lp ■L U Drie Redevoeringen. WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1899. No. 77. 1 n 4 Binnenlandsche Berichten. Aan onze abonné’s. Negen en twintigste Jaargang. 1 Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Alleen wat af we moeten H. A De Nederlander staat Jen bliksem getroffen UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUffl 20 en terwijl ontwerpen hebben is, is. behoorlijke sorteering en 3e in mindere correct heid bij het weven. De kwaal kan dus verholpen wordenhet geneesmiddel is onder het bereik der arbeiders- wevers, terwijl de goede resultaten direct door hen zullen worden gevoeld. Bij deze gelegenheid zij gezegdwat wel gezegd mag wordendat het Neder- i van andere Parle- reeds de verklaring worden afgelegddat de Regeering daaraan geen schuld heeft. Ook de millioenen-rede van van Dat aan de Kamerleden is voorgehouden door man, die zelf bet voorbeeld van kortheid bondigheid geeft, is een gelukwenech waard. Wordt het ter harte genomen het zal I strekken tot voordeel van het Vaderland. Want inderdaad er moet gewerkt worden. Aan noeming van een voorzitter en H. M. heeft dan ook bijna onmiddelijk den heer Qleichman als zoodanig benoemd. De tweede candidaat was de heer Veegens met 58 van de 86 uit gebrachte stemmen, de derde de heer Michiels heid moet erkennen, van stemmenden. Voor eenige jaren gold de samenstelling der candidatenlijst voor het voorzitterschap vrijwel als den politieken barometer, die den stand der verschillende partijen aanwees. Dit denk beeld is thans vrijwel vervallennu werkelijk onpartijdige leiding wordt gehonoreerd, f heer Gleichman is gekozen door alle partijen. De heer Veegensmeer geavanceerd liberaal Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs, belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. bet weters eene vangen. Zij zouden wellicht van terie genezen. De vi aldus omschrijvendat bij zeer van I de inkomsten met de uitgaven overeenstemmen, voor- gelukkig volkskarakter. De bekend zijn. Wij echter willen mede- om het tot allen te brengen, opdat dat ’t werkelijk nog in hooge achting te staan, iets wat mede het geval geacht mag worden te zijn met den katholieken heer Michiels van Verduijnen. Het is hetzelfde drietal van vroeger. Ware er nog eene politieke actie geweest, dan voorwaar zou men constateeren, dat de antirevolutionairen al bijzonder slecht van de partij zijn weggekomen. Hun eenige candidaat, Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. voor er toen wel 13 blanco biljetten in de bus werden gevonden. ’t Is beter zoo dan anders. Werkelijke ver dienste moet erkend. En ’t verheugt ons zeer dat de scherpe kantjes van vroeger vrij wel zijn afgeslepen. we niets. Het plan bestaat om de tot dusver tijde lijk bij het departement van Binnenlandsche Zaken gedetacheerde inspecteur der registratie en domeinen in bet volgend jaar definitief bij dat ministerie over te plaatsen. Bij het behandelen van de zaken der Rijkswerkinrichtingen te Veenhuizen is meer malen de noodzakelijkheid betoogd om de ver pleegden gedurende den dag langer te doen werken. De overweging daarvan heeft er toe geleid dat de werktijd gedurende den zomer is verlengd. Het gevolg daarvan is dat meer aan loon moet worden toegekend. De minister van justitie heeft daarom den post voor dat doel van f 110.000 tot f 115.000 verhoogd. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezinis f 4340.45 aan feestgaven ontvangen 6 aandeelen in het renteloos voor schot werden geplaatst, terwijl tot een contri- van f 467 aan nieuwe leden toetraden. Het bezoek door den minister van oorlog aan Velzen gebracht gold de in de stelling van Amsterdam gehouden belegeringsoefeningen. De staatsraad den Beer Poortuga), oud com - mandant der stellingvergezelde den minister. Blijkens een telegram van den Gouver neur Generaal van Ned.-Indië van 23 dezer wordt de gouvernementskoffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 207.000 pikols. Te Bloemendaal overleed de oud gezag voerder der Maatschappij Nederland kapitein Graadt van Roggen. In het gehucht Kruchten bij Roermond personen te zamen kassen. Bij hem is bet beheer onzer geld- miuueien in uiisieKeuue iiauutu tu uiciuuuu is Echter er dient toch een enkele maal zoo i goed wonen is in het oude Vaderland en dat iets gezegdanders zou de affaire ook al te j de zaken op de steeds door ons voorgestane mooi gaan. wijze werkelijk goed marcheeren. Maar een goed onderlegd werk draagt rijke vruchten en zoo stijgen onze inkomsten telken jare weer aanzonder dat men kan klagen J over meerderen belastingdruk. Van de voor- malige leelijke beschuldiging van het liberale j ons een goede toon en j eens. ’t Stuk munt uit door vorm Het schetst den toestand, als die is. Dankbaar voor het vele goede dat reeds verkregen is maar daarbij een open oog voor ai wat nog verkregen moet worden. Het medegedeelde omtrent do Vredes-confe- rentie stemt daarenboven gunstig. Nederland reeds toegetreden tot de internationale ver dragen van gewichtige strekking met de ver wachting dat eerlang alle mogendheden die aan de conferentie hebben deelgenomen die verdragen zullen onderteekenen voorzeker die uitkomst zal velen met meer waardeering van de gehouden samenkomsten doen spreken, ook al werd niet dadelijk verkregen, wat sommigen nu maar zoo pardoes verwach ten en tegen welke overdrijving wij reeds van meet afhebben gewaarschuwd. Hetzelfde mag gezegd worden omtrent de uitkomsten, op Atjeh verkregen. Het is ge bleken, dat het stelsel van doorzetten tot de beste uitkomsten moest leiden. sHoewel ons gezag zich op eenige pla atsen nog met de wapens moest doen geldtm, konden de aan wezige troepen tot de v orige sterkte worden teruggebracht. En nau w is dit woord der koninklijke lippen ontgled.en, of daar luidt een telegram uit Batavia aan de N. B. Ct.: »De reorganisatie van het burgerlijk bestuur in Atjeh is vastgesteld 1” De toegezegde wetsontwerpen vormen met die welke nog aan bangig zijn een geheole reeks, zoodat de Kamers, willen ze alles afdoen, werk in overvloed hebben. Komt er minder tot stand, dan verwacht wordt, dan kan nu Een nieuw zittingjaar. Een nieuw zittingjaar van de Tweede Kamer wanbeheer blijkt dan ook geen enkel woord j is geopend, waarheid te bevattenzoodat deze in haren vollen omvang terugvalt op den koker, van eens g o waar ze is uitgegaan. Mochten alle waanwijze landsche Parlement zich dergelijke gevoelige les ont- menton ten gunstigste onderscheidt. Bij ons butie hunne pedan- j geen ruwe taal, geen beleedigingen, geen duels, geen opheffing der zittingen wegens rumoer, erkregen uitkomst laat zich ongeveer geen handgemeen raken onderling van de heeren vuiou'uiyicuda. bij zeer ruime opname j Afgevaardigden. Bij buitengewone uitgaven onder de gewone, goede manieren. Irnmsfnn mot do nittravpn ovareenstnmmRn, Te danken is deze gelukkige toestand zoodat geene versterking behoeft aangevraagd zeker aan ons te worden en een te verwachten overschot nog j Nederlander is geen ongevoelig wezen daar wel in staat zal stellen iets meer te doen, dan zijn de bewijzen van. Maar hij houdt toch het waarop gerekend is. 1 liefst zijn vijf zinnen bij elkaar. En op een De laatste door ons bedoelde redevoering is paar verstandige woorden stelt hij hooger prijs van mr. J. G. Gleichmanden voorzitter dan op drukte van beweging. Van alle woor- Tweede Kamer. Zooals we verwacht den der taal maakt bij het minst gebruik van In eene korte rede heeft mr. Gleichman bij het opnieuw aanvaarden van den presidents kamer zacht aangedrongen op »het betrachten van die kortheid, waarmede bondigheid samen gaat," en daarmede gaf bij een 1 waardigen wenk. Wij, Nederlanders, zijn trouw en beschaafd en verstand’g, maar wij leggen de dingen wel eens wat te breedvoerig uit. 1 Wij veronderstellen te weinig in hen, die ons de beer Donner, erlangde voor 'de tweede plaats hooren. Met wat minder woorden zouden we de derde slechts 14 stemmenzelfs dikwijls winnen aan duidelijkheid. Dat dige behandeling der grondstof, 2e in niet dit ----- - - - - een en Met waardigheid is mr. Gleichman opge treden, eene korte rede houdende, waarin hij den Minister bij volkomen vrijheid van spreken, opkwam Financiënden heer Pierson, is gunstig voor kortheid an bondigheid, om alzoo veel te opgenomen, al zijn er, die dezen Minister te j werken tot heil van het gemeenschappelijke optimitisch (wat zeggen wil er wel een weinig I Vaderland. over-been loopend) doen voorkomen. Nu is het Het N. v. d. D. van Zaterdag gaf omtrent eenvoudig waar, dat Minister Pierson, wat 't een en ander een beknopt woord, dat we financiën aanbelangt, meer verstand heeft in met volle instemming lazen en hieronder in zijn kleinen pink dan tal van opmerking makende zijn geheel overnemen ofschoon in hunne respectieve brein- veronderstellen, dat reeds velen onzer lezers er mee middelen in uitstekende banden en niemand is werken dan ook, die dat rondeman ontkennen zal. j moge erkend worden Wij wekken onze lezers op om, zoo zij nog niet mochten hebben ingeteekend op het GEÏLLU STREERD ZONDAGSBLAD, hetwelk wij bij onze Courant verkrijgbaar stellen, alsnog hun verlangen daartoe aan ons kenbaar te maken. Deze dagen gaat een nieuw kwartaal in en in bet eerste nummer daarvan, wordt het begin op genomen van een grooten roman, uit talrijke vervolgen bestaande, rijk geïllustreerd en uitermate boeiend van inhoud. Het zal den inteekenaren natuurlijk aangenaam zijn, bet blad van dit nummer af te ontvangen, om bedoeld verhaal van den aanvang af te kunnen volgen. Ook wijzen wjj op de toenemende fraaiheid van deze Illustratie, die een waar sieraad wordt op de huistafel en een schat van lectuur bevat, ook op het gebied van den gezonden humor. Aan het einde van den jaargang vormt deze Illustratie een PRACHTWERK van 416 a 520 groot folio pagina’s. Men weet dat dezelve als Nederl. Illustratie in omslag f 5.per jaar kost. Doch de abonné’s op onze courant leveren wij dezelve tot den spotprijs van 37J cent per kwar taal of franco per post 45 cent. Voor waar voor onze lezers een premie van niet geringe beteekenis. Den inschrijvers wordt het geregeld elke week, bij de courant bezorgd. Met dit drietal bedoelen we de Troonrede, de millioenenredewaarmede de Minister van Financiën gewoon is de Staatsbegrooting in te leiden, en eindelijk de redewaarmede de Voorzitter der Tweede Kamer zijne betrekking aanvaardde. Als gewoonlijk getuigen van den aanvang van een nieuw zittingjaar. Maar toch is er veeldat het heden bij het vroegere onderscheidt en dat vele kan worden saamgevat onder den trits kalmte, ernst en waardigheid, die Over de Troonrede is geheel de pers ’t schier der Tweede Kamer. Zooals we en inhoud. haddenis dit Kamerlid bij eerste stemming tusschenwerpsels. met algeheele goedkeuring als eersten candidaat gekozen op de voordracht aan II. M. tot be- Kamer wordt aangetroffen, danken wij ook aan --tt ai de voortreffelijke wijze, waarop die hooge ver- I gadering wordt geleid. F op zijn vrijheid en buigt zich gewillig voor alle eischcn, waarvan hij zelf de rechtvaardig- Nu roemt ieder de vrij- Verduijnengekozen door 61 van de 88 j heiddie hem door den Voorzitter wordt ge laten, en over diens onpartijdige leiding wordt maar ééne stem vernomen. Dat mr. Gleichman met ongeveer algemeene stemmen uitgenoodigd I werd de leiding voor het ingetreden zittingjaar weder in handen te nemen, siert dan ook Voor- M zitter en Kamer beide. De Evenwel hoezeer er stof is voor ons om trotsch te zijn op onze Vertegenwoordiging, in één opzicht is er iets te wenschen. wellicht, schijnt mede ook bij andersdenkenden Maar den goeden toon, die in onze Tweede is Zaterdag een landbouwer die bezig was op het veld werkzaamheden te verrichtendoor i en gedood. Zijn hoofd was in tweeën gespleten. Aan het 3e reg. vesting-art. te Gorinchem is in naam van H. M. de Koningin door de Koningin-Moeder geschonken een bronzen mo nument, voorstellende de verdediging van Ant werpen. Zaterdag had met groote plechtigheid de onthulling op het plein voor de Willems kazerne plaats. In de heidestreken der gemeente Acht- karspelen houden vele arbeiders zich des win- j ters met het weven van visschersmatten bezig. Dat die industrie nog al iets beteekent, blijkt hieruitdat in elk winterhalfjaar geregeld in de gemeente Achtkarspelen 7500 rollen vis schersmatten geweven worden, waarvan de ge middelde prijs f 2.50 per rol is. behartigens- In den laatsten tijd bleekdat de in die 4- streken gefabriceerde matten minder opbrachten dan die in de provincie Overijsel vervaardigd. Een onderzoek is ingesteld naar de oorzaken van den minderen prijsen nu is gebleken dat het euvel schuilt le in de minder zorgvul- JlfllS- ffl .WVFJITE WIF.- IUII HIM HIIUII. 1 i* er J’

Friso nl | 1899 | | pagina 1