1 I Naar aanleiding van WOENSDAG 8 NOVEMBER 1899. No. 89. Buitenlandsch Nieuws. Negen en twintigste Jaargang. Ie Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATBBDAG. De insluiting van Mafeking was zeker- U I T G E V E B: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. er n- it- jn 11, 3n e. 'ij n- van Coburg-Gothasche Hofverhou- was. der. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Verschillende Czechische bladen melden, dat het Gerechtshof te Praag weigert om de jongste aanschrijving van den minister van justitie in zake de taal- verordcningen op te volgen en dat dit Hof zich aan de verordeningen van De leden van het Hof moeten beslo ten zijn om in dezen een vonnis uit te lokken van het Opperste Gerechtshof, welks president op dit oogenblik de Czech Habietinek is. willekeurig weer op ’t tapijt. En dat is niet onze schuld. Hij is dwaas en dom, wij aarzelen niet aldus te qualificeerendie strijd tusschen zonen van ’t blanke ras, waar ze beeten te wedijveren om de meeste bescha ving onder de zwarten en kleurlingen aan te brengen. Een enkel schot doet honderd preeken te niet. «Wat predikt gij van Jezus en zijne leer van liefdezal een Heiden zeggengij die elkander ter wille van een goud-korrel naar de andere wereld stuurt? Schaamt u en gaat met uw christendom verre van ons!” Prjjs per kwartaal 70 cent franco per postSfi cent PRIJS der ADVEBTENTIÉN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prys belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrydag morgens vóór 12 uur. moge uitsluitend ter verdediging zij de leuze 1 Ook al weer geen nieuws onder de zon De oude Romeinen gebruikten tegenover de Grieken olifanten in den dienst. Zij bouwden geheele keeten op den rug dezer kolossale en verschansten zich daarinom zoo ons vergund I die der nationale militie bij loting aangewezen, Al deze omstandigheden te zamen recht- moge weldra volgen. Algemeene dienstplicht 3 -1T 4 11 4 11* J - - - - - Naar aanleiding van den tegenwoordigen oorlog in Zuid-Afrika zij het eenige opmerkingen te maken. Dat vecht daar raaken ’t Nederlandsch hart klopt met feller slagenals ’t de koene daden der Boeren gevoeltterwijl het diep medelijden heeft met de ellenden daar geleden en dezen tracht te verzachten door ’t zenden van milde gaven. Hoe men ’t ook wil doen voorkomen’t is een feitdat onze landgenooten dezen oorlog als ’t ware mee doorleven. Hunkerend staan ze te loeren naar eenig bulletin en ze betoonen zich ontevreden, tenminste onbevredigd, zoo er niet eentje verschijnt, dat met vette letter weder een nieuw wapenfeit ten voordeele der Boeren ten beste geeft. Wie denkt er aan de behandeling der On gevallenwet”, anders zulk een belangrijke aan gelegenheid De oorlog in de Zuid-Afrikaansche republieken is het grootst mogelijke ongeval. Was niet onze overigens zoo gemoedelijke Tweede Kamer geheel van streektoen het stoutd stuk der Boeren bekend werd, van maar zoo eventjes een paar bataillons Engelscben met twee-en-veertig officieren gevangen te nemen? Een hiep, hiepklonk door ’t gansche Vader land. Van waar dit verschijnsel? Van waar dat enthousiasme Men geeft daarvoor vele redenen op. 1 In ’t algemeen kiest men partij voor den kleinen, den min-sterken en min-vermogen- denals bij door een grootenalvermogenden wordt aangevallen; 2°. Het eigenlijke doel van den oorlog is meer en meer duidelijk geworden sedert den verraderlijken inval van dr. Jameson. De Chartered-Compagny heeft behoefte aan fondsen en Transvaal bezit goudmijnen, evenals Kimber ley (voormaals tot den Oranje-Vrijstaat behoo- rende) diamantvelden kon aan wijzen. Niet om de eer van ’t spel, maar om de knikkers is het te doen. En zulk een «inpakken” stuit eerlijken lieden tegen de borst, en 3°. Dat stoere volk daar ginds in Zuid- i Afrika is van Hollandscb laag. En men kent het spreekwoordhet bloed kruiptwaar ’t niet kan gaan. Bovendien wonen daar tal van onze vrienden en bekenden sedert langer of korter tijd, ja zelfs nog sedert betrekkelijk zeer korten tijd zelfsdie daar een tweede vaderland in deugd en eere gevonden meenden te hebben. aanschouwen. Daar komen muilezels en ze trekken zware kanonnenRitsde Boeren schieten vuurwerken af en de muilezels gaan aan den baalde kanonnen met zich mede slepende als Dikkie zijn blok in de bekende historie van Prikkebeen.(’) ’t Romeinsche wereldrijk kon zich met zijne olifanten ook al niet staande houden, zal ’t Brittenland dit vermogen met zijne huurlingen en kameelen waar het de onrechtvaardigheid rechtvaardig tracht te maken? Wij plaatsten het vraagteeken, zonder meer. In vele gevallen heeft het Engelsche volk onze sympathie. Terzake den huidigen oorlog even wel niet. En wij gelooven voor vast geen enkel volk zal dezen oorlog gerechtvaardigd vinden, het grooter deel der Engelschen zelve niet. Daarom Daarom Het is tijd om op te houden De Boeren hebben zich dapper betoond. Zij hebben hunnen ernst bewezen. Engeland heeft verliezen geleden. Dit is algemeen bekend. Nu kan Engeland aanvullen, de macht is groot. Maar Waar zal bet einde zijn? Uithalen en nog eens uithalen tegenover elkaar. Eindelijk wellicht eens overwinnen om dan tot de slotsom te komen: nog een zulk eene overwinning en ik ben verloren «Hald op, jongens!” Daar is bloed genoeg gevloeid. Geeft den Boeren-republieken hunne finale kransen schijnen meer en meer vervangen door vrijheid met het recht van een haven. Zij zullen dankbaar zijn. En Engeland zal mede dertig duizend menscben van de industrie gewonnen hebbentwee vrienden in het zich zoo ontwikkelende Afrika. Die vrienden kun nen ’t goud waard zijn het goud van beter gehaltedan dat sommigen meenden te moeten zoeken. Treedt daar dan niemand der mogendheden ter v red es-conferentie vertegenwoordigd als bemiddelaar op, welnu men bebbe dan de goedheid dit eenvoudig opstel te zenden aan Engelands Koningin en aan Engelands Regee- ringaan ’t adres van den heer Chamberlain. H. Over gepantserde treinen spreken we wel nader. vaardigen reeds de overgroote belangstelling. Doch wij meenen, dat er meer nog is. Of hebben wijeigen Nederlandersniet lange jaren Engelands naijver en Engelands jacht op onze welvaart ondervonden? Laat ons maar beginnen met Cromwell’s Acte van geweest in kostbare zee-oorlogen en waar zijn onder de vijanden op te jagen en dood en aan Ceylon en ook aan Kaapstad met het i snuggere tegenbevelhebber wist eindelijk deze Kaapland daar om heen? Och, de geschiedenis zegt ook ons genoeg en al is het, dat men zijn beet doet dit alles tot het verledene te doen behooren, zoodra daar weer sprake is van een strijd tusschen het Nederlandscbe en ’t Engelsche element, komen al die zaken on- j den invloed dingen. In de jongst gehouden zitting van den Land dag vroeg een der Afgevaardigden den minis ter v. Strenge of dit bericht waar was, vol gens hetwelk den troonopvolger en zijn familie bet verblijf in Gotha was ontzegdeen zwijgen op die vraag zou bij als eene bevestiging van het bericht opvatten. En de minister v. Strenge zweeg. De Keizer ontving Zaterdagmiddag in het Nieuwe Paleis de verpleegzusters, geneesheeren en vrijwillige verplegers, die zich naar Trans vaal begeven. FRANKRIJK. Eens van zin, op zeer enkele uitzonderingen na, zelfs zeldzaam onder de on- geloovigen, betoont de Parijsche bevolking zich op den eersten en tweeden November: Aller heiligen en Allerzielen. Haar gedachten zijn bij bare dooden. Zij brengt hun een eerbiedige en algemeene hulde. In dichte, onafgebroken rijenwaaronder ook de atheïstische snoever een verborgen plaatsje zoekt, gaan de Parijzen naars op naar de kerkhoven. De groote Parijsche doodenakker. Pére Lachaise ontvangt bet meest bezoek. Ook de anderen worden niet vergeten. Men brengt kransen mede en bloemen om neer te leggen op de graven. Dit jaar genoot men, in afwachting der dreigende buien, bij uitzon dering prachtig zomerweder l'été de la St. Mar tin zooals men den laten nazomer hier noemt. Bijzonder talrijk waren de levendendie de dooden gingen bezoeken. De kunstmatige lijk J de natuurlijke bloemen. Er bestaan hier een en den handel in kunstkransenom hunnentwille zoude men deze behouden willen zien, maar hoe oneindig veel liefelijker en vriendelijker dan door bet sierlijke en koude vlechtwerk van ijzerdraad en kraaltjes worden de zerken ge tooid door de echte bloemen, de laatste rozen en de weelderige cbrysanthemuns, bij bossen aangebracht ter gedachtenis. ENGELAND. Aan het departement van Oorlog wordt officieel gezegd, dat sir Redvers Buller Kaapstad nog niet verlaten heeft. Hij moet het oorspronkelijk veldtochtsplan herzien en wellicht geheel veranderen, naar gelang van den uitslag van generaal White’s pogingen in den omtrek van Ladysmith. Men zegt, dat de generaal last ontvangen heeft om zich naar Port Natal (Durban) terug te trekken en zich bij de versterkingen van daar aan te sluiten. De <St. James Gazette verneemt, dat het departement van Oorlog gister telegrammen ontvangen heefteene vernieuwde beschieting van Ladysmith meldende, met onbekenden uit slag. De Pall mall Gazette bevat een vertraagde depêche uit Kimberley van 25 October, volgens DUITSCHLAND. In de National Zeitung leest men het volgende: «De Keizer gaat tegen den 20en dezer naar Engeland, vermoedelijk voor den tijd van veer tien dagen. De uitnoodigingen hiertoe van de Koningin dateeren, naar men ons bericht, reeds van het voorjaar. De Koningin had gewenscht den Keizer in October te ontvangen, doch op diens verontschuldiging, dat hij op dezen tijd niet kon komen, heeft zij, tegen verwachting in, November voorgesteld als tydstip van over komst. zeilen”. Zooals bekend mag worden verondersteld, is de jonge Hertog van Albany troonopvolger geworden van bet Hertogdom Saksen-Óoburg- Gotba. Nu heeft deze jonge Prins zijn domi cilie gevestigd te Stuttgart en niet, zooals men eenvoudig houdt verwachten zou, te Gotba. Een correspondent Badeni. van de Kölnische Zeitung wist eenige dagen geleden te melden, dat zulks niet zou zijn ge schied uit *s Prinsen vrijen wil, maar onder De Boeren winnen, de Engelschen verliezen. Geen wonder. De eersten vechten zoo al niet op eigen terrein, dan tenminste op gebied hun zoo ongeveer bekend. Maar daarbijzij verdedigen bun goedhun bezitbun grond hunne vrijheid. En zij doen dit allenallen zonder onderscheid. Geene nationale militie wijst daar de personen der verdedigers aan. Ieder burger is soldaat en onverschillig welke zijne maatschappelijke positie is, bij is gereed. Aanvallend zal bij niet optreden, maar zich verdedigen, dat kan hij, dat kan zijne vrouw, dat kunnen zijne zoons. Wij zagen daar in De Wereldkroniek eene afbeelding van een ouden Boer met zijne tien zoons, gereed om ten oorlog te gaan. Hoeden af voor zulk eene gezindheidEn daar komt Engeland, ja geld genoegMaar zijn leger. Huurlingen zijn het, die enkele Nabobs ter wille moeten zijn om schatten te verzamelen, waarnaar ze zelve bij slagen mogen kijken. Zij moeten de kastanjes voor anderen uit het vuur halen. Of lazen we nog niet dezer dagen van mislukte wervingen voor ’t Engelsche leger te Hamburg? Engeland heeft geen leger. De verdedigers zijner «rechten” moeten hoofdzake lijk uit den vreemdezelfs uit verschillende I werelddeelen komen. En ook dit te weten wekt antipathie tegen den Brit. In onzen langdurigen krijg tegen Atjeh be toonde Nederland bij lange na niet die belang stelling, welke het in den Zuid-Afrikaanschen oorlog verraadt. De oorzaak ligt voor de hand de Atjeher, onze vijand, vocht voor zijne eigene vrijheid. Hem kon men respecteeren, hoezeer zijne roofzucht niet geduld mocht worden. In i Zuid-Afrika ziet men echter het tegengestelde en dit vooral wekt de meerdere sympathie. Wat ’t eigen Vaderland betreft, meenen we, dat men ’t algemeen zal moeten erkennen, dat ook hier de verdediging moet opgedragen zijn aan alle weerbare mannen, onverschillig van welken stand. De afschaffing der plaatsver vanging was al een stap op den goeden weg, welke die plaats ingeslotenmaar ongerept Geen minister zal den Keizer verge- Navigatie. Hoe zijn we bij herhaling betrokken dieren vele onzer kostelijke koloniën gebleven? Denkt verderf om zich heen te verspreiden. Een dieren schrik aan te jagen door muilezels met brandende voorwerpen beladenwoest en dol onder de dikke viervoeters los te laten en aldus het geheele beestendrom het bazenpad te doen kiezen. De jongste oorlog geeft ons ook zoo iets te FRISO HIS- B IlIlfflBIIE- iii in niiiii ui insn\n. F i n TA/. I no V, rv non Vfof.il.lnr» nroo nnlmw

Friso nl | 1899 | | pagina 1