Binnenlandsche Berichten. Gemengde Berichten. langzamerhand weer in hun herfstkleed Wel een aansporing dus I boorte waarneembaar is en zooveel mogehjk in de kiem moet worden gestuit. Nog werd de 1 Grootere artikelen: Zeep Amiral. Den spijker op den kop geslagen. Het nieuw Vitalisme of De Nieuwe Geneeskunde. Huis middel van den Pastoor van Boussoit. Uni cum, een middel tegen rheumathiek. Kwak zalverij met middelen tegen ziekten van bet vee. Correspondentie. Herhaalde waarschuwingen Santal Midy. Pink-pillen. De Engelsche premier Lord Salisbury ziet met bijzondere bezorgdheid de tijdingen van den strijd bij Mafeking zijner zonen daar onder aan ds. Deenik, werd wederom vervuld ENGELSCHE RECHTBANK. Rechter«Hoe kwam je er toe om dien boer zijn beurs te eischen?” Engelscbman: «Ik had een historisch recht op zijn beurs”. Rechter: shoe dat?” Engelscbman»Ik heb hem 25 jaar geleden zijn horloge al ontstolen was teruggevonden in een verdacht kosthuis1 dat vaak tot verblijf wordt gekozen door ont- men verneemt is het thans zoo slagen dieven en waarvan geen der inwonenden dat de zaak van den veelbesproken een De heer Conrad aanvaardt volgens het Dbl. November een reis naar Egypte om den stand van de werkzaamheden aan Suez-kanaal in oogenschouw te nemen bouwstoffen te verzamelen ter voltooing een belangrijk werk over sinds eenigen tijd onderhanden heeft. Rechter: »Oh, indeed, je hebt gelijk, hoor!” Ingezonden. wenschekjkheid uitgesproken om gemengd vee- Jn t keeren. voeder te gebruiken daar eene soort voer b. v. m lijnkoeken een nadeeligen invloed uitoefentop beg"houwd By aanwending de kwaliteit er o er. thoden had hij nooit succes geaivu aw <»ucu>- halingsbewegingen langer dan vijf a zes minu ten hadden stilgestaan. Met het trekken aan de tong kreeg hij zeer goed als zeker waarvan geen der inwonenden dat de zaak van den veelbesproken vrouwen eerlijk beroep als het zijne kan opgeven, moord te Koewacht, waarvan zekere Missighers verdacht wordt, door den Nederlandsehen rechter zal moeten worden ten einde gebracht. het en landen over Engeland voorloopig gestaakt. De eerstvolgende verzending van de post voor de Transvaal en den Oranje-Vrijstaat zal plaats vinden 23 dezer met den trein van 6.7 ’s av. uit Amsterdam naar Antwerpen langs den weg van Marseille met de booten van de «Compagnie des Messageries Maritimes” van Marseille over Zanzibar naar Delagoabaai. Die post kan tegen 23 Nov. e.k. te Pretoria aan- overal worden de toegangen door komen. Opdat het publiek in Nederland zijn met de stoomschepen der Stoomvaart-maatschappij «Nederland” te Amsterdam en van de «Rotter- damsche Lloyd” te Rotterdam naar Ned.-Indië verzonden brieven per telegraaf kunne aanvullen, verbeteren of bevestigenalsmede om de ge legenheid te openen tot het verzenden van berichten aan geadresseerden in Ned.-Indie, zonder genoodzaakt te zijn het tarief voor ge wone telegrammen naar Ned.-Indië te betalen, wordenmet ingang van 1 Nov. a.s., brief- telegrammen ingevoerd. Deze telegrammen worden verzonden naar de agenten van de genoemde Stoomvaart maatschappijen te Genua en Marseilledie zorgen voor de overbrenging daarvan met de eerstvolgende mailboot naar Padang om van daar uit te worden geseind naar de plaats van bestemming. Op die wijze wordt niet alleen een tijdwinst van 4 a 5 dagen boven een brief, maar tevens een prijsvermindering tot ongeveer */I0 van het, telegramtarief van Nederland naar Ned.-Indië verkregen. Omtrent het juiste tarief, het uiterste tijd stip van verzending van de brieftelegrammen en de overige bijzonderheden van dezen dienst zijn volledige inlichtingen aan de telegraaf kantoren te bekomen. De directie der telegrafie deelt mede «Gemeenschap met en over Mafeking gestoord. Verbod van overbrenging van bijzondere telegrammen in overeengekomen taal betreft ook de door de Kaapkolonie gaande telegram men.” De van Amsterdam op 30 September naar 1 wege het Nederlandsche Roode Kruis zijn be stemd voor de Roode Kruisvereenigingen te Bloemfontein en te Pretoria. Machtsoverschrijding. Volgens de Leeuw. Cour, is door den commissaris van politie te Sneek bij den Gemeenteraad aldaar eene klacht ingediend tegen den secretaris dezer gemeente, wegens machtsoverschrijding en bemoeiing met zaken buiten zijn ambt. Onder meer moet op order van den secretaris tegen den heer Houwink, 1 wegens overtreding der hinderwetdoor den brigadier der Rijksveldwacht proces-verbaal I zijn opgemaakt namens den burgemeester, zon der dat deze, noch het college van burgemeester en wethouders daartoe machtiging had verleend. Steenwijk vroeg ter leen f 65.000 a pari tegen hoogstens 3f pet. en de provincie Drente f 8500 tegen 3^ en een minimum-koers van 100 pet., maar op beide leeningen is geen enkele inschrijving ingekomen. De te Den Helder thuisbehoorende botter H. D. 69, schipper P. van der Heidenis in het Kaap- en Molengat omgeslagen. Onge twijfeld zijn de drie opvarenden verdronken. omtrent den uitslag tegemoet, daar een Baden-Powell meevecht. De bisschop van Gent heeft aan den be kenden abbé Daens verboden het geestelijk kleed te dragen. De vroegere Oostenrijksche militaire attaché te Parijs kolonel Schneider ligt thans in het Sanatorium Loew te Weenen, waarheen hij uit Parijs is vervoerd, ernstig ongesteld. Het gerucht was verspreid dat hij in een duel met generaal Roget was gekwetst, doch dit blijkt niet waar. Kolonel Schneider lijdt aan een gezwel in de hersenen, De duur van den schijndood. In de Académie de Médecine te Parijs heeft een der leden onlangs mededeeling gedaan van zijn ervaringen omtrent het rythmische heen en weer trekken van de tongals middel om de sebijndooden op te wekken. Ongeveer de helft van zijn gevallen betrof verdronkenen, die na een behandeling van 20 minuten tot een uur weer in het leven teruggeroepen waren. Bij zijn dierproeven bad hij zelfs bij een, na een bewerken van drie uur, nog Deze tijd schijnt dus als uiterste grens te moeten worden van andere me thoden had hij nooit succes gezien als de adem- Boeren zijn gedood. Volgens de Evening News bedraagt dit aantal slechts vijftien, ofschoon andere berichten daaromtrent nog geen voldoend uitsluitsel geven. Deze trein was van Kaapstad met twee zevenponders en Engelsche troepen op weg naar Mafeking om de daar aanwezige Engelsche strijdmacht te versterken. De Boerendie zooals men weet reeds voor een paar dagen den spoorweg ten Zuiden van Mafeking bezet hadden, lieten den trein bij Kraalpan, 87 mijlen Zuidwaarts van Mafeking, ontsporen en bescho ten hem aldus de lezing van den opperbe velhebber der Engelsche troepen te Kaapstad een half uur lang met hun artillerie en maakten er zich daarna meester van. Zooals boven reeds gezegd, werden allen, die er zich in hebben bevonden, behalve de machinist, krijgsgevangen gemaakt. Hoevelen dit zijn is nog niet bekend. Een der twee gepantserde treinen, die de Engelschen in Z.-Afrika hebben en waarvan zij reeds hadden gesnoefd dat de kogels der Boerenkanonnen er machteloos op af zouden stuiten, heeft het dus reeds jammerlijk afgelegd en de deugdelijkheid der Boeren-artille- rie is schitterend gebleken want daarin komen alle berichten overeen dat de trein geheel vernield is. CHINA. Te Peking heeft volgens de Petersburgsche Uerold wegens eene dreigende samenzwering (omtrent welker aard uiteenloo- pende voorstellingen worden gegeven) de Keizerin Weduwe de rijkste en invloedrijkste leden der keizerlijke wacht in de gevangenis doen werpen of heimelijk doen ombrengen en voorts alle maatregelen genomen in het belang harer eigen veiligheid en van de veiligheid van haren neef, den feitelijk door haarzelve afgezetten jongen Keizer. De vroegere lijfwacht is plotseling vervangen door vijftig eunuchen van het binnenpaleis, met Mauser-geweren gewapend. Deze wachters volgen H. M. bij eiken stap en de vertrouwdste, tot de tanden gewapende eunuchen bewaakt. In al de in omloop gebrachte geruchten ziet voorts de Herold de bezorgdheid doorstra len des vertegenwoordigers «van zekere groote mogendheid, die, hare handen vol hebbende in Zuid-Afrika en misschien ook in Indië en in Afghanistan, niet in staat zal wezen om hem op een hachelijk oogenblik den steun te verschaffen, welken bij behoeft tegenover de zetten van zijn noorder-ambtgenoot”. De Tweede Kamer zalna hervatting harer werkzaamheden, op 24 October geregeld tot aan het Kerstreces in openbare zitting doorwerken, behoudens een schorsing der werk zaamheden in de week der samenkomst van de Provinciale Staten in herfstvergadering. Te ’s-Gravenhage is in den ouderdom van tachtig jaren overleden de heer T. D. G. Rolandusridder in de Orde van den Neder landsche Leeuw, oud-zaakgelastigde en con- sul-generaal van Nederland in de Republieken Venezuela, Nieuw-Granada en Ecuador. In 1840 tot 2en luitenant der artillerie voor West-Indië benoemd, mocht de heer Rolandus speciale opdrachten van de Regeering ontvan gen, waarvan het onderzoek der goudmijnen op Aruba en het verbeteren der zoutpannen op het eiland St.-Martin de voornaamste zijn. In December 1858 tot kapitein bevorderd en tegelijkertijd tot consul generaal bij de Co- lumbiaansche Republiek benoemd, vertegen woordigde de heer Rolandus ons land bijna twaalf jaren, totdat in 1869 verwikkelingen met Venezuela ontstonden, die eindigden met het afbreken der relatiën. De heer Rolandus verscheen toen met een Nederlandsch eskader voor de haven La Guaira. Een ernstige ziek te, in Nieuw-Granada opgedaan, verhinderde hem een nieuwe opdracht van de Regeering te vervullen. Te Curasao werd de heer Rolandus weldra met het genie-departement belast. Onder zijne leiding is er het hospitaal Mundo Novo ge bouwd. De minister van Kol. maakt bekend, dat in bet jaar 1900 hier te lande slechts zes veilingen van Gouvernementskoffie zullen ge houden worden, en dat in elke veiling ver moedelijk niet meer dan ongeveer 19,000 pikols kunnen worden aangeboden. Het Openbaar Ministerie bij de recht bank te Amsterdam heeft tegen twee jeugdige recidivisten, wegens diefstal met braak in een loterij-magazijn aan de Van Lennepkade, 3£ jaar gevangenis voor elk geëischt. Zij waren niet op heeterdaad betrapt, doch al het vermiste De verdachte, die op een paar dagen na vijf maanden te Gent in preventieve hechtenis van heeft doorgebracht, zal weldra aan de Neder- dat kanaal, dat hij landsche justitie worden uitgeleverd. os__ _v_2__ WORKUM, 16 Oct. Onze stadgenoot, de De volgende week vertrekt de heer Conrad heer E. J. Tjeerdeheeft te Rotterdam met de jaarvergade- gunstig gevolg examen afgelegd ais le stuur man Groote zeilvaart, met aanteekening voor te betreuren zijnzegt Het Engelsch. STAVOREN, 16 Oct. Voor de Doopsgez. gem. alhier was het gisteren een blijde dag. waarin vroeger de bureaux van het «Dagblad” gevestigd warenten gebruike voor volkstelling. In verband met den oorlogstoestand tusschen de Zuid-Afrikaansche Republieken en Engeland is van Amsterdam geen post naar de Transvaal en den Oranje-Vrijstaat over Sout hampton verzonden en is de verzending van naar Parijs ter bijwoning van ring der commissie voor het Suez-kanaal. Het zou zeer Vad. bij dit berichtals de plaats van den heer Conrad in de Kamer ledig moest zijn in een tijddat wellicht belangrijke beslissingen De vacature, ontstaan door'het meritaa’t, ver moeten genomen worden, bijv, over de onge- ]eend vallenwet. door de overkomst van den proponent Wuite Er worden onderhandelingen gevoerd te Tjalleberd. Na ’s voormiddags bevestigd over het huren door het Rijk van het uitge- te zijn door zijn zwager ds. v. d. Ploeg te breide pand in het Westeinde, te ’s-Hage, Veendam, naar aanleiding van Joh. 15 vs. 16, aanvaardde de jonge leeraar ’s namiddags zijn de a.s. j dienstwerk met een rede over 2 Cor. 1 vs. 24. Beide plechtigheden werden door eene groote aoliavn hülo nrratnllonnon j zeer dikwijls na een verblijf onder water van dertig of veertig minuten nog resultaat. Het bloed van de dieren was zeer sterk met koolzuur overladen, maar steeds nog vloeibaar. Het hart vertoonde slechts geringe spiertrekkingen en eerst als de wille keurige ademhaling begon, ging het krachtig aan het kloppen. Wel een aansporing dus om deze methode, ook ten onzent niet onbekend, bij voorkomende gelegenheden goed en met volharding toe te passen. Door een ongelukkig toeval is op het tentoonstellingsterrein te Parijs het paleis voor vloot en leger over een lengte van 30 meter ingestort. De bovenbouw was reeds tot een Een boerin te Oldelamcr, in Weststelling- werf, die den ouderdom van 90 jaren heeft bereikt, maakt nog geregeld haar eigen boter, die op de markt steeds een der hoogste prijzen behaalt. De oude vrouw loopt nog flink rechtop en bestuurt de boerderij, waar 30 koeien wor den gemolkenmet behulp van een zoon, die bij haar inwoont, terwijl twee dienstboden haar in de werkzaamheden bijstaan. Zij is levens lustig en heeft in den afgeloopen zomer nog gelogeerd bij eene dochter te Arnhem. INHOUD van het Maandblad uitgegeven door de Vereeniging tegen de Kwakzalverij: Agenda voor de a s. aigem. Vergadering. HoofdarlikelWetsontwerp tot regeling van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid. Berichten: Verkoop van kwakzalverijen door een apotheker. Een voorbeeld ter schare belangstellenden bijgewoond. WITMARSUM. De heer v. d. Staa, Rijks- veearts te Sneek, die reeds cursussen heeft gehouden voor paardenkennis, heeft thans alhier en te Sneek een nieuwen cursus geopend in brieven, pakketten en andere stukken naar die Veekennis. Het nut van dergelijke theoretische en practische lessen wordt gelukkig door onze landbouwers meer en meer gewaardeerd. Daarom nemen dan ook niet alleen jongelieden, aan staande landbouwers, aan de lessen deel, maar ook gevestigde landbouwers profiteeren er van. [De cursus alhier, j 1. Zaterdag aangevangen, telt een veertiental bezoekers. Wij twijfelen niet, of de lessen met ambitie gegeven, zullen met vrucht worden ontvangen. WITMARSUM. Onze bouwlanden komen langzamerhand weer in hun herfstkleed De navolging, vruchten met uitzondering van bieten en aard appels zijn reeds alle van ’t veld. Het aard- appelrooien is ook bijna gedaan en met de bieten schiet het flink op. Vele stukken zijn dan ook al weer omgeploegd. Er heerscht tegenwoordig met dit mooie weer heel wat drukte op den bouw. Alles rept zich om het veld schoon of weer klaar te krijgen. GA ASTERLAND, 16 Oct. Ging het de vorige week in onze gemeente met de lijster- vangst zeer slecht, de beide jongste dagen hebben veel goed gemaakt. Vooral te Rijs en Oudemirdum is best gevangen. Enkelen vingen op één dag niet minder dan ruim 100 stuks! Houtsnippen zijn er nog weinig. De vangers, die zelf naar Brussel verzenden, maakten voor de jongste 2 bezendingen resp. 11 en 13 cent per stuk terwijl houtsnippen f 2,15 per stuk opbrachten. HARICH, 16 Oct. In de heden alhier gehouden verg, van de Afd, «Gaasterland” der Friesche Mij. van Landbouw werden tot bestuursleden herkozen de h.h.N. R. Cuperus, W. Hepkema, M. v. d. Goot, B. v. d. Goot, en K. Tromp. Verder werd besproken: «Be- i strijding der kal verziekte”. Men was van oordeel, dat deze wel kon bestreden worden. Noodig was dan het bestaande veefonds af te schaffen, en een veearts aan te stellen, die dan een cursus kan openen voor belanghebbenden, opdat ieder boer op den duur in staat zij bij ’t kalven der koeien zelfstandig te kunnen jZ.r.handelen met de behandeling der jonge kalveren, Kaapstad verzonden verbandmiddelen van daar de ziekte in den regel reeds bij de ge- n uuumauuuu n. i De Naardensche Troebelen. Naar aanleiding v«n het bericht, dat in de Pers de rondte deed en behelsde, dat de Kerke- raad der Ned. Herv. Gemeente te Naarden mei mij als voorzitter aan ’t hoofd door het Classicaal Bestuur van Amsterdam was in ’t ongelyk gesteld, in zake het gesloten houden van het kerkgebouw De vrouwenmoord te Koewacht. Naar voor die Ring Piedikanten, die (in opdracht van den Ring Praetor, Ds. de Bel van Bnssnm) meen den te moeten optreden op tyd en uur, waarop volgens kerkeraadsbesluit geen godsdienstoefening werd gehouden naar aanleiding van dat bericht, verzoek ik u beleefd, Mijnheer de Redacteur, mij wel gelegenheid te willen geven te dezer plaatse de mededeeling te doen, dat gen einde kerkeraad, met mij als voorzitter aan 't hoofdin hooger beroep is gekomen bij ’t Provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland en dat thans dit hooger ker kelijk college (overwegende o. a. dat de Ring Praetor verplicht was geweest zich aan *t kerke raadsbesluit te houden en deze, door zulks niet te doen, dus, vermoedelijk tegen zijn wil, de oorzaak is geweest van de rustverstoring) de bovengenoemde beslissing van het Classicaal Bestuur i van Amsterdam heeft vernietigd en daarmeê den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier en met dezen den ondergeteekendeals zijn voorzitter, m eere heeft hersteld. Met dankzegging voor de toegestane plaatsruimte heb ik de eer met verschuldigde gevoelens te zijn Uw dw. F. W. DRIJVER, Naarden, IC Oct. ’99. Predikant.

Friso nl | 1899 | | pagina 2