r I I WOENSDAG 1 NOVEMBER 1899. No. 87. Buitenlandsch Nieuws. Bloed en donder. Negen en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. e r te van Eerst gingen zij in Amerika Libre Paroleuit te sprekenhet doffezware zwijgen der Times, Daily Mail en de democratie. r UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm de krachtige en moedige Prjjs per kwartaal 70 oent franco per post 86 cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prjjs belangrijk lag Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. waan eerst leidt en dan zoogenaamd gehoor zaamt 1 Men weet bijna niet wat erger isde felle, domme, opgehitste toorn en oorlogszucht der menigtedie niet weet wat oorlog is en over oorlog roept of de onverschilligheid, het leon het haar niet zouden verbeterd hebben. Verzot op bloed en donder, schreeuwend om wraak, met laster en ruwe beschuldigingen oorlog prikkelende, gillende van o heeft de democratie, de meerderheid van het drijft tot oorlog, als de Regeering den volks- volk, zich getoond in Amerika, Frankrijk en Engeland. vrije zichzelfregeerende Staten van Australië, Nieuw Zeeland en Canada toont zich wreed dom en wraakzuchtig tegen de Hollandsche vrije Staten, die zichzelf willen regeeren. Chamberlain doet dan ook een beroep op »den man in de straat I” A la Rocheforta la Drumont wordt de democratie in Engeland, in Amerika, in Australië voorgelicht en misleidde eeuw gaat onder terwijl zware nevelen de democratie van licht berooven. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. Wat wist het Franscbe volk van Dreyfus de intriges tegen hem, van En als wij die millioenen en millioenen Engelschen uit drie werelddeelen met scheld woorden en vloeken en woeste beleedigingen zien samenrotten tegen de weinige duizenden, die hun land en hun onafhankelijkheid verde digen,, dan vinden wij de Engelsche democratie verachtelijk als Nero 1 Met ingenomenheid lazen wij in bet Alge meen Handelsblad van Zondag 22 October een Van dag tot dag van den Hoofdredac teur. Wij meenen velen onzer lezers genoegen doen het hier te laten volgen waarop de taak rustte, den aanval op Zuid-Afrikaansche koloniën af te slaan”. Koningin spreekt haar diep leedwezen uit wraakzuchtig als de grootste 1 den dood van wreeder dan »de oude manschappen, gevallen bij de uitoefening i zou. Omtrent de reisplannen van Keizer Wilhelm naar Engeland loopen nog steeds de meest tegenstrijdige geruchten. Wel houden de meeste bladen nog vol, dat de reis reeds bepaald is, maar in tegenstelling van de Engelsche bladen, die daaruit de gevolg trekking maakten, dat de Keizer in de Trans- vaalsche quaestie aan de zijde van Engeland staat, zeggen zij, dat dit daaruit niet mag worden afgeleid, om de eenvoudige reden, dat de reis al lang was aangekondigd, voordat de oorlog uitbrak. En het gaat moeielijk, zeggen zij, om nu die reis weer af te zeggen; dat zou tot moeielijkheden aanleiding kunnen geven. Het Berliner Tageblatt zegt echter, dat de plannen des Keizers, wat eene reis naar Enge land betreft, nog lang niet vaststaan. De Germania geeft nog een ander, o. i. minder waarschijnlijk, bericht, ni. dat de llohenwllem te Kiel in gereedheid wordt gebracht om den Keizer naar Rusland te brengen en niet naar Engeland. FRANKRIJK. Zaterdag heeft de minister van Buitenlandsche Zaken Delcassé den Rus- sischen minister Moerawiëff een afscheids-déjeu- ner aangeboden. Onder de aanzittenden waren de Fransche minister-president en de ministers van Oorlog en Marine, de Russische minister van Binnen- landsche Zaken Goremekynende Russische ambassadeur, de Fransche ambassadeur te Pe tersburg, de chef van den Franscben Generalen Staf enz. Kapitein Tavernier, rapporteur van den krijgs- r- J Picquart en Du Paty de Clamis in gelijke betrekking overgeplaatst naar Marseille. Dit schijnt het tegendeel van eene promotie. Donderdag is te Parijs de synode der vrije Protestantsche Kerken geopend met eene rede van den predikant Leopold Monod uit Lyon. De kerkdie de hoogte van Montmartre bekroont, l’église du Sacré Coeur, kwam dezer dagen voor een belangrijk gedeelte gereedde basilisk is voltooid. In tegenwoordigheid van den kardinaal werd het kruis op het koepeldak geplaatst; de houten staketsels, waardoor deze boven Parijs uitstekende hoogte, reeds van verre waargenomen, zulk een eigenaardig uiter lijk verkrijgt, zullen eenmaal weggenomen kunnen worden. Misschien had men de kerk »van bet Heilige Hart” wel wat sneller kun nen voltooientoch is hare geschiedenis be trekkelijk nieuw. ENGELAND. Vrijdag is het Engelsche Parlement uiteengegaan en met een troonrede gesloten. De Koningin wenschte het Parlement geluk xmet de schitterende hoedanigheden, tentoongespreid door de dappere regimenten waarop de taak rustte, den aanval op onze De over zoovele dappere officieren en bun plicht, uit baar dankbaarheid voor de Gelukkig zij die weinig verwachten ze zullen niet teleurgesteld worden Wij hebben niet verzwegen hoe weinig ver wachting wij hadden van het Vredes-congres. We geloofden niet in het vastketenen der oorlogshonden met banden van papier, bedrukt met vredespreukenWij merkten op, dat er nog altijd dezelfde menschelijke natuur als vanouds heerscbt onder de menschen dat de Christelijke godsdienst nog nooit een Staat doordrongen beeft, gelijk afzonderlijke menschen er door geheiligd en gereinigd wor den dat de strijd om het bestaan gevoerd wordt door Staten als door wilde dierendat de democratie niet beter en braver en reiner optreedt dan de dwinglandijen van beden en verleden! Men kan niet zonder lachen of zonder weenen en hoe na verwant zijn deze gemoedsaan doeningen de woorden herlezen, gesproken en geschreven over het gezegende vredes- congres, dat door liefelijke scheidsrechters vol democratie vrijen tijd, een vrij hart, een vrij geleerdheid voortaan twisten zou laten beslissen hoofd om groote vraagstukken te onderzoeken? in plaats van door legers. Wat de Amerikaansche democratie, die En zonder weemoed kan men evenmin her- oorlog eischte, van Cuba en van de Philip- lezen wat zij die in de democratie geloovenpijnen geschreven hebben over de gelukkige, zegen- rijke gevolgen voor de volken, als de demo- van cratie te beslissen zou hebben over vrede of argumenten der intellectueelen speurders der waarheid Wat weet die grooteloeiende menschen- in den sh-ijd der clericalen en massa in de stad der millioenen, die om oorlog x__._ »-> - in fegen |jet handjevol Boeren schreeuwden, van haat en bloeddorst, welke het verleden der Transvaal, van de lange ge- al zijn kolonies wervelend BChiedenis van geleden onrechtvan de loop- og en sluw door Chamberlain naar publieken, heeft telkens de democratie zich op de vrije Staten geleid. zoo ongunstige wijze doen kennen dat Philips Hoevelen zouden de Republieken dadelijk II, ot de Italiaansche dwingelanden, of Napo- Op wereldkaart hebben kunnen vinden? En die onwetende, ongedisciplineerde menigte* Men gelooft in de wijsheid, in de denkkracht en het gevoel van de groote menigte van eiken stand te zamenFranscben spreken huiverend van eerbied, van sla pensee collective en action!” Maar wat weet bet volk en daartoe rekenen wij met allen eerbied voor de demagogen rijk en arm, hoog en laag, het gepeupel van de straat en van de Londensche effectenbeurs gelijkelijk Wat weet het volk? Wat leert het? Hoe leert het Naar wien luistert het Laat het rustelooze werk voor het dagelijksch brood laat de onweerstaanbare behoefte aan rust na den arbeid laten de zorg, de benauwdheid voor de toekomstziekte en smart laat do zucht naar verstrooing, de behoefte aan vermaak de jacht op geld altijd maar geldlaat dit alles aan de 1een vrij harteen vrij ruime credieten die toegestaan zijn, en vertrouwt dat Gods zegen zal rusten op de pogingen van bet parlement en het leger om den vrede en een goed bestuur in Zuid-Afrika te herstellen en Eogeland’s eer te beschermen. Die Engelsche huichelarij is walgelijk. Het aantal gedoode Boerenaltijd volgens de Engelschen, is baast niet meer te tellen en toch moeten de rooibaatjes maar steeds terug trekken. ’t Zal bij den Umpatiheuvel ook wel zoo erg niet geweest zijnevenmin als nu achteraf blijkt bij Rietfontein- In een telegram de Daily Telegraph wordt ten minste ge zegd, dat er bij het gevecht om die plaats geen sprake van een terugwerpen der Boeren is geweest, hun stellingen bleven intact. De Engelschen daarentegen kregenze erkennen het zelf, ver over de honderd dooden en gewon den. Zonder snoeven schijnt bet bij hen nu eenmaal niet te gaan. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het Oosten- rijkscbe Huis van Afgevaardigden heeft een einde gemaakt aan de debatten over het pro gram der Regeering door het aannemen van een voorstel der rechterzijde tot sluiting van het debat. Daarna werden in behandeling genomen de voorstellen, die waren ingekomen tegen art. ii der Grondwet. De sociaal-demo craten wilden gebeele afschaffing, de Duitsche linkerzijde wijziging van het artikel. Met dit laatste zijn ook de Polen het eens en men denkt, dat de minster Von Körber heden zal toestemmen in het verwijzen van een dergelijk voorstel naar eene commissie ad hoe. Toen de voorzitter zeide van plan te zijn om op de agenda voor heden de verkiezing der Delegatie te zetten, stelde de heer Schöne- rer voor om die verkiezing uit te stellen en verlangde hij daarover hoofdelijke stemming. Voor dit voorstel stemden echter alleen de Schönerer partij en de sociaal democraten. Dit had weer een vloed van scheldwoorden ten gevolge, door de specialiteiten in dezen, de Ivo heeren Sctönerer en Wolf. raad te Parijsdie de instructiën leidde tegen tekeer tegen de linkerzijde en daarna ook tegen den sociaal-democraat Verkauf, die de ver kiezing der Delegatie wilde uitstellen tot alle andere punten van de agenda waren afgehan- deldwelk voorstel echter met een groote meerderheid van stemmen werd verworpen. Men verwacht nu, dat die verkiezing zonder bijzondere gebeurtenissen zal plaats hebben, daar de minderheid der Czecben, die voor het voeren van obstructie is, voorloopig hare plan nen op tegenstand heeft opgogeven en de leider der Czechende heer Engel, aan de Duitsche Bohemers heeft aangeboden het compromis te handhaven, volgens hetwelk voor de 10 Dele- gatie-mandaten van Bohemen vier Jong-Czechen, twee Foedalen en vier Duitschers worden ge kozen. De BELGISCHE Kamer heeft met 75 tegen 55 stemmen (één lid onthield zich) het eerste artikel van het kieswetsontwerp der Regeering (bepalingen dat de verkiezingen voor de Kamers arrondisementsgewijze zullen plaats hebben) aangenomen. Eene amendement, door tegenstanders der evenredige vertegenwoordiging als wapen tegen het ministerie, immers om de rechterzij nog meer te verdeelen, ingediend werd met 100 tegen 34 stemmen verworpen. Tegenover dezen huichelachtigen toeleg, zegt de liberale Indépendance, hereenigde zich de linkerzij. Een ander amendement, van den aanvoeder der socialisten Van der Velde, ten oorlog. Helaasin den oorlog der Amerikanen tegen Spanjei militairen gevoerd tegen Dreyfusin den tornado van haat en bloeddorstwelke het verleden der Transvaal, uit Engeland en i oprees tegen de kleine, vrije, Hollandsche Re- graVen listig ongunstige wijze doen kennen dat Philips en fairplayhet vrije woordZooals de menigte van vuurwerk houdt rechtvaardigheid werden in Tra- houdt ze van oorlog, van bloed en donder, en op de bijeengeroepen volks- de Engelsche democratie toont zich zoo wreed, rO/lOn Arinnl* no nni.lnn Ia 1 r\ Z-1 rl /I 4I n rxn tTTWA a 1-aIa a dwingeland j die de geestkracht, de zielskracht mist om de tot gebeurtenissen te beoordeelen dwars door een opwinding wolk leugens en veroordeelen heen, dwingt en volk, zich getoond in Amerika, Frankrijk Engeland. De dagbladpers heeft zich even gevaarlijk getoond als de hovelingen der dwingelanden van weleerde vleiers van het volk hebben waarlijk niet tot voordeel der bescha ving de vleiers der koningen vervangen. De onvermogen om partij te kiezen, om zijn oordeel »gele pers” i~ - Echo de Paris en Intransigeant in Parjjs menschenmenigte in de stad en op het land Times, Daily Mail, Pall Mall en Standard in Wat Engeland en Frankrijk ons te aan- Engeland, toonden zich even edele leiders van schouwen geven dit jaar is zoo diep ontmoe- het volk als de pluimstrijkende hovelingen van digenddat geen optimisme er tegen bestand den regent en van Lodewijk XV weleerI is. Free speech en fairplay, het vrije woord, Zooals de menigte billijkheid en falger Square en vergaderingen vertreden onder de voeten door bloeddorstig --dwingeland De souvereine Engelsche democratie der koningen”, gelijk Kipling zeggen FRISO H mui; 11:\111 HUI) lllllll FR1BUMI. A I uy UV UllUClVUIllg Van

Friso nl | 1899 | | pagina 1