I -S, Elkander ontmoeten! WOENSDAG 18 OCTOBER 1899. No. 83. Buitenlandsch Nieuws. Officiéél gedeelte. Negen en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs bel schoolgel- Kapitaal. Een loopen tegen elkander ineen 4 En van ping UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Rijken en armen ontmoeten elkander, God heeft ze beide gemaakt! Derhalverijken en armen verstaan elkander. Zou *t werkelijk zoo wezen 1 Prys per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. angrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. i|i I lukkig dringt dit besef meer en spreekt men van velerlei hervorming op sociaal, eener gausche bevolking. En zoo ziet men dan eene worsteling tusschen een klein, doch koen volk, tegenover eene j oppermachtige wereldkracht. Wij, ten onzent, kennen den tachtig-jarigen oorlog. Den uitslag met een. De tegenwoordige inrichting der legers waar- werden motiën aangenomen, ver- dat Engeland zich in de binnen Een land, oppermachtig ter wereld, kan veel hooi op zijn vork laden, zijne oppermacht af aan land op zijne beurt weder zijn tijd. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, niterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentidn Dingdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. land van voorheen. Engeland heeft zijn Indië Maar het zijner kracht bewustwordende Rusland treedt ook daar als concurrent op. Engeland beeft zijn Afrika en ’t zijn slechts eenvou dige Boeren, die den wereld-monarch den voet dwars durven te zetten na jaren Barrens, wat zal hier het èinde zijn? Liever geen leven, dan sgeen Vaderland!” Dat zijn woorden van een man van karakter, aan de gedachte verre Zuid Afrika Daar vecht men te Portugal stond Nederland en Neder- meer door en I lana °P z9ne Deurt wener aan Engeland. Alles I heeft zoo zijn tijd. Engeland verloor voor dat is op gemeenschappelijk gebied. Tot die eene, eeuw ongeveer de bezitting Amenka en de Vereenigde Staten van dit werelddeel Men dient elkan- kunnen zich thans reeds meten met het moeder- En daar ginds in het verstaat men elkander niet, en schiet men en verwoest en vernielt en doodt, dat het een aard heeft, elkander, gewapend heelemaal groet is ter i monster ter vernieling, gepantserd en wel. En dit ondier wordt de kop verplet door andere, nog sterkere monsters. Vijftien dooden Men- Vergun ons een wedervraag en wel dezenismaking als de geharnaste vuist der vernie- Zou er heelemaal niets van waar zijn? I tiging. Onwillekeurig dwaalt ons oog over zoovele Godshuizen liefdesgestichten genootschappen van hulp en barmhartigheid en tal van anderen. De rijkdom heeft de armoede verstaan en deze den ander begrepen. Of dit begrip nu alge meen is of wel tot zijne grootste volkomenheid is gebracht, zie dat is nog de groote vraag. En dan de anderKapitaal en arbeid ont moeten elkander, verstaan ook deze zich? In vele gevallen ongetwijfeld, maar in alle Daar worden zoo herhaalde malen de gereed schappen aan het geroep van werkstaking, terwijl elders om werk, al is het schraal beloond, gebedeld wordt. Men heeft elkander inderdaad niet begrepen want werkelijk hebben rijken en armen elkander noodig en kan het kapitaal niet buiten den schen, die elkander nog nimmer hebben ont moet, jagen daar anderen als hazen op en Welk eene vreeselijke verschijning zulk ontmoeting 1 En deze tegen ’t einde der hoogverlichte negentiende eeuw, nog in het zelfde jaar van de Vredes conferentie te ’s-Gra- venbage. Wie had zoo iets kunnen denken? Bij het scheiden van de markt leert men de kooplieden kennen. En menigeen begrijpt thans, waarom Transvaal en de Oranje-Vrijstaat niet tot het Vredes congres zijn toegelaten. Treurig voorzeker, want zij hadden de eerste moeten zijn. Kleinere, zich bij aanvang ont wikkelende staten met veel geleden leeds achter vernielen levens, door zoovelen gewaardeerd eene zoo borgt ons een sneller verloop der gebeurtenissen. Daar ten noorden nu van de Kaap »de Goede Hoop” zullen elkander menschen ontmoeten uit de vijf verschillende werelddeelen der aarde want ook Australië zal zijn aandeel zenden. En al deze lieden zullen elkander niet verstaan, dewijl de een den ander voor dezen nimmer ontmoette Dubbel schande, dubbel wee over bet hoofd i van den bewerker van dezen broedermoord die geheel den aardbol omvat. Negentiende eeuwomfloers uw uw hoofd bij verdwijnen met het zwarte kleed der rouwe, - -- - Om elkander j wijl de gouddorst boven de rechtvaardigheid te verstaan, houdt men aller- triumfeerde en deze de moordlust ontketende, waar sbroeders” van geheel het wereldrond elkander met doodelijke wapens ontmoeten even nadat de afgezanten der beschaafde maatschappij” zich meenden te hebben verstaan over de voorwaarden van een eeuwigen vrede. Welk een goed toch, dat mensebengoed H. FRANKRIJK. In verband met de mani- festatiën te Montélimar heeft de minister van Oorlog een einde gemaakt aan de sedert jaren bestaande toegeeflijkheid ten aanzien van het dragen van uniform, en het verschijnen, in burgerkleeding aan de militairenbehoudens uitzonderingen, verboden. Mannen ontmoeten 1 en de broeder- een kogel. Een trein, het middel verbroedering, wordt hier een ondier, een - '.En d'e daarmede uitdrukking gaf Gedurende de afgeloopen negen maanden des jaars heeft de invoer 3 144 823 000, de uitvoer 2 840 031 000 fres. bedragen, tegen 3 417 363 000 en 2 544 342 000 fres. ver leden jaar gedurende hetzelfde tijdperk. Ver minderd is alleen de uit- en invoer beide van levensmiddelen. De Kamer van Koophandel te Dijon heeft in eene buitengewone vergadering den volgen den wensch uitgesproken en den minister van Koophandel toegezonden De Regeering neme de noodige maatregelen om den kleinhandel te beschermen tegen de kunstgrepen der congrcganistische en andere clericale inrichtingen, welke heimelijk eiken koopman bedreigen die zijne republikeinsche beginselen durft voorstaan. ENGELAND Lord Pauncefote zal met 1 November naar zijn post als ambassadeur te Washington terugkeeren en men verwacht dan wat voortgang in de onderhandelingen met de Vereenigde Staten over Canada en Alaska. De hoogbejaarde voorzitter van de Cobden- club, lord Farrer, is in den ouderdom van 81 jaren overleden. Hij had zijn leven lang voor de beginselen van vrijen handel gestreden en toen bij in bet begin van dit jaar voor zitter van genoemde Vereeniging werd, vaar digde deze de circulaire uit, waarin werd aan gedrongen op gelijke rechten voor alle natiën in de landstreken die nu in het Verre Oosten voor den Europeeschen handel en ondernemings geest werden geopend. Hij bleef tot verleden jaar lid van den Londscben Graafschapsraad van welken bij in 1889 een der eerste aider men was. De vorige week is te Londen het Kerkelijk Congres der Kerk van Engeland geopend, dat andere jaren meestal in een der kleinere steden van het Rijk vergadert. Onder de vele rede voeringen trokken natuurlijk bet meest de aan dacht die, welke gehóuden werden over de ritueele quaestie. Eene rede van lord Halifax, den hoofdman der uiterste High-Church partij, werd luide toegejuicht en daartegen stuitte een vertoog van de woordvoerder der tegen partij. den heer Webb Peploe, op groot verzet. Zoodanig zelfs, dat de Daily News zegt: »De behandeling die hij ondervond was eene schande voor eene vergadering van kerkelijke personenvan Christenen of zelfs maar van fatsoenlijke lieden.” NOORD-AMERIKA. Te Nieuw-York is Donderdagavond eene groote samenkomst ge houden waarin tal van sprekers tegen Groot- Britannië te velde trokken en een lans braken voor de Boeren. Voorts klarende landsche aangelegendheden der Transvaal niet behoorde te mengen en het zijn plicht ware geweest, in plaats van een oorlog in Zuid- Afrika uit te lokken, de aangeboden hervor mingen aan te nemen of bet geschil aan scheidsrechterlijke beslissing te onderwerpen. Het Senaatslid Masson verklaarde eene motie van sympathie met de Boeren in den Senaat te zullen indienen en het zenden van een adres aan Koningin Victoria te bunnen gunste te zullen voorstellen. ZUID-AFRIKA. Het eerste oorlogsfeit is verricht, de Boeren hebben een gepantserden millitairen trein vernield en de militairen die er zich in bevonden krijgsgevangen gemaakt voor zoover dezen niet door het vuur der VERGADERING van den RAAD der gemeente "WORKUM, op Vrjjdag den 20 October 1899, ’s voormiddags 10 uur, ten einde te beraadslagen over de hieronder vermelde punten. De Burgemeester, T. M. ten BERGE. I. Mededeeling van ingekomen stukken. II. Adres van Ruurd Visser e. a. alhier om kosteloos onderwijs in het bouwkundig teekenen voor hunne zonen. III. Benoeming van een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand, in de plaats van den heer Bijlsma, die bedankt heeft. IV. Missive van Burgemeester en Wethouders Hem. Oldeph. en Noordw. inzake de uitdie- van de Heidenschapstervaart, met voorstel van Burgemeester en Wethouders. V. Vaststelling van het kohier van den over het 3de kwartaal van 1899. VI. Vaststelling van het 1ste suppletoir kohier van Hoofdelijken omslag over 1899 Ja, jongens en meisjes ontmoeten elkander en? Wij plaatsen een vraagteeken en een aantal stippels want de aandaebtige lezer of lezeres zal den zin zelve onmiddelijk aanvullen met: »zij ontmoeten elkander niet alleenmaar ze verstaan elkander ook.” Ziet, daar komt het nu maar op aan, elkander ontmoeten wil zeggen elkander verstaan. En elkander verstaan wil al weder zeggen dat de een iets voelt voor den ander, dat er gemeenschappelijk belang bestaat, naar een en hetzelfde doel wordt gestreefd, enz., enz. Zoo maar losjes weg onderscheidene lieden tegenkomen, ochwat een drukte. De een neemt van den ander geen notitie. Kom in een groote stad, b.v. Amsterdam. Dat jakkert en sjouwt, dat sleept en draaft, dat gooit elk ander bijna in vliegende vaart om. Sta daar nu eens dood bedaard naar te kijken en ge krijgt den indruk alsof ieder zeggen wil»wat raakt mij jou, als ik er maar kom.” En zoo zoetjes aan krijgt men van het menschzijn al een tamelijk slecht koopmans denkbeeld. Intusschen de lieden kennen elkander niet en daardoor is er niets, dat het begrip verstaan rechtvaardigt. Soms, ja, ziet men een enkele uit de duizend een vluebtigen groet met een voorbijganger wisselen. Deze beide hebben elkander begrepen. Keer nu terug tot een kleine omgeving. Daar kent de een den ander als ’t ware van top tot teen. De groet zal daar per dag herbaalde malen worden gewisseld en al naar het uur: een goeden morgengoeden middaggoeden avond of zelfs goeden nacht inhouden. Wan neer daar twee elkander ontmoeten en elkander stokstijf voorbijgaan zonder groet of wedergroet, zeg dan maar gerustdie twee verstaan elkan der niet. En in ’t groot en in ’t klein is zulk een ontmoeten een treurig iets en strekt het nimmer ter bevordering van de werkelijke belangen van kleinen of grooten kring. hervorming, zal ze beteekenis hebben, behooren echter allen mee te werken. 1 der te verstaan.” zich hadden ze recht tot mede-spreken, ook om 't beschavend karakter, dat van beiden daar uitging onder woeste” Kaffers, te ontmoeten en t wege bidstonden en predicatiën voor de zending ouder de heidenen” en offert men duizenden schats. En zie de millioenen worden aange-1 grepen om dezelfde heidenen” de gelegenheid te geven te aanschouwen hoe de eene bescha- ver den ander knaphandig ’t licht uitblaast ter wille van het smeer! zouden we enzer niet schamen? Zulk eene ontmoeting doodt met-een het overigens zeer te waardeeren pogen van het Nederlandsch-zoowel als van het Engelsch- Zendeling-genootschapom van andererer po gingen niet te gewagen. Wereld der goud j dorst werp uw masker af, ontketende humaniteit, schaam u. Elkander ontmoeten, elkander verstaan be- teekent evenmin de slappe handdruk der ken- Voor beide kennismakingen zegt een fatsoenlijk mensch een hartelijk »dankje.” De leelijkheid van dén oorlog in Zuid-Afrika is gelegen in den gouddorst van sommigen. Van velerlei zijde komt de bewering, dat de Britsch- Zuid Afrikaansche Compagnie met hare milli oenen ter onderneming op den rand is van een failliet. De goudmijnen van Transvaal kunnen redding schenken. Van daar, zoo zegt men, den oorlog. Als dit waar is, zal de geesel der reebtvaar- den kant geworpen en klinkt digheid bij de latere boekstaving der historie niet uitblijven. Ook de eeuwen ontmoeten elkander. De koloniseerende idéé heeft zijne schaduw- zijde. arbeid en beteekent deze al bitter weinig zonder Kapitaal. Een loopen tegen elkander ineen dwingen geeft ook hier niets dan schade. Ge- 1 heeft eene de Vereenigde Staten FRISO mui win HiKsumi. JIMS- El till 1.1111 III y I HUretJKl liitJU vau vcicnci ucuuiuiiug uu outtaat, j j o l-A n zx zx 1 r» ATT’A o f I

Friso nl | 1899 | | pagina 1