I ■I ZATERDAG 21 OCTOBER 1899. No. 84. Nieuwstijdingen. Negen en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. e r beredenen de ver- Amst. Ct. Het middelpunt der Duitsche Kunstnij- I T GEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. 8RANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM men 1 lende sterren. van den Westhoek een pantserscbip van tus ’98 bier in dienst werd gesteld. deze laatsten van pl.m. 8^ maand. Wettelijk i van Pry's per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent PRIJS der ADVEHTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lag Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Transvfiliix. Inzake de brutale aanranding door Engeland op de rechten onzer Transvaalsche broeders verzendt de heer C. van Goor te Amsterdam het onderstaand adres. Hiertoe werd bij acclamatie bes'oten. Dr. C. W. Vinkhuijzen verklaarde zich be om als geneesheer met een eventueel uit toe. Zoo ook hebben zich verschillende offi cieren van gezondheid beschikbaar gesteld. Een hevige ontroering werd eergister te Londen gewekt door de volgende Koninklijke boodschap, die in het Lagerhuis werd voorge lezen Aan de Tweede Kamer der Stalen-Generaal. Mijne Heeren'. Als burger van Nederlandverontwaardigd door den lagen rooversaanval der Engelsche regeering op een vrij, ons stamverwant, volk, richt ik mij tot de volksvertegenwoordiging opdat deze bij Harer Majesteits regeering aan- dringe tot het nemen van zulke maatregelen, als noodig zijn, om te voorkomen, dat bet rijkste land der wereld, een vrij en eerlijk volk uitmoordt ter wille van de schatten, die in den Transvaalscben bodem bedolven liggenten eihde dit doel te bereikenverzoek ik de volksvertegenwoordiging van mijn land, Harer Majesteits regeering dringend te verzoeken zich te wenden tot de mogendheden van Europa met het voorstel tot het houden van een Con gres in den Haag, teneinde te bespreken op welke wijze en door welke middelen men En geland verbieden zal, boven vermelde schand daad te volvoeren. ’t Welk doende, (w.9.) C. VAN GOOR Ez. Amsterdam, 12 Octb. 1899. De Toelichting op bijgaand Request eindigt aldus: Het spreekt van zelf, dat de daad, die ik zoude wenschen dat door onze Koningin, Re geering en Staten-Generaal gedaan werd, de sympathie moet hebben van bijna de geheele natie, dan alleen, maar ook dan zeker, zou de uitwerking groot zijn. LandgenootenVer geten wij niet dat de voorouders der Trans- valers met de onzen zij aan zij streden voor onze onafhankelijkheid. Wijziging der mihtiewet. Aan de Tweede Kamer zijn ter overweging aangeboden de ontwerpen van de wet tot reorganisatie van onze levende strijdkrachten en van die tot wijziging van de militiewet. O. a. wordt daarbij voorgesteld Afschaffing der schutterijen en vervanging daarvan door een landweer; de sterkte van het jaarlijksch militiecontingent bedraagt met inbegrip van 500 zee-miliciens 17500 man, waarvan 12300 man voor volledige oefening en 5200 man voor verkorte oefening (van 4 maanden) zullen worden opgeroepen. Deze zoogenaamde 4 maanders dienen in vredestijd ter vervanging van het thans be staande blijvend gedeelte en in oorlogstijd voor aanvullings-reserve. Voor den dienst als 4 maan ders zullen, in mindering van bovengenoemde aantal, vrijwilligers worden aangenomendeze geven daardoor hun kans op vrijloting prijs, maar genieten het voordeel dat voor hen de geheele eerste oefeningstijd en nagenoeg al de herhalingsoefeningen in de wintermaanden vallen. In deze vrijwillige verbintenis worden intus- seben alleen zij toegelaten, die door handenar beid helpen voorzien in de behoeften van bet gezin waartoe zij behooren of waarin zij zijn opgenomen. De volledige oefening kan voor trappen naar een doorgangshal in vrije renais sance voeren. De wanden van deze ruimte j zijn zwart en zullen rijk versierd worden. De koepel is van goud mozaïek. Een mozaïek vloer is ten deele bedekt met een kleurig tapijt. Prof. E. Seidl heeft deze hal in op dracht van het Duitsche rijk versierd. De meubels zijn voor een gedeelte van Franz Siück. Het aantal doctoren, die zich aanmelden om deel te nemen aan de expeditie van het Aangezien de staat van zaken in Zuid-Afrika, in Hr. Ms. oordeeleen geval van ernstige omstandigheden is, meent II. M. dat het in den geest van de wet noodig is, voor verster king van den militairen dienst te zorgen. H. M. acht het daarom goed, het Huis mede te deelen, dat zij op het punt staat een proclamatie uit te vaardigen, waarbij de militie gemobili seerd en de militie-reserve opgeroepen wordt of althans zooveel daarvan als H. M. voor blijvenden dienst noodig mag ocrdeelen. Pink-pillen. Deze, thans onophoudelijk in onze Nederlandsche bladen met veel opbef aangekondigde pillen zijn door den heer G. B. Schmidt te Amsterdam onderzocht met het volgende resultaat In een houten kokertje bevonden zich 38 stuks versuikerde pillen (ieder kokertje moet 35 stuks bevattenmaar ’t schijnt er op een paar niet aan te komen) van zeer uiteenloopend gewicht; de grootste woog 390, de kleinste 160 milligram; zeker geen bewijs van een zorgvuldige bereiding. Zij bleken als werkzaam bestanddeel te bevatten gemiddeld 26 milligram koolzuur ijzer (ferrocarbonnaat) per pil, doch zoo hard te zijn, dat zij in de maag grooten- deels onontleend zullen doorgaan en dus niet opgenomen zullen worden. Voor den niet deskundigen lezer volge een toelichting op het bovenstaande In verscheidene pharmacopeeën en ook in de Nederlandsche is een voorschrift opgenomen voor de bereiding van pillen met koolzuur ijzer, bekend onder den naam van Blaudsche pillen (Pilulae Die van onze pharmacopee bevatten per pil 50 milligram koolzuur ijzer (ferro-carbo- naat) en behooren zoodanig te zijn bereid, dat zij gemakkelyk in de maag worden ontleed. Men ziet hieruit, dat men, om de werking van de Engelsche Pink-pillen, slordig bereid door de Fransche apothekers Gablin Cie, te krijgen, in elke Nederlandsche apotheek een praeparaat kan koopen, dubbel zooveel werkzame bestanddeelen bevattende en met veel meer zorg bereid. Daarbij zal men voor 35 Blaudsche pillen hoogstens 35 cent betalen tegen f 1.75, die de Pink-pillen kosten. Maar men ziet tevens hieruit, dat deze setaalpillen”, hoe gunstig werkende in sommige gevallen, nooit datgene zullen uitrichten wat er van wordt beloofd en dat het een schande lijke leugen is, wanneer er, o. m.. van wordt gezegddat zij krachtdadig zijn bij verlamming, ruggemergstering, heupjicht, zenuwziekte, en tal van andere kwalen in de blufferige adver tenties genoemd. (Maandblad tegen de Kwakzalverij.) Naar gemeld wordt is de verloving van prins Ludwig van Coburg met princes Therese, dochter van den Beierschen troonopvolger prins Ludwigeen feit. Volgens Duitsche bladen is dr. Leyds naar Berlijn vertrokken. Volgens den correspondent van de Frank furter Zeitung te Budapest zal het huwelijk van aartshertogin Stephanie met graaf Lonyay in November in de grootste stilte voltrokken worden. Het paar gaat te Londen wonen. De Tsaar en de Tsaritsa worden Maandag of Dinsdag te Potsdam verwacht. Dalziel’s bericht dat Baden Powell de witte vlag geheschen heeft te Mafeking, is nog niet officieel bevestigdevenmin dat de Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentifin Dingdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. een rots bij de Duizend-eilanden geloopeu.” De Duizend-eilanden liggen even ten Noorden van den Westhoek van Java. De Holland is 3900 ton, dat in Augus- Het staat ^°°de Kruis naar Transvaal, neemt voortdurend onder commando van den kapitein ter zee W. Römer. Woensdagavond vergaderde te ’s Hage het plaatselijk Mannencomité van het Boode Kruis. Er bleekdat het hoofdbestuur zich voorstelt een volledige ambulance, voorloopig 152 Roomsch-katholieke Hoofden van en onderwijzers uit het noordwesten van Noord-Brabant hebben aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin zij verzoeken het aanhangige wetsontwerp op den leerplicht in hoofdzaak aan te nemen. INHOUD van het Frieecbe Tijdschrift Sljucht en Bjucht21 Oktober 1899 Jan StarterW. P. In Efterou-hoekje Postma. De forkearde WraldW. D. As min net de bril op bet, T. J. B. Frysk of net Frysk D. Fierder net (mei plaetsje), D. II. Z. De eerstvolgende oproeping voor jonge lieden ter dienstneming bij het instructie-bataljon te Kampen zal plaats hebben tegen 8 Novem ber a.s. Nieuwe sterren. - Op den publieken weg in de hoofdstad vertoonen zich in den laatsten tijd des avonds nieuwe sterren, die het best kan indeelen bij de rubriek val- cifziv’mrv* «vin I J rooken in de mode trachten te brengen. Zooals dat bij sterren gebruikelijk is, toonen zij zich des avonds met haar vurig rookhoutje op straten en grachten, loopen waar het Amsterdamsche vlakte” leven voortwurmt. Een mooie, gracieuse vrouw, in een elegant I toilet, in een weelderig gemeubeld salon, met I een sigaret, kan een bekoorlijk schouwspel zijn, maar deze dwaallichtjes, zooals wij ze Zondag- j avond op bet Damrak en gisteravond op het Rokin zagendaar moet een zure appel bij gegeten worden, om dezelfde reden L. Magnée te Horn, -en D. van Ko- als J0DgeDS dit wordt aanbevolen wanneer zij I pas beginnen te rooken. UVUVUKfi. WW JkdV'WM vv V* V» WU De met verlof hier te lande aanwezige gouverneur van Suriname zal aan hen, die hem t voor dienstzaken wenschen te spreken, daartoe verheids afdeeling ter Parijsche wereldtentoon- de gelegenheid geven op Maandag 6 Nov. en stelling zal zijn een voorhof met glas overdekt, j Maandag 20 Nov. a.s., des namiddags te één waarom verscheidene kabinetten liggen, terwijl uur, in het gebouw van het departement van I”""’'"" J l' koloniën. sance Men meldt aan de N. R. Ct., dat de heer Pyls ontslag heeft genomen als lid der Eerste Kamer. De Indische correspondent van het Hbdl. seint uit Batavia: >De kruiser Holland is op rots bij de Duizend-eilanden geloopeu.” Blaudi). Het zijn jonge damea(?) die het hoogstens 18, voor onberedenen van 25 bedden, uit te zenden met doctoren hoogstens 12 maanden bedragen: de organisatie verplegend personeel. berust echter op den eersten oefeningstijd van het Ilaagsche Mannencomité slechts f 300 verplichte herbalings oefeningen i de Voorzitter meer dan 8£ maand voor eerste oefening onder bestuur te stellen daar hij overtuigd is, dat de i j maanders. Bij langer verblijf onder de wapenen bedrag, en veel meer, spoedig in de kas voor eerste oefening, worden de herbalingsoefe- het comité zal vloiien. ningen verminderd. Voor de bereden wapens duren de herhalingsoefeningen 6 weken of minder. reid De diensttijd bedraagt voor de onbereden I te zenden ambulance uit te rukken, wapens 8 jaar in het leger en 7 jaar in de landweervoor de bereden wapens 8 jaar in scholen het leger. De tusschentijdsche inlijvingen worden afge- schaftde inlijving geschiedt tweemaal per jaar, n.l. tusschen 1 en 15 Maart en tusschen 1 en 10 November. Afschaffing van de vrijstelling van eenige zoons. De Bijzondere Commissie voor groep VII Q, (Landbouw) voor de Wereldtentoonstelling te Parijs heeft bepaald, dat aan de internationale wedstrijden van fokdieren van 21 Juni tot 2 Juli door Nederland zal worden deelgenomen door inzending van 18 stuks vee (Noord-Hol- landsch veeslag), 12 stuks Friesch veeslag, 12 stuks Groninger veeslag en 6 stuks IJssel- vee. Zooveel doenlijk wenscht men elk 12tal te doen bestaan uit 2 stieren van 1 tot 1 jaar, 2 stieren van 2 jaren en ouder, hokkelingen van 1,} jaar, en verder volwassen koeien van verschillenden leeftijdterwijl ieder 6tal van elke soort één of meer stuks zouden hunnen bevatten. De bekroningen komen ten bate der eigenaars ten wiens name de inzending geschiedt. Be kroningen voor geheele of gedeeltelijke afdee- hngen vee, toebehoorende aan verschillende eigenaars, komen ten bate der Commissie. De aangiften voor inzending staan voor een ieder openmaar behooren uiterlijk vóór 1 Februari 1900 te worden ingezonden aan een der leden van de Bijzondere Commissie uit groep VII, de heeren J. Breebaart Kz. te Winkel, 1 nijnenburg te Leeuwarden. en Hoewel in de kas van aan wezig is (plus een pandbrief van f 1000), stelde voor reeds dadelijk een bedrag 12 weken voor de onberedenen, die niet van f 1000 ter beschikking van het hoofd wapenen zijn geweest, dus ook voor de 4 bij de te openen inschrijving in den Haag dat i van FRI MHs- II mi m 11 i ir 81,11) lllllll FBIBUMI. I -‘nnM

Friso nl | 1899 | | pagina 1