N I f Binnenlandsche Berichten. Ingezonden. Gemengde Berichten. STAVOREN, 30 Oct. Jaarlijks worden drie groote schepen (linie- uitvoerbaar. Uit Pretoria wordt gemeld dat het Duitsche reeds het negende in Een vertrokken. ter plaatse aanwezig. Drie doctoren, de heeren Bouma, van Sneek, Particulier initiatief. Te Bergen op Nu een huis van koop wederinkoop opgericht, dat vol- De Tsaar en de Tsarina keeren 4 No vember van Darmstadt over Potsdam naar Rusland terug, Verduistering. Zaterdagochtend ver scheen te Zwolle de 17-jarige L. W., klerk bij den heer K., niet op het kantoor, ’t Bleek dat uit de kas vermist werden25 stuks bankbiljetten van f 60 en 25 stuks van f 40. Nadat daarvan aangifte bij de politie was trein naar Arnhem was onderzoek is ingesteld. maar voor f 2,100,000 wordt er eerlang aan gouden tientjes gemuntweet het U. D. mee te deelen. opgericht, zijnde nu Het is bekend, dat keizer Wilhelm van Duitschland er met grooten ernst naar streeft om Duitschland ook sterk te maken ter zee om zich vooral ook tegen Engeland te kunnen doen gelden, tegenover Engeland dat thans ter zee de oppermacht heeft. Zoodra de laatste vlootwet ten uitvoer gelegd is, zal Duitschland’s slagvloot uit een dubbel smaldeel van negentien linieschepen bestaan. Thans bestaan er echter reeds weer nieuwe plannen bij den Keizer. De officieuso Nord- deutsche Allgemeine Zt. bevat een artikel over de vlootquaestiewaarin het volgende beeld Mogelijk dat de volgende veemarkt, in de vol- 1 -WOrdt- °Pgehftn«en de algemeene verster- gende week te houden, beter bezocht wordt. gehalte aan vluchtige vetzuren kan hebben STAVOREN, 30 Oct. Gelijk de dagbladen vervanging wordt opgehangen king der Duitsche marine. Er wordt een derde smaldeel nieuw gebouwd, een vierde voor de -oi_o’ van de kleine pantserschepen der Siegfried-klasse, en bovendien zes groote krui sers voor den dienst buitenslands. Het program van de bestaande vlootwet wordt voor de eerste Ging men den prijsook voor verlichting verlagen, dan zouden er zeker meer toe over gaan om gas te nemen. Hij wilde daarom liever, bij verbruik boven een bepaald kwan tum, eene verlaging van den prijs in ’t alge meen, onverschillig voor welk doel het gas gebruikt wordt. WONSERADEEL, gunste van provinciale kiesdistricten, viel met 98 tegen 42 stemmen en een derde, strekkende Zoom is de stads-beleenbank opgeheven, om de tegenwoordige indeeling te behoudenis daarvoor in de plaats kreeg slechts 39 stemmen. met recht van i De tegenstanders van evenredige vertegen- gens de N. R. Ct. 104 pet. rente vordert, woordiging ter rechterzijde zijn thans gebleken een veertigtal sterk te zijn. Tot ZWEEDSCHE Minister van Oorlog in de plaats van generaal Rappe, die op zijn ver zoek eervol is ontslagen, is benoemd de heer Crüsebjorn. De Nederlandsche ambulance naar Trans vaal bestaat uit de volgende geneesheerendr. G. W. S. Lingbeek, chef; prof. dr. J. A. Korteweg, medisch consulentdr. D. Romein arts: off. v. gez. Ie kl. te Amsterdam; C. W. Vinkhuyzenartshulpgeneesheer in het ge meente ziekenhuis te ’s Gravenbagedr. J. C. J. Bierens de Haan, arts, assistent van prof. Iterson te Leiden, en dr. Oidtmann, arts, assis tent van prof. Korteweg te Amsterdam. Het hoofd der pleegzusters is mej G. Beijnen te ’s-Gravenhage, terwijl als ziekenverpleegsters zijn aangewezenmej. J. Dijkstra, M. F. Smit, S. G. Smit, M W. Schreuders, allen pleeg zusters van het Roode Kruis, en Mej. A. M. C. Geenenoud-pleegzuster van het R. K. Gast huis te Amsterdamthans pleegzuster in 't ziekenhuis te Utrecht. De heer F. H. Rissik gaat mede als admi nistrateur. Later zijn er nog bijgekomende dames L. J. Metelerkamp, F. Weyerma en A. van Stockum, allen uit Amsterdam, en mej. Schep per uit Rotterdam, verpleegsters en de heeren J. Bowier, H. Jeltes en M. Bos, verplegers. Voor Transvaal. De kosten der Neder- landsche ambulance worden geschat op f 80,000. Het Haagsche mannen-comité van het Roode Kruis heeft voor de vierde maal f 1000 af gedragen aan het hoofdbestuur. zonden is, welke vermoedelijk wegens uitstedig- heid van velen, onbeantwoord is gebleven. De Hooge Raad ontkende in een arrest van Maandag de verplichting van den burger- geneesheer om te voldoen aan den oproeping van den militieraad voor geneeskundig onder zoek. Bij den drogist. Geef mij wat insectenpoeder. Voor hoeveel Denkt gij, dat wij ze tellen? Het aantal immigranten in de Vereenigde Docter Hiemstra van Warns was het eerst I van aanbouw schijnt zonder nieuwe belastingen r van van gemiddeld Te Dordrecht is bijna f 5000 bijeengebracht. De Koningin Moeder heeft aan mej. G. J. Beijnes, het hoofd der Zieken-verpleegsters der Nederlandsche ambulance het volgende telegram gezonden «Bij uw vertrek naar Zuid-Afrika vergezel len mijn beste wenschen u en de verpleegsters. «Met groote belangstelling en waardeering zal ik de verrichtingen volgen van de ambu lance van het Ned. Roode Kruis, en van allen die deelnemen aan de schoone en zelfopofferende, maar zoo zware taak die hun wacht. «Moge op het werk van allen in ruime mate Gods zegen rusten en een gelukkig terug keer in het vaderland voor allen zijn weggelegd. EMMA. Volgens de Maas- en Roerbode zullen de Koninginnen bet volgend jaar Roermond en Maastricht bezoeken. Onze vroegere landgenoot en hoogleeraar, prof. dr. Molengraaf, die nu in dienst der Z. A. Republiek is, heeft ook de wapenen opge- doet dienst als ziekenver- 12-jarige zoon als militair vat. Zijn vrouw pleegster en zijn wielrijder. Bond van Vrijdagavond gehouden vergadering van Ned. Onderwijzers. In den van de afd. Amsterdam van genoemden hond, werd de begrooting voor 1900, behoudens kleine wijzigingen, goedgekeurd. Sanatorium. Naar het Ildbl. verneemt heeft zich een commissie gevormd, bestaande uit eenige advocaten, artsen en studenten, met het menschlievende doel giften in te zamelen een hoogst ernstig ongeval plaats gehadde wissel- wachter H. Albertsma een jonge man van 30 jaar werden door een rangeerenden trein drie jaren behouden, beide beenen afgereden. De ongelukkige had, naar men mededeeltplaats genomen op den j schepen of groote kruisers), drie kleine schepen buffer, toen hij door het schokken van den (kleine kruisers, kanonneerbooten of schepen trein zijn evenwicht verloor en onder de raderen voor bijzondere doeleinden) en een torpedoboot- geraakte met het bekende treurige gevolg. 1 devisie op stapel gezet. Een zoodanig program Zurich, werd na uitvoerige bespreking aange nomen. De begrooting van den Bolsward-Harlinger- weg werd niet goedgekeurddaar men eerst wil trachten om bij den Hoogen Raad afschaf fing der tolheffing te verkrijgen. WITMARSUM. Onze eerste najaars-vee- markt, Maandag j.l. gehouden, trof het al heel slecht wat het weer betreft. Den heelen dag regen en wind. Misschien was daarom ook de animo der veehouders niet bijzonder groot om ter markt te gaan. Er waren tenminste een klein aantal koeien ten verkoop aangeboden. leden bij de gemeente alhier in het predikambt werd bevestigd. Zijne gemeenteleden en vrienden, hoe velen zijn er reeds heengegaan, zien hun vroegeren leeraar en vriend met hartelijke be langstelling tegemoet. WORKUM. Het scheen aanvankelijk dat er minder belangstelling voor het militair onder richt bestond dan het vorig jaar; later bleek dat onbekendheid met den dag van aanvang alléén de oorzaak was der geringe opkomst. Zoodra dit maar even bekend was is het getal deelnemers verdubbeld. BOLS WARD, 30 October. Op het adres van den heer W. J. Nauta alhier, die den gemeenteraad verzocht, den prijs van het gas te verlagen, wanneer dat gas eventueel voor drijfkracht mocht worden gebruiktis thans door den Raad beslistin zooverredat een nader advies van de gascommissie was inge komen dat door den Raad met elf tegen twee stemmen, die der heeren W. v. d. Meulen en J. v. d. Werf is aangenomen. Het advies der gascommissie luidde in hoofdzaakdat gas als beweegkracht in groote bedrijven niet kan concurreeren tegen stoomwel bij kleinere bedrijven. In den zomer wordt er ’t meest gebruik van gemaakt en een groot gas debiet is dan in ’t voordeel der fabriek. Na ernstige overweging werd door de Com missie thans voorgesteldboven een verbruik van 2000 Stère per jaar, cent, boven 4000 Stère 1 cent reductie te verleenen van den kostenden prijs, thans 7 cent, indien namelijk 't gas voor drijfkracht wordt gebruikt. Hoewel Burg, en Weth. de restitutie eigenlijk te klein vonden, adviseerden zij toch in geljjken geest j als de gascommissieen werd dit voorstel dan - I ook aangenomen. De heer v. d. Meulen kon ten behoeve van het Amsterdamsch sanatorium t i zich met bet voorstel niet vereenigen, omdat voor borstlnders. Zn zullen zich in de eerste r L naar zijne meening te veel onderscheid werd plaats wenden tot die ingezetenen, aan wie in i r e 5 j t i- j gemaakt tusschen afnemers en afnemers. De de maand Juli dezes laars een circulaire ver- P J levering van gas voor verlichting is voor de fabriek evenveel waard als die voor drijfkracht en daarom had spreker bezwaarhet laatste wèl, het eerste niet te verlagen. Onze provincie is dezer dagen bezocht door twee Fransche scheikundigen, die van regeeringswege onze boter moesten onderzoeken, met het oog op het feit dat aan de Fransche grens, vooral in dit jaargetijde meermalen boter wordt aangehouden, verdacht te zijn vervalscht op grond van het lage gehalte aan vluchtige vetzuren. Door de onderzoekingen van dr. van Rijn, directeur van het Rijkelandbouwproef-1 station te Maastricht, is gebleken dat in dit i seizoen onze Friesche boter werkelijk een laag ^1.11. _1I1‘1L LlI en dit weer stijgt na het stallen van het melk- reeds meldden heeft hier Vrijdagnamiddag vee. Hierdoor is het te verklaren, waarom Nederlandsche boter voor vervalscht wordt aan gehouden, terwijl er Het voorstel van B. en W. om den heer Maasthans wethouder, als raadslid te schorsen werd door den Raad met gedaan, bleek dat de jonge man per eersten jq tegen 3 stemmen verworpen. Een voorstel der 10 liberale raadsleden om het gebed, bij den aanvang van elke zitting uitgesproken, af Staten in het laatste jaar is 11,715 gewees Gouden tientjes. Niet voor f 100,000 te schaffen, werd aangenomen. De Gemeente- tegen 228,299 in het voorafgaande jaar. begrooting, waarbij de post vaarten aanmer kelijk werd verhoogdwegens slatting der Lollumervaart en der vaart naar Cornwerd en I toch geen vervalsching heeft plaats gehad. Het bezoek der Franschen kan dus voor onze zuivelbereiding van groot belang worden genoemd. Tot gemeente-ontvanger van Bolsward j is benoemd de heer H. Schievink aldaar en j de Rijks-ontvanger A. van der Werff te Mak- kum wordt vandaar verplaatst naar Terschel 6’ de Jong, van Koudum en Hiemstra, van Warns, l’egen den bakker Jacob Zeegers te amputeerden denzelfden dag beide beenen, één Harskamp werd door den officier van justitie van de rechtbank te Arnhem, ter zake van vergiftiging van zijn echtgenoote door arsenicum, levenslange gevangenisstraf geëisebt. De bekl. ontkende pertinent. WORKUM. Zondag as. hoopt de heer te Purmerend, in de Doopsgezinde Kerk alhier uitvoerbaar. Het jaarlijksch tot aanbouw nieuwe uitgetrokken bedrag zou 60 tot gemiddeld 85 miljoen mark stijgen de overige uitgaven ineens van 9 tot 12 mil joen. Dit geheele nieuwe vlootplandat reeds in Januari bij den Rijksdag zal ingediend worden, moet vóór 1916 uitgevoerd worden. Volgens Central News doodt Cecil Rho des te Kimberley den tijd met het geven van van champagne. Hij schijnt dus erg gerust op de sterkte van het garnizoen te Kimberley. Deze diners zouden een eventueel on echter zlJn galg°maal wel eens kunnen zijn, een eventueel op uu pretoria wordt gemeld dftt faet Duitsche korps is gereorganiseerd onder kapitein Von Albedyll als commandant en tot de oorspron- Generaal Joubert heeft ook een telegram van deelneming aan generaal White gezonden naar aanleiding van het overlijden aan zijn J, Stoe- won(]en van generaal Symons. Daarin zegt Joubert o.a.»Ik vertrouw dat de Almachtige God spoedig een eind zal maken aan den ongelukkigeo toestand, welke in het leven is geroepen door gewetenlooze speculanten en kapitalisten, die naar de Zuid-Afrikaansche Republiek zijn gegaan om rijk te worden en hun eigen belangen te bevorderen. Zij zijn het, die de anderen hebben misleid en den schandelijken oorlog over Zuid-Afrika hebben gebracht.” Plichtsbetrachting. Te Parijs leefde in vroegere jaren Mathieu Donzelotdie als een der betrouwbaarste en moedigste verslag gevers bekend stond. Eens brak er in de Fransche hoofdstad een ernstig oproer uit en Donzelot werd door de redactie van zijn blad uitgezonden als verslaggever. Reeds vlogen de steenen door de lucht en de volks menigte begon de straat op te breken om barricaden op te werpen. Een vriend van Donzelot zag hem, terwijl hij naar de plaats van het tumult gingen riep hem toe »Wat wilt ge hier doen? Ga heen en red u”. Donzelot gaf eerst geen antwoord en de vriend drong er nogmaals op aan, dat bij de gevaarlijke plek zou verlaten. »Ik wijk niet van deze plaats” zeide Donzelot nu; «maar als je toch weggaat, bezorg dan asjeblief deze regelen aan mijn blad dat wint mij een kostbaren tijd uit”. Een uur verstreek en het oproer was op zijn hevigst. De menigte was met de vertegen woordigers van het gezag in feilen strijd ge raakt. Plotseling weerklonk een salvo van nationale garde en Donzelot viel door een kogel in de borst getroffen, neder. Een geneesheer ijlde naar hem toe. «Zijt ge gewond?” vroeg hij. «Ja” antwoordde de journalist, «en ik ge loof heel ernstigik kan het potlood niet meer hanteeren”. «Och wat, bekommer u niet om uw potlood”, riep de dokter uit, «het komt er nu op aan, uw leven te redden «Dat heeft geen haast”, antwoordde Donze lot gelaten«ieder moet zijn plicht doen, en de mijne ismijn verslag af te maken. Wees zoo goed, onder aan deze pagina te schrijven 3 uur 20 minuten. Bij het vuren door de troepen vielen 3 gewonden, één man werd gedood «Gedood? Wie is er gedood?” «Dat ben ik”, verklaarde de verslaggever nog en daarna viel hij levenloos achterover. beschiktdat hij een jaarlijksch bedrag van f 100 uit de gemeentekas disponibel beeft ge- i steld voor de bediening van te richten kantoor. OUDEMIRDUM, 30 Oct. In ’t laatst der vorige week is in ons dorp een fanfare-corps kdijke sterkte van 600 man gebracht. -:.LX -onzen - - - Z.W. boek. Als directeur zal optreden de heer H. Leffring. Het bestuur is samengesteld als volgt: R. Baukema, H. de Jager en <T. lenga. boven, de andere even onder de knie. Volgens berichten is de toestand van den patiënt naar omstandigheden bevredigend. WARNS, 30 Oct. Op het verzoekschrift! van onze ingezetenen om alhier een telefoon- kantoor te vestigenis door den Raad der I x - - - diners en het drinken J. Westerman Holstijn, Doopsgezind predikant gemeente H. O. en Nw. in zooverre gunstig jaarlijksch bedrag den dag te herdenken waarop hij, 25 jaar ge- I L e n d 18 October j.l hield de Werklieden-Vereeniging „Helpt Elkander” alhier, hare 15e jaarvergadering. Na een gelegenheidswoord, bij dit 15-jarig jubilé, bracht de Secr. zijn jaarverslag nit, waaruit bleek dat. er in het afgeloopen jaar 16 vergaderingen werden gehouden en dat de heer P. Nolting voor haar het pensioen-vraagstuk besprak. Eenige ach teruitgang van leden in den loop van dit jaar valt te constateeren, doch dat zulks geen afbreuk doet aan haar zedelijke kracht. Voorts bleek dat er een adres, inzake art. 243 der gemeentewet, aan den Raad onzer gemeente werd gezonden, gesteund door anderen, waarop een gunstig antwoord van de Gemeenteraad werd gegeven door een schrijven aan den Minister van Binnenlandsche Zaken te richten, met verzoek genoemd art. te wijzigen. Verder bleek dat aan verschillende Afdeelingen op verzoek steun was verleend voor nagelaten betrekkingen van leden of zieken van leden en anderzins. De Penn bracht verslag uit van zijn beheer, waarna de rekening door een Commissie, bestaande uit den heer F. A. de Boer, donateur, daarvoor uitgenoodigd, en de leden J. Glasbouwer en E de Roest, werd gecontroleerd, en bjj monde van eerstgenoemde, medegedeeld dat alles accoord was bevonden. De totale inkomsten bedroegen in dit jaar f 240.09, uitgaven f 287.81}, alzoo een nadeelig saldo, veroorzaakt evenwel door uitgaven die niet telken jare wederkeeren, zoodat nog in kas is de som van f 61.89} en een Reservefonds van f 159.66. Voorts had een reglementswijziging plaats waardoor aftredende Bestuursleden niet direkt herkiesbaar zjjn. Daar aan de beurt van aftreden W. C de Jong was en ook Banning zyn functie wenschte neer te leggen, werden in hunne plaatsen benoemd J. Glashouwer en E de Roest, die de benoeming aannamen. Op Zondag 22 Oct. werd ’s avonds een gezellige bijeenkomst gehouden doch in beperkten zin, daar bet jaarfeest al was genoten in den vorm van een pleiziertochtdia zeer gunstig geslaagd is in den gepasseerden zomer doch ook deze avond slaagde uitstekend, zoo dat 1 was. Met dank voor de plaatsing, Tj. BANNING, Secr. uocn ook ueze avoim öiaague uubickbiju, men tot ’s nachts één uur gezellig bjjeen

Friso nl | 1899 | | pagina 2