i Militair onderricht. ZATERDAG 14 OCTOBER 1899. No. 82. Officiéél gedeelte. Nieuwstijdingen. Negen en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. e r UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM De heer A. Bouman, lid der Tweede Kamer voor het district Harlingen belangstellenden te Workum I Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 8S oent PRIJS der ADVERTENTIÈN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de pry’s belangrijk lag Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. geeft Dinsdag aan en Hindeloopen gelegenheid hem als Afgevaar digde te spreken. De heer Bouman stelt er door de Nederlandscbe Heidemaatschappij te Ernst aangelegd, werd bijgewoond. - Nieuwe munt. Aan ’s Rijks munt zal eerlang weer worden begonneu met de aan munting van kwartjes en dubbeltjes geslagen met de laatste goedgekeurde beeltenis der Koningin. In de gehouden vergadering van aan deelhouders der sAmsterdamsche Wielerbaan” is besloten tot het aangaan eener geldleening van f 30,000. Het Genootschap ter beoefening van de heilgymnastiek in Nederland heeft de volgende prijsvraag uitgeschreven: >Geef een historisch- critisch overzicht van de vorderingen der scoliose- behandeling op heilgymnastiscb gebied.” De inzending moet plaats hebben vóór den 15 Augustus 1901. De prijs is een gouden medalje of een bedrag in geld. De BURGEMEESTER van WORKUM maakt bekenddat de oefeningen voor het voorbereidend militair onderriebt aldaar zullen plaats hebben iederen Woensdag en Zaterdag van 5 tot 7^ uur ‘s namiddags, aanvangende Woensdag 18 October 1899. De Burgemeester voomoemd, T. M. ten BERGE. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dincdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. alle personen, die den vijand helpen welke in staat van oorlog is met Groot-Britanniëzich schuldig maken aan hoogverraad. Heel de wereldpers met uitzondering misschien van enkele officieuse Duitsche, en eenige Ameri- kaansche bladen trekt partij voor Transvaal tegen Engeland. Vooral de Fransche pers laat zich scherp uit, waaraan misschien bet Fashoda- echec niet geheel vreemd is. Zoo zegt o. a. Paul de Cassagnac in de Autorité: >De Engelschen begaan een misdaad, die door niets gerechtvaardigd wordt. Een bandiet die een reiziger om zijn geld of zijn leven vraagt, is minder verachtelijk. Toch ziet men dat tengevolge van de onverschilligheid of medeplichtigheid der andere natiën een volk een schandelijke daad begaan kan die een eenvoudig particulier zeer zeker op de galeien of aan de galg zou brengen. Overigens, als De Arnh. Ct. wist onlangs te melden dat er plaatsgebrek in de krankzinnigengestich ten was. De N. Ji. Ct. voegt hieraan toedat dit slechts zoo is in die provinciënwaarvan de besturen in gebreke zijn gebleven gevolg te geven aan art. 11 der krankzinnigenwetdat bun de verplichting oplegt tijdig voor gelegen heid tot plaatsing van de armlastige krank zinnigen uit hunne provincie te zorgendoor de oprichting van krankzinnigengestichten, hetzij door de provincie zelvehetzij door andere corporatiën te bevorderen. Den officieren van het Grieksche oorlogs schip Amiral Miaoulis wordt het verblijf te Amsterdam door den consul-genereal van Grie kenland, den heer R. Lehmann, zoo aangenaam mogelijk gemaakt. Zij hebben ten huize van den heer Lehmann geluncht en met hem de De Koninginnen in Duitschland. Over het vertrek der Koninginnen op Woensdag wordt het volgende bericht: HH. MM. zijn na hartelijk afscheid genomen te hebben van de Keizerin in gezelschap van den Keizerom halfttien in een rijtuig met vier la Daumont bespannen paardennaar het station gereden. De Keizer vergezelde de Koninginnennadat dezen van den erfprins en de erfprinses Von Wied afscheid hadden genomen, naar de coupé en nam daar afscheid met een handkus. De Nederlandsche gezant met het personeel van het gezantschap, alsmede tal van leden van de vereeniging »Nederland en Oranje” te Berlijn, waren eveneens bij het afscheid tegenwoordig. De leden van de vereeniging boden prachtige bloemgeschenken aan en zongen bet volkslied. De Koningin is naar bet Loo gegaande Koningin Moeder naar Arolsenwaar zij een paar dagen zal vertoeven. Naar gemeld wordt heeft de hoofdcom- missaris van politie te ’s Hage, de heer Van Schermbeek, eerst zijn ontslag aangevraagd, nadat bij, wegens lichaamsgebreken voor den dienst was afgekeurd. Naar wij uit zeer goede bron vernemen, zegt het Centrum, zijn de mededeelingen van het Vaderland over het in voorbereiding zijnde ontwerp van legerhervorming althans gedeelte lijk onjuist. Donderdag werd in hooger beroep de zaak tegen mr. P. J. Troelstra, zooals men weet vervolgd wegens smaad tegen den officier van justitie te Leeuwarden, behandeld voor het gerechtshof te 's Hage. Een nieuwe ge tuige, De Zwart geheeten, timmerman te Me- naldumadeel, werd op verzoek van den bekl. gehoord, en verklaarde vóór 5 December 1895 te hebben geweten, dat Van Dijk, Alberda en Dijkstra een strafbaar feit wilden plegen, dat bij zelf had geweigerd mee te doen en dat hij op 6 December van zijn vriend Van Dijk gehoord had dat deze met twee anderen een inbraak te Britsum had gepleegd Gevraagd waarom hij eerst nu deze mededeeling deed, antwoorde get. dat hij zijn vriend niet wilde verklikken. Hierna betoogde de advocaat-generaal Reitsma uitvoerig de schuld van bekl. en diens opzet telijk aanranding van de eer en den goeden naam van den officier van justitie te Leeuwarden, en dat wel zonder noodzaak, daar een een voudige klacht bij de rechtbank ingébracht tot een nader onderzoek had moeten leiden, en in geen geval de aanval op de justitie is te vergoelijken. Spr. concludeerde tot bekl.’s veroordeeling tot vier maanden gevan genisstraf. Uitspraak Donderdag 26 October. Blauwe vingers. De ambtenaren aan het Stadhuis te Amsterdam klagen steen en been dat men de kachels nog niet heeft gezet; ze zitten den geheelen dag met blauwe vingers zeggen ze. liet komt ons voor dat een ijverig schrijver om dezen tijd van het jaar het nog wel zon der kachel kan stellen. De Amsterdamsche heeren moeten zich nu maar warme-wollen polsmofjes aanschaffen en de noodige plaatstoven met tweemaal daags een lekker kooltje van Mie de water- en vuur- vrouw. I n h o u d van het Friesche Tijdschrift tSljucht en Rjucht” 14 Oktober 1899. De forkearde Wrald, W. D. Skiën oan Jan fen ’e Gaestmar. Jan Starter, W. P. Seiskip »Gysbert Japicx”, J. J. Hoff. Net mear nedichJ. v. d. Tol. Koartswyl. diamantslijperij der firma Manus en de kleeder- Tsjin wille en tank (mei plaetsje), D. H. Z. ENGELAND en TRANSVAAL. De oorlog. Volgens den oorlogscorrespondent van de Daily Telegraphdie zich te Ladysmith (in Natal) bevindt, is de oorlog reeds begonnen. De Boeren overschreden de Natalsche grens. De burgers van den Oranje Vrijstaat hebben bezit genomen van den trein te Harrismith behoorende aan de Natalsche regeering. De correspondent van de Times te Zand- spruit schat ’t aantal der in die buurt liggende Boeren op 8000 man, over een groote uitge strektheid verspreid. Behalve de commando’s der Boeren bevinden zich daar corpsen Hollan ders en leren, elk 250 man sterk en 2 corpsen Duitschers. De correspondent der Daily Telegraph, Bur leigh, seinde dat er ten Noorden van Glencoe geen Engelsche soldaten zijn en dat de Boeren dus Langnek gemakkelijk kunnen bezetten j Volgens een Reuter-telegram hebben zij dit inderdaad reeds gedaan. Ook hebben zij den Amajubaheuvel reeds bezet. De regeering der Z. A. Republiek heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarbij alle burgers die zich buitenslands bevindengesommeerd worden zich onmiddellijk aan te melden voor den krijgsdienst; bij gebreke van dien zullen zij gestraft worden met boeten van 100 tot 500 pond sterling of gevangenisstraf van 1 tot 5 jaar en verbeurdverklaring hunner eigendom men. Sir Alfred Milner, de Hooge Commissaris te er een galg of een bagno voor natiën bestond, zou Engeland er al lang heengebracht zijn.” De vergelijking van bandiet en reiziger maakte voor korten tijd ook de Berl. Lokal Anz. Doch ook de Vbss. Zteen Engeland goed gezind blad, keurt Chamberlain's beleid sterk af en meent, dat deze reeds lang tot Transvaal’s ondergang had besloten. Engeland’s gedragslijn tegenover Transvaal iszegt het blad reeds vastgesteld ten tijde van Jameson’s inval. De volharding, in Cham berlain’s tactiek tentoongespreid, stelt dat buiten twijfel. De goudvelden zijn oorzaak van Trans vaal’s ondergang. De vrouwen in Transvaal. Wij hebben meegedeeld hoe de Transvaalsche vrouwen zich in het schieten oefenen. Belangrijk is daarom het volgende citaat uit een brief van een Hollandsche dame te Pretoria, aan haar vader te Amsterdam. >Hier zou het, als het niet zoo treurig was, een grappige tijd zijn. Van het verband leggen en wonden verzor gen op Kaffers, om als ik met de ambulance ga, vlug de handeling te hebben, ga ik naar de schietvereeniging. Schieten hebben wij dames meer noodig om in staat te zijn ons tegen de Kaffers te verde digen, die in tijd van oorlog bijna altijd opstaan en het op vrouwen en kinderen begrepen heb ben. Ik kan tot mijn spijt echter geen Mauser geweer hanteerenhet is mij te zwaar en geeft zulk een schokze zijn echter makkelijk om te ladener kunnen vijf kogels tegelijk in is er een afgeschoten dan valt de huls er uit en schuift een andere patroon vanzelf op zijn plek, zoodat er met die geweren een bijna onafgebroken vuur kan onderhouden worden. Ik schiet met een soort ealongeweer, dat heerlijk licht is. Mevrouw Eloff, de dochter van den president, schiet uitstekend. Onze club schiet onder voorzitterschap van mevrouw president-Kruger en mevrouw generaal-Joubert”. Nieuwe fietsbanden met luchtdichte af- deelingen zullen weldra hun entrée maken hier te lande. De uitvinding is vernuftig, Schepen met waterdichte schotten lucht banden met luchtdichte cellenOngeveer ’t zelfde denkbeeld. Alleen zullen er in die luchtbanden niet 10 maar misschien wel 1000 kleine luchtdichte celletjes zijnwordt er een doorgepikt bij ongeluk, dan deert het de ver dere celletjes niets en rijdt de fietser door of er niets gebeurde. Bovendien de lucht in zulke cel banden blijft er steeds in. Geen pompen dus meer I De Russische minister van buitenlandsche zaken, graaf Murawiew, is door minister Del- cassé aan president Loubet voorgesteld. Het bezoek droeg een vertrouwelijk karakter. Heden wordt te zijner eer een gala-diner gegeven. Murawiew, blijft nog een paar dagen te Parijs. Ambtenaars-Fransch. Op een dezer dagen hier te lande afgegeven paspoort voor het buitenland stond bij bet signalement als bij zonder kenteeken” vermeldUne cicatrice a la tête droite, (een litteeken aan het rechter- hoofd). WORKUM. drachten- tentoonstelling bezocht. ’s Avonds bezocht een groot deel van de bemanning der Miaoulis de revue bij Van Lier. Het orchest begroette de mannen met bet Grieksche en het Nederlandsche Volkslied, dat door alle aanwezigen staande werd aangehoord. De zeelieden genoten zeer van de vertooning, maar vooral toen mevrouw Van Biene-d’Olie veiraals briefkaart optredend, vergezeld van een fraai gecostumeerden Griek, een couplet van het Grieksche volkslied zong in het Fransch. Daverende toejuichingen volgden, vooral toen mevr. Van Biene eindigde met een »Leve Griekenland” in het Grieksch. De rang van stoker 3e klasse vervalt uit de bemanningen der oorlogsschepenin de bemanning van schepen, waar bepaaldelijk stokers 3e klasse zijn uitgetrokkenworden dezen vervangen door stokers 2e klasse. Den 4en November vertrekt van Rot terdam per stoomschip Smeroe naar Batavia eene afdeeling aanvullingstroepen sterk 2 onder officieren en 35 minderen onder bevel van den van verlof terugkeerenden le luitenant der inf. E. Townsend en onder het medegeleide van de 2e luits. van dat wapen J. F. K. Hansen en J. W. M. Diemont. Onder leiding van hnnnen directeur, den heer G. C. Spenglerhebben de leerlingen der Boschbouwschool te Frederiksoord eene kleine najaarsexcursie gemaakt. Bezocht wer den de bosseben om Nunspeet, het Vierhouten- sebe en Gorselschebosch, het Soerensche bosch en de opbossebing van het Kootwijkerzand, Kaapstadheeft eveneens een proclamatie uit- terwijl ook de afvissching van de teeltvijvers gevaardigd waarbij wordt kennis gegeven dat FRI HR H Illi EHIT.VH E- llllll lllllll Illi IMI\U V

Friso nl | 1899 | | pagina 1