fa M II ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1899. No. 78. f ij, 1 y Aan onze abonné’s. Binnenlandsche Berichten. Negen en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. I door bet met klem handhaven van ons veevoeding; A. Rauwerda, leeraar in 1 - UITGEVER» Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM België kwam met zijn Hij werd gecompli- i" MI iw. zullen de Boeren tot het uiterste strijden I Ook de Volksraad van den Oranje-Vrijstaat heeft zich nu openlijk aan de zijde der Boeren geschaard. Hij heeft met algemeene stemmen besloten aan de regeering op te dragenalles nog in het werk te stellen om den vrede te bewaren, zonder dat daardoor evenwel aan de eer en de onafhankelijkheid van den Vrijstaat en Transvaal wordt te kort gedaan. Hij sprak tevens als zijn meening uit, dat een oorlog wat er ook van mocht komen, de Vrijstaat zou getrouw zijn verplichtingen tegenover Transvaal vervullen, welke voortspruiten uit het tusschen beide landen gesloten politiek verbond. Ook van de Boeren in Natal (Engelsch ge bied) gaat het gerucht, dat zij aanvallend tegen Engeland zullen optreden, zoodat het zich laat gehouden. Men moet, zegt de N. R. ziende blind zijn, wanneer men i vooravond van het samenkomen van den minis terraad wordt uitgesproken. Inmiddels gaat Engeland gestadig voort met het zenden van troepen naar Z.-Afrika. De volgende week vertrekken er weer 1400 man met 200 officierengeneraal Redvers Buller heeft bevel gekregen om 7 October, ter over neming van het opperbevel over de Z.-Afri- kaanscbe troepen, zich in te schepen. Naar verluidt zullen de voorstellenwelke de Engelsche ministerraad heden in een nieuwe nota zal formuleerenzeer kras zijn en zal er wederom een nieuwe eisch gesteld worden, nl. de hervorming der Transvaalsche rechtbanken. Zoo blijft het maar voortgaan, telkens nieuwe I eischen en nog eens nieuwe eischenNeen, de oorlog kan niet uitblijvenhet is den I Engelschen nergens anders dan om den onder gang der Republiek te doen., doch daarvoor :_i 1,: i Ook de Volksraad van den Oranje-Vrijstaat dat het doel van dit Wij wekken onze lezers op om, zoo zij nog niet mochten hebben ingeteekend op het GEÏLLU STREERD ZONDAGSBLAD, hetwelk wij bij onze Courant verkrjjgbaar stellen, alsnog hun verlangen daartoe aan ons kenbaar te maken. Deze dagen gaat een nieuw kwartaal in en in bet eerste nnmmer daarvan, wordt het begin op genomen van een grooten roman, uit talrijke vervolgen bestaande, rijk geïllustreerd en uitermate boeiend van inhoud. Bet zal den inteekenaren natuurlijk aangenaam zijn, het blad van dit nnmmer af te ontvangen, om bedoeld verhaal van den aanvang af te kunnen volgen. Ook wyzen wy op de toenemende fraaiheid van deze Illustratie, die een waar sieraad wordt op de huistafel en een schat van lectuur bevat, ook op het gebied van den gezonden humor. Aan het einde van den jaargang vormt deze Illustratie een PRACHTWERK van 416 it 520 groot folio pagina’s. Men weet dat dezelve als Nederl. Illustratie in omslag 5.per jaar kost. Doch de abonné’s op onze courant leveren wy dezelve tot den spotprys van 37j cent per kwar taal of franco per post 45 cent. Voor waar voor onze lezers een premie van niet geringe beteekenis. Den inschrjjvers wordt het geregeld elke week, bij de courant bezorgd. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. en J. H. Bonnema, leeraar in natuur- en scheikunde. De najaarsveemarkt te Joure werd als gewoonlijk zeer druk bezocht. Niet minder dan 19 stoombooten kwamen van verschillende kanten aan. De handel was levendig, de aanvoer van paarden zeer groot, die van koeien minder dan gewoonlijk. In ’t geheel werden ter markt gebracht: 770 paarden, 201 koeien, 170 schapen, 30 varkens, 32 bokken en geiten, 21 biggen. Aan de jl. Maandag te Luinjeberd ge houden harddraverij met paard en chais, werd chend en door den Minister van water moest begeven. Op verzoek van eenige leden van de »Witte Sociëteit” te ’s Hage is het katholieke schendblad Le Triboulet, dat op ergerlijke wijze tegen Dreyfus te keer ging, van de leeskamer verwijderd. Het ter sociëteit Momus te Maastricht ter teekening liggend adres van sympathie aan mevrouw Dreyfus is door een onbekende ont vreemd. Het aantal badgasten te Zand voort heeft dit jaar een nog ongekend hoog cijfer bereikt. Het was 3986 tegen 3202 in 1898 en 3269 in ’97. Maandagavond werden, na afgelegd supple- tie examen, tot studenten aan de Kweekschool der Algem. Doopsgez. Sociëteit te Amsterdam toegelaten de heeren: M. Onnes, R. Kuipers, T. SeversmaJ. G. Freriks, H. Kleindert en W. Banga. Men weet, dat er plannen bestaan om Apeldoorn tot een garnizoensplaats te maken. Volgens de daar loopende geruchten, zegt Het Vad., zou de Minister van Oorlog er de helft van het reg. gren. en jagers willen plaatsen en 3 batterijen veld artillerie en een escadron huzaren. Het keurcorps gaat dan wellicht bij beurte een deel van den zomer naar buiten. De maatregel getroffen tot aanmoediging der werving voor het korps mariniers heeft zulke goede resultaten opgeleverd, dat het tekort reeds binnen het jaar aangevuld was. door 8 paarden deelgenomen. De prijs f 40 werd behaald door den bruinen ruin van den heer S. Vrolijk te Workum, bereden door den heer D. Jaarsma, van Koudum. De conducteur le kl. bij de Staatsspoor wegen, de heer S. de Boer, is door den Direc- teur-Generaal benoemd tot Hoofdconducteur 2e kl. met behoud zijner standplaats te Maastricht. Gedurende de eerste zes maanden van de jaren 1899 en 1898 is op Java en Madoera aan rechten ontvangen f 6 509.030,79 en f 5.770.605,26 !j. dus meer in 1899 f738.425,52J Gedurende de eerste vijf maanden van de jaren 1899 en 1898 is op de bezittingen buiten Java en Madoeia ontvangen f 1 561.612,95 en f 1.273.682,80, dus meer in 1899 f 287.930,15. De Koning van jacht te Terneuzen aan. Hij werd gecompli menteerd door den Belgischen consul, den heer Van den Oever, en begaf zich daarna, verge zeld van zijn adjudant, markies d’Assche. van de Westsluis door de stad naar het station, om met den trein naar Brussel te vertrekken. Overal werd Z. M. eerbiedig gegroet door de bevolking, wie zijn aanwezigheid bekend geworden was, terwijl hij vriendelijk die groeten beantwoordde. Op het perron sprak Z. M. den consul toe en verklaardde Terneuzen een lief stadje te vinden, dat door zijne ligging eene toekomst heeft, De bevolking was hem sympa thiek voorgekomen, en hij dankte voor de hem gebrachte, eenvoudige, stille hulde. Karakteristiek is het, zegt de Midd. Cour. aan wie wij deze mededeeling ontleenden nog niet door de bladen vermelde, feit, dat de vorige maand aan het strand te Ostende twee kinderendie al spelende door den golfslag waren meegesleurd, door den Koning zijn ge- toegelaten zijdie red, waartoe Z. M. zich tot over de knieën te en water moest begeven. Transvaal. De spanning in Engeland zoowel als in Transvaal, heeft nu haar hoogste punt bereikt. Heden vergadert de Engelsche ministerraad en tot dien dag hebben de Boeren dus nog tijd om Chamberlain’s voorwaarden aan te nemen. Gebeurt dit niet, dan zal Engeland zijn voorwaarden op eigen band formuleeren. Intusschen verluidt uit Pretoria dat door den Volksraad in geheime zitting over Chamber lain’s laatste telegrammen zou worden beraad slaagd. Het is echter niet aan te nemen dat heerschappij van het Engelsche en het Holland- men Engeland nogmaals tegemoet zal komen, daar de oorlogzuchtige stemming en de opge wondenheid in Transvaal te groot zijn dan dat de Volksraad al wilde hij ook nog tegen den stroom zou kunnen oproeien. Vooral het jongere element dringt onstuimig op den oorlog aan. De kleinzoon van Kruger, Piet, dringt er in De Volksstem op aan om de landing van verdere Engelsche troepen ia Z.-Afrika als een casus belli te beschouwen, en Engeland slechts een termijn van 48 uur toe te staan om de troepen van de grens terug te trekken. En mochten zij daaraan niet voldoen, dan dienden ze ontwapend te worden. Op generaal Joubert, den opperbevelhebber van het legerzijn zij zeer gebetendaar deze nog streeft naar het behoud van den vrede. Zij stellen hem voor de keus zijn functie neer te leggen of hen ten strijde te voeren. Ook in Engeland staat de barometer der hoop op het behoud van den vrede zeer laag. De Minister van Binnenlandsche Zaken, White Ridley, heeft te Blackpool een rede gehouden, waarin hij zeidedat als Engeland tot een oorlog gedwongen werd, dit niet zou zijn om de suzereiniteitsquaestie of om het stemrecht, maar om het wegnemen van de grieven der Uitlanders. Doch zijn hoop op een bevredi genden afloop was zeer gering. De Trans- vaalsche consul-generaal te Londen heeft zich mede in dien geest uitgelaten; hij ziet zijn terugroeping tegemoet. Een rede van Balfour, eerste lord der schatkist, die hij heden in het Noorden van Engeland zal houden, wordt met spanning te gemoet geziendaar zij aan den Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 85 oent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prys belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. den leeftijd door het afleggen Naar men verneemt, zullen HH. MM. I vrucht ^kumne^^6? Z1-Lhe.t on<^erwli8 de Koninginnen Zaterdag a.s. omstreeks 1 uur vo 8en> -enige kennis Den Haag verlaten en zich via Utrecht naar het Loo begeven. HH. MM. de Koningin en de Koningin- Moeder zullen 7 Oct. naar Potsdam vertrekken vanwaar de Koningin 11 October naar het Loo terugkeert. De Koningin-Moeder zal, van Pots dam terugkeerend, een kort bezoek brengen te Arolsen. burgerlijke ambtenaren hunnen plicht doen zonder dat de eer eener vermelding in Troon rede of Adres van Antwoord hun te beurt valt. Maar het is van oudsher ingeziendat de stoffelijke vergelding, welke aan den man in den soldatenrok gegeven wordt en in het ontvangen waarvan hij met eiken anderen, niet hooger bezoldigden landsdienaar gelijk staat, veel minder dan bij dezen opweegt tegen het offer aan ontberingen, aan lijfs- en levensgevaar, dat de krijgsman heeft te brengen. Uit dit besef spruit voort de bijzondere soort van waar- deering, welke aan de dragers van het zwaard te beurt valt. Wie, voegt de N. R. Ct. er bij, als de heer Ketelaar, daar niets voor voelt, staat buiten den kringwaarbinnen over dit onderwerp met vrucht van gedachten gewisseld j kan worden. Uit het programma van het onderwijs aan de Rijkslandbouwwinterschool te Leeuwar den, gedurende den cursus 1899/1900 blijkt, ---- LL onderwijs is, om aan komende landbouwers of tuinbouwers in de gelegenheid te stellenop weinig kostbare wijze de noodige theoretische kennis van het landbouw- of tuinbouwbedrijf te verkrijgen. Het draagt in hoofdzaak den stempel van vakonderwijs en houdt rekening met de be hoeften der provincie en de cursus duurt 2 door Engeland uitgelokt, misdadig was, doch winterhalfjaren. De Min. van Binnenl. Zaken heeft eene plaatselijke commissie van toezicht benoemd de heeren D. van Konijnenburg, voorzitter der l'r. Mij. v. Landbouw., Voorzitter; mr. W. B. Bumalid der Fr. Pachtcomm., Secretaris dr. J. Ariens Kappers, Directeur der R. H. B. School te Leeuwardenmr. H. D. van Ketwich Verschuur, curator van het gymnasium te Leeuwarden, en II, vaa Staa, Districts-veearts, Tot de school worden l van 10 jaar hebben bereikt van een openbaar examen i met Eenige kennis der praktijk van den landbouw is een vereischte. Geen leerling wordt tot het tweede studiejaar bevorderd dan na een voldoend openbaar exa men. Aan het eind van het tweede studiejaar wordt, na voldoend openbaar afgelegd examen een diploma uitgereikt. Het schoolgeld bedraagt per cursus f 20. Onvermogenden kunnen daar- I van worden vrijgesteld. Leeraren zijn de heeren: C. R. Brinkman, De gunstige uitkomsten, in Atjeh sedert I Directeur, leeraar in kennis van den grond verleden jaar gedeeltelijk bevochten, gedeeltelijk grondbewerking, grondverbetering, bemestings- 2L_1 Li1Li- j gezag leer en veevoeding; A. Rauwerda, leeraar in verkregen, zijn door den heer Van Kol geloo-j de plantenteelt, bedrijfsleer en landbouwboek- Financiën, houden, dierkunde, plantkunde, Nederlandsche met het Koloniaal Verslag in de hand, staande taa*' en wiskunde; H. Veenstra, leeraar in de Ct., beoordeelingsleer en rassenkennisveeteelt en niet uit alles gezondheidsleerJ. Mesdag leeraar in zuivel- opmaakt, dat de toestand zich verbeterd heeft I bereiding, en J. H. Bonnema, leeraar in natuur- en Voort zal gaan zich te bestendigen, wanneer wij niet in de oude fout terugvallen van te denken, dat, wat door wapenen en kracht vertoon verkregen wordt, onder ongewapende zorgeloosheid behouden kan blijven. Den heer Van Kol staat het vrij, de duurzaamheid van het verkregene te ontkennen. De N. R. Ct, meent het beste te mogen hopen en deelt in de hulde, door Kroon en Volksvertegenwoordi ging aan onze brave Indische soldaten gebracht. Het is, zegt zij, volkomen waar, wat de heer Ketelaar meende te moeten opmerken, dat ook aanzien dat heel Zuid Afrika in vuur en vlam zal worden gezeteen worsteling om de opper- 1 1 1 L.xTTi. .3 leden. sche element. JI VMS B lllüliil'll! mill HUI» FBIESUVI. I

Friso nl | 1899 | | pagina 1