ZATERDAG 7 OCTOBER 1899. No. 80. Nieuwstijdingen. Negen en twintigste Jaargang. I I Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. - schip te verlaten. een stoomboot, die op het noodsein direct De Fransche minister van oorlog De j UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUIH Pry's per kwartaal 70 cent franco per post 86 oent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken, regel meer 7} cent. Bij abonnement is de pry's belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. daaruit ontplofbare stoffen, als dyna- neer te werpen. De een neergeworpen pak Dumdums, Maxims on dynamiet, de Engelsche t voor niets terug te deinzen De oorlog uitgsbarsten Reuter seint uit Bloemfontein, dat de land- van Boshof telegrafisch aan zijn regeering bericht heeft gezonden, dat de Engelsche troe pen uit Kimberley de grens van den Oranje- Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, aiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentién Dimdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. voorschriften uitgevaardigd, worden in den loop van aan de korpsen verstrekt. Wanneer brandkasten in gebruik zijn, worden de schildwachten, geplaatst bij commandeerende t Hoewel het natuurlijk niet onmogelijk is, dat dit bericht waar kan zijn, dient men het toch onder zeker voorbehoud te aanvaarden. Uit In den orkanischen storm van 22 op 23 Sept, was ik met genoemde bark op de hoogte, ongeveer 20 minuten westelijk van het Rips- hornt-vuurschip. De zee stond buitengewoon hoog en gevaarlijk. Het roer was des avonds gebroken, dus was het schip machteloos, nachts tusschen 3 en eensklaps zwaar vergeefsche moeite was, melden hebben overschreden de Majubaheuvel bezet. van meel.) Gemengde Berichten. I Het wordt bevestigd dat de Engelschen niet gereed zullen zijn om aanvallend op te treden, hun voedsel zelf niet meer in het water en op de grond kunnen zoeken. Moet men de ganzen met graan gaan voeren, dan wordt de teelt te kostbaar, daar elk dezer vogels bijna -1 _’.j een schaap. De Londensche correspondent van de Indépendance Beige seintMen rukt elkaar de tweede editie der dagbladen uit de hand, die dat de Boeren de grens van Natal en de strategische punten en de Langnekpas hebben I «upper generaal Mercier, die tijdens de expeditie naar dat eiland, minister van oorlog was. De Kamer zou bij de behandeling der oor- officieren tot het bewaken van de kas, inge trokken. Van regeeringswege onderzoekt men, of het wenschelijk is in bet algemeene reglement voor het vervoer op de spoorwegen een bepaling op te nemenwaarbij aan de spoorwegmaat schappijen de bevoegdheid wordt toegekend om reizigers alleen toe te laten tot de wacht kamers die zijn aangewezen voor de klassen waarvoor de reizigers een plaatsbewijs bezitten. Donderdagmorgen werden onder sterk politie-geleide van Delft naar ’s Hage over gebracht twee als heer gekleede personen die verdacht werden van effectendiefstai te Delft. Zij werden gesnapt, toen zij bij den bankier Hoitema daar trachtten die stukken in te wisselen. Iemand in Ooststellingwerf heeft in zijn hof een boom, die in 1898 scheen te sterven. De meeste takken waren dood en werden af gehakt. De boom, een appelboom, begon echter in dit jaar weder te bloeien en draagt nu aan den eenen kant appelen, zoogenaamde zoete veentjes, de oorspronkelijke vrucht, maar aan den anderen kant andere appelen, die een weinig zuur en grooter van stuk zijn dan de veentjes. Aan den stam valt op te merken, dat bij tweeledig is, maar men kan zich niet herinneren, dat er eene enting heeft plaats ge had. Ook heeft men nooit twee soorten van appelen aan den boom ontdekt. INHOUD van het Friesche Tijdschrift „Sljucht en Bjucht”. 7 Oktober 1899. De forkearde Wiald, W. D. - In grapke (yn fjouwer bidriuwkes) Th. v. d. S. Jan Starter, W. P. Tsjin wille en tank (mei plaetsje) D. H. Z. Inhoudsopgave van No. 3 van het Maand blad tegen de Vervalschingen. De vervalsching van linnen-, flanellen- en katoenenweefsels. Onderzoekingen van le vensmiddelen en bandelsart. gedaan aan het Bureau voor chemisch en microscopisch onder zoek, Keizersgiacht 291, Amsterdam; Direc teuren: Dr. van Hamel Roos en Harmens. Controle onderzoekingen(Azijn. Bak-olie. Cacao. Email-voorwerpen. Hoendervoer. Levertraan. Likeuren. Servies voor koffie en thee van Albeïd-metaal. Stijfsel. koud zlJn doch niet zo° kouddat de vogels Thee. Vleesch-extract. Wijnen. Zeep.) Onzuivere grondstoffen voor email-1 bereiding van kookpannen. Vergiftige vogels. Wijnvervalschingen »en gros.” Verval- Behing van koffie iu Zuid-Afrika. Een nieuw zooveel verslindt als Aervalschingsmateriaal. De vervalsching van j levensmiddelen in Amerika. Wetenschappe lijke Berichten. (Ziektekiemvrij drinkwater door middel van ozon) Hygiëne en Industrie: (Onderkleeding welke gevaar oplevert. Eigenaardige Bieronderzoeking. Een wet ter bevordering der Volksgezondheid. Compri meeren i feuilleton(Shakespaere’s vader de eerste bier- onderzoeker. Een «gedrochten fabriek” te dan na zes weken. Londen. Gerookt konijnenvleesch.) Sprok kelingen op hygiënisch en maatschappelijk gebied. Correspondentie. Een redding. De heer T. Zeilinga schrijft aan het Hdbl. omtrent de schipbreuk en edelmoedige redding van hem en zijn scheepsvolk van het Ned. barkschip Neptunus door het Zweedsche stoomschip Meta uit Gothen burg, kapt. E. Fageslund, o.a. het volgende zenden van een ultimatum of een oorlogsver klaring. Indien het echter inderdaad een feit is, dan moeten we wel aannemen, dat het een gevolg is van gebrek aan discipline bij de Engelsche troepen die door hun officieren niet in bedwang gehouden konden worden. En de oorlog is in dat geval begonnendaar de Boeren van Transvaal na don aanval der Engelschen op hun Oranje-Vrijstaatsche bond- genooten zich nu natuurlijk niet meer zullen laten weerhouden om Natal binnen te dringen. Kimberley ligt in (Engelsch) West Griqualand op de Westgrens van den Oranje-Vrijstaat. De Engelschen hebben daar een vrij grooten troepen macht bijeen, terwijl Oranje-Vrijstaatsche burgers bij Boshof op korten afstand van de grens gestationneerd zijn. Inmiddels ontvangt de Londensche Standard uit Newcastle (Natal) het berichtdat de vooruitrukkende beweging der Boeren, die de grens van Natal bedreigden, plotseling is ge staakt. De groote meerderheid der Boeren, die ver zameld waren bij de hoogten ten N.-O. en ten O. van Newcastle zijn teruggetrokken naar hun oorspronkelijke verzamelplaats bij Zandspruit. De correspondent zet uiteen, dat het onmoge lijk is voor een groote troepenmacht om lang op dezelfde plaats te blijven, met bet oog op de groote schaarschte aan levensmiddelen en fou rages. In de Jingopers is, evenals bij enkele ministers een kentering waar te nemenzij beginnen den langdurigen veldtocht, die in Engeland door de op wraak beluste oorlogs partij met het vermomde oogmerk de heide republieken in Z.-Afrika te vernietigen en bij Engeland in te lijven, te verloochenen. De mogelijkheid op een schikking ter elfder ure, hoe gering ookblijft dus nog bestaan. In elk geval kan de beslissing nu niet lang meer uitblijven. De kabinetsraad vergadert Zaterdag en zal dan een definitief besluit nemen. Een schitterend huwelijk is dezer dagen te Newport gevierd en beeft de New-Yorksche ten” in deze fashionable badplaats vereenigd. Het was het huwelijk tusschen den Russischen vorst Cantacuzene, voormalig gezant- schaps ataché te Rome, met de kleindochter logsbegrooting van deze zaken kennis moeten nemenen men vermoedt reeds dat dan veel wat nog duister is in den oorsprong van de Dreyfus zaak onthuld zal worden. Het gerucht gaat, dat de Engelschen Des vele luchtballons zullen meevoeren naar Trans- 4 uur werd het schip vaal, om d-- -*■ J lek, dermate, dut pompen miet, op de Boeren waarom besloten werd uitwerking van zulk de boot klaar te maken en zoo noodig het dynamiet moet verschrikkelijk zijn. Met het aanbreken van den dag passeerde regeering schijnt ons een stoomboot, die op het noodsein direct r'- - bijdraaide en hoewel ze slechts over een kleine sloep kon beschikken, werd er niet geaarzeld drost de redding te beproeven. De Meta stoomde daarom ter loefzijde en liet daarop de sloep te water, bemand met den Vrijstaat zijn overgetrokken, tweede stuurman B. Lundi, den tweede machi nist R. Magmussen en den matroos F. O. Johansen. uuuer zeaer vooroenoua te aanvaaruen. uit In den tijd van het uitzetten der sloep had- het telegram blijkt toch, dat het de Engelschen den wij van weerszijden olie in het water ge- zijn, die hier aanvallend zijn opgetreden, hetgeen worpen en na twee gevaarlijke tochten werden men logisch niet zou verwachten, daar de we allen gelukkig aan boord van stoomboot j regeering immers nog steeds aarzelt met het overgebracht. Toen ik het schip verliet, lag het dek reeds aan het water. De stoomboot moest drie tochten rondom het schip doen opdat do sloep van en naar het schip kon roeien. Ten slotte roemt de heer Zeilinga de humane en gulle behandeling die hij aan boord der Meta ondervond. De Neptunus is zonder mastenkajuit en volkslogies te Frederikshaven (Jutland) binnen- gesleept.v De heer Zeilinga is derwaarts ver trokken. Ganzen in Amerika. Elk jaar leveren de Vereenigde Staten voor de vulling van veeren bedden enz. 1,350,000 kilogram dons van ganzen, voor het vervoer waarvan 135 waggons noodig zijn. Daar één gans slechts 450 gram dons oplevert, blijken voor deze productie bijna 3 millioen ganzen per jaar ge plukt te moeten worden. De statenwaar men er zich hoofdzakolijk op toelegt, zijn Illi nois zuidelijk MissouriKentucky, Arkansas en Tenessee. Wil men fijne en zachte vede ren verkrijgen, dan moet het klimaat tamelijk De afdeelingen der Tweede Kamer heb ben gekozen tot rapporteurs der Marinebegroo- ting de heeren Van VlijmenStaalmanDe Ras, Goekoop en Lieftinck. De ouderdom der Kamerleden. Het oudste lid der Tweede Kamer is de heer Jan sen, de burgemeester van Tilburg. Hij is 75 jaar, geboren 4 Juni 1824; ruim 4 maanden ouder dan de heer Donner, die 18 October a s. 75 jaar hoopt te worden. Op den heer Donner volgt de beer Conrad, geboren 28 Mei 1825, dus 74 jaar oud. Men zou het hem niet aanzeggen, zoo kras ziet bij er nog uit. Verleden jaar nog heeft hij een reis gemaakt naar Portugal, en binnenkort moet hij weer een groote reis naar Egypte onder nemen. Na den heer Conrad komt de heer Bastert, die den 4en November 1826 is geboren en dus den leeftijd van 73 jaren bereikt. De beer Evers is eenige maanden jonger; hij is geboren 8 Maart 1827. En daarop volgt de heer Van Alphen, geborep 1 December 1829. De heer Pijnappel op 26 Januari 1830. Het jongste lid in jaren is de onderwijzer T. M. Ketelaar; die geboren werd 6 Mei 1864, en alzoo 35 jaren oud is. In de Algemeene Vergadering van den Bond van Coöper. Zuivelfabrieken in Friesland heeft de heer J. K. Jung, namens de Com missie ad hoe, een zeer beredeneerd en door berekeningen gesterkt rapport uitgebracht over eene pensioensregeling voor het personeel, aan die fabrieken werkzaam. De Commissie gaf aan het slot in overweging 1 te besluiten tot de stichting van een onderling pensioenfonds op de aangegeven grond slagen (zoo mogelijk ook uitgebreid tot de na te laten betrekkingen van het fabriekspersoneel) indien zich minstens 15 bondsfabrieken meteen gezamenlijk personeel van 150 werklieden, tot medewerking bereid verklaren en indien na een nauwkeurig deskundig onderzoek blijkt, dat tegen de stichting geen overwegende bezwaren behoeven te bestaan 2°. de Commissie te machtigen tot het doen instellen van zoodanig onderzoek door een wiskundige van erkende bekwaamheden die op het gebied van levensverzekering vol doende t’huis isen haar op te dragen het resultaat van die bevindingen zoo spoedig mogelijk met een nader voorstel harerzijds aan de vergadering mede te deelen. Sub 10 werd met groote sympathie begroet, een definitief besluit is aangehouden tot het nader voorstel der Commissiewaarvoor baar de bij sub 2° gevraagde machtiging en op dracht is verstrekt. De wetsontwerpen tot herziening der militiewet en tot regeling der legerinrichting zullen nog deze week de Tweede Kamer be reiken. Daar de Minister van Oorlog het wen schelijk acht dat de gelden, die berusten in de kassen der korpsen en korpsonderdeelen, worden bewaard in brandkasten, heeft hij daaromtrent De brandkasten dit jaar geleidelijk FRI suil mini miEsi.ni>. Mins- I IIIH.IUI III riauöLUü uiiuisier vuil ooriOg i_/c i Gallifet, heeft aan den rapporteur der commis sie voor de oorlogsbegrooting de rapporten der controle over de uitgaven voor Madagaskar toegezonden. Uit die rapporten moeten een aantal ernstige feiten blijken ten laste van

Friso nl | 1899 | | pagina 1