fis o gs I 1 i I I 1 I ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1899. No. 76. i w 11 W Nieuwstijdingen. I Negen en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. een mr. Het 4 UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUIVI de pensionneering de militaire pensioenen, als voor de landmacht welke koek nooit weer terecht Nu beschuldigt beklaagde dien ver ma al 'i O U.:< - en tot het welzijn en den bloei Vaderland. Deze woorden werden luide toegejuicht. Daarna ging men over tot het opmaken van de nominatie van een voorzitter voor het Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dingdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. van het dierbaar nu verduisterin- teur zonder vaste woonplaatsdie door de Rechtbank te Heerenveen is schuldigverklaard aan twee verduisteringen en jaar gevangenisstraf, omdat hij twee horloges, hem in 1897 en begin 1898 ter reparatie gegeven, heeft beleend. veroordeeld tot 1 I uit den Bourgondischen tijd. 1 Het onderwerp is ontleend aan de geschie denis van Middelburg, uit den tijd van opkomst van den derden standden tijd Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7J cent. Bij abonnement is de prjjs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. oordeel is gekomen. 1 dat bij een brand voor eenige jaren te Meppel door een marechaussee een boterkoek in beslag genomen is gekomen is. komende zittingjaar. Tot stemopnemers werden beambte die koek gestolen te hebben en langt hijof de koek terug of dat die rechaussee voorjdiefstal zal gestraft worden. Die zaak is uitvoerig onderzocht, de koek is door dien beambte in beslag genomen en naar de wacht gebracht, doch daar is hij ver dwenen en men heeft niet kunnen gewaar worden hoe. Sedert pleegt bekl. allerlei feiten beleedigingen, mishandelingen, den Rechter te komen, hij acht rechterlijke fout of dwaling DE TROONREDE. De zitting der Staten-Generaal is Dinsdag door H. M. de Koningin geopend met de vol gende troonrede Mijne Heeren I Het is mij aangenaam U bijeen te zien tot hervatting uwer werkzaamheden. Moge de algemeene toestand van ons vader land en zijne overzeesche gewesten ruime stof geven tot dankbaarheid, er is op menig gebied dringend behoefte aan krachtige wetgevende maatregelen. Ik reken, tot voorziening daarin, op den ijver en de toewijding der Staten- Generaal. De betrekkingen met de buitenlandsche mogendheden blijven zeer vriendschappelijk. Op de vredesconferentie, te dezer stede inge volge uitnoodiging van Zijne Majesteit den Keizer van Rusland door mij bijeengeroepen, zijn internationale verdragen van gewichtige strekking tot stand gekomen, tot welke mijne regeering is toegetreden. Ik heb grond te hopen, dat eerlang alle mogendheden, die aan de conferentie hebben deelgenomendie ver dragen zullen onderteekenen. De gunstige verwachtingen met betrekking tot den toestand in Atjehten vorigen jare door mij uitgesprokenzijn verwezenlijkt. In Groot Atjeh is de rust bijna ongestoord gebleven en in de kustlanden breidt onze invloed zich voortdurend uit. Hoewel ons gezag zich op eenige plaatsen nog met de wapens moest doen geldenkonden de aanwezige troepen tot de vorige sterkte worden teruggebracht. Voor de jongste krijgsverrichtingen breng ik warme hulde aan het Nederlandsch-Indische leger, als ook aan de vloot en hare landings divisie. Nieuwe wetsontwerpen zullen u in den loop van dit zittingsjaar worden aangeboden voor drachten tot regeling van de samenstelling der landmacht en tot nadere wijziging en aanvulling der militiewet zullen u eerlang bereiken; ook zal u een verbeterde regeling van de bevorde ring, bet ontslag en de pensionneering van officieren, alsmede van zoowel voor de zee- geworden. Van de verdere in te dienen ontwerpen ver meld ik die betreffende het arbeidscontract, de drankwet, de armenwet, het tarief van invoer rechten en de comptabiliteit. Wat de Oost-Indische koloniën betreft, zal Uwe medewerking worden gevraagd ten behoeve der verkeersmiddelen in Atjeh en der bevloei ingswerken op het eiland Java. Ik vertrouw dat de arbeid, dien Gij ver richten zult, onder Gods zegen, dienstbaar zal zijn aan de belangen van het Koninkrijk. Ik verklaar de gewone zitting der Staten- Generaal te zijn geopend. TWEEDE KAMER. Na de plechtigheid van de opening der Kgmers door H. M. de Koningin, vergaderde de Tweede Kamer te 3 uren, onder voorzitter schap van het oudste lid in jaren, den heer Jansen, die de zitting met een kort woord van welkom opende. Hij sprak den wensch uit, dat het den Almachtige mocht behagen Zijn Het begin der zaak is, enz., na 1 Mei zoodra mogelijk worden opge ruimd de daarvan afkomende materialen voorzoover zij aan den Staat in eigendom be- hooren, op enkele p'aatsen verzameld en al daar ten bate van den Staat verkocht worden de vrijvallende tolhuizen met bijbehoorenden grond zullen geleidelijk spoedig mede in het openbaar worden verkocht. Met het oog op de invoering van de 10- urige nachtrust van het personeel der spoor wegen, wordt dit personeel met 4 October belangrijk uitgebreid; in verband hiermede zullen bij de Staatsspoor vele overplaatsingen, vooral bij de conducteurs, plaats hebben. INHOUD van het Friescbe Tijdschrift „Sljucht en Bjucht.” 23 September 1899. De forkearde Wrald, W. D. Hiltsje, Th. v. d. S. Jan Starter, W. P. Dat tocht ik ek, M. G. S. Koartswyl. Lykjen en wezen. D. H. Z. Men schrijft uit Soerabaya aan het Bat. Bibld. »De Borneo, behoorende tot de Java divisie, is plotseling daarvan afgetrokken voor een tocht naar Nieuw-Guinea van vrij langen duur, te oordeelen naar de inname van voor 14 weken vivres, en heeft heden (Vrijdag) zee gekozen. De reis van de Borneo staat in verband met de inbezitneming van de Caroline- en Ladronen- eilanden door Duitschland, waarvoor dezer dagen de kanonneerboot Jaguar van Singapore is vertrokken. De Jaguar gaat via Makasser en ons oorlogsschip is haar dus voor. Gelijk men weet, liggen beide eilanden groepen niet ver van onze bezittingen en is zelfs vroeger door Spanje ten onrechte echter aanspraak gemaakt op de souvereini- teit van de tot onzen archipel behoorende Mapia groep. Tijdens den Spaansch-Amerikaan- schen oorlog op de Philippijnen moest ook de Mapia-groepin verband met die vermeende aanspraken van Spanje, in het oog worden gehouden, waarvoor toenmaals de Edi in die wateren kruiste. En nu de Jaguar voor het hijschen der vlag naar de nieuwe bezittingen is vertrokken, is de mogelijkheid niet uitge sloten, dat Duitschland bij de overname even eens rechten op de Mapia’s zal willen doen gelden. Alhoewel wij, zoo Duitschland werke lijk daartoe plannen heeft, niet tot handelend optreden behoeven noch zouden mogen over gaan, is de zending van een oorlogsschip toch zeker wel noodig. Een vergelijking tusschen de Jaguar en de Borneo valt ten onzen voordeele uit. Ons schip is een der beste van de Indische marine en beter bewapend dan het Duitsche. Aan den te Batavia als commandant van het voormalig wachtschip Gedeh welbekenden overste Bollaan, onder wiens bevel de Borneo staat, thans de taakom met de noodige voorzichtigheid een eventueele onwettige inbezitneming van de Mapia eilanden te voorkomen. Pastoor Thissen door een katholiek blad geoordeeld. Van katholieke zijde een pro test tegen pastoor Thissen’s geschrijf in de Limburger Koerier. liet Centrum schrijft »De Limburger Koerier van 16 Sept, bevat een hoofdartikel, getiteld: »Erg bont en bar” en onderteekend met de bekende voorlettersTh. »Voor de eer en waardigheid der katholieke pers moet ons eindelijk een kort, maar krach tig protest uit de pen tegen zulk geschrijf, Afschaffing van het plan om afschaffing van van ïlet Hof had deze zaak in Juni terugver- ae™ Middelburg uit den tijd van de den Rechter Commissaris te Heeren- °Pkomst va° den derdeD stand - den ,van de gildenden tijd tevenstoen onder dien stand welvaart en weelde heerschten. De gildenwaarvan de voornaamste waren het schutters en rederijkersgild, hielden meermalen ommegangen of optochten waarbij veel praal tentoon gespreid werd. Eenmaal per jaar werd gehouden het groote jaarlijksche schuttersfeest en de stoet, die men Woensdag te zien kreeg, werd geacht te komen van dezen yopscote”. Vooraf ging het staf muziekcorps van het le regiment cavalerie te Deventer en banierdragers te paard. van tollen. Bij den Minister Financiën, zoo melden de bladen, bestaat ter uitvoering van de wet tot de rijkstollen, te middernacht 30 April op 1 Mei 1900 het tijdstip dat die wet in werking treedt alle tolboomen en andere versperringen, uitsluitend dienende ter verzekering der invordering van de in de afschaffing der rijkstollen begrepen rechten, in open stand te laten vastzetten zoodat zij het vrije verkeer niet belemmeren. In verband hiermede zullen die tolboomen, wezen naar veen, om een onderzoek te doen instellen naar zijne geestestoestand. Deze droeg dit onderzoek op aan de doctoren Kielstra en Peters, die een rapport daarover hebben uitgebracht, dat de j man niet toerekenbaar is doch dit stellen als waarschijnlijkheids diagnose, omdat hun onder- zoek niet volledig heeft kunnen zijn daar zij hem tweemalen hebben gesproken en hij weigerde zich ten dienste der Justitie lichame lijk te laten onderzoeken. Zij kunnen daarom ontoerekenbaarheid niet positief vaststellen en concludeeren tot zijne veroordeeling, opdat dan een meer volledig onderzoek kan plaats hebben. Om deze tegenstrijdigheid in het rapport zoo mogelijk op te lossen, werden zij persoonlijk door het Hof gehoord en nu bleek, dat h. i. de man eigenlijk niet in de gevangenis noch in een krankzinnigengesticht thuis behoort, doch ook niet in de gewone maatschappij maar in eene inrichting zooals hier te lande niet bestaat. zegen op den arbeid der Kamer te doen rusten, Vervolgens werd dr. Falkenburg gehoord opdat deze mocht strekken tot heil van onze die den beklaagde driemalen in de gevangenis geliefde Koningin en van het Huis van Oranje te Groningen behandeld heeft en tot gelijk gen, om voor zich geroepen te verbeteren. De Adv. Gen. mr. Baron d’Yvoy acht de conclusie van het rapport der deskundigen een utiliteitsmaatregelis de man niet toereken baar, dan mag hij niet in de gevangenis, waarom Spreker vordert dat beklaagde worde ontslagen van rechtsvervolging maar voor een proeftijd van hoogstens i jaar worde geplaatst in een krankzinnigengesticht. Uitspraak over 8 dagen. Bietenvervoer. In Friesland is het vervoer van beetwortelen naar de zuidelijke provinciën deze week aangevangen. Van Leeuwarden vertrekken dagelijks per spoor gemiddeld 20 wagonselk geladen met 10,000 K.G. van dat product, naar de suiker- ondervoorzitters de heeren Lobman, Harte, fabrieken te Breda en te Qosterbeek. Lustrumfeesten te Groningen. weder werkte Woensdag bij de maskerade te j Groningen niet erg mede. Onophoudelijk regen buien en wind. Vandaar dat de stoet haastig voorwaarts trok, en zich nergens lang ophield zoo nu en dan moesten zelfs de heeren een gZrPi7aVrehLi^^^ reg“ja8 ov;er kun k°8tuum ha^en- k 48 jaar, geboren te Steen wijk, machine-répara- De maskerade stelde voor den jaarhjkschen -- - - ommegang van het schuttersgilde «Sint Sebas tian” en de Rederijkerskamer »Het bloemken Yesse” te Middelburg, omstreeks het jaar 1480 en gaf te zien de eigenaardige kleederdracht benoemd de hh. KolkmannPijnappel, Van Raalte en Krap. De uitslag der stemming was aldus: Eerste candidaatüifgebracht 86 stemmen. De heer mr. J. G. Gleichman verkrijgt 82 stemmenzoodat deze tot eersten candidaat is gekozen. Er waren 3 blanco biljettenéén stem verkreeg de heer Veegens. Tweede candidaat: de heeren Veegens 58, Donner 20, Kerdijk 2 stemmen. Michiels en Lohman ieder 1 stem, blanco 4 biljetten. De heer mr. J. D. Veegens is dus tweede candi daat. Derde candidaat: Uitgebracht 88 stemmen, van welke op de heeren Michiels van Verduijnen 61 en Donner 14. Er zijn 13 blanco biljetten in de bus gevonden. De heer Michiels van Verduijnen is dus derde candidaat. De voordracht zal aan H. M. worden aan geboden door een commissie, bestaande uit de heeren stemopnemers en de heeren Van Vlijmen, HesselinkGroen van Waarder en Van Asch van Wijck (Ede). Tot voorzitters van de afdeelingen werden vervolgens benoemd de heeren Drucker, Van Alphen Hartogb Mees en Lieftinck, en tot Smeenge, Veegens en Bastert, terwijl tot leden I der commissie van redactie voor het adres van antwoord op de Troonrede werden benoemd de heeren LohmanVan Alphen Pijnacker Hor dijk, Mees en Van Bylandt (Apeldoorn.) Voor het Gerechtshof te Leeuwarden i heeft een nieuw getuigenverhoor van deskundi- MW8- ffl Illi Bl11! VIIK- RU M niBUIL <A I s

Friso nl | 1899 | | pagina 1