na de laatste voorvallen in zoo uiterst moeielijk is go als opvolger van Von Hohen- die voldoende geacht wordt voor het bewaren van de rust in het binnenland, de diplomatieke agentschappen zouden worden afgeschaft, en de rechtspraak onafhankelijk gemaakt van het Uitvoerend Bewind. Dit is een dwaas berichtdat zooals het er ligt, niet ’t minste geloof verdient. Dit zouden immers reeds weer nieuwe eischen zijn alvorens nog het antwoord van Transvaal op Chamber lain’s laatste nota is ontvangen I Dit antwoord zal, aldus wordt ook aan de Times geseind, hoogstwaarschijnlijk weigerend zijn. Wel zou Transvaal bereid zijnde raadgevingenom tot een beteren toestand te geraken, in over weging te nemendoch den 7 jaarstermijn voor het kiesrecht wil men handhaven. De Duitsche aan te denken de conferentie op de bereiding wijst, spijzen deugdelijk zijn, deugdelijkheid komt het aan. J lange na nog niet ook bij de jongeren der schoone sekse bestaat, doet men goed cursussen in te houden en Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Ad vertentién Dinsdag en Vrydag morgens vóór 12 uur. DUITSCHLAND. Het bestuur van den Pruisischen Boerenbond heeft vanwege de politie I f dagen een lijst van de leden van dien Bond in te zenden. Met het voorbeeld van de »ge- macht zal worden verminderd tot een sterkte corrigeerde” ambtenaren, die tegen de kanaal- wetten hebben gestemdvoor oogenen in aanmerking nemende de houding van de Re- geering tegen den Bond, heeft het bestuur het raadzaam geacht eerst per brief de leden van den Bond kennis te geven van den eisch der Met de politie, opdat zij nog tijdig kunnen bedanken wanneer zij meenen, dat hun lidmaatschap van den Bond ben in conflict zal brengen met de Regeering in de uitoefening van hun ambt. De leden hebben nu drie dagen tijd gekregen van het bestuur om nog te bedanken voor het In dat geval worden hunne namen niet bij de Regeering bekend. De Petit Bleu verneemt uit Berlijndat j graaf Münster, de Duitsche gezant te Parijs gevaarlijk. De garnalen hebben de eitjes waaruit de jonge garnalen te voorschijn komen, aan het onderlijf tusschen de pooten. Die eitjes zijn niet vergiftig. Maar de garnalen zijn dieren en leven van alles, wat in zee sterft. Welnu, tusschen die pootjes komt menig deeltje van het kreng, dat ze verslinden, door den gulzigen mensch nu lande als in de koloniën. Voortzetting van den arbeidde ongevallen wet en de leerplicht (beide van vroeger aan hangig), het woning-vraagstuk, enz. Toch zal de rede door tal van bladen wel j uitvoerig besproken worden en bij het adres van antwoord (het algemeen debat) voorzien we nog al een paar scherpe puntjes. Maar we zullen bescheiden wachten. Tot Voorzitter der Eerste Kamer is door H. M. de Koningin wederom benoemd de heer mr. A. van Naamen van Eemnes. Zeer zeker vergadert heden ook de Tweede Kamer afzonderlijk. In de eerste plaats zijn aan de ordehet trekken der afdeelingen (vijf), het kiezen van voorzitters en ondervoorzitters van die afdeelingen, de samenstelling eener I commissie voor de verzoekschriften en eindelijk Maatschappij Tot Nut heden of morgen (Woensdag) het opmaken van een candidatenlijst van drie personen voor de keuze (door H. M.) van een Voorzitter der Kamer. Gewaagd is de voorspelling niet, dat als zoodanig mr. J. G. Gleichman met zoo ongeveer algemeene stemmen weder als eersten candidaat zal worden gekozen. Hoe het zijhet nieuwe parlementaire jaar is er. Zij het vruchtbaarder dan het afgeloo- peneH. ’t bereiden en koken op algemeen gebied hcuden en toont ook hier weder de oude I van 1 Algemeen wij officier” de knoopen afrukken j durven gerust te schrijveneene vriendin van Rijk en Arm, Oud en Jong, nog niet ver- wat daarbij be- Gonsedie haar indertijd als tusschenpersoon Heden, Dinsdag, wordt de nieuwe zitting door H. M. de Koningin geopend met eene Troonrede, waarvan we den inhoud natuurlijk nog niet wetenmaar die weldra ter onzer kennis zal komen. Wat dien inhoud echter aangaat, kan men al zoo ’t een en ander gissen. Goede verstandhouding met andere Mogend heden. Tevredenheidsbetuiging over de plichtsbe trachting der land- en zeemacht, zoo hier te Mijne Heeren Ook in het afgeloopen zittingjaar werd door wettelijke regelingen in verschillende behoeften van den staatsdienst voorzien. Overeenkomsten met eenige vreemde mogend heden geslotenwaaronder een tractaat van handel en vriendschap met de Vereenigde Staten van Mexico, werden goedgekeurd. Op voorstel van de Staten-Generaal kwam eene nieuwe regeling van de revisie in straf zaken tot stand. Eene reorganisatie van het boschbeheer werd ingevoerd. De Rijkstollen op land- en waterwegen worden met ingang van 1 Mei 1900 afgeschaft. Nadere bepalingen omtrent den accijns op het gedistilleerd en dien op ooftwijnen werden vast gesteld. Het beleggingsveld der aan het weduwen en weezenfonds voor burgerlijke ambtenaren toebehoorende kapitalen werd verruimd. Tot uitvoering van artikel 187 der grondwet werd eene wet op den staat van oorlog en beleg afgekondigd. De aanleg van locaalspoorwegen en stoom tramwegen in verschillende deelen van het Rijk werd bevorderd door het toekennen van rente- looze voorschotten uit ’s Rijks schatkisten door aanleg van eenige werken voor rekening van den Staat tot verbetering van het Noord- zeekanaal werd besloten. De aanleg van eene visschershaven te Scheve- ningen werd, gedeeltelijk op kosten van het Rijk, verzekerd. Eene wet tot het wegnemen van belemme ringen bij de uitvoering van werken in het openbaar belang bevolen of ondernomen, uit bepalingen van verordeningen voortspruitende, verkreeg uwe goedkeuring. Tot aanleg van eenige spoorwegen in Neder- landsch-Indië werd besloten. Eene Indische mijnwet kwam tot stand. Maatregelen werden genomen in het belang van het muntwezen, zoowel in Nederlandsch- Indië als op Curasao. Door wijziging van het reglement op het beleid der Regeering van Nederlandsch-Indië werden Japanners met Europeanen gelijkgesteld. De Koningin heeft mij opgedragen aan u Mijne Heerenharen dank te betuigen voor den ijver en de toewijding, door u opnieuw betoond in de bevordering van ’s lands belangen. In naam der Koningin en daartoe door haar gemachtigdverklaar ik deze zitting van de Staten-Generaal te zijn gesloten. Maar de zedelijke ban, hoe zullen wij ons daaraan onttrekken? Frankrijk in quarantainewie had zoo af-1 schuwelijke smart kunnen denken? Men is I niet verplicht zijn leverancier van vermaak te bewonderen, te achten. In den maatschappelijken omgang zet men hem op zijne plaats. Zijn wij bereid tot dezen uitersten val? Ik hoor de nationalisten zeggendat de vreemdelingen het niet zullen volhoudendat het vermaak den afkeer overwinnen zal en zij ons ten slotte hun geld toch zullen brengen. Het is mogelijk, het is zelfs waarschijnlijk. Is u dat genoeg? Zullen de opgestoken daalders u den ontbrekenden eerbied en de welwillende menschelijke broederschap vergoeden De vreemdeling zal komen, maar wat z»l het onderlijf tusschen de pooten. Die eitjes hij zeggenwat zal hij gevoelen wat voor Maar de garnalen zijn aas- gedachten zal hij mee naar huis nemen Hoort gij niet reeds de afgrijselijke scherts? I »Waar is de vitrine van Dreyfus? Achter Wordt dat welke traliën zitten Mercier, Boisdreffre, Gonse, - °°k gegeten, i Maurel, Jouaust, Carrière en de geheele bende dan begrijpt ieder, dat dit zeer nadeelig is. Laat mij de rechtbank eens zien waar ze valsche Dr.De^ Manheeft dus volkomen gelijk, als hij getuigenissen vervaardigen. In welke afdeeling i j Deze moet als bij alle zijn de voetboeien van Lebon?’ Op de kennis dezer aan- Dn wijl zij bij bedenking den vreemdeling te onthalen op het schouwspel eener tweede degradatie van Dreyfus, maar dan gekneveld, opdat bij ditmaal zijne onschuld niet zou kunnen uitroepen. »De ublaan” moest dan den sonwaardigen en den degen verbrijzelen, ten aanzien van juffer Pays, op de estrade gezeten bij haar vriend generaal OOSTENRIJK-HONGARIJE. partijen beginnen er steeds meer om geen deel te nepen aan die, den 24en dezer door den Voorzitter van het Oostenrijksche Huis van Afgevaardigden, dr. Fuchs, is bijeengeroepen. Nu weer heeft het haar ontstemd, dat de Jong-Czechen zich solidair hebben verklaard met de foedale partij, en dat in den oproepingsbrief met geen woord gewag wordt gemaakt van het Pinksterprogram, op welks basis zij de onderhandelingen zouden willen gevoerd zien. De Bohemia en de te Graz verschijnende Tagespost zien in de uitnoodiging ter conferentie I een strik voor de Duitsche obstructiepartij. Zij gelooven, dat de conferentie tot lange onder handelingen zal leiden en alleen zal dienen om het om het leven van het Ministerie-Thun, dat uitgediend heeft, nog wat te verlengen. DENEMARKEN. In de jongste zitting van den Gemeenteraad van Kopenhagen zijn enkele zaken meegedeeld, die een eigenaardig licht werpen op den toestand der Deensche arbeiders gedurende de, thans gelukkig afge loopen, werkstaking der patroons. De burgemeester Jacobi deelde meê, dat in dien tijd bij het armbestuur weinig meer aan- Nadat herhaaldelijk tegen het eten van gar nalen in dezen tijd was gewaarschuwd, (onlangs had men nog een doodelijk geval te Amster- j dam) komt thans dr. J. C. de Man in de Midd. Ct. verklaren, dat hij er niets geen gevaar in ziet garnalen te nuttigen mits zij versch zijn, er goed uitzien en niet slap. Iedere knappe huisvrouw weet dit. garnalen uit Zeeland gebeurt nietzegt hij, wat met de Hollandsche zoo dikwerf plaats heeftdit ligt aan de bereiders. dagen, zoo als we kreeften en garnalen al zeer lichtdoch dat kan men er aan ziendie tijd is echter voorbij. De opmerking van dr. De Man geeft ons aanleiding iets meer van deelen, wat we elders lazen De garnaal, een schaaldier, behoort tot de familie der kreeften. De garnaal is veel kleiner dan de kreeft, maar wordt op onze kusten, niet verre van den wal bij millioenen gevangen. Even als de kreeft is ze donker van kleur, zoo lang ze leeft. Al deze garnalen sterven, als ze gevangen zijn, een vreeselijken dood. Ze worden door de visscbers aan boord gekookt en door hen nooit anders dan gekookt verkocht. Daartoe heeft de visscher bij zich in de schuit een grooten ijzeren pot. Hij hangt dien goed half vol water boven het vuur, en als het water goed kookt, werpt hij er een ben levende garnalen in. Men zegtdat zij anders niet gegeten kunnen worden. Koopt men gekookte garnalen, dan vindt men er soms bij, die zoo slap zijn, dat men ze niet uit de schaal halen, dat is vpellen” kan. Deze gingen in het kokende water toen ze al dood waren en zijn j eigenlijk niet eetbaar. Een eetbare garnaal moet donkerrood zien en stijf zijnals ze ge- kookt is. Soms werden menschen na het eten van garnalen ernstig ongesteldde garnalen waren dan vergiftig, of men at ze op, na er eenvoudig kop en staartje afgeknepen te hebben. Dat nu is niet alleen zeer vies, maar ook zeer weldra van zijn poet zal worden teruggeroepen, omdat zijn taak de zaak-Dreyfus worden. Hij zou lohe tot Rijkskanselier bestemd zijn. FRANKRIJK. De bewering van de Figaro dat men het geld van de tentoonstelling-bezoekers heel goed kan gebruikensmaakt den heer Clémenceau volstrekt niet. Wat er van het in den ban doen der tentoonstelling worden zal weet hij niet, en deert hem ook het minst. Maar, vraagt hij de Aurore: epen. j aanvaardde in naam van den Generalen Staf, daartoe meegewerkt te o, het zoude schoon zijn en het zou zijn geld opbrengen roept de schrijver uit. ENGELAND. Verschillende Londensche bladen bevatten het bericht dat de Engelsche regeering een nieuwe conventie heeft ontworpen die aan de Transvaal zal worden voorgelegd. Daarin zou, terwijl de integriteit van Transvaal te Berlijn aanzegging gekregen om binnen acht wordt gewaarborgdworden bepaalddat de forten zullen worden ontmanteld, de gewapende FRIS Mins- es miniir\in lll.lll lllllli FIIIISIIIII. i i

Friso nl | 1899 | | pagina 1